REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom energooszczędny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zakaz montowania pieców gazowych i na paliwa stałe? W marcu 2024 r. głosowanie nowej dyrektywy budynkowej. Czy UE zmusi nas do montowania pomp ciepła?

Nowa unijna dyrektywa budynkowa ma wprowadzić obowiązek zeroemisyjności wszystkich nowych budynków po 2030 r. Głosowanie nad tą dyrektywą odbędzie się w Parlamencie Europejskim już w marcu 2024 r. Ta dyrektywa wymusi modernizację także istniejących budynków. Do wsparcia tego celu w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego do Polski w latach 2026-2032 może trafić nawet 20 mln euro. Najuboższe rodziny będą mogły liczyć na 100 proc. dofinansowania renowacji. Kotły na paliwa stałe, a później także gazowe mają być zastępowane pompami ciepła. W Niemczech mogą stać się obowiązkowe już w bieżącym roku. U naszych zachodnich sąsiadów w 2023 r. pomp ciepła sprzedano rekordowo dużo, o 50% więcej niż w 2022 r.

Dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Wnioski od 1 lutego 2024 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 29 stycznia 2024 r., że od 1 lutego 2024 r. gminy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Pula wsparcia wynosi ponad pół miliarda złotych, a środki pochodzą z KPO.

Bezpieczeństwo energetyczne budynku - jak osiągnąć? 5 koniecznych działań

Bezpieczeństwo energetyczne budynku to niezmiernie istotny element, który ma wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jego mieszkańców czy użytkowników. W obliczu ciągłego wzrostu zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych i niepewności w dostawach energii, stanowi także istotny element polityki UE. Swoje stanowisko wyraziła ona m.in. w Fit for 55, ambitnym pakiecie działań, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynkom, przyczyniającym się do realizowania tych założeń.

Nowe technologie dla oszczędzania energii

Wysokie ceny energii i inflacja wydrążają w naszych portfelach coraz większą dziurę. Warto zaplanować, jak w realny sposób możemy zadbać o swój budżet.

REKLAMA

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - etap

8 na 10 firm, których reprezentanci wzięli udział w globalnym badaniu Forrester, zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy skupią się na wdrożeniu zrównoważonych inicjatyw. Motywacją jest oczywiście klient. Doskonale widać to w sektorze nieruchomości, który jest języczkiem u wagi w zielonej transformacji.

Jak oszczędzać prąd (energię elektryczną) i energię cieplną?

Rządowy serwis cieplo.gov.pl wskazuje praktyczne przykłady i sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej w naszych domach i mieszkaniach.

Jak oszczędzać prąd? Które urządzenia w domu zużywają najwięcej energii elektrycznej?

Zdaniem Polaków najwięcej prądu zużywają w naszych domach: klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują (na czele są tu: kuchenka elektryczna, kuchenka indukcyjna, bojler elektryczny, czajnik elektryczny, zmywarka i lodówka) dużą rozbieżność pomiędzy naszymi wyobrażeniami a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji potrafimy faktycznie oszczędzać prąd?

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

REKLAMA

Nowe etykiety energetyczne żarówek i innych źródeł światła

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła. Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.

Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

Charakterystyka energetyczna budynków - zmiany 2021

Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. Wprowadzenie skutecznego systemu informowania nabywców i najemców nieruchomości o charakterystyce energetycznej budynków - to jeden z celów noweli ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w roku 2021.

Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

Nowe normy efektywności energetycznej budynków - jak wpłyną na ceny mieszkań?

Efektywność energetyczna budynków. Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Jak zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań?

Deklaracja dot. źródeł ciepła w budynku od 1 lipca 2021 r.

Deklaracja źródła ciepła w budynku. Od 1 lipca 2021 r. rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce.

Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR) jeszcze w marcu 2021 r.

Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR). Do końca marca 2021 r. rząd ma przyjąć Długoterminową Strategię Renowacji, która zakłada termomodernizację polskich budynków. Jakie będą skutki Długoterminowej Strategii Renowacji?

Czy powstają bardziej ekologiczne i energooszczędne osiedla?

Nieruchomości a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na redukcję emisji CO2

System montażu okien. Opracowany przez Polaków innowacyjny system montażu okien ma szansę stać się światowym standardem. Pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2.

Nowe wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r.

Wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r. będą bardziej rygorystyczne. Nowe warunki techniczne mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zakładają m.in. wyższe wymagania dla ścian, dachów, okien czy drzwi. Pojawią się jednak przejściowe ułatwienia dla inwestorów i deweloperów.

Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r. Jak się przygotować?

Nowe normy energooszczędności budynków, które wchodzą w życie w 2021 r., oznaczają bardziej rygorystyczne zasady związane z izolacją cieplną budynków. Będą one dotyczyć jedynie nowych i modernizowanych inwestycji. Zmiana wpłynie na wysokość opłat za energię, a mieszkańcy „starszego” budownictwa, którzy chcieliby zaoszczędzić na rachunkach bez poświęcania swojego komfortu, muszą szukać rozwiązań na własną rękę.

Budownictwo zeroenergetyczne - jak to się robi?

Nowoczesne budownictwo zeroenergetyczne pozwoli w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii (OZE). Powstają już na świecie budynki, które są w stanie produkować dwukrotnie większą ilość energii, niż wynosi ich zapotrzebowanie. Także w Polsce opracowuje się technologie umożliwiające optymalne wykorzystanie zielonej energii. Przyszłość budownictwa tkwi właśnie w odpowiednim wykorzystaniu zebranej energii, m.in. z paneli fotowoltaicznych, w taki sposób, aby jak najmniej się jej marnowało.

Warunki techniczne budynków 2021 - współczynnik EP

Według informacji z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, resort przyjął argumentację Business Centre Club dotyczącą wprowadzenia przepisów przejściowych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i obecnie – już na etapie uzgodnień międzyresortowych – zostały one wprowadzone do współczynnika EP dla budynku, który określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Od kiedy trzeba stosować nowe wymogi w zakresie poziomu EP (energii nieodnawialnej) w budownictwie?

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Warunki techniczne budynków 2021 - pompy ciepła i fotowoltaika zapewnią energooszczędność

Wszystkie budynki wznoszone oraz modernizowane od 2021 roku będą musiały spełnić wyśrubowane normy WT 2021 określające energooszczędność w zakresie m.in. izolacji oraz systemów grzewczych. W ich realizacji pomóc może zainwestowanie w ekologiczne systemy pomp ciepła współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi. Najbardziej zaawansowane budynki wykorzystujące tę technologię mogą uniezależnić inwestycje od zewnętrznych źródeł energii.

Nowe przepisy budowlane od 2021 r. - budynki będą bardziej energooszczędne

Z początkiem 2021 roku w Polsce zaczną obowiązywać zaostrzone wymogi efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków. Będą one charakteryzować się m.in. lepszą izolacją, a więc niższym zapotrzebowaniem na energię. Branża budowlana w większości jest już gotowa na zmiany, do których przygotowywała się przez ostatnich osiem lat. Zresztą zmiany te, związane ze spełnieniem standardów unijnych, następowały etapowo i od nowego roku będzie to trzeci, ostatni etap. Dla użytkowników budynków oznaczają one większy komfort i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Nowe wymogi nie powinny przełożyć się na wzrost cen mieszkań – podkreślają przedstawiciele branży budowlanej.

Prąd z cegły. Inteligentne cegły magazynują energię elektryczną jak baterie

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis przeprowadzili eksperymenty z wykorzystaniem cegieł budowlanych w roli nośnika i magazynu energii elektrycznej. Dzięki wykorzystaniu zjawiska polaryzacji udało się przepuścić przez nie prąd i zasilić niewielką diodę LED. Materiały tego typu mogą sprawdzić się do budowy inteligentnych domów wyposażonych w innowacyjne technologie do gromadzenia i przesyłania energii.

Nowe Warunki Techniczne w budownictwie od 2021 roku

Od stycznia 2021 roku w życie wejdzie ostatni etap zmian w zakresie efektywności energetycznej Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Te zmiany przynoszą znaczące, potwierdzone korzyści nie tylko dla każdego z nas, kto buduje lub remontuje dom czy budynek, ale również dla całego sektora budownictwa, a tym samym gospodarki kraju.

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

W domowym budżecie ogrzewanie to z racji naszego klimatu ważny punkt. Z roku na rok ceny źródeł energii rosną i należy spodziewać się podobnej tendencji w nadchodzących latach. Maleją światowe zasoby energetyczne, a przepisy regulujące standardy budowlane obrazują postawy proekologiczne.

Energooszczędność zbudowana na nawykach

Sezon grzewczy do dobry moment, aby zastanowić się nad tematyką energooszczędności w naszych domach, a co za tym idzie wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.

Domy energooszczędne w Polsce – ile ich jest?

Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

Budownictwo energooszczędne zwraca się w ciągu 7 lat

Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca się w pierwszych siedmiu latach eksploatacji domu.

Budownictwo ekologiczne w Polsce - standard czy luksus?

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie, bardzo szybko stały się na rynku standardem. Niestety, najemcy nie odebrali tego ze zbytnim entuzjazmem. Za mieszkanie w budynku z certyfikatem trzeba zapłacić więcej, niż w budynku, bez takiego certyfikatu. Takie podejście najemców jest nie małym problemem dla deweloperów. Aby uzyskać certyfikat ekologiczny, nie tylko trzeba budować wg właściwych technologii, ale i stosować ekologiczne materiały budowlane oraz rozwiązania projektowe.

Jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego?

Koszt budowy domu energooszczędnego jest nie dużo wyższy niż budynku wybudowanego tradycyjną technologią – ok. 5%. Szacuje się, że koszt wynosi średnio 3300 zł/m2.

Budynki, w których mieszkamy są groźne dla środowiska - dlaczego?

Duża część Polaków mieszka w nieocieplonych, ogrzewanych węglem, miałem węglowym lub paliwem stałym domach, które emitują groźne dla środowiska substancje, takie jak dwutlenek węgla. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość otaczającego nas powietrza. Z pośród dziesiątki europejskich miast, aż 6. to miasta z Polski. Czy energooszczędne rozwiązania w budownictwie są w stanie poprawić stan naszego środowiska?

Budowa domu energooszczędnego – najistotniejszy jest odpowiedni projekt

Budowę domu energooszczędnego można zrealizować wykorzystując ogólnie dostępne materiały budowlane. Jednak, aby dom był faktycznie energooszczędny, potrzebny jest dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła.

Kolektory słoneczne – Polacy coraz częściej w nie inwestują

Kolektory słoneczne to popularne rozwiązanie do przetwarzania energii słonecznej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Dzięki systemom fotowoltaicznym można w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzać budynek, a także podgrzać wodę użytkową. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna, może wytworzyć 300–600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora.

Pierwszy dom aktywny w Rosji – energooszczędny budynek o wysokiej izolacyjności cieplnej

W Rosji wybudowano pierwszy aktywny budynek, który zapewnia mieszkańcom wysoką ochronę przed zimnem przy jednoczesnym minimalnym żużyciu energii cieplnej. Do efektywności energetycznej budynku przyczyniły się m.in. okna dachowe i fasadowe, dzięki którym mieszkańcy przez większą część roku mogą korzystać z naturalnego oświetlenia i cieszyć się słońcem.

Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Od 2013 r. obowiązuje program dopłat do budownictwa energooszczędnego – za domy zużywające rocznie nie więcej niż 40 kWh/mkw. dostaniemy 30 tys., za 15 kWh/mkw. będzie to 50 tys. Jednak nie wszystkich miastach Polski są nieruchomości spełniające takie kryteria, więc dopłata leży poza zasięgiem wielu zainteresowanych. Jak jest we Wrocławiu?

Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Jak wybudować energooszczędny dom lub mieszkanie? To, czy dana nieruchomość jest energooszczędna zależy od wielu czynników m.in. dostępu naturalnego światła, cyrkulacji powietrza oraz rodzaju materiałów użytych do budowy i wykończenia.

Zrównoważone budownictwo – na czym polega?

Ekologiczne projekty budowlane z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dzięki poparciu Unii Europejskiej, zrównoważone budownictwo stale się rozwija, powstają nowe normy oraz standardy. Wykorzystanie w budownictwie nowoczesnych materiałów i technologii, które nie zanieczyszczają środowiska, powoduje, że użytkowanie obiektów jest przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.

Czy deweloperzy zwiększą lczbę inwestycji energooszczędnych?

Za kilka tygodni będzie można skorzystać z dofinansowania do budownictwa energooszczędnego. Dopłata do domu jednorodzinnego może wynosić nawet 50 tys. zł, natomiast do mieszkania 16 tys. zł. Jednak, żeby skorzystać z dopłaty trzeba mieć co kupić, a deweloperzy nadal niechętnie rozpoczynają Inwestycje energooszczędne. Czy to się zmieni?

Dom energooszczędny – ile kosztuje?

Uzyskując dopłaty do kredytów na domy energooszczędne trzeba będzie udowodnić, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania i wentylacji nie przekracza 15 lub 40 kWh/m2.

Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

W badaniu, które zostało przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC tylko 19% badanych stwierdziło, że ogrzewanie pomieszczeń jest głównym źródłem utraty energii z domów i mieszkań. Zobacz, dlaczego.

Budownictwo energooszczędne – moda czy obowiązek

W Polsce coraz częściej buduje się domy energooszczędne wykorzystując do tego celu materiały przyjazne środowisku. Niskie koszty eksploatacyjne takich budynków oraz walory zdrowotne to główne powody stosowania tego typu technologii. Czy wybór energooszczędnych technologii to moda, która niebawem przeminie czy może konieczność wynikająca z przepisów? – zobacz wypowiedź Anny Deneka, eksperta z firmy Knauf Insulation.

Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys

Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

W porównaniu z domem pasywnym, budowa domu stawianego w tradycyjny sposób (murowany) często trwa dłużej, poza ty koszty budowy także są wyższe. Zaletą domów pasywnych jest to, że koszt wykonania niektórych elementów budynków może być niższy (w porównaniu z budynkiem murowanym) nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i to już na etapie prac budowlanych.

Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

Banki będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych. Program dopłat ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

REKLAMA