REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Upadłość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia firm windykacyjnych - porada

Problemy z terminową spłatą zobowiązań mogą spotkać każdą firmę. Czego można się spodziewać, gdy wierzytelność trafi do obsługi firmy windykacyjnej?

Dłużnik alimentacyjny rzadziej straci prawo jazdy

Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy, jeżeli płacą co najmniej połowę zasądzonych zobowiązań.

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

REKLAMA

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Sprzedaż długu (cesja wierzytelności) zwolniona z VAT?

Czy cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT? W jakich przypadkach? Co jest podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży długu? Ekspert wyjaśnia powyższe wątpliwości.

Jedna hipoteka zabezpieczy kilka wierzytelności - porada

Wchodząca w życie 20 lutego 2012 roku ustawa z 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 Nr 131 poz. 1075) umożliwi zabezpieczenie kilku wierzytelności jedną hipoteką. Wskazaną powyżej możliwość dopuszczają artykuły 68(1)-68(2) nowelizacji.

Jak odzyskać pieniądze dzięki obciążeniu zwrotnemu?

Jak zabezpieczyć się podczas wakacji na wypadek, gdyby sprzedawca wycieczki nie dotrzymał warunków umowy? Eksperci proponują, żeby płacić za swój wyjazd kartą. Dzięki temu zabiegowi możemy doprowadzić do tzw. obciążenia zwrotnego (ang. chargeback) i odzyskać zainwestowane pieniądze.

REKLAMA

Jak umorzyć postępowanie upadłościowe?

Przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością zaistnienia sytuacji, w której zamiast zysków działalność będzie generowała straty. Wówczas jedną z możliwości jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Może się jednak okazać, że nie jest to dobry ruch i postępowanie należy umorzyć. Kiedy jest to możliwe?

Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest, co do zasady, swobodne. Istnieją jednak pewne ograniczenia, których należy przestrzegać. Konsekwencją nieposzanowania tych zasad może być nawet zakaz wykonywania działalności gospodarczej orzeczony przez sąd. W jaki sposób może do tego dojść?

Wtórne postępowanie upadłościowe - porada

Wtórne postępowanie upadłościowe może być wszczęte z urzędu lub na wniosek wierzyciela. Ekspert podpowiada na czym polega instytucja wtórnego postępowania upadłościowego.

Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - część II

Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego.

Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego.

Postępowanie upadłościowe wobec emitentów obligacji - porada

Postępowanie upadłościowe wobec emitentów obligacji przebiega na zasadach uwzględniających szczegółowe regulacje. Ekspert wyjaśnia na jakie elementy należy w szczególności zwrócić uwagę.

Postępowanie upadłościowe wobec zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji - porada

Postępowanie upadłościowe wobec zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji przebiega różnie od klasycznej procedury. Na jakie szczególne elementy należy zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Postępowanie naprawcze - porada

Nieprzyjęcie układu wypracowanego w postępowaniu naprawczym nie wyklucza możliwości ponownego zwołania zgromadzenia wierzycieli, na którym dopuszcza się zgłoszenie nowych propozycji restrukturyzacji zobowiązań oraz innych zmian w planie naprawczym. Ekspert wyjaśnia reguły przebiegu najwazniejszych etapów postępowania naprawczego.

Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Zagrożenie niewypłacalnością to sytuacja, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny. Ekspert wyjaśnia z czym wiąże się wszczęcie postępowania naprawczego.

Kiedy można wdrożyć postępowanie naprawcze?

Pojęcie zagrożenia niewypłacalnością należy rozumieć, jako sytuację, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny, pomimo że wykonuje jeszcze swoje zobowiązania na bieżąco. Ekspert podpowiada kiedy może zostać wdrożone postępowanie naprawcze.

Planu podziału w postępowaniu upadłościowym - porada

Już po ogłoszeniu upadłości rozpoczyna się podział masy upadłościowej, a więc wszystkich aktywów przedsiębiorstwa. Podział ten odbywa się w oparciu o plan podziału.

Czym jest układ naprawczy?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest nastawione na osiąganie zysków, ale przedsiębiorca powinien brać także pod uwagę ryzyko niewypłacalności. Jednak i z takich sytuacji istnieje wyjście - możliwość zainicjowania postępowania naprawczego. Aby zniwelować ryzyko upadłości firmy, dokonuje się restrukturyzacji zobowiązania zagrożonego bankructwem przedsiębiorcy.

Postępowanie upominawcze w Niemczech

Jak wygląda postępowanie upominawcze w Niemczech? Jaka jest procedura i czym się różni od polskiego? Jakie są koszty nakazu zapłaty w Niemczech?

Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Regulację dotyczącą zasad ogłaszania upadłości spółki znajdziemy w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Upadłość dłużnika stanowi konsekwencję jego niewypłacalności. Dowiedz się czym jest niewypłacalność i kiedy prawo nakazuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Będą zmiany przy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Pracownicy otrzymają zaległe wynagrodzenie także w przypadku upadłości pracodawcy ogłoszonej w innym kraju UE. Takie nowości zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, który został zaakceptowany przez rząd.

Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Funkcjonujący w Polsce e-sąd daje możliwość rozpatrzenia prostych spraw o zapłatę. Dochodzenie roszczeń za pośrednictwem e-sądu jest dobrowolne.

Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?

Istota poręczenia opiera się na zobowiązaniu poręczyciela wobec wierzyciela do spłacenia długu na wypadek, gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Poręczyciel przyjmuje na siebie wszystkie skutki prawne idące za poręczeniem pożyczki.

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Przejąć dług innej osoby może każdy z nas. Obywa się to w oparciu o umowę zawartą pomiędzy dłużnikiem lub wierzycielem, a osobą trzecią. Zgodnie z nią osoba trzecia przejmuje dług dotychczas zobowiązanego, a ten zostaje z niego zwolniony. W przypadku przejęcia długu wymagane jest wyrażenie zgody przez wierzyciela lub dotychczasowego dłużnika.

Czy firma może potrącać należności z pensji pracownika?

Na podstawie kodeksu pracy firma może dokonać potrącenia należności z pensji pracownika bez jego zgody z tytułu zaciągniętych przez niego zobowiązań. Potrącanie dokonywane jest po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, czyli z wynagrodzenia netto.

Czy odmowa ogłoszenia upadłości ma wpływ na odpowiedzialność członka zarządu spółki?

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalną spółkę?

Członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi niewypłacalnej spółki, jeżeli w porę nie zgłosili wniosku o upadłość. Nie dotyczy to byłego członka, który w tym czasie nie pełnił swojej funkcji, nawet jeżeli nadal był wpisany do KRS.

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Państwom członkowskim strefy euro coraz bardziej wdaje się we znaki kryzys dłużny – ostrzegają eksperci. Niemalże rok temu, na początku maja 2010 roku, Grecja otrzymała pakiet pomocowy o wartości 110 mld euro. Czy kraj ten stanie przed koniecznością restrukturyzacji długu?

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty wydaje się być końcem problemów finansowych osoby uprawnionej - nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dłużnik sam regularnie przekazuje zasądzoną sumę, sytuacja jest prosta. Co jednak, gdy nie wykonuje tego obowiązku?

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Przedsiębiorca lub osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy (osoby prawnej bądź spółki handlowej niemającej osobowości prawnej) może zostać ukarana za brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ekspert wyjaśnia jakie okoliczności w  sytuacji decydują o odpowiedzialności.

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny i kiedy możliwe jest dochodzenie roszczenia na jego podstawie?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze musi przynosić zyski. Może zaistnieć sytuacja, w której niestety powstanie strata. Nieuregulowanie jej w odpowiednim terminie może prowadzić do wszczęcia egzekucji przez wierzyciela. W zależności od osoby wierzyciela, istnieją różne formy wszczęcia egzekucji przeciwko dłużnikowi. Jedną z podstaw egzekucji może być bankowy tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności wydaną przez sąd.

Jak ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy?

Zjawisko upadłości, zwanej potocznie bankructwem,  występuje dość często. Dotyczy ono nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również jednoosobowych firm, których ciągle przybywa na polskim rynku. Na co zwrócić uwagę i jakich formalności należy dopełnić w razie niewypłacalności?

Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Czy kiedyś zdarzyło się, że znajomy zwrócił się do Ciebie z prośbą o pożyczkę pieniądze i potem miałeś problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy? Dłużnik ociągał się z oddaniem należności, unikał kontaktu, gdy Ty próbujesz upomnieć się o ten dług? Jeśli na co najmniej jedno z pytań odpowiedź brzmi tak, poniższy poradnik jest dla Ciebie.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Wierzyciel może zablokować działania dłużnika, który wyzbywa się swojego majątku. Taką możliwość daje mu skarga pauliańska. Czy jednak będzie ona skutecznym narzędziem także wobec osób trzecich, które zdążyły zbyć uzyskane dobra?

Co wie o nas Biuro Informacji Kredytowej?

Nie ukryjesz przed nimi faktu, że wziąłeś kredyt. Jeżeli nie spłacasz rat w terminie, dowiedzą się o tym. Czy Biuro Informacji Kredytowej może pokrzyżować plany przyszłym kredytobiorcom? Eksperci finansowi dostrzegają w działalności BIK wiele plusów dla klientów banków.

Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Mieszkanie kupione o jedną trzecią taniej? Taką okazję można znaleźć na licytacji komorniczej. Eksperci przestrzegają jednak, że transakcja jest ryzykowna, a jej sfinalizowanie – uzależnione od posiadania gotówki.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Niepłacenie swoich zobowiązań nie zawsze powoduje, że sąd ogłosi upadłość dłużnika. W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Każdy podmiot ma okresowe problemy finansowe. Kiedy następuje zatem sytuacja, że dłużnika uznaje się za niewypłacalnego?

Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Niektóre składniki majątku podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Jakie to są składniki i jak wygląda procedura ich wyłączenia z masy upadłości?

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Kara umowna

Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Anatocyzm – kapitalizacja odsetek

Anatocyzm inaczej procent składany, kapitalizacja odsetek, jest to naliczanie odsetek od zaległych odsetek.

Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Puszczając przelew, warto pamiętać o tym, by wskazać na nim numer faktury, za którą wpłata jest dokonywana. Gdy tego nie uczynimy, po jakimś czasie może pojawić się problem z ustaleniem, za którą z faktur dokonano zapłaty, a w szczególności, gdy kwoty należnych wpłat będą identyczne.

Powództwo opozycyjne

Powództwo opozycyjne umożliwia dłużnikowi żądanie pozbawienia wykonalności tytułowi wykonawczemu.

Masa upadłości

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.

REKLAMA