REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II

Podczas akcji „Proste fundusze” istnieje możliwość zgłoszenia swoich postulatów w zakresie uproszczenia systemu wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w latach 2007-2013.

Jak skutecznie informować o funduszach unijnych w województwie łódzkim – część II

Realizując projekty przy współudziale środków unijnych spoczywa na nas szereg obowiązków w zakresie informacji i promocji. Działanie te mają na celu podniesieniu świadomości mieszkańców UE na temat funduszy unijnych.

Jak skutecznie informować o funduszach unijnych w województwie łódzkim – część I

Beneficjenci realizujący projekty unijne są zobowiązani do przestrzegania zasad związanych z informacją i promocją funduszy unijnych.

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne. Taki jest cel projektu ustawy o zmianie ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej.

REKLAMA

Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

W postępowaniu sądowym, sąd rozlicza koszty dopiero w wyroku kończącym sprawę w instancji, stosując podstawową zasadę określaną mianem zasady odpowiedzialności za wynik postępowania. Co oznacza ta zasada, co może wpłynąć na modyfikację tej zasady, co gdy w procesie jest kliku przegranych?

Przegrana sprawa w sądzie jest kosztem przedsiębiorcy

Czasem przegraną sprawę w sądzie może choć trochę osłodzić możliwość zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na ten spór.

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

Po analizie dokumentacji programowej i ostatecznym stwierdzeniu, z jakiego źródła istnieje możliwość sfinansowania naszego pomysłu, nadszedł czas na przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część II

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie finansowe swoich inwestycji ze środków unijnych powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego. Dotacja unijna może skutecznie zastąpić inne źródła finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim - część I

Bezzwrotna pomoc ze środków unijnych może skutecznie pomóc nam w uzyskaniu przewagi nad innymi przedsiębiorstwami z branży. Możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na inwestycje w przedsiębiorstwach oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Gdańskie miliony w walce o ESK2016

4 mln zł wyda w tym roku Gdańsk na działania mające doprowadzić do otrzymania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na wszystkie działania kulturalne miasto przeznaczy w tym roku 60 mln zł.

Czy wiesz jakie są strony umowy o zamówienia publiczne?

Zamówienia publiczne to odpłatne umowy, które są zawierane między zamawiającym a wykonawcą, w przypadku, gdy ich przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Kto udziela zamówień publicznych?

Udzielaniem zamówień publicznych zajmują się wskazane w ustawie podmioty. Przyznają one środki na realizacje projektu.

Na czym polega postępowanie dotyczące zamówień publicznych?

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego podlega zarówno regulacjom ustawowym jak i pozaustawowym na zasadzie odesłania zawartego w prawie zamówień publicznych.

Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Właściwe ustalanie poziomu cen produktów i usług jest jednym z warunków przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa. Ceny muszą umożliwiać skuteczne konkurowanie, jednocześnie świadcząc o wartości oferowanych produktów i zapewniając firmie maksymalny poziom zysków.

Firmy stawiają na telefonię internetową

Telefonia internetowa to nie tylko realizowanie i odbieranie połączeń, ale całe spektrum ciekawych zastosowań. Lista usług VoIP, które mogą usprawnić funkcjonowanie biura, jest bardzo długa. Firmy coraz chętniej po nie sięgają, dostosowując ich liczbę i zakres do swoich bieżących potrzeb.

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej ?

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej?

Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego

Z budżetów jednostek samorządu terytorialnego udzielane są dotacje w różnych trybach. Warto zatem przypomnieć sobie zasady ich przyznawania.

Krajowe podróże służbowe

Świadczenie pracy w kilku różnych rejonach kraju będących dla pracownika stałym miejscem wykonywania pracy nie jest zjawiskiem wyjątkowym, lecz normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej

Spółki aby utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, a także dokonać jej rejestracji. Jest to specyficzna umowa zawierana minimum na 3 lata podatkowe. Co powinno znaleźć się w takiej umowie, jakie mogą być jej dalsze losy?

Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć III

Spełnienie przez wniosek kryteriów formalnych i dostępu podczas oceny merytorycznej wcale jeszcze nie oznacza przyznania dofinansowania. Wniosek jest przekazywany do oceny pod kątem spełnienia kryteriów ogólnych i szczegółowych.W odróżnieniu jednak od kryteriów formalnych i dostępu, gdzie ocena miała charakter „zero-jedynkowy”, tutaj ocena dokonywana jest w oparciu o skalę punktową. Jest to o tyle ważne, gdyż w zależności od ilości przyznanych punktów podczas oceny, nasz projekt wpisywany jest na listę rankingową.

Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć I

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej, wniosek wraz z załącznikami podlega ocenie pod kątem spełnienia wymaganych kryteriów. Od przebiegu oceny może zależeć decyzja o przyznaniu dotacji dla naszego projektu.

Załączniki do wniosku na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Podczas kompletowania dokumentacji aplikacyjnej nie możemy zapominać o wszystkich wymaganych załącznikach do wniosku. W przypadku niekompletności złożonej dokumentacji możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie podczas oceny wniosku.

Jak aplikować o środki unijne w województwie łódzkim

Tylko do 23 czerwca 2010 roku trwa nabór wniosków o dofinansowanie w działaniu III.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wsparcie może zostać udzielone przedsiębiorcom tylko na podstawie kompletnej i poprawnej dokumentacji aplikacyjnej.

Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Konkurs ma na celu podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w województwie łódzkim poprzez rozwijanie i wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać wyniki prac badawczych na potrzeby rozwoju swoich firm powinni zainteresować się możliwościami wsparcia, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska. Jest, o co walczyć, gdyż na realizację projektów w ramach konkursu przeznaczono ponad 27 mln PLN.

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część II

Zbliża się termin ogłoszenia konkursu do działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Warto już teraz starannie się do niego przygotować, aby móc sięgnąć po unijną dotację!

Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część I

Już wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji będą mogli powalczyć o jej przyznanie w ramach konkursu w województwie świętokrzyskim. Rusza, bowiem kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPOWŚ).

Jak budowana jest wizja firmy?

Obok misji firmy jej wizja jest jednym z najważniejszych składników nowopowstałego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą. Niezależnie od dziedziny w jakiej firma funkcjonuje wizja w dużym stopniu wpływa na jej wizerunek.

Proces osiągania celu a misja firmy

Misja firmy powinna nieodłącznie dokonywać określenia drogi do osiągnięcia wskazanego w niej celu. Jest to jedna z dziewięciu podstawowych cech misji przedsiębiorstwa.

Sens istnienia firmy a jej misja

Misja firmy jest nieodłącznym elementem funkcjonującego przedsiębiorstwa. Powinna ona zawierać określenie istoty jego funkcjonowania.

Brzmienie misji firmy

Misja firmy jest nieodłącznym składnikiem towarzyszącym przedsiębiorcy od chwili rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas tworzenia misji można natrafić na wiele problematycznych kwestii, w tym dotyczących jej brzmienia.

Jak konkretna powinna być misja firmy?

Jedną z cech misji firmy należy konkretyzacja niesionego przez nią przekazu. Od jej stopnia uzależniony jest postrzeganie przedsiębiorstwa na rynku.

Jak zrozumiała powinna być misja firmy

Cel misji firmy?

Do cech misji firmy należy wskazywanie ogólnie pojętych zamierzeń, do których realizacji dąży przedsiębiorstwo. Cel misji wywiera wpływ na postrzeganie firmy.

Czy misja firmy powinna być stanowcza?

Stopień stanowczości misji firmy pozwala na określenie jej charakteru przez przeciętnego adresata i zbudowanie wizerunku firmy.

Zakres misji firmy

Misja firmy obejmuje swoim zakresem zróżnicowane elementy. Od treści misji uzależniony jest wizerunek firmy.

Jak skorzystać z kredytu technologicznego

Jak zwykle najbardziej aktywni i skuteczni w wykorzystywaniu unijnych funduszy okazali się przedsiębiorcy. Ale unijne pieniądze stają się coraz trudniej dostępne dla przedsiębiorców, głównie tych planujących realizować projekty typowo inwestycyjne.

Jak stworzyć misję firmy?

Kreowanie misji firmy jest procesem składowym szeroko ujętego budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Tworząc ją należy uwzględniać określone zasady.

Co powinna mówić misja firmy?

Misja firmy jako jeden z nieodłącznych elementów jej prowadzenia udziela odpowiedzi na ogólne pytania kontrahentów i klientów. Cecha ta wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa.

Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości stały się symbolem wspierania małego biznesu w regionach. Chodzi w nich bowiem o pomoc, wsparcie, utrzymanie przy życiu nowych firm w bardzo trudnym dla nich okresie „wylęgania”.

Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej nie jest rzeczą łatwą, pozostawia trwały ślad w psychice, w dalszym życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego można nazwać to wręcz „metamorfozą”. Z czego bierze się ta decyzja? Co pcha przedsiębiorcę do działania?

Na czym polega misja firmy?

Misja firmy jest nieodłącznym składnikiem przedsiębiorstwa od chwili jego założenia. Prawidłowo skonstruowana spełnia gospodarczo i społecznie istotne funkcje.

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Czym jest wizja firmy?

Każda występują w obrocie firma posiada wyobrażenie o jej funkcjonowaniu w bliższej i dalszej przyszłości. Obraz ten określany jest mianem wizji firmy.

Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

W sytuacji, gdy wystawienie faktury lub zapłata poprzedzają wykonanie usługi podatnik uzyskuje przychód w dniu wystawienia faktury - jeżeli faktura zostanie wystawiona przed uregulowaniem należności. Natomiast jeżeli cała należność zostanie uregulowana przed dniem wystawienia faktury, to przychód powstaje w dniu uregulowania należności.

Jak opodatkować należności otrzymane przez wspólnika występującego ze spółki osobowej

Organy podatkowe uważają, że różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez występującego wspólnika spółki osobowej - jako dochód z praw majątkowych - podlega opodatkowaniu PIT. Jednak szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne uważają inaczej.

REKLAMA