REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Odpowiedzialność za długi spółki

Nie zawsze prowadzenie działalności w ramach spółki zwolni cię od odpowiedzialności za zobowiązania. Sprawdź kiedy i jak będzie odpowiadać.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Separacja - właściwość sądu

Podejmując decyzję o wystąpieniu z pozwem czy wnioskiem o separację należy złożyć go we właściwym sądzie. Co prawda złożenie pozwu w niewłaściwym sądzie nie spowoduje odrzucenia pozwu gdyż sąd niewłaściwy zobowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu do rozpoznania sprawy, jednakże spowoduje to znaczne opóźnienie w rozpoznaniu sprawy przez sąd właściwy.

REKLAMA

Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

W postępowaniu o separację każdy z małżonków może żądać uregulowania przez sąd wzajemnych stosunków dotyczących wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Regulacja ta ma na celu umożliwienie małżonkom wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem w sposób jak najbardziej eliminujący ewentualne konflikty dotyczące zamieszkania.

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe po dłużniku

Do grona osób, które mogą wnieść o stwierdzenie nabycia spadku nie należą tylko spadkobiercy zmarłego – ale także osoby mające w tym interes prawny – m.in. jego wierzyciele.

REKLAMA

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

Opóźnienie i zwłoka dłużnika

Przepisy prawa cywilnego rozróżniają zwykłe opóźnienie oraz tzw. opóźnienie kwalifikowane, zwane inaczej zwłoką. Czym jest zwłoka dłużnika i jakie ma ona konsekwencje?

Komunikacja sądów z obywatelami

Wprowadzenie szkoleń dla pracowników sądów, stosowanie nowych technologii w komunikacji z obywatelami, a także ujednolicenie pism sadowych i wprowadzenie czytelnych informacji dla obywateli-to postulaty, które pojawiły się po zaprezentowanym raporcie Fundacji FOR, oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. "Komunikacja sądów z obywatelami - badania empiryczne, wnioski, rekomendacje zmian".

Koszty sądowe

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Nie płacisz alimentów – trafisz do rejestru dłużników

Zaleganie ze świadczeniami alimentacyjnymi jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Od niedawna wiąże się również z innymi potencjalnymi niedogodnościami.

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Co zrobić gdy dłużnik przekazał majątek innej osobie

Pożyczyłem koledze większą sumę pieniędzy ponieważ miał chwilowe problemy finansowe. Całą kwotę miał oddać po 3 miesiącach. Początkowo obiecywał że zapłaci najszybciej jak będzie mógł ale po umówionym terminie nadal nie odzyskałem pieniędzy. Po kilku ponagleniach kolega poinformował mnie że nie ma z czego spłacić pożyczki. Nie chciałem w to wierzyć ponieważ ten kolega miał własny dom poza miastem oraz nowe mieszkanie w centrum miasta. Okazało się jednak ze wszystko oddał córce kilka tygodni po mojej pożyczce. Jak odzyskać dług?

Jak rozpocząć mediację

Mediację możemy rozpocząć na każdym etapie trwania sporu, gdy jesteśmy nim zmęczeni lub gdy jesteśmy zaniepokojeni jego negatywnymi skutkami. Wystarczy wtedy zgłosić się do ośrodka mediacyjnego z prośbą o przeprowadzenie mediacji.

Czym jest mediacja?

Spory można rozwiązywać nie tylko na drodze sądowej. Polubownemu załatwianiu spraw może służyć mediacja.

Etapy mediacji

Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów. Opiera się ona na autonomii stron. Uczestników mediacji nie można bowiem do niczego zmuszać. Muszą one same wypracować pewien konsensus. 

Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?

Wnosząc pozew do sądu cywilnego należy wraz z nim wnieść opłatę. Wysokość opłat określa ustawa. Nie każdego jednak stać na poniesienie takich wydatków. Dlatego też ta sama ustawa przewiduje możliwość zwolnienia strony od kosztów sądowych.

Skarga na przewlekłość postępowania

Od 7 września 2004 roku obowiązuje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Została uchwalona w celu realizacji przepisu Konstytucji gwarantującego każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. 

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem

Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka – oznacza to, że co do zasady zawsze mogą występować w imieniu dziecka nie mającego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Odrzucenie i oddalenie pozwu

Odrzucenie i oddalenie pozwu to dwie różne sytuacje. Chociaż dla laika niczym się one nie różnią. W obydwu bowiem wypadkach postępowanie w danej sprawie się kończy. Jednak każdy prawnik wie, że nie można utożsamiać tych pojęć.

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Kiedy można wznowić postępowanie?

Zakończone postępowanie karne można wznowić. Nie jest zatem tak, że niewinna osoba skazana przez sąd nie ma żadnych szans oczyszczenie z zarzutów.  

Wniosek o uzupełnienie wyroku

Co mogę zrobić w sytuacji gdy sąd w wydanym wyroku pozostawił bez rozstrzygnięcia część moich żądań zgłoszonych w pozwie?  

Termin płatności

W jakim terminie należy opłacać rachunki za energię? Czy wystarczy dokonać przelewu dzień przed terminem płatności? Czy liczy się dzień wysłania czy otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorstwo? Sprawdź, który termin jest dla ciebie ważniejszy.

Właściwość sądu w sprawach karnych

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Skład sądu w sprawie karnej

Czeka mnie rozprawa. Sprawa dotyczy pobicia. Odpowiadam z wolnej stopy, tzn. nie jestem w areszcie. Mam takie pytanie czy w mojej sprawie będą orzekać ławnicy? Podobno jak są ławnicy to zapadają łagodniejsze wyroki.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Wczoraj dostałem list z sądu. Zawierał on pozew oraz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Co mam zrobić z takim pismem jak się mam od tego odwołać.  

Co warto wiedzieć o wyroku

W wyroku sąd rozstrzyga sprawę co do jej meritum. Co do zasady każdy proces musi zakończyć się wyrokiem. To w nim bowiem sąd określa w jaki sposób strona postępowania musi się zachować lub co się dzieje z łączącym strony stosunkiem prawnym.

Kto nie może być świadkiem w sprawach karnych?

Każda osoba mająca wiadomości pozwalające ustalić prawdę w danej sprawie może być przesłuchana jako świadek. Kodeks postępowania karnego przewiduje jednak pewne grupy osób, które nie muszą się stosować do tego nakazu.

Zaliczenie zapłaty

Prowadzę sklep i kupuję u hurtownika sporo towarów. Kupuję u niego często i mamy wiele nierozliczonych faktur. Mam pytanie czy muszę na każdym przelewie pisać jakiej faktury dotyczy czy też hurtownik sam sobie to zaksięguje.  

Pokwitowanie

Zawarłem umowę o dzieło z księgowym. Miał sporządzić dla mnie bilans oczywiście za wynagrodzeniem. Zleceniobiorca stworzył bilans ja natomiast miałem zapłacić mu pieniądze. Chciałem aby zleceniobiorca wystawił mi pokwitowanie za zapłacone wynagrodzenie. On odmówił. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Właściwość wyłączna

Przed wniesieniem sprawy do sądu trzeba wiedzieć jaki sąd jest właściwy dla jej rozpoznania. Nie z każdą sprawą bowiem można iść do każdego sądu. Są jednak takie rodzaje spraw dla których właściwy jest tylko jeden sąd a na dodatek nie można go zmienić postanowieniem umowy.

Kiedy zobowiązanie jest solidarne

Umowę podpisują zawsze dwie strony (np. sprzedający-kupujący, wynajmujący-najemca, zleceniodawca-zleceniobiorca). Może się jednak zdarzyć, że po jednej stronie umowy będzie występować więcej niż jeden podmiot.  

Jak ująć przeterminowane należności

Jeżeli kontrahent nie reguluje należności, należy od niej utworzyć odpis aktualizujący. Takie działanie jest właściwe, jeżeli należność nie była zabezpieczona, a prawdopodobieństwo jej uregulowania jest niskie.

Sądy 24-godzinne do poprawki

Trybunał Konstytucyjny orzekł o usunięciu z kodeksu postępowania karnego przepisu, który pozwalał na stosowanie tymczasowego aresztowania jedynie z uwagi na chuligański charakter czynu.

Pozwy zbiorowe

Poszkodowani będą mogli razem występować przed sądem. Wniesienie pozwu zbiorowego ma ułatwić i usprawnić procedurę cywilną, która w tej chwili, nawet jeśli zdarzenie dotyczy grupy osób przewiduje dochodzenie swoich roszczeń  w odrębnych postępowaniach. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA