REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom i działka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można wyciąć drzewa na działce?


Gdy już uda nam się zakupić wymarzoną działkę – na której wkrótce będzie stał nasz dom – powinniśmy zainteresować się, jakie rośliny na niej rosną. W niektórych przypadkach wycięcie drzewa może sprawić nam niemały kłopot.

Właścicielu! Odśnież podjazd!


Zima kojarzona jest – poza świętami – ze zmianą pogody, mianowicie z opadami śniegu. Właściciele domów jednorodzinnych powinni pamiętać o regularnym odśnieżaniu swoich posesji. Jeżeli tego nie zrobią, może spotkać ich kara.

Sobienie Królewskie poszerzają ofertę nieruchomości


Sobienie Królewskie Golf & Country Club łączą projekt deweloperski z infrastrukturą rekreacyjną. W tym roku przedstawiły szerszą ofertę nieruchomości. Potencjalni klienci mogą teraz kupić, oprócz domów i apartamentów rekreacyjnych znajdujących się na terenie inwestycji, również działki pod zabudowę. Na atrakcyjność oferty wpływa to, że działki sąsiadują z polem golfowym.

Jak wybrać idealny projekt domu?

Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością podjęcia trudnego wyboru. Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?


Każdy z nas w pewnym okresie swojego życia zapragnie mieć dom. Z dala od zgiełku miasta, w ciszy, spokoju. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, warto zadać sobie pytanie, czy chcemy wybudować go sami, czy ma nam w tym pomóc deweloper?

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?


Gdy dokonamy już wszystkich spraw związanych z kupnem działki pod budowę domu i nasze marzenie dotyczące posiadania własnej nieruchomości zacznie się spełniać, może okazać się, że zostaliśmy oszukani, a na naszej działce nie można nic wybudować. Co robić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

REKLAMA

Jak sporządzić umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Wykonawca sporządzając umowę o aktualizację operatu szacunkowego musi w umowie zawrzeć wszystkie istotne postanowienia oraz zachować formę odpowiednią dla takiej umowy tj. oznaczyć datę oraz miejsce sporządzenia umowy, określić strony umowy, precyzyjnie określić treść, termin, wysokość oraz sposób wypłaty wynagrodzenia, określić przedmiot aktualizacji wyceny, postanowienia końcowe.

Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

W umowie o sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego należy prawidłowo określić kwestie związane z wynagrodzeniem – dla zachowywania bezpieczeństwa interesu stron. W celu określenia wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego, strony w umowie powinny zawrzeć informacje dotyczące wysokości, terminu i sposobu wypłaty wynagrodzenia oraz możliwości odstąpienia od wypłaty wynagrodzenia.

Jak określić cel aktualizacji operatu początkowego?

W umowie o sporządzanie aktualizacji operatu szacunkowego strony powinny określić, jaki jest cel sporządzenia aktualizacji operatu szacunkowego. Ponadto, strony umowy zobowiązane są przy sporządzaniu aktualizacji operatu szacunkowego powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania ponownego sporządzania operatu szacunkowego w oparciu o poprzedni.

Jak oznaczyć strony w umowie o aktualizację operatu początkowego?

Umowa o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego a rzeczoznawcą majątkowym. W tym celu należy określić przede wszystkim imię, nazwisko, adres stron umowy, dodatkowo trzeba zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Odsetki za opóźnienie w umowie wyceny - czy możliwe?

W umowie o dokonanie wyceny nieruchomości strony mają możliwość zastrzec w treści umowy wysokość odsetek za opóźnienie wynikające zarówno z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

O czym pamiętać aktualizując operat szacunkowy?

Zawierając umowę o aktualizację operatu szacunkowego warto zwrócić uwagę termin ważność operatu szacunkowego, datę sporządzenia operatu szacunkowego, informację dotyczącą tego, kiedy aktualizacja może być dokonana oraz jakie istotne postanowienia należy zawrzeć w umowie.

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?


Kupując działkę pod zabudowę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację. Przede wszystkim, dowiedzmy się, czy stan prawny ziemi jest uregulowany. Problemem będzie nie uwzględnienie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Gdzie szukać regulacji prawnych dotyczących najmu lokali?

Ze względu na swoją specyfikę najem lokali regulowany jest szeregiem ustaw. Wynika to z tego, iż ogólnie lokal może spełniać różne funkcje np. zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych (mieszkanie komunalne) bądź prowadzenia działalności gospodarczej (hale fabryczne, pomieszczenia biurowe)

Jak napisać umowę dzierżawy nieruchomości

REKLAMA