REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak deweloperzy oceniają bon mieszkaniowy?

Bon mieszkaniowy. Czy bon mieszkaniowy, który ma pomóc kupującym mieszkania w pokryciu wkładu własnego do kredytu w formie dopłat lub gwarancji jest dobrym pomysłem? Czy nowa inicjatywa rządu okaże się wsparciem dla nabywców? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Deweloperzy w Polsce biją rekordy

Budownictwo mieszkaniowe. Najwięcej mieszkań w historii – tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość – takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS za marzec 2021 r. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Sektor mieszkaniowy - jaki będzie w kolejnych 2-3 latach?

Sektor mieszkaniowy. Jaki kierunek rozwoju przyjmie sektor mieszkaniowy w nadchodzących 2-3 latach? Czy spadnie podaż mieszkań? Czy utrzyma się popyt? Od czego będzie zależało utrzymanie równowagi rynkowej?

O ile wzrosły ceny nowych mieszkań? Czy nadal rosną?

Ceny nowych mieszkań. Ile średnio podrożały mieszkania deweloperskie od marca 2020 roku? Gdzie ceny wzrosły najbardziej? Czy nadal idą w górę? Jaki jest powód podwyżek?

REKLAMA

Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - zabezpieczenie dla deweloperów i nabywców

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zasilą składki płacone przez deweloperów.

Deweloperzy nie odnotowali wyhamowania popytu inwestycyjnego

Rynek nieruchomości. Deweloperzy w Polsce nie odnotowali jak dotąd wyhamowania popytu inwestycyjnego, mimo spadku stawek czynszu najmu i rosnących cen zakupu mieszkań - podał NBP w raporcie z rynku nieruchomości za IV kwartał 2020 r.

Lokal za Grunt - jakie są założenia programu?

Lokal za Grunt. Przepisy wprowadzające w życie program Lokal za Grunt obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. Jakie są podstawowe założenia prawne programu?

REKLAMA

Nowa ustawa deweloperska to strzelanie do muchy z armaty [VIDEO]

Co zmienia nowa ustawa deweloperska? Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

Nowe normy efektywności energetycznej budynków - jak wpłyną na ceny mieszkań?

Efektywność energetyczna budynków. Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Jak zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań?

Jakie są ceny gruntów pod inwestycje?

Grunty inwestycyjne. Pod jakie projekty inwestorzy poszukują dziś gruntów? Jakie inwestycje są planowane? Jak kształtują się ceny ziemi pod inwestycje?

Długi dewelopera w księdze wieczystej. Skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego

Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Gdański sąd wpisał długi dewelopera w księgi wieczyste sprzedanych lokali. W konsekwencji wierzyciele mogą domagać się spłaty od właścicieli mieszkań. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 12 skarg nadzwyczajnych w tej sprawie.

BCC: Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie kolejnym podatkiem

Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który 23 lutego 2021 r. wpłynął do Sejmu przewiduje m.in. obowiązek wpłacania przez deweloperów składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Maksymalna składka wynieść ma 2 proc. wpłaty dokonanej przez nabywcę na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy (OMRP), a w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2 proc. Zdaniem Business Centre Club, składka na DFG to dodatkowy podatek dla branży, która jako jedna z nielicznych oparła się w kryzysowi spowodowanemu epidemią. Jest to najgorszy z możliwych momentów, w jakim te regulacje planowane są do wprowadzenia.

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

Jakie trendy zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce?

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Nowe warunki ekonomiczne i procesy demograficzne zmieniającego się otoczenia niosą za sobą przekształcenia w wielu obszarach życia czy gospodarki. Nie bez znaczenia jest też transformacja technologiczna i społeczna. Wygranymi tych zmian będą ich prekursorzy, firmy z wizją i horyzontami, które już dziś przygotowują swoją strategię na nadchodzącą przyszłość. Oto główne trendy, które spowodują konieczność dostosowania się do nowych zasad i znacząco zmienią rynek deweloperski w naszym kraju.

Rekordowa liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w styczniu 2021 roku

Inwestycje mieszkaniowe - styczeń 2021 r. Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Projekt nowej ustawy deweloperskiej, meritum której ma stanowić powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, po blisko trzech latach został przyjęty przez Radę Ministrów. Portal RynekPierwotny.pl sprawdza więc jak nowe przepisy autorstwa UOKiK wpłyną na pierwotny segment mieszkaniówki, i czy faktycznie wywindują ceny nowych mieszkań.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. 16 lutego 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy powstają bardziej ekologiczne i energooszczędne osiedla?

Nieruchomości a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Pandemia nie zatrzymała rynku biurowego

Rynek powierzchni biurowych. Pomimo swojego niepowtarzalnego charakteru 2020 rok przyniósł Warszawie dwukrotnie więcej nowych biur niż rok poprzedni. Dzięki dużej aktywności deweloperów w największych miastach w Polsce jest już łącznie ponad 12 mln mkw. powierzchni biurowych. W roku 2021 liderzy rynku deweloperskiego zapowiadają ukończenie kolejnych, dużych inwestycji. Plany firm, realizujących projekty biurowe w całym kraju dotyczą oddania nawet 800 tys. mkw. nowych powierzchni.

Ile mieszkań sprzedadzą deweloperzy w 2020 r.?

Ile mieszkań sprzedadzą w 2020 roku deweloperzy? Czy wstępne podsumowania wskazują na niższe wyniki niż ubiegłoroczne? Jak duża będzie korekta? Czy oferta firm jest dziś mniejsza niż przed rokiem?

Jakie są świąteczno-noworoczne promocje na mieszkania?

Świąteczno-noworoczne promocje na mieszkania. Jakie promocje i rabaty przygotowali w tym roku deweloperzy? W których osiedlach je znajdziemy?

Rynek nieruchomości - jaki jest popyt na mieszkania?

Czy po wprowadzeniu nowych ograniczeń z powodu COVID-19 spadło zainteresowanie zakupem nowych mieszkań? Czy od wiosny zwiększyła się ilość osób kupujących inwestycyjnie, lokujących gotówkę w nieruchomości? Czy wśród klientów deweloperów pojawili się zagraniczni inwestorzy?

Standard deweloperski - co oznacza i dlaczego nie zawsze to samo?

Mieszkania na rynku pierwotnym z bardzo nielicznymi wyjątkami oferowane są w tzw. standardzie deweloperskim. Pytanie, co oznacza to pojęcie, czy stanowi zaletę czy może wadę wyboru lokum z pierwszej ręki, i wreszcie na czym mogą polegać różnice w przedmiotowym stanie przekazania w przypadku różnych deweloperów i ich inwestycji.

Ile kosztują najtańsze mieszkania trzypokojowe?

Ile kosztują mieszkania trzypokojowe? Jaki mają metraż? W których osiedlach znajdziemy trzypokojowe mieszkania w niskich cenach?

Jak kupujemy mieszkania od deweloperów?

Jak najczęściej dokonujemy teraz zakupu nowych mieszkań od deweloperów? Czy decydujemy się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze sprzedaży? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce?

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie? Ile kosztują?

W których osiedlach znajdziemy największe mieszkania deweloperskie? Jakie mają ogródki i tarasy? Ile kosztują takie mieszkania?

CIT od spółek komandytowych może zniweczyć wiele projektów deweloperskich

Zmiana sposobu opodatkowania spółek komandytowych (tj. objęcie opodatkowaniem CIT) może zniweczyć wiele projektów deweloperskich - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich. Projekt w tej sprawie zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie od 2021 roku. Związek postuluje przesunięcie terminu wejścia nowych przepisów o rok.

Koronawirus nie będzie oznaczał utraty zadatku?

Epidemia koronawirusa zmieniła mieszkaniowe plany wielu osób. Wyjaśniamy, czy mogą one domagać się zwrócenia zadatku przez sprzedawcę używanego „M” lub dewelopera.

Mikroapartamenty – mieszkania z funkcją biura

Coraz więcej osób może i chce pracować zdalnie, ale niewielu ma w domu odpowiednie warunki. W tej sytuacji nieco inaczej niż dotychczas trzeba spojrzeć na mikroapartamenty – lokale, które z powodzeniem można użytkować jako mieszkania z funkcją biura. Dzięki kilku cechom mogą być odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalną potrzebę pracy w trybie mieszanym.

Jak długo deweloperzy muszą czekać na pozwolenia na budowę?

Czy tryb wydawania pozwoleń na budowę mieszkań jest barierą dla branży deweloperskiej? W przypadku jakich gruntów występują największe trudności? W jakich lokalizacjach?

Przedsiębiorcy budujący na wynajem z zarzutami

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty firmom budującym lokale na wynajem. Wątpliwości budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu.

Odbiór mieszkania lub domu - czy deweloper może odmówić przeniesienia prawa do nieruchomości?

Sytuacja przedstawiona w tytule artykułu nie jest wcale nietypowa. Nie można przecież wykluczyć, że deweloper pomiędzy umową deweloperską, a terminem przeniesienia na nabywcę nieruchomości własności tej nieruchomości dojdzie do przekonania, że bardziej „opłaca” mu się odstąpić od umowy deweloperskiej i sprzedać nieruchomość po wyższej cenie. Jakie prawa przysługują nabywcy, gdy deweloper nie chce przenieść własności mieszkania lub domu?

Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M”

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok dzielący właściciela od otrzymania kluczy i podpisania końcowej umowy przenoszącej własność. Co istotne, wymóg jego przeprowadzenia obliguje ustawa deweloperska. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o czynności sprawdzające prawidłowość wykonania lokalu mieszkalnego w pełnej zgodności z umową deweloperską i normami budowlanymi.

Czy deweloperzy będą budować mieszkania dla inwestorów instytucjonalnych?

Czy deweloperzy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, budującymi portfele mieszkań na wynajem? Czy firmy zakładają możliwość pakietowej sprzedaży mieszkań albo realizację całych budynków z lokalami pod wynajem dla funduszy inwestycyjnych, jeśli popyt detaliczny okazałby się słabszy?

Czy deweloper może narzucić wspólnocie mieszkaniowej zarządcę budynku?

Kupujący mieszkania od deweloperów dość często nie zwracają uwagi na niektóre podpisywane dokumenty oraz ich treść. Trudno się temu dziwić, bo tacy klienci deweloperów myślą głównie o kredycie, urządzeniu nowego „M” oraz przeprowadzce. Niekiedy okazuje się, że klienci firmy deweloperskiej dopiero po pewnym czasie poznają wszystkie dodatkowe warunki transakcji. Jednym z takich warunków może być zarządzanie budynkiem wielorodzinnym przez osobę lub firmę powiązaną z deweloperem. Wspomniana opcja nie zawsze odpowiada mieszkańcom nowego bloku. Przykładowo mogą oni obawiać się, że zarządca „z nadania” nie będzie obiektywny w razie sporu z deweloperem albo ustali wysokie wynagrodzenie za swoje usługi. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość odwołania zarządcy narzuconego wcześniej przez firmę deweloperską. Trzeba jednak sprawdzić w umowie, czy taka zmiana nie będzie miała zaskakujących konsekwencji.

Ceny mieszkań spadną w II połowie 2020 roku

Dynamika spadku sprzedaży mieszkań w drugiej połowie 2020 roku będzie dwucyfrowa - oceniają analitycy. Ich zdaniem, można spodziewać się spadków cen mieszkań, ale nie będą one znaczące. Efektem problemów z finansowaniem może być mniejsza podaż nowych projektów i ograniczenie dywidend.

Jak pandemia wpływa na popyt na nieruchomości?

Wyniki sprzedażowe deweloperów notowanych na giełdzie za I półrocze nie napawają optymizmem. Z analizy raportów spółek wynika, że sprzedaż była średnio o 15 proc. mniejsza, choć w marcu prognozowano spadek nawet o połowę. Nie wszyscy deweloperzy odnotowali załamanie.

Home Invest świętuje i maluje Przyszłość na Woli

Grupa Kapitałowa Home Invest obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności deweloperskiej. Podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawia plany na przyszłość. W czerwcu br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu – Przyszłość na Woli, który został namalowany na ścianie budynku flagowej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A w Warszawie.

Deweloperzy nie obniżą cen mieszkań z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa zatrzymała galopujące ceny mieszkań i nieco ochłodziła rozgrzany rynek mieszkaniowy. Jednak na obniżki i atrakcyjne promocje u deweloperów nie ma co liczyć. Powodem jest m.in. wprowadzenie rekordowo niskich stóp procentowych oraz malejąca podaż nowych mieszkań.

Ile mieszkań w ostatnich miesiącach sprzedali deweloperzy?

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy deweloperskie w drugim kwartale 2020 roku? Czy w tym samym okresie 2019 roku popyt był wyższy? O ile?

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w branży deweloperskiej

Wiele firm angażuje się w działania wykraczające poza profesję, w której się specjalizuje, podejmując inicjatywy niosące korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Również branża deweloperska coraz częściej uwzględnia potrzeby otoczenia, w którym planuje inwestycję, dbając o samopoczucie przyszłych mieszkańców. CSR staje się obowiązkowym elementem strategii sektora nieruchomości, a jego przedstawiciele wierzą, że mogą być częścią pozytywnych działań

Tarcza antykryzysowa a odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawodawca, uchwalając ustawę z dnia 31 marca 2020 roku o tzw. Tarczy Antykryzysowej nie odniósł się do sytuacji nabywców mieszkań i umów deweloperskich. Tak samo, w ustawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 nie ma propozycji związanych z wprowadzeniem regulacji prawnych odnoszących się do umów zawieranych z deweloperami. Nabywca nieruchomości, którego sytuacja finansowa zmieniła się diametralnie na skutek stanu epidemii wywołanej koronawirusem COVID-19, może skorzystać z przepisów obowiązujących dotychczasowo.

Co, oprócz COVID19, wstrzymuje inwestycje mieszkaniowe

Na rynek trafia ograniczona ilość nowych inwestycji, a oferta mieszkaniowa kurczy się. Dlaczego firmy zmuszone są wstrzymywać debiuty kolejnych projektów? Na jakie przeszkody we wprowadzaniu nowych inwestycji, poza COVID19, wskazują deweloperzy?

Opóźnienie dewelopera: kiedy można odstąpić od umowy?

Deweloperom czasem zdarzają się opóźnienia w budowie mieszkań. Warto dowiedzieć się, kiedy opóźnienie dewelopera uprawnia klienta do odstąpienia od umowy.

Kogo nie ochroni ustawa deweloperska?

Nie wszyscy nabywcy nowych mieszkań korzystają z ochrony gwarantowanej przez ustawę deweloperską. Wyjaśniamy, kto nie może liczyć na taką ochronę.

Przekwalifikowanie gruntu z użytkowania wieczystego we własność – gdzie pojawiają się trudności?

Czy w związku z obowiązywaniem nowych przepisów deweloperzy mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach pojawiają się problemy?

Czy będą zmiany w ustawie deweloperskiej?

Niedawno sporo mówiło się o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy, dlaczego ten temat od pewnego czasu zupełnie zniknął z mediów.

Cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej bez PCC

Umowne przeniesienie na inną osobę (za zgodą dewelopera) praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Warunkiem nieopodatkowania PCC takiej cesji jest jednak, to by nie miała ona cech żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. w szczególności np. umowy sprzedaży lub zamiany).

REKLAMA