REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?

Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy

Nasza fundacja podpisuje z wolontariuszami umowy zlecenia, na podstawie których nieodpłatnie świadczą oni pracę. Niektórzy z nich w celu wykonania zlecenia muszą przemieszczać się po kraju, korzystając z komunikacji publicznej. Na podstawie przedłożonych przez nich biletów zwracamy im poniesione koszty podróży. Czy od tych kwot musimy potrącić składki ZUS?

Rodzina nie dostanie świadczenia po zmarłym

W przypadku śmierci osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne ZUS nie wypłaci niezrealizowanego świadczenia członkom jej rodziny.

REKLAMA

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Jakie obowiązki wobec ZUS mają wspólnicy spółki cywilnej?

Prowadzący działalność gospodarczą wspólnicy spółki cywilnej oraz zatrudnione przez nie osoby podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

REKLAMA

Kto rozstrzyga sprawy o nieprzekazywanie składek

Do rozpoznania sporów związanych z przekazaniem części składki emerytalnej ubezpieczonych do OFE przez ZUS właściwe są sądy powszechne.

Wysokie podatki poszerzają szarą strefę

Według różnych danych, wielkość szarej strefy w polskiej gospodarce wynosi od 15 do 25 procent PKB. Liczby te mają charakter szacunkowy, gdyż szara strefa jest zjawiskiem bardzo trudnym do zmierzenia.

REKLAMA