REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom pomocy społecznej, DPS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podział jednostki budżetowej - problemy praktyczne

Od 1 października 2018 r. odłączono od Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), funkcjonujący w strukturach GOPS. Dotąd finansowanie działalności ŚDS odbywało się w planie finansowym GOPS (wydatki GOPS w dziale 85219, wydatki ŚDS w dziale 85203). ŚDS miał swojego kierownika, ale księgowość w jednym zadaniu prowadził GOPS. Do GOPS należało dokonywanie wszelkiego rodzaju wydatków dotyczących ŚDS. Operacje te były ujmowane w księgach rachunkowych GOPS, z tym że np. środki trwałe wykorzystywane przez ŚDS były ujmowane analitycznie w odrębnej księdze inwentarzowej. W związku z tym odłączeniem pojawiło się kilka pytań na temat problemów praktycznych.

Stawka VAT na prace budowlane w domu pomocy społecznej

PROBLEM: Powiat jako inwestor realizuje projekt inwestycyjny w domu pomocy społecznej (dalej: DPS) przeznaczonym dla osób dorosłych przewlekle chorych psychicznie, których stan zdrowia nie wymaga leczenia szpitalnego, a uzasadnia konieczność zapewnienia całodobowej opieki. W ramach inwestycji zostaną wykonane m.in. prace termomodernizacyjne i instalacja gazowa zasilająca kotłownię. Czy wykonanie prac budowlanych może zostać opodatkowane 8% stawką VAT?

Świadczenia z pomocy społecznej 2018 i 2019 r.

Świadczenia z pomocy społecznej uregulowane zostały w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Omawiane w niniejszym artykule świadczenia dzieli się na świadczenia pieniężne i niepieniężne.

Jakie standardy powinien spełniać każdy DPS?

Prywatne domy pomocy społecznej powinny spełniać zawarte w przepisach standardy. Przede wszystkim dotyczą one warunków technicznych dla domów pomocy społecznej, ale regulują także kwestie wyposażenia pokoju czy też posiłków.

REKLAMA

Statutowe działania domów pomocy społecznej bez kas fiskalnych

Statutowe działania gminnego domu pomocy społecznej nie podlegają VAT, więc nie są objęte również ewidencją kas fiskalnych.

Kto może prowadzić dom pomocy społecznej?

Nie tylko jednostki samorządu terytorialnego uprawione są do prowadzenia domów pomocy społecznej. Po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia mogą się tego podjąć także kościoły, fundacje, stowarzyszenia, osoby prawne lub fizyczne.

Uługi społeczne NGO-sów w samorządzie

Wzrasta rola NGO-sów w realizacji zadań społecznych w samorządzie. W niektórych sektorach NGO-sy świadczą już ponad 65% usług. Co ciekawe, ta tendencja bardzo cieszy samorządowców.

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie bezdomnej, która posiada decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, będzie można przyznać tymczasowe schronienia w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na czas oczekiwania na umieszczenie w DPS, jednak nie dłużej niż na 4 miesiące.

REKLAMA

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi

Schroniska dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi to nowy typ placówek, przeznaczony dla osób, wymagających częściowej opieki w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej czeka na prezydencki podpis.

Przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o zdrowiu psychicznym. Zgodnie z nowymi przepisami przyjęcie osoby do DPS bez jej zgody wymaga orzeczenia sądu. Nowelizacja także wprowadza obowiązek przeprowadzania okresowych badań stanu zdrowia psychicznego osób przebywających w DPS i wiele innych zmian.

Bezpieczniejsze placówki całodobowej opieki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany dotyczące placówek całodobowej opieki. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomocy takich ośrodków.

Jak zwolnić się z opłat za umieszczenie rodzica w placówce dla seniorów?

Możesz zwolnić się od pokrycia kosztów za pobyt rodzica w placówce dla seniorów, jeżeli opiekun porzucił Cię w dzieciństwie albo nie interesował się Twoim losem.

Zmiany w domach pomocy społecznej

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny zakłada, że domy dziecka nie będą mogły być umiejscowione w jednym budynku z m.in. izbą wytrzeźwień, domem pomocy społecznej czy hospicjum.

Gminy nie połączą dowolnych placówek

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada, iż niemożliwe będzie połączenie niektórych placówek na terenie gminy. Chodzi tu na przykład o usytuowanie w jednym budynku placówki opiekuńczo-wychowawczej z domem pomocy społecznej czy izbą wytrzeźwień. Przedmiotowy projekt został przyjęty przez Sejm.

Dokumentowanie wydatków w jednostce budżetowej

Kierowca domu pomocy społecznej (DPS) przedłożył w księgowości kserokopię pokwitowania wpłaty gotówkowej za wydanie karty parkingowej dla samochodu jednostki, służącego do przewozu osób niepełnosprawnych (oryginał potwierdzenia wpłaty został złożony razem z wnioskiem o wydanie karty). Czy na podstawie tej kserokopii można zwrócić kierowcy pieniądze?

Ubezwłasnowolnieni w DPS-ach - skarga RPO

RPO zaskarżył przepisy dotyczące umieszczania ubezwłasnowolnionych w domach opieki społecznej. Zdaniem rzecznika nie jest sprawiedliwe, że osoba bezpośrednio zainteresowana nie może podejmować żadnych czynności procesowych i nie ma zagwarantowanej pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej - zmiany

Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej. W ustawie znalazł się przepis, który ma wyeliminować możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Koszty pobytu w domu pomocy społecznej - zmiany

W projekcie zaproponowano m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi tych placówek. Ich podopieczni to najczęściej osoby niepełnosprawne, posiadające zasiłek stały lub rentę socjalną. Jak przekonują autorzy projektu, nawet odpłatność w wysokości 5 proc. dochodów stanowi duże obciążenie dla budżetu takich osób; dlatego ustalono, że koszty takie ponosić będą ci podopieczni, których dochód przekracza 300 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego.

Nie każdy zapłaci za pobyt rodzica w DPS

Wprowadzony do projektu ustawy o pomocy społecznej przepis ma wyeliminować możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami pobytu za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej

Czy ustalając średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej od kosztów działalności domu z roku poprzedniego należy odjąć koszty inwestycji i wydatki na remonty, chociaż nie sa w nich zawarte?

Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS

Kiedy następuje waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS? Poniżej prezentujemy wzór decyzji o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.

Rodzinny wywiad środowiskowy po zmianach

Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób oraz rodzin, które ubiegają się świadczenia z pomocy społecznej. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny, niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie stanowi podstawę odmowy przyznania świadczenia.

Kontrakt socjalny po zmianach

Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny umożliwiający skuteczniejsze wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.

Standardy opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Kontrakt socjalny po zmianach

Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny umożliwiający skuteczniejsze wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

REKLAMA