REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samozatrudnienie wiąże się z większą biurokracją

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?

Co adres e-mail mówi o Twojej firmie?

Wiarygodność firmy w internecie to mozaika, składająca się z wielu elementów. Jednym z nich, często pomijanym przez przedsiębiorców, jest adres e-mail. W jaki sposób stworzyć adres budzący zaufanie?

MARKETING WIRUSOWY – jak planować, czego unikać…

Bardzo duża popularność, jaką cieszy się marketing wirusowy (viral marketing) spowodowana jest tym, że jest to jedna z najskuteczniejszych, jak również najszybszych oraz najtańszych form dotarcia do klienta, jak i zaistnienia w świadomości lokalnej czy też szerszej społeczności.

Egzekucja składek ZUS

Egzekucja składek ZUS jest jednym ze sposobów ściągania należności składkowych od zobowiązanych podmiotów. Jednak zanim dojdzie do postępowania egzekucyjnego ZUS ma inne możliwości ściągnięcia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej na próbę

Możliwość uruchomienia własnej działalności gospodarczej na próbę, w celu przetestowania jego opłacalności – takie rozwiązanie zawiera w poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość szybkiego otwarcia działalności.

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Dobre nastroje utrzymują się w firmach

W tym kwartale utrzymują się dobre nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku nastroje były najlepsze od trzech lat. W pierwszym kwartale tego roku wskaźnik nastrojów KERNA nieznacznie obniżył się i wyniósł 52,49 na minusie.

Sukcesja podatkowa przy przekształcaniu działalności jednoosobowej w spółkę z o.o.

Wielu przedsiębiorców decydując się na przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę z o.o. przekonanych było o funkcjonującej sukcesji podatkowej. Zmiany, które weszły w życie w 2013 roku miały uporządkować tę kwestię. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czego mogą spodziewać się osoby, które zdecydowały się na zmianę podmiotu prawnego?

REKLAMA

Handel zniczami przed cmentarzem jako działalność gospodarcza

Handel zniczami wbrew powszechnie panującemu poglądowi jest działalnością gospodarczą. Sprzedając znicze kilka razy w roku, szczególnie 1 listopada przed cmentarzem jesteśmy uważani za przedsiębiorców. Czy od handlu zniczami należy odprowadzać podatek?

Emerytury samozatrudnionych

Emerytury samozatrudnionych, czyli osób prowadzących własną działalność gospodarczą, uzależnione są od odprowadzanej obligatoryjnie składki emerytalnej. Jednak to samozatrudnieni decydują o jej wysokości, co ma realny wpływ na wysokość ich emerytury.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Jak założyć kantor wymiany walut?

Założenie i prowadzenie kantoru wymiany walut wymaga zarejestrowania jak inne działalności gospodarcze, a ponadto wymaga wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonej przez NBP. Jak założyć kantor wymiany walut?

Dofinansowanie PFRON 2014

Dofinansowanie PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obejmuje wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania PFRON do wynagrodzenia?

Jak założyć stację benzynową - koncesja

Przy chęci założenia stacji benzynowej przedsiębiorca musi starać się o uzyskanie koncesji. Decydując się na prowadzenie takiej działalności gospodarczej musi spełnić szereg innych wymogów. Jak założyć stację benzynową?

Jak uzyskać koncesję na alkohol?

Potocznie nazywana „koncesja na alkohol” prawidłowo nazywa się zezwoleniem i jest udzielana przedsiębiorcy, który zamierza handlować napojami alkoholowymi. Odpowiednie zezwolenie jest wydawane przez odpowiedni organ w zależności od lokalizacji sklepu.

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Wybór numeru PKD przy zakładaniu firmy

Chcąc założyć własną działalność gospodarczą przedsiębiorca zobligowany jest do prawidłowego jej oznaczenia za pomocą numeru Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Klasyfikacja Działalności służy do oznaczenia działalności gospodarczej jaka będzie wykonywana przez nowo powstającą firmę.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Brak zaległości podatkowych może być urzędowo potwierdzony przez organy podatkowe. Aby uzyskać takie potwierdzenie należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Jak uzyskać takie zaświadczenie?

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają biznes

Gospodarka w Polsce rozwija się stabilnie, ale skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają pracę przedsiębiorcom - tak ocenia Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia

Strony umowy o roboty budowlane mogą albo nie przewidywać potrzeby umieszczania w umowie klauzuli odstąpienie w chwili jej zawarcia – albo też nie umieścić jej w umowie z własnego gapiostwa. Powstaje więc zasadnicze pytanie: co ma zrobić inwestor w wypadku, gdy w umowie o roboty budowlane brak klauzuli odstąpienia od umowy.

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

W momencie zawarcia przez inwestora i wykonawcę umowy o roboty budowlane pomiędzy stronami powstaje więź prawna – stosunek zobowiązaniowy, a w jego ramach powstają wzajemne prawa i obowiązki obu stron. Od tego momenty strony są więc związane umową i zobligowane do tego, aby dotrzymać jej postanowieniem (pacta sunt servanda). Co więc zrobić w wypadku, gdy inwestor nie jest zadowolony ze sposobu wykonywania umowy przez wykonawcę, lub – po prostu – chciałby, żeby obiekt został wzniesiony przez kogoś innego? Odpowiedź jest prosta – strony mogą w umowie zastrzec klauzulę przyznającą inwestorowi prawa do odstąpienia od niej.

Małe firmy nie korzystają z unijnych pieniędzy

Tylko 13,7 proc. małych firm deklaruje, że będzie się starała pozyskać fundusze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. To jeszcze mniej niż w latach 2007-2013, kiedy to z funduszy europejskich skorzystało 17,24 proc. mikro- i małych przedsiębiorców. Dane te ujawniło badanie Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć

Decyzja o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wymaga wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Jest to proces złożony podczas, którego należy dopełnić wielu formalności. Jednak część przedsiębiorców, decydujących się na ten krok, nie jest świadomych tego, jak odpowiednio przygotować się na zmianę podmiotu prawnego. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstawania problemów w trakcie tego procesu?

Dopłaty do wyjazdu dziecka na zimowisko bez podatku

Zwolnienie od podatku obejmuje otrzymane od pracodawcy dofinansowanie do wyjazdu dziecka na zimowisko, obóz czy nawet sanatorium. Zwolnienie przysługuje osobom, których dzieci korzystają ze zorganizowanych form wypoczynku.

Jak sprawić, by czytelnicy wracali po więcej? - budowanie wartościowego bloga

Blogerzy często mają obsesję na punkcie liczb. Praktycznie codziennie sprawdzamy statystki stron, aby dowiedzieć się, ile nowych odwiedzin udało nam się uzyskać. Zbyt często rozpaczamy nad utratą kilku fanów na Twitterze czy Facebooku. Niestety, większość blogerów koncentruje się na niewłaściwych statystykach. Posiadanie bloga z dużą ilością odwiedzin to wartościowe aktywa, jednak najważniejsze jest to, jaki odsetek użytkowników regularnie powraca na Twoją stronę.

Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

Kwartalny system rozliczania podatków może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści, a także okazać się bardzo wygodna. Jednak kwartalnego rozliczenia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Z czym wiążę się taka zmiana i jak wpływa na funkcjonowanie firmy? Czym będzie się różnić od rozliczenia miesięcznego?

Jak założyć gabinet kosmetyczny – krok po kroku

Zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne nieustannie rośnie. Pościg za nieskazitelną urodą trwa, a chętnych do biegu jest coraz więcej. Mimo, iż gabinety kosmetyczne rosną jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, na rynku wciąż jest miejsce na tego typu biznes. Od czego zacząć? Jak założyć gabinet kosmetyczny? Ile wyniesie nas realizacja tego kosztowanego marzenia?

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Program Kapitał Ludzki oferowany przez Unię Europejską pomaga rozwinąć się nowym przedsiębiorcom w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tutaj wsparcie pomostowe i doradztwo w założeniu firmy.

Fundusze unijne - nawet 100 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Chętnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest bardzo wielu, jednak nie wszyscy wiedzą, że posiadają możliwość jednorazowego ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie aż 100 tys. zł. Jak uzyskać unijne dofinansowanie na założenie firmy?

Jak założyć przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek?

Żłobek lub klub dziecięcy może być założony zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca założył przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek. Jak założyć przyzakładowy żłobek lub klub dziecięcy?

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe zarówno w działalności gospodarczej jak również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% VAT-u przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT-u od paliwa poczekają do 1 lipca 2015 r.

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

W kolejnych latach samorządy, instytuty badawcze i firmy będą wprowadzać politykę innowacyjności. Projekty tego typu są wsparte na finansowaniu unijnych i wsparciu prawnym. Celem tej polityki jest zbudowanie trwałej i istotnej współpracy między firmami i instytutami badawczymi i technicznymi oraz uczelniami.

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne – wady i zalety

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne, w tym umowa zlecenie i umowa o dzieło stają się znacznie popularniejsze niż praca na etacie. Wynika to z elastyczności tych form zatrudnienia. Jakie są wady i zalety? Czy warto podejmować pracę w tej formie?

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Po zmianie przepisów w 2011 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Dla wielu firm jest to szansa na rozwój biznesu, inni w ten sposób szukają rozwiązania problemów finansowych. Na pytanie czy warto decydować się na ten krok należy odpowiadać sobie bardzo indywidualnie i rozważyć wszystkie plusy i minusy z własnej perspektywy.

Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

Z kredytu podatkowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy. Wówczas są zwolnieni z zapłaty podatku w drugim i trzecim roku prowadzenia działalności. W jaki sposób skorzystać z kredytu? Jak rozliczać się z fiskusem?

Bariery rozwoju mikroprzedsiębiorstw w 2014 roku

Rosnące koszty prowadzenia działalności, spadek popytu oraz zła kondycja gospodarki – to najczęstsze obawy mikro- i małych przedsiębiorców w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2014 roku. Dane te ujawniło badanie Instytutu Badań i Analiz oraz portalu Firmy.net.

Umowa ramowa

Umowa ramowa nie jest w żaden sposób ujęta normatywnie w prawie polskim. Poszukiwanie nowych rozwiązań w kształtowaniu stosunków i więzi gospodarczo-ekonomicznych wiąże się z brakiem odpowiednich regulacji prawnych, a to może wywoływać poważne problemy.

Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o refundację opłacanych przez siebie składek ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek o refundację. W jaki sposób starać się o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców?

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Wraz z nadejściem 2014 r. nastąpiły zmiany, które mogą dotknąć przedsiębiorców podczas sprzedaży samochodu firmowego. Wcześniejsza możliwość kwalifikacji auta jako towaru używanego, jest już nieaktualna w wyniku zmiany art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Wobec tego odliczenie od podatku nie jest już takie łatwe, podlega stosownym ograniczeniom i wiąże się z pewnymi trudnościami. O czym należy pamiętać podczas sprzedaży firmowego samochodu?

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych często związane są dodatkowe nakłady finansowe np. na przystosowanie, adaptację i wyposażenie miejsca pracy. Z rekompensatą pracodawcom idzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który umożliwia zdobycie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników. Co należy zrobić by otrzymać dofinansowanie z PFRON? Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON? Jakie wnioski należy z złożyć?

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Niestety, brak świadomości w sferze prawa własności przemysłowej wśród przedsiębiorców jest wciąż widoczny. Przedsiębiorcy bagatelizują i nie analizują wymyślonych przez siebie nazw, haseł promujących czy symboli, nierzadko uważając, że są one nowe, innowacyjne i wcześniej niezasłyszane. To najczęściej popełniany błąd. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie te elementy mogą podlegać ochronie. Nazwa wymyślona przez Kowalskiego również. Zdajmy sobie wreszcie sprawę z tego, że ochrona nie dotyczy tylko symboli wielkich, renomowanych marek, a konsekwencje naruszenia znaku towarowego mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, ale także pieniędzy.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Wiele marek obecnych na rynku, opatrzonych jest pewnymi symbolami. Najczęściej jest to R wpisane w okrąg bądź drukowane litery TM i SM. Przy okazji publikacji periodyków dostrzec można z kolei jeszcze inne oznaczenie – literę C w kółku. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co te symbole tak naprawdę oznaczają. W tym zakresie pokutuje bowiem wiele błędnych interpretacji.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie i wydatki z tym związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Aby koszty użytkowania samochodu były jednocześnie kosztami uzyskania przychodu powinna być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W jaki sposób użytkować prywatny samochód w firmie?

PKB wzrosło w 2013 roku - komentarz Ministerstwa Gospodarki

Według wstępnych szacunków GUS Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2013 roku był wyższy o 1,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku (w cenach średniorocznych roku poprzedniego). Szacunki GUS są zbliżone do oczekiwań ekspertów z Ministerstwa Gospodarki.

Firma Przyjazna Rodzicom - konkurs

„Firma Przyjazna Rodzicom”– ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców organizowany jest w ramach projektu „rodzina-i-kariera.infor.pl” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet I. Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie. 1.5. Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Co jest zagrożeniem dla informacji w firmie?

Pracownik przestał być największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacji w firmie. Dziś większym wyzwaniem dla działów IT w przedsiębiorstwach jest rozwój nowych technologii mobilnych i takie zjawiska, jak big data czy cloud computing. Firmy z roku na rok zwiększają swoje nakłady na ochronę wrażliwych danych.

REKLAMA