REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinna zawierać treść umowy pośrednictwa typu otwartego

Na podstawie umowy pośrednictwa typu otwartego zamawiający może zewrzeć umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest dana nieruchomość – w tym samym czasie z więcej niż jednym pośrednikiem. Natomiast zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie poszczególnych czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł uprzednio umowę.

Postanowienia dotyczące kaucji w umowie najmu lokalu

Kaucja zabezpieczające stanowi dla podmiotu wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu przez najemcę. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zostanie zawarta dopiero w momencie uiszczenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej.

Warunki wynagrodzenia w umowie najmu lokalu

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy przede wszystkim określić wysokość, sposób zapłaty oraz termin dokonania zapłaty czynszu. Tego typu postanowienia są istotne, gdyż na tej podstawie strony mają jasno określone obowiązki wynikające z umowy.

W jaki sposób należy sporządzić umowę najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić strony umowy, prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, warunki wydania lokalu, warunki zapłaty kaucji zabezpieczającej, warunki otrzymania wynagrodzenia, postanowienia końcowe. Tego typu postanowienia mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

REKLAMA

W jaki sposób należy oznaczyć strony w umowie odpłatnego użytkowania

Umowa odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego jest typem umowy dwustronnej, gdyż w wskazane są w niej dwa podmioty ustanawiający użytkowanie oraz użytkownik.

W jaki sposób należy oznaczyć strony umowy użyczenia lokalu użytkowego

Prawidłowe oznaczenie stron w umowie użyczenia lokalu użytkowego ma istotne znaczenie, ponieważ błędne ich określenie może prowadzić do powstania wątpliwości - czy podmiot z którym zawarliśmy umowę z istnieje. W umowy użyczenia lokalu użytkowego występują dwie strony, tj. podmiot „użyczający” oraz podmiot „biorący w użyczenie”.

Prawa i obowiązki stron umowy odpłatnego użytkowania lokalu

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące prawa i obowiązki stron umowy, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Oświadczenia ustanawiającego użytkowanie w umowie odpłatnego użytkowania

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż
na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

REKLAMA

Jak prawidłowo określić strony umowy najmu lokalu mieszkalnego

Oznaczenie prawidłowo stron w umowie najmu lokalu ma istotne znaczenie, gdyż błędne ich określenie może przyczynić się do powstania sporów dotyczących tego, czy zawarliśmy umowę z istniejącym podmiotem. A ponadto, tylko od istniejącego podmiotu oraz na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego - strony będą miały możliwość domagania się swoich praw.

Prawa i obowiązki stron umowy nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego

W umowie nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno podmiotu ustanawiającego użytkowanie, jak i użytkownika. Tego typu postanowienia mają zapewnić stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku sporów wynikających z treści umowy.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi w umowie dzierżawy lokalu

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady powstaje z mocy prawa. Oznacza to, że do powstania ich nie są wymagane żadne dodatkowe czynności stron umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego.

Jakie prawa i obowiązki stron wynikają z umowy najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Tego typu uregulowania mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

Fundamentalne zmiany w zakresie zastawu

20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna o księgach wieczystych i hipotece wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie zastawu.

Kiedy odpowiesz za długi małżonka?

Odpowiedzialność współmałżonków za długi zaciągnięte przez jednego z nich jest coraz popularniejszym zjawiskiem w praktyce. Szczególnie w czasach kredytów i pożyczek. Co będzie nam groziło w przypadku wyrażenia zgody na zaciągnięcie poważnego zobowiązania finansowego przez współmałżonka? przeczytaj poradę eksperta.

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Jak należy prawidłowo określić obowiązki użyczającego?

Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Jakie obowiązki spoczywają na podmiocie biorącym w użyczenie?

Obowiązki podmiotu biorącego w użyczenie lokal użytkowy powinny zostać szczegółowo określone w umowie użyczenia lokalu użytkowego, gdyż na mocy tychże uregulowań strony będą uprawnione do dochodzenia swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego

Umowa użyczenia lokalu użytkowego jest typem umowy realnej, gdyż umowa ta powstaje w momencie wydania przedmiotowego lokalu biorącemu w używanie. Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Istota umowy odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Umowa ta jest kształtowana na podstawie zasady swobody umów. Oznacza to, iż strony tejże umowy mogą swobodnie kształtować treść tejże umowy, przy czym jej treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego.

Istota umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Istotną cechą umowy nieodpłatnego użytkowania jest fakt, iż umowa ta należy do kategorii zarówno umowy nazwanej, jak i umowy dwustronnej. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Istota umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego

Lokalem użytkowym jest lokal, który jest przede wszystkim przeznaczony do okresowego pobytu osób fizycznych.

Zasady uiszczania kaucji w umowie użytkowania lokalu

Kaucja zabezpieczająca pełni funkcję gwarancyjną dla podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż może on na tej podstawie żądać od użytkownika pokrycia kosztów związanych ze zniszczeniem lokalu mieszkalnego.

Reguły uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Czy w umowie użyczenia należy określić oświadczenia użyczającego?

Umowa użyczenia często występuje w obrocie nieruchomościami. Tego typu umowa dotyczy zarówno lokali użytkowych, jak i lokali mieszkalnych, przy czym różnie je tylko sposób korzystania z lokalu.

Jakie postanowienia umowy deweloperskiej uważa się za niedozwolone?

Niedozwolone klauzule umowne to wszelkie postanowienia zawarte w umowie deweloperskiej, które w sposób rażący naruszają interes konsumenta. Tego typu postanowienia z mocy prawa są nieważne. Deweloper powinien ustalać poszczególne postanowienia umowy z konsumentem i umożliwić mu dokonywanie zmian.

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Nieściągalne wierzytelności a koszty uzyskania przychodu

Nawet uzyskanie tytułu egzekucyjnego nie gwarantuje, że będziemy w stanie odzyskać należne nam wierzytelności. Czy jednak nieściągalne długi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek, bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na jego następców prawnych (zob. art. 922 k.c.). Co więc najlepiej robić, kiedy nasz spadkodawca zostawi po sobie długi.

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Kiedy poręczyciel musi spłacić dług?

Poręczenie jest najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Często jesteśmy proszeni o udzielenie poręczenia lub sami musimy znaleźć osoby, które zgodzą się w ten sposób zabezpieczyć, np. zaciąganą przez nas pożyczkę. Życie daje jednak wiele przykładów, które mogą stanowić przestrogę przed tego rodzaju uprzejmościami. Czym jest poręczenie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa koncesji na roboty budowlane?

Przez umowę koncesji koncesjodawca zawiera umowę z oferentem w terminie nie wcześniej niż 10 dni od dnia przesłania oferentom wiadomości o wyborze najkorzystniejszej oferty drogą elektroniczną lub faksem. Jeżeli informacja została przesłana w inny sposób – w terminie nie wcześniej niż 15 dni od dnia jej przesłania.

Istotne postanowienia umowy o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego

Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z dwóch umów: o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz o stworzenie spółdzielczego prawa do lokalu.

Jak sporządzić umowę o sprawowanie nadzoru inwestorskiego?

Umowa o sprawowanie nadzoru inwestorskiego jest umową o świadczenie usług. Ze względów dowodowych warto sporządzić umowę w formie pisemnej.

Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Umowa o budowę lokalu polega na stworzeniu nieistniejącego lokalu w momencie zawarcia umowy. Ostatecznym skutkiem zawarcia umowy o budowę lokalu będzie ustanowienie prawa spółdzielczego na rzecz członka spółdzielni – na podstawie drugiej umowy.

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Jak zabezpieczyć swoje prawa w umowie z deweloperem?

Gdy znajdziemy inwestycję w trakcie realizacji i chcemy w niej kupić mieszkanie, warto dobrze przeanalizować umowę z deweloperem. Musimy też pamiętać, że aby najlepiej się zabezpieczyć warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego i dokonać wpisu roszczeń do księgi wieczystej dla zabudowywanej nieruchomości.

REKLAMA