REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper, Niedozwolone klauzule umowne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi świadczone przez telewizje kablowe

Jednym z rodzajów usługi telekomunikacyjnej jest usługa polegająca na dostępie do telewizji kablowej. Jej istotą jest odbiór wybranych przez konsumenta programów w zamian za opłacanie abonamentu. Z tego powodu umowa ta zwana jest czasem umową abonencką.

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

REKLAMA

Zmiany w umowach ze studentami

Uniwersytet Warszawski zobowiązał się do zmian postanowień umownych, które naruszały interesy studentów. Ma to związek z przeprowadzoną przez UOKIK kontrolą i postępowaniem przeciwko UW.

Co wiemy o biurach podróży

Powszechne korzystanie z usług turystycznych nastręcza możliwości do zaistnienia na rynku nierzetelnych biur podróży. Aby to sprawdzić Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę tej branży, a dokładnie 121 przedsiębiorców.

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

REKLAMA

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Umowa przedwstępna: w formie notarialnej czy pisemnej

Sprzedajesz, kupujesz lub zamierzasz w najbliższym czasie być uczestnikiem rynku nieruchomości? Z pewnością nasuwa Ci się pytanie. Czy umowa przedwstępna zawarta u notariusza jest ważniejsza niż zwykła umowa cywilno-prawna? Umowa zawarta w formie aktu notarialnego jest bezpieczniejsza.

Bilonem też można płacić w banku

Dzięki kontroli wzorców umownych przeprowadzonej przez UOKiK, większość banków zaprzestało pobierania dodatkowych opłat od konsumentów za wpłaty gotówkowe w bilonie na konto. Prezes Urzędu wydała cztery decyzje dotyczące takich praktyk.

Sprawdź swoją umowę z uczelnią

Umowy stosowane przez uczelnie wyższe, m.in. Politechnikę Warszawską naruszają prawa studentów. Tak uznała Prezes UOKiK i nałożyła na uczelnię karę w wysokości ponad 53 tys. złotych. Podobne praktyki może stosować siedem innych warszawskich uczelni publicznych.

"Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy"

Tytułowe zdanie to sprytny, choć niezgodny z prawem wybieg sprzedawców. Niestety wielu klientów zostało w ten sposób odstraszonych od złożenia reklamacji. Pamiętajmy zatem, że jeżeli zakupiony przez nas towar jest wadliwy – mamy prawo złożyć reklamację. Tylko jak to skutecznie zrobić?

Naruszenia w umowach z biurami podróży

Podpisując umowę z biurem podróży należy dokładnie sprawdzić czy jest ona zgodna z wcześniejszymi uzgodnieniami oraz czy nasze prawa i obowiązki nie są w jakikolwiek sposób naruszone. Zdarza sie bowiem tak, że organizator turystyki ogranicza swoją odpowiedzialność za nienależyte wykonania umowy albo zmienia postanowienia dotyczące ceny i innych kosztów.

Ograniczenie odpowiedzialności operatora

Umowy z operatorem o dostęp do Internetu często zawierają pewne pułapki. Najczęściej dotyczą one swobodnej interpretacji umowy tylko przez przedsiębiorcę albo ograniczenie w dochodzeniu odszkodowania za przerwy w usłudze.

Niedozwolone klauzule w regulaminie przewoźnika

Umową w przypadku umowy przewozu jest bilet zakupiony na daną trasę. W nim nie ma miejsca na zamieszczenie postanowień dotyczących warunków przewozu. Dlatego należy odnieść się do regulaminu przedsiębiorcy, który powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, aby każdy pasażer przed odbyciem podróży mógł się z nimi zapoznać.

Niedozwolone postanowienia umowne w umowach deweloperskich

Na podstawie raportu z kontroli wzorców umownych stosowanych w umowach deweloperskich, sporządzonego przez Urząd Ochrony Konurencji i Konsumentów, można przedstwaić listę najczęsciej spotykanych postanowień umownych wykorzystywanych na rynku  nieruchomości.

Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.

Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany

Zakazane jest stosowania klauzul umownych uznanych prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Czy można stosować klauzule niedozwolone wpisane do rejestru

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo, iż nie jest on źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, to stosowanie postanowień wpisanych do tegoż rejestru jest zakazane.

Co zrobić jeśli w naszej umowie znajduje się niedozwolona klauzula

Jeśli konsument ma słuszne przypuszczenia, że w umowie oferowanej przez przedsiębiorcę znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne, powinien jak najszybciej zwrócić na to uwagę swojemu kontrahentowi i próbować z nim negocjować. Jeśli to nie pomoże można zmienić przedsiębiorcę.

Katalog niedozwolonych klauzul umownych

Każde postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem?

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Przy zawieraniu umowy nie zawsze wystarczy przestudiować klauzule niedozwolone. Nie wszystko bowiem, co „legalne” leży w interesie nabywcy mieszkania. Niektóre zapisy w umowie z deweloperem są nieopłacalne dla klienta.

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

REKLAMA