REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powstanie Rejestr Dokumentów Publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach publicznych. Nowe przepisy mają na celu stworzenie skuteczniejszego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych m.in. dzięki utworzeniu Rejestru Dokumentów Publicznych, powołaniu Komisji do spraw dokumentów publicznych oraz rozwiązaniu problemu tzw. dokumentów kolekcjonerskich.

Od 2018 roku nie będziemy musieli wozić dokumentów od auta – wystarczy telefon

Nieustanny rozwój technologiczny niesie za sobą korzyści i usprawnia nasze codzienne życie. Już od przyszłego roku powinna ruszyć rządowy system „mDokumenty”, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą m.in. prawa jazdy, dowodu osobistego i ubezpieczenia OC pojazdu.

Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw. „dekomunizacją ulic”

MSWiA uspokaja: mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów nawet jeśli nazwy ulic uległy zmianie, na skutek ,,dekomunizacji ulic''. Zmiany w nazewnictwie ulic spowodowane są wejściem w życie w dniu 2 września 2016 r. ustawy zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Wyjazd autem na Ukrainę - formalności i dokumenty

Podróż samochodem na Ukrainę jest bardzo popularnym sposobem transportu. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przekroczeniem granicy, należy odpowiednio się przygotować i skompletować niezbędne dokumenty.

REKLAMA

Rejestracja fundacji

Możliwość rejestracji oraz prowadzenia fundacji umożliwia ustawa o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późń. zm.) zwanej dalej Ustawą. Wyraźnie o tzw. trzecim sektorze wypowiada się również Konstytucja RP w art. 12 - Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społecznozawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji. Lakoniczność ustawy i brak szczegółowych regulacji generuje wiele praktycznych problemów, z którymi trzeba mierzyć się już na etapie planowania i rejestracji podmiotu.

mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad projektem programu mDokumenty, który umożliwi kierowcom poruszanie się po drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy też dowodu OC. Dokumenty te mają przybrać formę elektroniczna.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

Nowy elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego

Od 14 czerwca można skorzystać z nowego elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. We wniosku on-line większość danych wypełnia się automatycznie, a cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

REKLAMA

Kiedy firma powinna zdecydować się na elektroniczny obieg dokumentów?

Pisma, deklaracje, faktury, umowy czy wnioski – to tylko niektóre z dokumentów, z którymi styczność mają pracownicy firm. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe zarządzanie dokumentacją nie tylko pozwala na bardziej efektywną pracę, ale przede wszystkim oszczędza cenny czas. Obecnie coraz więcej firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez elektronicznych systemów zarządzania dokumentami. Dlaczego tak się dzieje i kiedy warto wprowadzić w firmie elektroniczny obieg dokumentów?

Jak uzyskać paszport tymczasowy?

Kto może uzyskać paszport tymczasowy oraz jak długo taki paszport jest ważny?

Czy pracownicy zagraniczni wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt w Turcji?

Z uwagi na gorszą koniunkturę na rynku pracy i panujące bezrobocie – Polacy coraz częściej decydują się na pracę poza granicami kraju. Jednym z kierunków ich podróży jest Turcja. Czy pracownicy zagraniczni w tym kraju wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt?

Jak wyrobić paszport w 2017 r?

Zbliża się okres urlopowy. W związku z tym warto pomyśleć o wyrobieniu paszportu jeśli nie posiadamy jeszcze takiego dokumentu lub jeżeli dotychczasowy stracił ważność. Podpowiadamy jak to zrobić.

Szkolenie "Dokumentacja pracownicza w 2017"

28 czerwca 2017 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie "Dokumentacja pracownicza w 2017". Szkolenie organizuje Centrum Promocji Informatyki. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Co trzeba zrobić, żeby zarejestrować angielski samochód w Polsce?

W Polsce można już rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Ułatwia to życie osobom, które chcą zarejestrować angielski samochód. Co jednak dokładnie trzeba zrobić by zarejestrować „anglika” w Polsce?

Zasiłek wyrównawczy 2017 – wniosek, dokumenty

Do otrzymania zasiłku wyrównawczego przez okres rehabilitacji zawodowej uprawniony jest pracownik, którego sprawność do wykonywania pracy uległa zmniejszeniu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać to świadczenie?

Mobilny dowód osobisty - pilotaż w maju 2017

Już w pierwszej połowie maja wiele dokumentów zostanie przeniesionych z formy papierowej i plastikowej do cyfrowej, zaś cały system mID zostanie przetestowany w trzech polskich miastach: Łodzi, Ełku i Koszalinie.

Umowny dział spadku przed notariuszem – jakie dokumenty i jakie koszty

Po nabyciu spadku spadkobiercy są współwłaścicielami majątku spadkowego. Aby każdy z nich mógł swobodnie rozporządzać swoją częścią konieczne jest zniesienie współwłasności w drodze sądowego lub umownego działu spadku przed notariuszem. Dowiedz się jakich kosztów wymaga dział spadku przed notariuszem i jakie dokumenty należy w tym celu zgromadzić.

Treść świadectwa pracy od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy. Co powinno zawierać świadectwo pracy po zmianach?

Nowy wzór świadectwa pracy 2017 r.

Od stycznia 2017 roku będzie obowiązywał nowy wzór świadectwa pracy. Jest to związane ze zmianami w Kodeksie pracy. Wzór świadectwa pracy stanowi załącznik do projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, sposobu i trybu jego wydawania, prostowania i uzupełniania.

Ustawa o dokumentach publicznych - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lepiej chronione

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował i skierował 6 grudnia 2016 r. do konsultacji publicznych projekt ustawy o dokumentach publicznych. Ustawa ta ma dać podstawę prawną dla lepszej ochrony przed fałszerstwami takich dokumentów, jak m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, książeczka żeglarska itd. Powstanie Rejestr Dokumentów Publicznych, pozwalający na sprawdzenie wzorów obowiązujących dokumentów z ich opisem, a także opisem zabezpieczeń i sposobem weryfikacji ich autentyczności, który będzie dostępny przez internet.

Komu powierzyć tłumaczenie dokumentów firmy

Wraz z rozwojem firmy i ekspansją na zagraniczne rynki pojawia się konieczność inwestowania w tłumaczenie różnego typu dokumentów. Przedsiębiorca może zatrudnić tłumacza lub rozpocząć współpracę z agencją tłumaczeń. Wybór odpowiedniego dla firmy rozwiązania zależy od kilku czynników.

Jak usprawnić obieg informacji i dokumentów w firmie

Firmy najczęściej zaczynają zauważać potrzebę wdrożenia sprawnego obiegu informacji i dokumentów w momencie, gdy biznes zaczyna się szybko rozrastać, a jego właściciele inwestują w zatrudnienie nowych osób. Przybywa wówczas dokumentów napływających zarówno z zewnątrz firmy, jak i od samych pracowników, a dotychczas stosowane schematy postępowania i procedury przestają być wystarczające.

Instytucja dokumentu – w prawie cywilnymi i procedurze cywilnej

Jednym z zasadniczych elementów znowelizowanych przepisów prawa cywilnego i procedury cywilnej są zmiany dotyczące instytucji dokumentu. Wprowadzono tak zwaną koncepcję szerokiego rozumienia dokumentu, która jest związana z rozwojem elektronicznych środków wymiany informacji.

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy"

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy" odbędą się 3 sierpnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Archiwizacja dokumentów z projektów unijnych

Beneficjenci dotacji z funduszy europejskich stykają się z rozbudowaną dokumentacją już na etapie przygotowywania i składania wniosku o przyznanie dofinansowania. Realizacja projektu także wiąże się z generowaniem kolejnych dokumentów. Dbałość o właściwe ich przechowywanie to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego rozliczenia projektu.

3 powody, dla których warto korzystać z nowoczesnych biur księgowych

Czym charakteryzuje się nowoczesne biuro księgowe? To nie tylko biuro zatrudniające specjalistów, którzy są na bieżąco z przepisami i nowelizacjami, ale też firma, której sposób funkcjonowania jest dla klienta przyjazny i ułatwia mu prowadzenie biznesu. Nowoczesne biuro księgowe pozwala na dostarczanie dokumentów elektronicznie (bez konieczności osobistego ich przekazywania w wersji analogowej), prowadzi archiwum online, dba o bezpieczeństwo danych i umożliwia dostęp do informacji z każdego miejsca i o każdym czasie. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to, czy biuro rachunkowe, z którego usług chcemy skorzystać, jest nowoczesne? Istnieją ku temu przynajmniej 3 przesłanki.

Trybunał Konstytucyjny zbada czy można pobierać opłatę za wymianę prawa jazdy

Osoby, które chcą pozyskać nowy blankiet prawa jazdy praktycznie w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny, muszą za niego zapłacić. Czy jest to zgodne z konstytucją?

Odbiór dokumentów przez biuro rachunkowe online

Szukasz nowoczesnego i sprawnego biura rachunkowego? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób odbywa się przekazywanie do niego dokumentów księgowych. Możliwość przekazywania ich online to pierwsza wskazówka mówiąca o tym, że masz do czynienia z biurem rachunkowym, które jest zaawansowane technologicznie.

Co powinna zawierać umowa zawarta z biurem rachunkowym?

Podpisywanie umowy z biurem rachunkowym to dla wielu przedsiębiorców bardzo stresujące zadanie. Na co zwrócić w niej uwagę? Jak czytać taki dokument, skoro o księgowości przedsiębiorca najczęściej wie bardzo mało? Jakie elementy może zapisać w umowie biuro rachunkowe i co koniecznie powinno się w niej znaleźć?

Nowoczesne archiwum online i offline

Porządek w dokumentach to dla każdej firmy – niezależnie od jej wielkości – niemałe wyzwanie. Jak uporządkować wszystko tak, by każdy dokument można było znaleźć bez problemu w ciągu kilku sekund? Jak zarządzać archiwum, by nie tracić czasu na przerzucanie kolejnych segregatorów? Integracja tradycyjnego archiwum z wersją elektroniczną jest idealną receptą na każdy bałagan w dokumentach.

Sprzedaż towarów za symboliczną złotówkę, a niezbędne uzasadnienia

W przypadku sprzedaży towarów poniżej ceny zakupu (a do takiej należy sprzedaż za symboliczną złotówkę) podatnik powinien poprzeć takie działanie dokumentacją zawierającą wiarygodne i rzetelne informacje na temat powodów takich działań. Przede wszystkim należy posiadać dokumenty odzwierciadlające ekonomiczne uzasadnienie tej decyzji.

5 kroków do optymalizacji pracy w księgowości - Cz. I. Właściwa organizacja i podział pracy

Analiza zadań pracowników – praca z dokumentami księgowymi rozłożona na czynniki pierwsze.

Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest do odbioru?

Nowy dowód będzie gotowy do odbiory w przeciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. Nie będzie takiej potrzeby, abyśmy stali po niego w kolejce w urzędzie. Status, czy dowód jest gotowy do odbioru, będziemy mogli sprawdzić na stronie MSW.

Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?

Stare porzekadło mówi: „czas to pieniądz”, jednak w praktyce firmy o tym zapominają. Nawet w dobie XXI wieku, erze informacji i automatyzacji procesów czas w wielu przedsiębiorstwach jest zwyczajnie marnowany – z przyczyn często prozaicznych. Liczby mówią same za siebie: zarządzanie dokumentami w archaiczny sposób to „luksus” który kosztuje krocie. Stać na niego Twoją firmę? Zobacz jak zarządzać obiegiem dokumentów by szybko zobaczyć pozytywne efekty. Prezentujemy porady specjalistów.

Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich zamawiający może zadąć od wykonawcy w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej nie ustanawiają hierarchii dokumentów, jakie może złożyć wykonawca w celu udowodnienia, że spełnia warunki udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego.

Paszport online

Dzięki e-usłudze możliwe jest sprawdzenie przez Internet, czy paszport jest gotowy do odbioru. Osoby, które wyjeżdżają za granice i potrzebują paszportu, powinny złożyć wniosek o jego wydanie w urzędzie a następnie skontrolować online termin odbioru dokumentu.

Co zrobić ze znalezionym dowodem osobistym?

Co zrobić ze znalezionym dowodem osobistym? Zgodnie z prawem dokumentu należy zwrócić do urzędu, który go wydał lub oddać właścicielowi, do którego dokument należy.

Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Znalezienie portfela nie uprawnia szczęśliwego znalazcy - na gruncie kodeksu cywilnego - do zawłaszczenia tego przedmiotu. Jaki jest zatem tryb postępowania ze znalezionymi przedmiotami, w tym z portfelem? Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy i do kogo się zgłosić?

Mniejsze formalności z archiwizacją dokumentów przez pracodawców

Trwają prace nad ograniczeniem obowiązków archiwizacyjnych pracodawców oraz likwidacją obowiązku przechowywania dokumentów przez 50 lat. Tylko niektóre z nich będą musiały być nadal przechowywane przez tak długi czas w wersji papierowej.

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera po wejściu w życie ustawy deweloperskiej z 29 kwietnia 2012 roku daje możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi prawno-finansowej sytuacji dewelopera.

Webinarium "Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji" - 26 września

Zapraszamy na webinarium "Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji", które odbędzie się w dniu 26 września 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Co zrobić, gdy zginął dowód?

„Co zrobić, gdy zginął dowód?”, to pytanie, które pada bardzo często, zwłaszcza w okresie urlopowym. Czas wakacyjnych wyjazdów sprzyja wzrostowi liczby przestępstw związanych z kradzieżą i podrobieniem dokumentów. W sytuacji, gdy zginął dowód osobisty lub inny dokument należy działać szybko i umieścić dane w systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Korekta dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

Przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych w ZUS należy upewnić się, czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni formularz i prawidłowo go wypełniliśmy. W jaki sposób dokonać korekty dokumentów składanych przez płatnika? A jak dokumentów osoby ubezpieczonej?

Zwolnienie z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki za siebie i/bądź inne osoby współpracujące są zwolnione z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, jeżeli nic nie zmienia się w wykazie danych złożonych w ostatnim komplecie dokumentów.

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Zgubienie dowodu osobistego - zgłoszenie w banku

Zgubiony lub skradziony dowód osobisty można zastrzec również w banku i to niekoniecznie w tym, który obsługuje nasz rachunek. Zastrzeżenie dowodu osobistego może być dokonane w 15 bankach. Docelowo taka usługa ma pojawić się we wszystkich bankach.

Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydanie oryginałów dokumentów do akt sądowych (np. faktur czy umów). Warto wtedy załączyć dokument poświadczony za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot.

Z jakimi dokumentami do rejenta?

Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz ma obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności.

REKLAMA