REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dotacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – część I

Na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego może zaistnieć konieczność zakupu samochodu ciężarowego. Czy w związku z tym koszty zakupu takiego pojazdu mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zwrócone ze środków unijnych? A jeśli tak to na jakich zasadach? Czy dotyczą one również pojazdów używanych? Na te jak i pozostałe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest oznakowanie CE?

Oznakowanie CE jest jednym z elementów systemu ogólnego bezpieczeństwa produktów. Nie należy go jednak mylić z handlowym świadectwem jakości. Nie gwarantuje on również pochodzenia produktu z Unii Europejskiej. Co więc oznacza dla kupującego oraz co musi zrobić producent by umieścić go na swoim wyrobie?

Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Na to pytanie mają szansę uzyskać odpowiedź przedsiębiorcy firm rodzinnych, którzy wezmą udział w projekcie „Firmy rodzinne”, organizowanym przy współudziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki kompleksowemu programowi uczestnicy dowiedzą się jak efektywniej zarządzać firmą rodzinną, jak stworzyć nową wizję rozwoju firmy oraz jak budować lepsze relacje z pracownikami.

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część II

Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mają teraz niepowtarzalną szansę wypromowania swoich produktów na arenie międzynarodowej. Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na ten cel możemy nawiązać nowe znajomości, która w przyszłości zaowocuje stałą współpracą gospodarczą.

REKLAMA

Jak promować kujawskie produkty za granicą dzięki unijnym funduszom – część I

Od 15 listopada 2010 roku przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie dla projektów promujących regionalne i lokalne marki w kraju i za granicą. W zależności od typu projektu można otrzymać dofinansowanie z UE nawet do 100 tys. złotych.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część II

Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu celowego wnioskodawcy są zobowiązani do uzupełnienia dokumentów złożonych na etapie aplikowania o środki unijne. Spełnienie kryteriów kwalifikowalności projektu oraz wnioskodawcy musi nastąpić również podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu.

Jakie dokumenty należy załączyć do umowy o dofinansowanie projektów celowych – część I

Po zakończeniu procesu oceny i zatwierdzeniu projektu do wsparcia zostaniemy poproszeni o dostarczenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z regulaminem konkursu mamy na to 14 dni.

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część II

Podczas oceny projektów celowych będzie badany poziom innowacyjności prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Oceniający to kryterium eksperci wezmą pod uwagę kilka elementów, które warto poznać przygotowując dokumentację aplikacyjną.

REKLAMA

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.

Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?

Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność?

Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego - część II

W ramach wznowionego naboru wniosków o dofinansowanie przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne, które poprawią system współpracy i zarządzania grupą i w konsekwencji przyczynią się do poprawienia konkurencyjności na rynku ponadlokalnym.

Ponowna szansa dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego - część I

Decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych realizowanych przez grupy przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. W ramach naboru na realizację tego typu przedsięwzięć przeznaczono kwotę 18 mln PLN.

Jakie są wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

Nie wszystkie wydatki poniesione przez mikroprzedsiębiorców w związku z realizacją projektów inwestycyjnych będą mogły zostać uznane za kwalifikowane. W ramach poszczególnych kategorii wydatków istnieją ważne wyłączenia, o czym informuje potencjalnych wnioskodawców dokumentacja programowa.

Jak wnioskować o dotację dla mikroprzedsiębiorców w województwie małopolskim?

Jeszcze w październiku ruszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych przez mikroprzedsiebiorców na terenie województwa małopolskiego. Maksymalna pula unijnej dotacji, o którą możemy wnioskować w projekcie wynosi aż 400 tys. złotych. Ten spory zastrzyk gotówki możemy przeznaczyć na unowocześnienie swojego przedsiębiorstwa.

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II

O przyznanie bezzwrotnej dotacji ze środków unijnych mogą teraz ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy zamierzają zrealizować swój projekt na obszarze województwa małopolskiego. Drogą ku przyznaniu unijnej pomocy jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zasadach określonych w dokumentacji konkursowej.

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.

Unijne dotacje dla emigrantów powracających na stołeczny rynek pracy - część II

Jeśli wróciłeś z zagranicy i trudno Ci się odnaleźć na stołecznym rynku pracy możesz zostać uczestnikiem projektu, w ramach, którego można otrzymać wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz jednorazową dotację na założenie własnej firmy w wysokości 40 tys. złotych.

Unijne dotacje dla emigrantów powracających na stołeczny rynek pracy - część I

Emigranci powracający po długiej nieobecności na polski rynek pracy napotykają tu rozmaite trudności związane począwszy z wymaganiami w zakresie wynagrodzenia, kończąc na często niezrozumiałych dla nich przepisach prawnych. Z pomocą w rozwiązaniu powyższych problemów może przyjść Unia Europejska, która oferuje emigrantom powracającym z zagranicy bezzwrotną dotację w wysokości 40 tys. złotych i na dodatek bez wymaganego wkładu własnego.

Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim

Jak skutecznie chronić środowisko naturalne a przy tym wykorzystywać unijne dotacje? Przed tym dylematem stanęli włodarze województwa zachodniopomorskiego i rozpisali konkurs, którego celem jest wybór najlepszych projektów wspierających gospodarkę odpadami komunalnymi.

Unijne staże dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych

Mazowieccy przedsiębiorcy którzy chcieliby podnieść wiedzę i kwalifikację swoich pracowników mogą to teraz zrobić za pomocą środków unijnych. Dzięki udziałowi pracowników w praktycznych szkoleniach i stażach możliwe będzie podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw na rynku.

Jakie kryteria obowiązują podczas oceny projektów B2B?

Dokumentacja aplikacyjna złożona podczas naboru projektów zostaje poddana ocenie pod kątem poszczególnych kryteriów. Od wyniku tej oceny zależy przyznanie unijnej dotacji dla naszego projektu.

Jak założyć laboratorium drogowe? - minireportaż

W tym roku nowosądecka firma Labortest Sp. z o.o. świętować będzie drugie urodziny. Pomimo krótkiego stażu już „rozpycha się łokciami” na krajowym rynku usług budowlanych.

Co zrobić by przyspieszyć wypłacenie refundacji w POIG 8.1.?

Otrzymanie decyzji o dofinansowaniu, w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, to dopiero początek (często długiej) drogi przedsiębiorstwa do otrzymania pieniędzy ze środków europejskich. Wiele czynników wpływa na przedłużanie okresu oczekiwania na zwrot części poniesionych kosztów. Ile się na nią czeka i co zrobić by ją przyspieszyć?

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

Najistotniejszym elementem na etapie rozliczania projektu jest prawidłowa dokumentacja. Stopień trudności w rozliczaniu kosztów przedsięwzięcia uzależniony bywa zarówno od sposobu opisu jak i przedstawienia naszego projektu we wniosku o dofinansowanie. Jak zatem prawidłowo rozliczyć projekt B+R?

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część II

Straty spowodowane w gospodarstwach rolnych podczas tegorocznych powodzi były bardzo duże. Dzięki środkom pochodzącym z UE możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych remontów jak również zakupienie sprzętu i wyposażenia, które zabrała woda. Do ubiegania się o wypłatę świadczenia konieczne jest wypełnienie wniosku o przyznanie pomocy.

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część I

Wszyscy poszkodowani w wyniku tegorocznych powodzi będą mogli otrzymać wsparcie finansowe ze środków europejskich na odbudowę swoich gospodarstw rolnych. Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane są Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Tym razem unijna pomoc jest skierowana na projekty wspierające rozwój powiązań kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorcami a sferą badawczo-rozwojową. Do rozdysponowania podczas obecnego naboru jest kwota ponad 5 mln euro.

Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza wiele możliwości dla osób przedsiębiorczych, które pragną założyć własną działalność gospodarczą z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Ciekawym pomysłem na biznes może być założenie przedszkola. Jak zatem postarać się o dofinansowanie?

Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Podczas kontroli projektu unijnego badana jest zgodność realizacji inwestycji z umową o dofinansowania oraz prawidłowość wydatkowania środków unijnych. Po zakończeniu kontroli jest sporządzana informacja pokontrolna stwierdzająca ewentualne uchybienia i nieprawidłowości w realizacji projektu.

Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Realizacja projektów współfinansowanych ze środków europejskich może stać się przedmiotem kontroli poszczególnych instytucji. Podczas kontroli badane jest m.in. czy projekt jest rzeczywiście realizowany lub wykonany, a poniesione wydatki należycie udokumentowane.

Poznaj łódzkie produkty dzięki funduszom unijnym – część II

Regionalne produkty mają szansę na skuteczną promocję dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Już dziś przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projektów.

Poznaj łódzkie produkty dzięki funduszom unijnym – część I

Fundusze europejskie wspierają nie tylko inwestycje modernizacyjne i rozwojowe w przedsiębiorstwach, ale także promują regionalne „marki” i wyroby. Teraz możliwość skorzystania z tej formy pomocy mają również przedsiębiorcy z województwa łódzkiego.

Jakie wydatki są kwalifikowalne w konkursie dla najmniejszych firm w województwie łódzkim?

Temat kwalifikowalności wydatków w projektach unijnych bywa często problematyczny, zwłaszcza w przypadku wnioskodawców ubiegających się o przyznanie unijnej dotacji po raz pierwszy. Obowiązek sprostania wymogom unijnym stawianym w tym zakresie spoczywa zawsze na wnioskodawcy. Pomocą mogą się tu okazać szczegółowe wytyczne regulujące kwestie kwalifikowalności wydatków w odniesieniu do poszczególnych typów projektów.

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część II

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i może wynieść nawet do 100 tys. zł.

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część I

Dzięki środkom unijnym na lata 2007-2013 wiele firm z całej Polski rozwija swoją działalność, poszerza swoją ofertę produkcyjną lub usługową, unowocześnia zaplecza produkcyjne, korzysta z możliwości profesjonalnego doradztwa. Teraz taką możliwość mają również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować na terenie województwa łódzkiego. A jeśli się jeszcze wahasz dodam, że można otrzymać na ten cel nawet do 100 tys. zł.

Unijne fundusze na współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a sferą B+R

Zaangażowanie sfery badawczo-rozwojowej w realizację projektów przedsiębiorców może przynieść konkretne rozwiązania w postaci nowoczesnych produktów, usług czy innowacyjnej technologii. Nawiązanie takiej współpracy jest teraz łatwiejsze dzięki funduszom unijnym.

Szansa na rozwój najmniejszych przedsiębiorców w pomorskiem

Mikroprzedsiębiorcy realizujący inwestycje na obszarze województwa pomorskiego mogą korzystać ze wsparcia unijnego przeznaczonego na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W ramach obecnie trwającego konkursu do rozdysponowania pomiędzy najmniejszych przedsiębiorców jest ponad 3,6 mln PLN.

Jak kwalifikować zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych

Podczas przygotowania dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy projektów unijnych szacują koszty związane ich realizacją i określają tę część wydatków, która ma zostać dofinansowana z UE. Niekiedy na potrzeby realizacji projektu zachodzi konieczność zakupu gruntu lub nieruchomości zabudowanej. Czy taka kategoria wydatków może zostać dofinansowania ze środków wspólnotowych? A jeśli tak to na jakich zasadach?

Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego

Każdy projekt unijny składa się z etapu przygotowawczego oraz realizacyjnego. W ramach pierwszego z nich wnioskodawcy przygotowują niezbędną dokumentację związaną z realizacją projektu oraz aplikowaniem o środki unijne oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i decyzje. Czy wydatki poniesione na ten cel można uznać za kwalifikowane?

Jak prawidłowo dokumentować wydatki kwalifikowane w projektach innowacyjnych

Na beneficjentach projektów unijnych spoczywa obowiązek starannego dokumentowania wszystkich wydatków związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Dokumenty te mogą stanowić podstawę do wnioskowania o płatność, a także są przedmiotem kontroli przeprowadzanej przez poszczególne instytucje kontrolujące.

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym

Występując o przyznanie unijnej dotacji określamy wydatki, które powinny zostać uznane za kwalifikowane i tym samym podlegać refundacji ze środków UE. Spełnienie warunków kwalifikowalności wydatków następuje na etapie oceny projektu po złożeniu wymaganej dokumentacji aplikacyjnej.

Startuj z własnym biznesem dzięki unijnej dotacji

Dzięki środkom z Unii Europejskiej możesz otrzymać jednorazową dotację inwestycyjną na założenie własnej firmy. Jeśli zatem męczy Cię praca u kogoś i zawsze marzyłeś o założeniu własnego biznesu powinieneś niezwłocznie zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Program Kapitał Ludzki.

Unijne dotacje na projekty informatyczne w województwie warmińsko-mazurskim

Fundusze unijne wspierają przedsiębiorców we wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych ułatwiających funkcjonowanie firm w wielu obszarach. Możliwość sięgnięcia po dotacje na ten cel oferuje także Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury. Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem tego typu pomocy powinni aplikować o unijną pomoc w ramach trwającego właśnie naboru wniosków o dofinansowanie.

Jakie są obowiązujące logotypy w Programie Kapitał Ludzki w latach 2007-2013?

Obowiązek stosowania jednolitych oznaczeń zgodnych z wymogami Unii Europejskiej spoczywa na wszystkich beneficjentach projektów realizowanych przy współudziale środków europejskich. Prawidłowość ich stosowania może być przedmiotem unijnej kontroli.

Jakie dotacje na certyfikacje wyrobów ekologicznych w przedsiębiorstwach

Dzięki unijnej dotacji przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie na działania dostosowujące do wymogów ochrony środowiska. W ramach naboru wniosków o dofinansowanie przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe na wprowadzenie w swoich firmach ekologicznych systemów zarządzania oraz ekoznaków.

„Młody rolnik”, a możliwość podjęcia pracy dodatkowej - porada

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich młodzi rolnicy mogą otrzymać dotację finansową na realizację inwestycji w przejmowanych gospodarstwach rolnych. Czy w konsekwencji przyznanej dotacji, młodzi rolnicy muszą zaprzestać podejmowania jakiejkolwiek pracy dodatkowej?

Za mało chętnych na pół miliona dotacji na e-biznes

Co zatem zniechęca w tym roku przedsiębiorców do sięgnięcia po prawie półmilionową dotację, która do tej pory cieszyła się tak dużym powodzeniem, że złożenie wniosku okupione było wielogodzinnym oczekiwaniem w ogromnych kolejkach? Czyżby mocno zaostrzone w tym roku kryteria oceny wniosków, co miało promować najlepsze projekty internetowe, a jednocześnie uporządkować rekrutację w ramach działania 8.1?

REKLAMA