REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dług

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

Dlaczego Polacy popadają w długi?

Jak wynika z danych i sporządzonych raportów, Polacy coraz częściej borykają się z problemami finansowymi. W 2013 r. aż 33 proc. Polaków twierdziło, ze nie ma wystarczających środków finansowych na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. Największy problem można zauważyć wśród osób młodszych.

Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Wedle najnowszych danych, przybywa dłużników w grupie wiekowej 18-35 lat. Takie osoby traktują kredyty oraz pożyczki w większości jako przywilej, a nie ostateczność, popadając w coraz większe zadłużenie. Jak walczyć z długami? Jak poradzić sobie z kłopotami finansowymi?

Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów

Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów, ułatwienie uznawania i wykonywania tzw. środków ochrony to jedne z najważniejszych zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego. Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów będzie możliwe już od 10 tycznia 2015 roku.

REKLAMA

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

Upadłość konsumencka - nowelizacja ustawy

W dniu 19 września 2014 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej upadłości dłużników - konsumentów. Jakie zmiany i nowe zasady wprowadza ustawa w zasadach upadłości konsumenckiej?

Nie tylko długi można sprzedać

Sprzedaż wierzytelności wymagalnych jest sposobem na szybki zastrzyk gotówki . Kiedy firma, z powodu nieterminowego regulowania należności ze strony odbiorców, traci płynność finansową sprzedaż długu jest chyba najskuteczniejszym i najbardziej błyskawicznym sposobem podreperowania firmowych finansów. Sprzedaż długu to metoda na bezwarunkowe pozbycie się problemu – staje się on zmartwieniem tego, kto go kupił. Problem polega na tym, że cena długu nie wynika tylko z kwoty, na jaką on opiewa. Ważne jest także to, kiedy firma decyduje się go sprzedać.

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Co do zasady, wszelkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Znaczy to tyle, iż - pomimo upływu terminu przedawnienia - roszczenia te nadal pozostają wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem, jednakże po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, podnosząc właśnie zarzut przedawnienia.

REKLAMA

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych tylko do wysokości majątku spadku to główna zmiana wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma być od 2015 r. zasadą prawa spadkowego.

Co robić, gdy dostałem pismo od komornika? Poradnik, krok po kroku

Co do zasady – długi należy spłacać. Są jednak takie sytuacje, kiedy płacić już nie musimy, np. długi przedawniły się. Co zatem należy zrobić, gdy dostaniemy pismo od komornika? Poniżej, krótki poradnik, krok po kroku.

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Poręczenie to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń wierzytelności. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz tzw. ułomna osoba prawna, czyli podmiot, który nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Upadłość konsumencka na nowych zasadach

Nowe zasady dotyczące upadłości konsumenckiej stanowią przedmiot prac Sejmu. Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze ma na celu odformalizowanie procedury oraz zwiększenie skuteczności przepisów, które regulują zasady upadłości konsumenckiej.

Jak wyjść z długów?

W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne u komornika.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości stanu czynnego spadku

Brak oświadczenia spadkobiercy w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku ma skutkować przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a nie - tak jak dotychczas - przyjęciem prostym bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmiany takie zawiera projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który obecnie znajduje się w Sejmie.

Sprawdź umowę zanim ją podpiszesz

Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel ruszającej dzisiaj kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Umowa przejęcia długu - WZÓR UMOWY

W umowie Przejemca przejmuje dług Dłużnika i zobowiązuje się do jego uregulowania, przez co Dłużnik zostaje z długu zwolniony.

Umowa przystąpienia do długu - WZÓR UMOWY

Przystępujący zobowiązuje się, iż przystępuje do długu Dłużnika i staje się wraz z nim odpowiedzialny solidarnie wobec wierzyciela.

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Majątek

Na majątek, którego potoczne znaczenie jest wiązane wyłącznie z aktywami, w rzeczywistości mogą składać się także długi.

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.

Masa upadłości

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

Odpowiedzialność za długi dzieci

Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.

Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zwolnienie z długu może być przy spełnieniu pewnych warunków uznane za darowiznę. Wywołuje to określone skutki także w dziedzinie prawa podatkowego.

Wierzyciel poinformuje biuro informacji gospodarczej o nierzetelnym dłużniku

Dnia 14 czerwca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej „ustawa”), która zastępuje dotychczasową ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, wprowadzając szereg zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.

W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów?

Aby uniknąć dziedziczenia długów należy złożyć stosowne oświadczenie. Może być to oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jak tego dokonać?

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Spłata długów po spadkodawcy

Z chwilą śmierci prawa i obowiązki zmarłego, które wynikają ze stosunków cywilnoprawnych, przechodzą na jego spadkobierców. Innymi słowy, spadkobierca wstępuje w sytuację prawną osoby zmarłej, za wyjątkiem jednak niektórych kategorii praw, jak na przykład o charakterze niemajątkowym (np. dobra osobiste), czy związanych ściśle z osobą zmarłego (np. roszczenia alimentacyjne).

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

Większość małżeństw pozostaje we wspólności majątkowej. Wiąże się to z ryzykiem kierowania egzekucji długów przeciwko majątkowi wypracowanemu także przez drugiego małżonka. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy małżonek zaciąga długi, po czym uchyla się od płacenia.

Zwolnienie z długu

Zwolnienie z długu to czynność o charakterze rozporządzającym, poprzez którą dochodzi do umorzenia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Zwolnienie z długu ma charakter umowy, która zostaje zawarta, kiedy wierzyciel zwalania dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Zwolnienie z długu, zatem musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Kiedy nie można dokonać potrącenia

Potrącenie to jedna z instytucji prawa cywilnego. Kodeks cywilny co do zasady dopuszcza możliwość dokonania potrącenia między kontrahentami. Wymienia jednak pewne wyjątki gdy jest to niedopuszczalne.

Co warto wiedzieć o potrąceniu

Kwestie dotyczące potrącenia reguluje kodeks cywilny. Tej instytucji poświęcone są art. 498-505.

Rygor egzekucji na podstawie kodeksu postępowania cywilnego

W praktyce poddanie się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego oznacza ułatwienie w wyegzekwowaniu pełnej kwoty.

Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji

Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Odnowienie zobowiązania

Jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania, przewidzianych w kodeksie cywilnym jest odnowienie. Jest to zobowiązanie dłużnika do spełnienia innego świadczenia albo tego samego świadczenia, ale z innej podstawy prawnej.

Co zrobić gdy dłużnik przekazał majątek innej osobie

Pożyczyłem koledze większą sumę pieniędzy ponieważ miał chwilowe problemy finansowe. Całą kwotę miał oddać po 3 miesiącach. Początkowo obiecywał że zapłaci najszybciej jak będzie mógł ale po umówionym terminie nadal nie odzyskałem pieniędzy. Po kilku ponagleniach kolega poinformował mnie że nie ma z czego spłacić pożyczki. Nie chciałem w to wierzyć ponieważ ten kolega miał własny dom poza miastem oraz nowe mieszkanie w centrum miasta. Okazało się jednak ze wszystko oddał córce kilka tygodni po mojej pożyczce. Jak odzyskać dług?

Poręczenie długu

Poręczyłem za dług kolegi X. Ostatnio zgłosił się do mnie wierzyciel, z prośbą o uregulowanie zobowiązania dłużnika Y. Okazało się, że w między czasie kolega został zwolniony z długu na mocy umowy o przejęciu długu. Czy muszę spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela, przecież nie poręczyłem za dług osoby Y ?

Kto odpowiada za media?

Kupuję domek jednorodzinny na rynku wtórnym. Czy prawdą jest, że po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży będę odpowiadał za zadłużenie poprzedniego właściciela z tytułu rozliczenia prądu i gazu, jeżeli takie oczywiście będzie?

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

REKLAMA