REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Materialnoprawne i prawnoprocesowe przesłanki i skutki złożenia oświadczenia o potrąceniu

Zgodnie z art. 498 Kodeksu Cywilnego gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

Sejm uchwalił nowe zasady upadłości konsumenckiej

Sejm uchwalił nowelizację prawa upadłościowego i naprawczego oraz dwóch innych ustaw. Nowe regulacje mają przyznawać obywatelom w trudnej sytuacji możliwość szybkiego powrotu do pracy. Wiąże się to również z odzyskanie, zdolności kredytowej.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Domniemanie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna ze zmian wprowadzonych do postępowania spadkowego nowelizacją z dnia 12 sierpnia 2014 roku. Czy ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe poprzez założenie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest korzystne dla spadkobierców?

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych tylko do wysokości majątku spadku to główna zmiana wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma być od 2015 r. zasadą prawa spadkowego.

REKLAMA

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiedzialność za długi spadkowe – zmiany od 2015 roku

12 sierpnia 2014 r. rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi zmarłego (spadkodawcy). Wprowadzona ma zostać zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów), w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej. Zasady te mają również decydujące znaczenie przy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

REKLAMA

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Wpis do rejestru za niezapłacone podatki

Ministerstwo Finansów chce powołać Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych. Do takiego rejestru zostanie wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna.

Za niezapłacone podatki do rejestru dłużników

Ministerstwo Finansów planuje powołanie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Będzie na niego mógł zostać wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna (m.in. za niezapłacone podatki) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Prawo spadkowe na nowych zasadach

Rząd przyjął nowelizację ustawy kodeks cywilny. Projekt nowego prawa o dziedziczeniu spadkowym przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Główna zmiana dotyczy domniemania przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Jak zabezpieczyć konto na wypadek śmierci?

Odpowiednie zabezpieczenie konta a tym samym oszczędności na nim zgromadzonych, na wypadek śmierci najbliższych stanowi problem o coraz większym znaczeniu praktycznym. Prawo bankowe przewiduje dwie skuteczne możliwości zabezpieczenia konta na wypadek śmierci, tj. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Jakie są skutki podpisania weksla?

Weksel stanowi formę zabezpieczenia wierzytelności i jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Sporządzany jest w formie pisemnej, a do jego ważności konieczny jest podpis. Jakie będą skutki podpisania weksla?

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą długu więcej niż 60 dni, a jego wartość to przynajmniej 200 zł, może trafić do rejestru dłużników. Dłużnik może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela. W jaki sposób wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Termin „przedawnienie” często utożsamiany jest z unieważnieniem. W odniesieniu do zadłużenia daje często poczucie końca tego problemu. Tymczasem jest to złudne wrażenie i nie pozwala na oczyszczenie swojej historii kredytowej.

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?

Wspólny testament małżonków

Wspólny testament małżonków to instytucja, która nie występuje w polskim prawie spadkowym. Jest natomiast powszechnie stosowana w Niemczech oraz Austrii. Nad wprowadzeniem do kodeksu cywilnego konstrukcji wspólnego testamentu małżonków pracuje Komisja Kodyfikacji Prawa Cywilnego.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

Jeżeli spadek jest obciążony zapisem zwykłym, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi czysta wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych pomniejszona o wartość obciążenia z tytułu zapisu.

Odrzucenie spadku w polskim prawie

W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku?

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Testament ustny to szczególna forma sporządzenia ostatniej woli. Dotyczy osób, wobec których zachodzi obawa rychłej śmierci. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada reformę prawa spadkowego w zakresie testamentu ustnego oraz prawa do zachowku.

Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?

Często zdarza się, że firmy prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców borykają się z problemami finansowymi w związku z ze sporą konkurencją ze strony dużych korporacji działających w danej branży. Czy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość? Jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Indywidualni przedsiębiorcy podejmują czasem decyzję o przekształceniu swojej firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wierzyciele spotykają się w związku z tym w trakcie postępowania egzekucyjnego z sytuacją, że ich dłużnik nie prowadzi już działalności gospodarczej, a widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki z o.o.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Czy nabycie przez osobę fizyczną - ojca nieodpłatnej renty od syna (umowa zawarta w formie aktu notarialnego) zwolnione jest od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku jest bezwarunkowe, bezterminowe i nieodwołalne. Jeżeli będzie dotknięte wadami oświadczenia woli, może być objęte bezwzględną nieważnością. W jaki sposób złożyć ważne oświadczenie?

Kto zyskuje na nowelizacji ustawy o podatku dochodowym?

Na początku 2013 roku weszły w życie ważne zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Po nowelizacji do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie terminowo opłacone faktury. Jak po niemal roku od wprowadzenia nowych przepisów wygląda sytuacja obu stron transakcji opłaconej po terminie – dłużników i wierzycieli? Kto zyskuje, a kto traci?

Trudni dłużnicy - jacy są i w co "grają"

Firmy windykacyjne, na co dzień spotykają się z dłużnikami, krótko mówiąc nieskorymi do współpracy. Tak zwani trudni dłużnicy zdarzają się bardzo często, ale co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kim jest „trudny” dłużnik? Jakich gier używa, aby uniknąć spłaty zobowiązania?

Odrzucenie obciążonego długami spadku

Testament jest wyrazem swobody w decydowaniu o tym, komu chce się przekazać majątek. Testament może być w każdej chwili odwołany przez spadkodawcę, w całości lub częściowo. Bliscy spadkodawcy mogą uniknąć zapłacenia podatku od nabycia spadku. Spadek z długami można odrzucić, ale nie w każdym wypadku jest to możliwe. Kwestie te wyjaśnione zostały poniżej.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Sejm pracuje nad zmianami w podatku od spadków i darowizn. Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

Spadek po najbliższej rodzinie zwolniony z podatku

Spadkobiercy najbliższej rodziny mogą w ogóle nie zapłacić podatku od nabytego spadku. Jednakże są zobowiązani do zgłoszenia faktu jego nabycia w terminie nie później niż pół roku od dnia zatwierdzenia nabycia przez sąd bądź notariusza.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Dość często zdarza się, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta pomimo wykonanej usługi czy dostarczonego towaru. A podatek VAT musi zapłacić. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. ulgi za złe długi.

REKLAMA