REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Drogi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochodem na weekend: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż

Reszel, Kętrzyn i Gierłoż to miasta znajdujące się w bliskiej odległości od siebie. Usytuowane są w województwie Warmińsko – Mazurskim.

Samochodem na weekend : Miastko

Jeżeli szukamy pomysłu na weekendowy wyjazd – to Miastko, położone na granicy województw : pomorskiego z zachodniopomorskim, rozwieje wszelkie wątpliwości. Miastko pisane przez duże „M” przyciąga turystów nie tylko za sprawą wdzięcznie brzmiącej nazwy.

Samochodem na weekend: Władysławowo

Jeśli decydujemy się na wyjazd nad polskie wybrzeże to jednym z najczęściej wybieranych miejsc jest Władysławowo. Prezentujemy wybrane atrakcje turystyczne kurortu oraz znajdujące się poza jego granicami. Wycieczkę zaczniemy w ośrodka sportu i rekreacji Cetniewo, by później udać się do Jastrzębiej Góry.

Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Kaszuby to świetna propozycja na weekend. Rekomendujemy wycieczkę objazdową po okolicach Kościerzyny. Atrakcje jakie na nas zastaną to m.in. muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy też ferma strusi, położona w miejscowości Garczyn.

REKLAMA

Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest ważne?


Ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na zużycie paliwa, żywotność opon oraz bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu

Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?


Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

REKLAMA

Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Wartym zobaczenia rejonem Jury Krakowsko – Częstochowskiej są Żarki. Bogactwo lasów na tle jurajskich ostańców sprzyja rekreacji i turystyce. Ciekawym szlakiem regionalnym jest Szlak Zagród Agroturystycznych, który prowadzi przez Ostrów, Przybynów i Zaborze.

Województwo lubuskie: Park Narodowy „Ujście Warty”

Na terytorium województwa lubuskiego rozciąga się Park Narodowy „Ujście Warty”. Jest rozciągnięty na powierzchni 8 tys. hektarów. Park charakteryzuje się podmokłymi terenami, wierzbowymi zaroślami czy też rozległymi łąkami.

Województwo zachodniopomorskie: Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie usytuowane jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. O jego atrakcyjności świadczy nie tylko malownicza rzeźba terenu, ale również duża liczba zabytków.

Województwo zachodniopomorskie: Cedynia

Podczas wycieczki objazdowej po województwie zachodnio – pomorskim, przynajmniej z dwóch powodów warto odwiedzić Cedynię. Pierwszy – to jej wartość historyczna, która wyraża się w licznych zabytkach. Drugim powodem jest jej położenie geograficzne, które daje możliwość przekroczenia zachodniej granicy.

Województwo zachodniopomorskie: Białogard

Podróżując samochodem po województwie zachodniopomorskim będziemy mieli okazję zagłębić się w historię tego regionu. Jednym z historycznych zabytków Białogardu jest Brama Wysocka, wzniesiona na początku XIV wieku.

Województwo zachodniopomorskie: Barlinek

Barlinek jest miastem położonym w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim. Atrakcyjności temu regionowi dodaje Jezioro Barlineckie i rzeka Młynówka.

Ferrari 599 – wersje specjalne


Wydawać by się mogło, że modelem 599 GTB Fiorano, Ferrari sięga szczytu swoich możliwości. Świat motoryzacji nie stoi jednak w miejscu, stąd konieczność ciągłego poprawiania tego, co mogłoby uchodzić za doskonałość. Co najciekawsze, nawet w przypadku Ferrari zmiany nie zawsze podyktowane są jedynie potrzebą poprawy osiągów.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Powierzchnia Parku zajmuje obszar 4410 hektarów, natomiast otulina parku ma powierzchnię 25 812 hektarów, wraz z Zalewem Wiślanym. Terytorium Parku znajduje się na obszarze województwa pomorskiego.

Pałace Polski: Działoszyn

Pałac w Działoszynie znajduje się na tarasie zalewowym Warty. Wzniesiony jest na sztucznym nasypie, który wzmocniono częściowym obmurowaniem. Tradycja mówi , że stała tu kiedyś pogańska świątynia. Sam budynek zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 32 x 9,5 m.

Pałace Polski: Borowno

Borowno jest to wieś leżąca na Wyżynie Wieluńskiej, tuż przy granicy z Niecką Nidziańską. Jeżeli wybierzemy się w ten region Polski to będziemy mogli zwiedzić zespół pałacowo - parkowy w Borownie.

Pałace Polski: Balice

We wsi Balice, znajdującej się nieopodal Krakowa, znajdziemy zabytkowy pałac pochodzący z XVI wieku. Miejscowość rozpropagowana jest dzięki znajdującemu się na jej terenie Portowi Lotniczemu.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy to obok Tucholskiego Parku Krajobrazowego czy Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego jeden z bardziej atrakcyjnych terenów Pomorza.

Beskid Śląski – Skrzyczne

Największym szczytem polskiej części Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Znajduje się na wysokości 1257 m n.p.m. polskiej części Beskidu. Na jego stromy wierzchołek można wjechać kolejką krzesełkową tudzież pokonać różnice wysokości górskim szlakiem.

Beskid Śląski: Barania Góra

Barania Góra (1220 m) jest drugim co do wielkości wierzchołkiem, leżącym po polskiej stronie Beskidu Śląskiego. To właśnie spod Baraniej Góry wypływa największa rzeka w Polsce - Wisła.

Beskid Mały: Kozy

Nazwa miejscowości pochodzi od stad kóz, które wypasano na tym terenie w XIV wieku. Jeżeli ufać by legendzie, to Tatarzy wybili wielkie stado tych zwierząt, z którego uchowały się tylko dwie sztuki. Dzięki temu po dziś dzień zajmują zaszczytne miejsce w miejskim herbie.

Województwo łódzkie: Zgierz


W Zgierzu k. Łodzi możemy delektować się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Podróżując samochodem po jego regionie dostrzeżemy piękno Wysoczyzny Łódzkiej. Dla spragnionych mocnych wrażeń miasto oferuje park linowy.

Województwo łódzkie: Przedbórz

W Województwie Łódzkim mamy wiele ciekawych miejsc pokroju Łowicza tudzież Zgierza. Do tej listy należy dopisać także Przedbórz – miejsce wartościowe pod względem przyrodniczym i historycznym.

Kujawsko – pomorskie: Izbica Kujawska


Eksplorując terytorium województwa Kujawsko - Pomorskiego zatrzymajmy się w Izbicy Kujawskiej. Jej głównym atutem jest duża ilość jezior, które wzbogacają tamtejszą rzeźbę terenu.

Kujawsko – pomorskie: Bydgoszcz


Bydgoszcz przyciąga turystów nie tylko bogactwem fauny i flory. Ów region jest bardzo zróżnicowany pod względem architektonicznym i kulturalnym. Polecamy odwiedzenie zabytkowego pałacu, który usytuowany jest kilkanaście kilometrów od miasta.

Miasteczko Mrongoville w Mrągowie


Jeżeli wybieramy się samochodem na Mazury z naszymi pociechami, to koniecznie odwiedźmy miasteczko Mrongoville. Jest to wierna adaptacja miasteczka z Dzikiego Zachodu, pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku.

Polska pod ziemią: Podziemna trasa w Opatowie

Opatów położony jest w sercu Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Granica regionu przebiega przez miejscowości Jałowęs, Jurkowice, Kochów i Kobylany. Eksplorując województwo, w epicentrum Opatowa znajdziemy podziemną trasę turystyczną.

Polska pod ziemią: Kopalnia Guido

Podróżując po Śląsku będziemy mieli okazję zwiedzić kopalnię , w której na stałe umieszczona jest ekspozycja muzealna. Na terenie kopalni organizowane są również inicjatywy o charakterze kulturalnym i rozrywkowym.

Województwo lubelskie: Puławy


Puławy to miasto powiatowe w województwie lubelskim, które jest położone nad Wisłą. Na terenie Puław znajduje się wiele zabytków. Jednym z nich jest Pałac Czartoryskich wraz z przepięknym parkiem, który został zaprojektowany w stylu romańskim.

Województwo lubelskie: Biłgoraj


Biłgoraj położony jest w województwie lubelskim. Jego granice oddalone są 90 km na południe od Lublina. Usytuowany jest nad rzeką Ładą a w jego okolicach rozciąga się Równina Biłgorajska.

Województwo Dolnośląskie: Bielawa


Jednym z bardziej rozpoznawalnych regionów województwa dolnośląskiego jest Bielawa. Stali bywalcy stoków na pewno kojarzą ten region z dobrych warunków narciarskich.

Góry Świętokrzyskie: Park Dinozaurów

Jednym z bardziej nowatorskich projektów turystycznych województwa Świętokrzyskiego jest Bałtowski Park Jurajski. Oprócz ekspozycji składającej się z rekonstrukcji dinozaurów oferuje on liczne atrakcje turystyczne. Na terytorium Parku będziemy mieli okazję eksplorować zwierzyniec z rzadkimi gatunkami zwierząt śródziemnomorskich.

Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.

Górskim szlakiem: Sądecki Park Etnograficzny


Podróżując samochodem po Sądecczyźnie nie możemy ominąć Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest to obowiązkowy punkt programu nie tylko dla miłośników historii bądź etnografii, lecz dla ludzi lubiących obcować z górską przyrodą.

Górskie Szlaki: samochodem po Pieninach

Proponowana trasa rozpoczyna się w pienińskim Wąwozie Homole. Z tego punktu dostaniemy się do prawdziwej bacówki, w której to kupimy naturalne produkty owcze. Stamtąd mamy już otwartą drogę do Szczawnicy. Wystarczy tylko wsiąść do kolejki krzesełkowej i będziemy mogli cieszyć się przepięknymi widokami tego regionu. Jest to doskonały pomysł na weekendowy wypad samochodem na narty.

Walka z zimą będzie kosztowała 1,3 mld zł


„Rzeczpospolita” policzyła, że zarządcy dróg w dużych miastach przeznaczą około 10 procent swoich budżetów na likwidację skutków zimy. Najwięcej wyda Warszawa.

Śladami kiperów: Dortmund


Podróżując samochodem po terenie Westfalii warto zagrzać miejsca na dłużej w Dortmund – nieformalnej stolicy browarnictwa. Jeszcze przed stu laty w tym regionie znajdowało się aż 38 browarów. Współcześnie z tej astronomicznej liczby browarów, pozostał tylko jeden. To właśnie w nim od 2006 roku funkcjonuje Muzeum Browarnictwa w Dortmund.

W piątek trzeci atak zimy

Dziś opady śniegu spodziewane są na południu i wschodzie kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a nawierzchnia większości z nich jest czarna. Utrudnienia czekają kierowców na Śląsku i Dolnym Śląsku, ponieważ doszło tam do wypadków.

Jak dobrać strój i obuwie do Nordic Walking?

Dobór odpowiednich butów czy też stroju to bardzo ważna rzecz w tej dyscyplinie sportu. Mało tego , że może uchronić nas to od kontuzji, to jeszcze będzie miało duży wpływ na efektywność ćwiczeń.

Jaki ekwipunek potrzebny jest do eskapady na Jurę Krakowsko – Częstochowską?

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę po jednym ze szlaków Jury Krakowsko- Częstochowskiej to powinniśmy mieć ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Samochodem na wyspę Wolin

Wolin jest to największa polska wyspa położona w północno - zachodniej części kraju. Otoczona jest wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiskami Dźwiny i Świny. Jego krajobraz to klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe oraz gęste lasy sosnowe i buczyny.

Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?

Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.

Śladami Sommelierów: Skajboty na Mazurach

Mazury to region, który charakteryzuje się całą gamą rozrywek w sezonie letnim oraz zimowym. W Skajbotach, malowniczej miejscowości położonej w województwie Warmińsko – Mazurskim znajduje się winnica. Odznacza się ona na tle małych winnic dobrze rozwiniętą bazą agroturystyczną.

Zaliczenie dróg do odpowiednich kategorii

Kto decyduje o zaliczeniu drogi do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych? Jak przebiega ta procedura?

Śladami Sommelierów: Winnica nad środkową Wisłą


Winnica Doliny Środkowej Wisły jest położona w bliskiej odległości od rzeki. Podróżując tam samochodem będziemy mogli podziwiać piękno fauny i flory a ponadto rozkoszować się produkowanym, w tej części Polski, winem.

Samochodem na Stok: Korbielów

Korbielów to jeden z bardziej atrakcyjnych kurortów położonych w Beskidach. Dogodna lokalizacja zachęca do wybierania tego miejsca za cel weekendowych wypadów samochodem na narty.

Kulinarne podróże: co jada się na Warmii i Mazurach?


Mazury to atrakcyjny turystycznie region także podczas zimy. Bogactwo fauny i flory tego regionu oraz duża ilość zabytków nie może nam przysłonić złożoności tamtejszej kuchni.

Kulinarne podróże: jakie potrawy wybierać w kuchni góralskiej?


W sezonie zimowym wybieramy się w góry na narty czy snowboard. Na stoku często zastanawiamy się co wybrać z obszernej karty menu. Oto kilka rekomendacji kulinarnych, które pozwolą nam przygotować się do kulinarnej uczty.

REKLAMA