REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Domy jednorodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właścicielu! Odśnież podjazd!


Zima kojarzona jest – poza świętami – ze zmianą pogody, mianowicie z opadami śniegu. Właściciele domów jednorodzinnych powinni pamiętać o regularnym odśnieżaniu swoich posesji. Jeżeli tego nie zrobią, może spotkać ich kara.

Sobienie Królewskie poszerzają ofertę nieruchomości


Sobienie Królewskie Golf & Country Club łączą projekt deweloperski z infrastrukturą rekreacyjną. W tym roku przedstawiły szerszą ofertę nieruchomości. Potencjalni klienci mogą teraz kupić, oprócz domów i apartamentów rekreacyjnych znajdujących się na terenie inwestycji, również działki pod zabudowę. Na atrakcyjność oferty wpływa to, że działki sąsiadują z polem golfowym.

Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym

Dom drewniany, czy dom z cegły? Która technologia jest lepsza? Domy drewniane tak samo jak domy z cegły mają zarówno swoje zalety jak i wady. Zobacz jakie.

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?


Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

REKLAMA

Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?


W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu. Ogólnie rynek domów w ostatnich latach nie należy do popularnych.

Co zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź?

Kiedy dom zostanie zalany przez powódź musimy ocenić sytuację, sprawdzić czy dom jest bezpieczny, ocenić straty, a także zastanowić się, jak naprawić szkody. Zobacz, co należy zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

REKLAMA

Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?


W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

Jak wykonać podbicie fundamentów?


Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Firmy budujące domy z bali najczęściej wykonują je wg. swoich projektów, choć zdarza się, że budują domy także wg dostarczonego projektu. Jeśli producent sprzedaje gotowy dom, powinien dołączyć do niego instrukcję montażu. Firma powinna mieć w swojej ofercie także możliwość montażu przez wykwalifikowaną ekipę.

Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

Domy drewniane popularnie nazywane „kanadyjczykami” mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Same domy stają się coraz bardziej popularne, niemniej jednak tak jak wszystko mają swoje zalet jak i wady.

Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?


Jak zaplanować i zrealizować przebudowę domu? Jak zadbać o zabezpieczenie ludzi i budynku? Pamiętając o kilku zasadach to trudne zadanie stanie się wykonalne.

Czym są popularne „Kanadyjczyki”?

Domy zwane „kanadyjczykami” to nic innego jak domy drewniane wznoszone w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Konstrukcję takiego budynku stanowi drewniany szkielet, którego przestrzenie wypełnione są materiałem izolacyjnym. Niewątpliwą zaletą „kanadyjczyków” jest ich krótki czas budowy.

Jak zaadaptować poddasze?


Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Skuteczny sposób na zatkany odpływ


Dobrze działająca kanalizacja zależy przede wszystkim od jej prawidłowej budowy. Niemniej jednak, nawet najlepiej zaprojektowana instalacja może się zatkać. Użycie specjalnych środków do udrażniania rur to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemu niesprawnej instalacji w kuchni czy łazience.

Ściemniacz czy tradycyjny wyłącznik?


Ściemniacze są jedną z opcji, która pojawia się przy wyborze tradycyjnych włączników. Oprócz funkcji włączania i wyłączania światła umożliwiają regulację jego natężenia w zależności od naszych potrzeb.

Jak wybrać gniazdko elektryczne?


Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Z czego wykonać balustradę?

Balustrada jest bardzo ważnym elementem schodów. Oprócz funkcji ozdobnej zapewnia także bezpieczeństwo podczas wchodzenie oraz schodzenia ze schodów. Aby balustrada mogła w pełnym stopniu chronić nas przed wypadnięciem, powinna mieć min. 90 cm wysokości.

Zalety i wady schodów drewnianych

Kiedy budujemy dom, jednym z jego głównych elementów są schody. Do wyboru mamy wiele materiałów i technologii ich budowania. Jedną z możliwości, są schody drewniane. Z racji materiału z którego są wykonane, mają one zarówno swoje zalety jak i wady.

Gdzie najtaniej można wynająć pokój?

Najtaniej pokój wynajmiemy w domu. Z kolei jeżeli chcemy zminimalizować koszty najmu przy mieszkaniu w pojedynkę, warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które możemy wynająć z kilkoma osobami.

Jak znaleźć dobrego elektryka?


Często nie działająca poprawne instalacje elektryczna, nie oznacza końca naszych problemów. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się znalezienie odpowiedniego fachowca, który ją naprawi. Dobry elektryk powinien mieć uprawnienia, być nie drogi oraz posiadać niezbędną wiedzę do jej naprawy.

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?


Projektując wentylację w domu jednorodzinnym, należy zastanowić się gdzie należy ją doprowadzić. Ilości powietrza potrzebnego do wentylacji poszczególnych pomieszczeń są opisane w Polskiej Normie PN-83/B-03430. ” Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania".

Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?


Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi. Scharakteryzujmy zatem poszczególne elementy bilansu takiego pomieszczenia.

Instalacja centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym

Na rynku coraz bardziej popularna staje się instalacja centralnego odkurzania. Do wyboru mamy bardzo wiele odkurzaczy, które różnią się między sobą właściwościami, przeznaczeniem oraz wyglądem.

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?


Podczas budowy domu podejmujemy wiele ważnych decyzji. Wybieramy projekt, technologię budowy ścian, fundamentów. Jedną z decyzji, którą także musimy podjąć jest wybór instalacji ogrzewania.

Jak naprawiać instalację elektryczną?


Instalacje elektryczna bezpieczna jest tylko wtedy, kiedy z niej prawidłowo korzystamy, oraz kiedy należycie dbamy o jej stan techniczny np. wykonując okresowe przeglądy.

Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?


Budując dom, oprócz projektów budowlanych spotykamy się także z projektami instalacyjnymi. Są to m. in.: projekt instalacji kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

Czy instalację gazową należy kontrolować?


Przepisy budowlane zobowiązują nas do corocznej kontroli instalacji gazowej czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu. Sprawna instalacja gazowa to nie tylko nasze bezpieczeństwo ale niższe koszty związane z jej eksploatacją.

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

Jak pozbyć się grzyba?


Brak drewnianych elementów wykończeniowych nie gwarantuje braku problemów z grzybem w domu. Czai się on w różnych miejscach, na przykład w glebie w okolicach budynku.

Kominek w domu drewnianym

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?


Oprócz mas śniegu zalegających na dachach, dużym zagrożeniem dla osób przechodzących obok nieodśnieżonych budynków są zwisające sople lodu. Sopel, spadający z nie małej wysokości, nabiera dużej prędkości i może stać się zagrożeniem dla przechodzących osób.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Wełna mineralna i szklana – różnice

Obok styropianu, wełna mineralna i szklana są najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji. Mimo dość wysokiej ceny, często są stosowane zamiast styropianu, głównie dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej a przede wszystkim odporności ogniowej. Wełna mineralna to nazwa potoczna. Jej pojęcie obejmuje zarówno wełnę skalną jak i wełnę szklaną, co może być mylące. Mimo podobnego wyglądu i zastosowania obie wełny różnią się od siebie.

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

REKLAMA