REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projektowanie ogrodów, utrzymanie terenów zielonych – lokal, lokalizacja

Przy tego typu działalności znalezienie odpowiedniego lokalu (o ile jest on w ogóle potrzebny) nie jest najistotniejsze. W jaki sposób możemy sobie poradzić wobec tego z zastąpieniem idei drogiego wynajmu powierzchni komercyjnej?

Projektowanie ogrodów, utrzymanie terenów zielonych – reklama

Dobrze przemyślan reklama będzie jednym z istotniejszych elementów wejścia na rynek w działalności polegającej na projektowaniu ogrodów i utrzymaniu terenów zielonych.

Jakie kryteria obowiązują podczas oceny projektów B2B?

Dokumentacja aplikacyjna złożona podczas naboru projektów zostaje poddana ocenie pod kątem poszczególnych kryteriów. Od wyniku tej oceny zależy przyznanie unijnej dotacji dla naszego projektu.

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą?

Obowiązki związane z rejestracją płatników i ubezpieczonych oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

REKLAMA

Jak powstają banery reklamowe

Widzimy je zawieszone na ogrodzeniach, ścianach, rozpięte na specjalnie zespawanych stelażach, przypięte za pomocą rzepa do ścian powietrznych zwanych z angielskiego airwallami [czytaj: erłolami]. Czy zastanawialiście się, drodzy czytelnicy, jak powstaje taka zadrukowana kolorowa płachta materiału? Ten artykuł opisuje od kuchni proces produkcji takiego właśnie banera.

Jakie ograniczenia dla przedsiębiorców wprowadzają przepisy prawa?

Polskie prawo zapewnia podmiotom gospodarczym wolność działalności gospodarczej. Jest to prawo uregulowane w Konstytucji oraz doprecyzowane ustawami. Wolność ta nie ma jednak charakteru nieograniczonego. Istnieją różnego rodzaju reglamentacje swobody prowadzenia działalności, których celem jest jak najlepsza organizacja działalności gospodarczej w Polsce.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Jak stan samochodu firmowego wpływa na zużycie paliwa

Zużycie paliwa to zmora niejednego kierowcy. Przy obecnych cenach paliwa wielu z nas chciałoby je zmniejszyć. Możemy w tym celu podjąć kilka kroków, a jednym z nich jest baczna obserwacja stanu technicznego naszego samochodu. Podpowiadamy, jakie aspekty mogą być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa przez firmowe auto.

REKLAMA

Na czym polega ecodriving w trasie

Ekodriving to bardzo ceniona umiejętność w dzisiejszych czasach. Nie dość, że pozwala oszczędzać paliwo, to zmniejsza również niekorzystny wpływ silników spalinowych na środowisko. Odpowiadamy więc, jak jeździć oszczędnie i ekologicznie.

Na czym polega ecodriving w mieście

Jazda ekonomiczna i ekologiczna w mieście to trudne zadanie. Co chwilę napotykamy na korek, sygnalizację świetlną i inne, zmuszające nas do zatrzymania sytuacje. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze, a przez spalanie mniejszej ilości paliwa - jeździć bardziej ekologicznie.

Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada

Wykonawca może w swojej ofercie zastrzec informacje, które stanowią tajemnicę jego przedsiębiorstwa. Informacji tej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp, zamawiający nie może ujawnić.

Co zrobić by przyspieszyć wypłacenie refundacji w POIG 8.1.?

Otrzymanie decyzji o dofinansowaniu, w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, to dopiero początek (często długiej) drogi przedsiębiorstwa do otrzymania pieniędzy ze środków europejskich. Wiele czynników wpływa na przedłużanie okresu oczekiwania na zwrot części poniesionych kosztów. Ile się na nią czeka i co zrobić by ją przyspieszyć?

Jak założyć laboratorium drogowe? - minireportaż

W tym roku nowosądecka firma Labortest Sp. z o.o. świętować będzie drugie urodziny. Pomimo krótkiego stażu już „rozpycha się łokciami” na krajowym rynku usług budowlanych.

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Porozumienia z innymi przedsiębiorcami – sprawdź czy dane działanie nie jest zabronione!

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie co do zasady posiadają swobodę organizowania działalności gospodarczej. Oznacza to, że samodzielnie decydują o jej kształcie, czy zasięgu. Wolność działalności gospodarczej nie ma jednak charakteru nieograniczonego, a jej granice wyznacza prawo, zasady współżycia społecznego, ustalone zwyczaje, a także interesy innych przedsiębiorców i klientów.

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Informacje o przedsiębiorcy – sprawdź kiedy mogą one stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z przestrzeganiem, nałożonych przepisami prawa, reguł. Pomimo bowiem swobody działalności gospodarczej, nie wszystkie działania przedsiębiorców są dozwolone. Jednym z niedozwolonych działań są czyny nieuczciwej konkurencji, w więc takie które mogą prowadzić do szkody innego przedsiębiorcy lub klienta.

Jak uzyskać granty dla przedsiębiorcy w Irlandii



Prowadzenie działalności gospodarczej w Irlandii nie musi wiązać się z potrzebą posiadania znacznego kapitału początkowego. Pomóc mogą środki pochodzące od Investment and Development Agency (IDA Ireland). Jakie granty może uzyskać przedsiębiorca?

Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii, powinieneś zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców z zagranicy. Na czym one polegają?

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii




Jakich formalności trzeba dopełnić, aby polska firma odzyskała podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terenie Irlandii? Przeczytaj.

Jak chroniona jest własność przemysłowa w Irlandii



Ochrona własności przemysłowej według prawa irlandzkiego jest zbliżona do rozwiązań przyjętych w Polsce. Jakie zasady rządzą patentami, znakami towarowymi i prawami autorskimi – przeczytaj.

Jak chronić konsumentów?

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie zobowiązani są przestrzegać przepisów prawa, a także innych zasad i zwyczajów. Niedozwolone są działania, które mogą powodować szkodę u innych przedsiębiorców. Oprócz tego jednak prawo bierze również pod ochronę konsumentów.

Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

Najistotniejszym elementem na etapie rozliczania projektu jest prawidłowa dokumentacja. Stopień trudności w rozliczaniu kosztów przedsięwzięcia uzależniony bywa zarówno od sposobu opisu jak i przedstawienia naszego projektu we wniosku o dofinansowanie. Jak zatem prawidłowo rozliczyć projekt B+R?

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część II

Straty spowodowane w gospodarstwach rolnych podczas tegorocznych powodzi były bardzo duże. Dzięki środkom pochodzącym z UE możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych remontów jak również zakupienie sprzętu i wyposażenia, które zabrała woda. Do ubiegania się o wypłatę świadczenia konieczne jest wypełnienie wniosku o przyznanie pomocy.

Jak otrzymać wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie – część I

Wszyscy poszkodowani w wyniku tegorocznych powodzi będą mogli otrzymać wsparcie finansowe ze środków europejskich na odbudowę swoich gospodarstw rolnych. Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane są Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przedsiębiorca naruszający interesy konsumenta, czyli czym są nieuczciwe praktyki rynkowe

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, nie mogą jej prowadzić w sposób całkowicie dowolny, polegają bowiem określonym zasadom i wymogom stawianym im przez prawo, ustalone zwyczaje oraz zasady współżycia społecznego.

Jak rozumieć określenie „dochód może być opodatkowany" w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Planujemy rozszerzenie działalności o rynki zagraniczne. W związku z powyższym wystąpi konieczność stosowania postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach tych występuje zwrot „dochód może być opodatkowany…”. Czy to oznacza, że będziemy mogli wybrać kraj, w którym osiągnięty dochód zostanie opodatkowany?

Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Tym razem unijna pomoc jest skierowana na projekty wspierające rozwój powiązań kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorcami a sferą badawczo-rozwojową. Do rozdysponowania podczas obecnego naboru jest kwota ponad 5 mln euro.

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą

Resort gospodarki szykuje zmiany w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Bardziej przystępne mają być przepisy dotyczące zawieszenia działalności.

Czym jest umowa dostawy?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, mamy do czynienia z wieloma rodzajami umów. Jedną z nich może być umowa dostawy, dlatego też warto wiedzieć, na czym dokładnie ona polega.

Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Czy pracownicy ZUS wprowadzali w błąd - pozew zbiorowy

Przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność gospodarczą i nie płacili składek ubezpieczeniowych, szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS. Pozew miałby dotyczyć możliwego wprowadzenia w błąd przez pracowników ZUS.

Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza wiele możliwości dla osób przedsiębiorczych, które pragną założyć własną działalność gospodarczą z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Ciekawym pomysłem na biznes może być założenie przedszkola. Jak zatem postarać się o dofinansowanie?

Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Podczas kontroli projektu unijnego badana jest zgodność realizacji inwestycji z umową o dofinansowania oraz prawidłowość wydatkowania środków unijnych. Po zakończeniu kontroli jest sporządzana informacja pokontrolna stwierdzająca ewentualne uchybienia i nieprawidłowości w realizacji projektu.

Czym jest umowa agencyjna?

Umowa agencyjna to mówić najprościej zobowiązanie się jednej ze stron do zawierania umów z klientami na rzecz drugiej strony, za wynagrodzeniem. Jest ona dość często wykorzystywana w obrocie prawnym.

Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Realizacja projektów współfinansowanych ze środków europejskich może stać się przedmiotem kontroli poszczególnych instytucji. Podczas kontroli badane jest m.in. czy projekt jest rzeczywiście realizowany lub wykonany, a poniesione wydatki należycie udokumentowane.

Obowiązki stron umowy agencyjnej

Obydwie strony umowy, tj. zarówno agent, jak i dający zlecenie, mają obowiązek zachowania wobec siebie lojalności.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Wykorzystanie informacji o przedsiębiorstwie

Prawo handlowe precyzuje pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji, czyli takiego działania, które może narazić na szkodę kontrahentów przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorcy obowiązani są dołożyć należytej staranności.

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku.

Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Pierwszą czynnością przedsiębiorcy w zakresie zgłoszeń swojej działalności do irlandzkich instytucji jest wybór i rejestracja nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nadanie nazwy nie jest obowiązkowe). Do jakiego urzędu należy się udać?

Jak zarejestrować firmę w Irlandii – ubezpieczenie i konto firmowe

Jeżeli zdecydowałeś się na założenie działalności gospodarczej w Irlandii i rozpocząłeś procedurę rejestracyjną, spotkasz się z koniecznością wyboru rodzaju ubezpieczenia oraz otwarcia konta bankowego.

Jak założyć firmę w Irlandii - formy prawne działalności

Prowadzenie firmy w Irlandii może polega na przyjęciu jednej z dostępnych form prawnych. Jakie możliwość wyboru stawia przed Polakiem prawo irlandzkie?

Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Decydując się na założenie  działalności gospodarczej w Irlandii przedsiębiorca stanie przed problemem wyboru formy prawnej. Czy warto zakładać prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (Ltd.).

Nadużywanie pozycji dominującej - przykłady

O nadużywaniu pozycji dominującej orzeka zawsze Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analiza tego typu decyzji pozwala na praktyczną weryfikację suchych regulacji ustawowych. Poniżej kilka najciekawszych i najpopularniejszych orzeczeń.

Oprogramowanie, czy aplikacje na wynajem - co jest tańsze dla firmy

Inwestycja w oprogramowanie, jak i korzystanie z aplikacji na wynajem w modelu Software as a Service lub outsourcingowym może stanowić źródło oszczędności dla firmy. Które rozwiązanie wybrać, aby płacić mniej?

Na czym polega system ERP?

System wspomagający zarządzanie (ERP) należy traktować jako inwestycję, która musi się zwrócić. Dlatego wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu (opieka serwisowa), jak i oczekiwanych rezultatów.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Czy warto ja założyć z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy?

REKLAMA