REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?

Jakie są konsekwencje celowego niedopełniania obowiązków? Czy działając na niekorzyść dłużnika możemy stracić firmę? Ekspert podpowiada, co warto wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Uważne czytanie umowy kredytowej uchroni Cię przed zapłaceniem większego podatku. Brak słowa „do” w określonym miejscu umowy może zwiększyć wysokość podatku o kilkaset złotych. Nieścisłości w umowie kredytowej wynikają z nieprecyzyjnych przepisów.

Kiedy złodziej może poznać nasz kod PIN?

Za lekkomyślne zapisywanie PIN-u do karty płatniczej możemy słono zapłacić. Eksperci przypominają, że bank nie odda nam pieniędzy, pobranych z bankomatu za pomocą skradzionej karty, jeżeli wyda się, że ułatwiliśmy złodziejowi dostęp do swojego kodu PIN. Jakich błędów nie należy popełniać, zapisując kod PIN, wybierając odpowiednią kombinację cyfr i dokonując płatności w sklepie?

Darowizna w prawie niemieckim

Regulacje prawne umowy darowizny w niemieckim Kodeksie cywilnym i w polskim Kodeksie cywilnym są podobne, ale nie identyczne. Obie regulacje wprowadzają dla oświadczenia darczyńcy formę aktu notarialnego.

REKLAMA

Umowa uaktywniająca dla niani

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej (umowy zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi). Podpowiadamy w jaki sposób spisać taką umowę oraz jakie wywołuje ona skutki podatkowe.

Uprawnienia firm windykacyjnych - porada

Problemy z terminową spłatą zobowiązań mogą spotkać każdą firmę. Czego można się spodziewać, gdy wierzytelność trafi do obsługi firmy windykacyjnej?

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca? – cz. 2

Kara umowna to dogodny sposób zabezpieczenia świadczeń niepieniężnych. Winny będzie musiał zapłacić określoną sumę niezależnie od tego, czy spowodował szkodę.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Aby pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy lub nieprawidłowe wykonanie umowy trzeba będzie wykazać szkody. Można tego uniknąć zastrzegając karę umowną.

REKLAMA

Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Zawierając umowę mamy prawo oczekiwać, że zobowiązanie będzie wykonane i to wykonane w sposób prawidłowy. Jakiego odszkodowania zażądać w przypadku, gdy umowa nie zostanie jednak wykonana?

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Cel działalności budowlanej

Istotnym celem wykonywania działalności budowlanej w ramach realizacji usług budowlanych jest dokonanie ulepszenia obiektu budowlanego poprzez jego modernizację przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę.

Istota umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

W ramach umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane


Nienależyte wykonanie umowy przez
wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym zakresie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody.

Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Na wykonawcy spoczywa wiele obowiązków podczas wykonywania robót budowlanych. Przed rozpoczęciem robót wykonawca zobowiązany jest dokonać szczegółowej oceny otrzymanej uprzednio od inwestora analizy projektowej. Ponadto wykonawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót budowlanych we wskazanym terminie.

Umowa o roboty budowlane zawarta między wykonawcą a inwestorem

Umowa o roboty budowlane stanowi wzajemne zobowiązania stron, w wyniku których inwestor zobowiązany jest do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót, przekazania prawidłowo sporządzonego projektu budowlanego oraz do odebrania obiektu i ostatecznie zapłacenia umówionego wynagrodzenia. Natomiast wykonawca zobowiązany jest do wykonania umówionego obiektu w określonym w umowie terminie.

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?


Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Obowiązkowe ubezpieczenia wspólnoty mieszkaniowej w 2011 roku

Wspólnota mieszkaniowa podlega ubezpieczeniom zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym. Wspólnota zatrudniająca pracowników jest także zobowiązana dokonywać wpłat na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Wszelkie pożytki lub przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Dłużnik alimentacyjny rzadziej straci prawo jazdy

Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy, jeżeli płacą co najmniej połowę zasądzonych zobowiązań.

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Umowa darowizny samochodu - krok po kroku

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? Czy wymaga ona formy aktu notarialnego? Podpowiadamy jak spisać umowę krok po kroku.

Sprzedaż długu (cesja wierzytelności) zwolniona z VAT?

Czy cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT? W jakich przypadkach? Co jest podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży długu? Ekspert wyjaśnia powyższe wątpliwości.

Jedna hipoteka zabezpieczy kilka wierzytelności - porada

Wchodząca w życie 20 lutego 2012 roku ustawa z 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 Nr 131 poz. 1075) umożliwi zabezpieczenie kilku wierzytelności jedną hipoteką. Wskazaną powyżej możliwość dopuszczają artykuły 68(1)-68(2) nowelizacji.

Jak odzyskać pieniądze dzięki obciążeniu zwrotnemu?

Jak zabezpieczyć się podczas wakacji na wypadek, gdyby sprzedawca wycieczki nie dotrzymał warunków umowy? Eksperci proponują, żeby płacić za swój wyjazd kartą. Dzięki temu zabiegowi możemy doprowadzić do tzw. obciążenia zwrotnego (ang. chargeback) i odzyskać zainwestowane pieniądze.

Vademecum umowy zlecenia

Umowa zlecenia jest wykorzystywana przy wykonywaniu usług. Zlecenie to także popularna forma zatrudnienia pracowników. Co warto wiedzieć o umowie zlecenia?

Postępowanie naprawcze - porada

Nieprzyjęcie układu wypracowanego w postępowaniu naprawczym nie wyklucza możliwości ponownego zwołania zgromadzenia wierzycieli, na którym dopuszcza się zgłoszenie nowych propozycji restrukturyzacji zobowiązań oraz innych zmian w planie naprawczym. Ekspert wyjaśnia reguły przebiegu najwazniejszych etapów postępowania naprawczego.

Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Zagrożenie niewypłacalnością to sytuacja, w której przedsiębiorca według rozsądnej oceny ekonomicznej w niedługim czasie stanie się niewypłacalny. Ekspert wyjaśnia z czym wiąże się wszczęcie postępowania naprawczego.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Młodociani mogą samodzielnie podejmować pracę. Nie jest wymagana do tego zgoda rodziców. Jeżeli jednak wykonywana praca będzie się sprzeciwiać dobru dziecka, rodzic może zakończyć ten stosunek pracy.

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości


Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Istota umowy o przekazanie nieruchomości


Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej. Umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Podstawowym celem tej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu (pozbycie się niechcianej nieruchomości przez właściciela).

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Przekazanie nieruchomości nabywcy jest ostatnim etapem transakcji sprzedaży nieruchomości. Przy przekazywaniu nieruchomości – zarówno nabywca, jak i sprzedający powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili. Poniżej zostaną wskazane porady, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Istotą umowy na wyłączność jest to, że sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. W wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

REKLAMA