REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Drogi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarządzanie drogami w partnerstwie publiczno-prywatnym

Władze Dolnego Śląska powierzą prywatnemu partnerowi zarząd odcinkiem dróg wojewódzkich, przenosząc na niego obowiązek ich wyremontowania i utrzymania. Zainteresowanych kontraktem jest kilkanaście firm. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wykorzystujących model PPP przy inwestycjach drogowych

Poprawki do ustawy o autostradach płatnych zostały przyjęte

Posłowie poparli w piątek poprawki przygotowane przez Senat do nowelizacji ustawy o płatnych autostradach, która została uchwalona w sierpniu. Zmiany dotyczą procedury przetargowej i eksploatacji autostrad.

Perypetie autostrady A4

Dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wiesław Kaczor, poinformował, iż autostrada A4 na odcinku od Rzeszowa do granicy państwa będzie oddana pod koniec 2012. Oznacza to, że przed turniejem Euro 2012 autostrada nie będzie przejezdna.

ViaTOLL Kalkulator - aplikacja dla kierowców

Polscy programiści przygotowali dla telefonów iPhone aplikację ułatwiającą korzystanie z systemu viaTOLL. Dzięki niej można obliczyć koszty przejazdu płatnymi drogami przed wjechaniem na taki odcinek.

REKLAMA

Fotoradary - Inspekcja Transportu Drogowego ma problemy

Główny Inspektor Transportu Drogowego rozważa, czy nie zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o zaostrzenie kar dla złodziei i wandali niszczących fotoradary. Obsługująca system fotoradarów inspekcja drogowa boryka się z kradzieżami i dewastacją sprzętu.

Samochodem do Portugalii

Portugalia - ten śródziemnomorski, wyżynny kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Podróż samochodem do Portugalii jest długa i męcząca ale możliwość zatrzymania się po drodze w kilku innych atrakcyjnych miejscach (np. Paryż) i mobilność na miejscu, są w stanie zrekompensować jej trudy. W poradniku przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady obowiązujące na portugalskich drogach a także ceny paliw czy polecane trasy.

Samochodem do Czarnogóry

Podróż samochodem do Czarnogóry to doskonały wybór jeśli szukamy punktu wypadowego – bliskość Chorwacji (Dalmacja) i Albanii sprawia, że Czarnogóra jest coraz częściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Ten wielonarodowy i wielokulturowy kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze i historii, jest krainą błękitnego morza, słońca i skalistych gór. Podróż autem do Czarnogóry wymaga zapoznania się z przepisami i podstawowymi zasadami obowiązującymi na drogach tego młodego państwa.

Koniec z łamaniem przepisów za granicą

Parlament Europejski na poważnie wziął się za piratów drogowych. Projekt dotyczący ułatwienia wymiany informacji między krajami członkowskimi, na temat bezpieczeństwa drogowego oraz naruszeń z nim związanych, został przyjęty 6 lipca. Teraz czeka na oficjalne zatwierdzenie przez Radę UE.

REKLAMA

Samochodem do Rumunii

Do Rumunii wbrew pozorom nie jest daleko. Od przejścia granicznego w Koniecznej w Beskidzie Niskim do miejscowości Satu Mare jest zaledwie 290 km. Odkąd Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jest znacznie śmielej wybierana jako kierunek turystyczny. Nadal jest jednak krajem nieodkrytym i nieznanym przeciętnemu Europejczykowi, dlatego przed wyjazdem do Rumunii należy zapoznać się z przepisami drogowymi i zasadami obowiązującymi w kraju Drakuli.

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Rekordowa sprzedaż Alfy Romeo

Alfa Romeo mimo spadkowych tendencji na rynku zwiększyła swoją sprzedaż o ponad połowę w porównaniu z 2010 rokiem. W Polsce również zauważono większy popyt na Alfy Romeo.

Połowa dróg na Euro nie powstanie?

Jak wynika z raportu GDDKiA około połowa dróg na Euro 2012 może nie powstać w terminie. Drogowcy na pewno nie zdążą wybudować wszystkich zaplanowanych dróg. A ile zdążą?

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Bezpieczne Wakacje 2011 na rzeszowskim rynku

Akcja „Bezpieczne Wakacje 2011” pod patronatem portalu moto.wieszjak.pl zgromadziła tysiące rzeszowian. Mogli oni obejrzeć pokazy ratownictwa, posiedzieć na motocyklu policyjnym i w motorówce WOPR, przymierzyć strój prewencji oraz zobaczyć wnętrze wozu strażackiego. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w miasteczku ruchu drogowego oraz wziąć udział w licznych konkursach.

Inspekcja Transportu Drogowego: jakie ma uprawnienia, w jakim celu powołano ITD?

Inspekcja Transportu Drogowego powołana została w 2001 r. Jej utworzenie wynikało z konieczności zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, poprawy bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.

Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Jakie są kary za próbę oszukania przy opłacie e-myta za pośrednictwem viaToll?

Wprowadzony od 1 lipca 2011 roku elektroniczny system opłat za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych viaToll (tzw. e-myto) wiąże się z nową formą obowiązkowych opłat dla samochodów pow 3,5 tony oraz autobusów, a także samochodów z przyczepami. Wyjaśnimy w jaki sposób uiszczenie myta jest kontrolowane oraz jakie kary czekają nas za próbę oszukania viaToll-u.

Od dziś funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat

1 lipca 2011 roku zmieniły się zasady płacenia za autostrady. Kierowcy ciężarówek, autobusów i aut z przyczepami zapłacą za przejazd używając elektronicznego systemu poboru opłat.

71 zabitych, 650 rannych: bilans długiego weekendu na drogach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych. To bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego czerwcowego weekendu. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.

Czołowe zderzenie autobusu na drodze krajowej nr 92

Do czołowego zderzenia autobusu z samochodem marki BMW doszło na drodze krajowej nr 92 w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje a kilka zostało ciężko rannych.

Chiński wykonawca autostrady A2 chce odszkodowania od Polski?

Chiński dziennik "Renminribao" powołując się na źródła w Covecu, poinformował, że konsorcjum "w trosce o chińskiego podatnika" zamierza dochodzić odszkodowania od Polski.

Autostrada A1 też ma opóźnienia! Nie będzie jej na Euro 2012?

Konflikt między GDDKiA a wykonawcą autostrady A1 doprowadził do wstrzymania budowy. Prace zostały przerwane już 3 miesiące temu

10 procent potencjalnych zabójców czyli samochodowe zwyczaje Polaków

Aż 10 procent badanych kierowców porusza się w terenie zabudowanym z prędkością 120-160 km/h wynika z „Raportu przekroczeń prędkości” przygotowanego przez spółkę DSG

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce są zły stan techniczny dróg i złe metody szkolenia kierowców. Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej.

Włącz się w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa na drogach

Od 30 maja 2011 rusza kolejna edycja Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. Na specjalnej stronie www można zadeklarować bezpieczną jazdę i przyczynić się do powodzenia akcji "Weekend bez ofiar".

Kraków uczy współpracy z motocyklistami

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło promocję kulturalnej jazdy. Akcja ruszyła z inicjatywy motocyklistów ze stowarzyszenia Motoautostrada.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Znaki drogowe w Izraelu objaśniane są w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, także nie ma problemu z ich odczytywaniem. Poszczególne autostrady mają różne ograniczenia prędkości, do których powinniśmy się stosować. Wyjazd na teren Izraela nie wymaga wizy, jednak przygotujmy się na szczegółową kontrolę celną, która czasami może się zakończyć brakiem wyrażenia zgody na wjazd na teren kraju.

Obama w Warszawie - utrudnienia, zakazy, objazdy

Przyjazd prezydenta USA Baracka Obamy do Warszawy całkowicie zdezorganizuje ruch w mieście. Dojazd do centrum czy na lotnisko będzie w piątek i sobotę mocno utrudniony, lub wręcz niemożliwy.

Jak jechać jezdnią wielopasmową z buspasem i/lub torowiskiem tramwajowym?

Jazda w ruchu miejskim jest wymaga ciągłej uwagi. Dodatkowo utrudnia ją uczestniczenie w ruchu pojazdów, korzystających z pewnych przywilejów. Są nimi autobusy i tramwaje.

Unimog obchodzi swoje 60-te urodziny

Nie ma dla niego miejsc nie do przejechania. Unimog U 400 to niezastąpiony pomocnik w wielu pracach. W tym roku świętuje swój jubileusz.

Koniec bezkarności rowerzystów na ulicach

Nie tylko kierowcy mogą być karani mandatami. Od 21 maja obowiązuje rozporządzenie, według którego za nieustąpienie pieszemu rowerzysta dostanie mandat w wysokości 50 zł.

Wyremontują drogi na granicy z Litwą. Za 5 milionów złotych

6-kilometrowy odcinek drogi Suwałki-Szypliszki, aż do granicy z Litwą, zostanie wyremontowany, poinformowało GDDKiA.

Fatalny stan polskich dróg. NIK ujawnia wyniki kontroli

W Polsce śmiertelnych ofiar wypadków drogowych jest dwa razy więcej niż w UE. Powodem jest tragiczny stan techniczny dróg, zła organizacja ruchu, niedouczeni kierowcy i zły stan pojazdów. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport nt. stanu polskiej sieci drogowej. Wnioski są jednoznaczne: zarządcy dróg zaniedbują swoje obowiązki.

Po Euro 2012 koniec z budową dróg?

Kończą się pieniądze na budowę dróg i autostrad, nowych przetargów można się spodziewać dopiero w 2015 roku - donosi "Rzeczpospolita".

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe, obowiązujące w Nigerii. Na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, podobnie jak w innych afrykańskich krajach – np. słabe oświetlenie dróg, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz pospolita przestępczość.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tanzanii?

Tanzania obejmuje cześć kontynentalną oraz wyspa Mafia i Zanzibar. Całe terytorium kraju można przemierzać na podstawie jednej wizy. Jazda samochodem bywa niebezpieczna, szczególnie w nocy – ze względu na słabe oświetlenie dróg i nierozważną jazdę kierowców.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Etiopii?

Wypożyczenie samochodu w Etiopii wiąże się faktem, że planując dłuższe ekspedycje poza stolicę będziemy musieli wynająć samochód z kierowcą. Żadna agencja nie udostępni nam wozu samodzielnie, ponieważ moglibyśmy utonąć w gąszczu niezrozumiałych przepisów i słabo oznakowanych dróg.

Jakie przepisy obowiązują w Kenii?

Kenia to kraj atrakcyjny turystycznie. Stan dróg jest jednak fatalny, co nie zmienia faktu, że warto zwiedzać ten kraj samochodem , choćby z wypożyczalni. Wypożyczając samochód w Kenii nie zdziwmy się, że obowiązuje tam ruch lewostronny.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mali?

Podróżujący po Mali samochodem muszą przygotować się na ekstremalne warunki drogowe. Asfaltowe drogi poprowadzone są tylko z największych miast.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Somalii?

Podróże po Somalii zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych na czarnym lądzie, bowiem panuje tam niestabilna sytuacja polityczna od kilkunastu lat. Jednak będąc w tym kraju warto poznać najważniejsze regulacje i przepisy drogowe, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Angoli?

Chcąc zwiedzić Angolę, jesteśmy zdani sami na siebie, transport w tym kraju jest bardzo słabo rozwinięty. Warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu, wtedy nie będziemy musieli być zdani na łaskę „Candongueiros” i autobusów.

Jakie przepisy drogowe obwiązują w Algierii?

Przepisy drogowe w Algierii wymagają od nas posiadania międzynarodowego prawa jazdy.Warunki drogowe nie należą do najlepszych, jednak krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności na drodze. Zapoznajmy się z podstawowymi informacjami dotyczącymi podróżowania samochodem po Algierii.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Madagaskar jest wyspą położoną u brzegów Afryki. Jest częstym obiektem wycieczek turystycznych. Zapoznajmy się z najbardziej podstawowymi przepisami drogowymi oraz zwyczajami kierowców, które być może zachęcą nas do podróży samochodem po tym pięknym regionie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Przyjrzyjmy się przepisom drogowym tego osobliwego, afrykańskiego kraju, który nie jest najczęstszym obiektem wycieczek turystycznych. Znajdujące się w nim liczne zabytki i zapierające dech w piersiach wytwory krajobrazu, sprawią, że pobyt w Czadzie stanie się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Koniec bezkarności na drogach osiedlowych

Od 14 maja 2011 będziemy karani za zachowania niezgodne z prawem również na drogach osiedlowych.

Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Birma inaczej Myanmar to azjatycki kraj, który z racji panującego tam reżimu, nie jest zbyt otwarty na turystów. Przedstawiamy najważniejsze regulacje i przepisy drogowe Birmy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Paragwaju?

Podróżowanie po Ameryce Południowej to atrakcja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jednak będziemy mieli taką okazję to na pewno przemierzanie paragwajskich „rutas” pozostanie głęboko w naszej pamięci – ze względu na malownicze krajobrazy i zmienne warunki drogowe.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Aby podróżować po Senegalu należy przede wszystkim wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Podczas eksploracji tego kraju musimy posiadać zestaw niezbędnych dokumentów – w przeciwnym razie zostaniemy obdarowani wysokimi mandatami przez lokalne organy ścigania.

REKLAMA