REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Depresja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza. Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc?

Depresja w wieku emerytalnym coraz częstsza. Czy emeryt z depresją otrzyma dodatkowe świadczenia lub pomoc? Ekspertka wskazuje niepokojące objawy depresji oraz opowiada o tym, jak można pomóc seniorom. Na co może liczyć senior w kwestii pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego?

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Depresja wiosenna: co zrobić, gdy dopadła jak się ustrzec skutków tak zwanego przesilenia wiosennego

Cieszysz się wiosną, ale zaraz potem przychodzą zmartwienia – nawet takie bliżej nieokreślone – smutek i melancholia? To znak, że dopadło się przesilenie wiosenne. A jeśli jeszcze nim dopadło, to ma możliwość zrobić to w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni. Jak się przed nim bronić, co robić gdy już wiosenna depresja nas dopadła?

Ile średnio Polacy przebywają na L4? Jaka jest najczęstsza przyczyna nieobecności?

Jakie są statystyki zwolnień lekarskich z 2023 r.? Na co Polacy chorują najczęściej? Czy zwolnienia to pokłosie pandemii COVID-19? 

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie na depresję: firma zapłaci chorobowe a ZUS - zasiłek chorobowy, komu i ile

Depresja, zwłaszcza wśród pracowników, przybiera taką skalę, iż specjaliści określają to zjawisko mianem nowej pandemii. Część pracowników korzysta z pomocy lekarza, a część nie ma odwagi lub nie wie o tym, że cierpią na depresję.

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Wydajność pracy, która przynosi satysfakcję. To możliwe – wystarczy ograniczyć media społecznościowe

Wydajność pracy, satysfakcja z pracy i zaangażowanie – takie efekty może przynieść ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o zaledwie 30 minut dziennie. Może to także  korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne pracownika. Takie wyniki przyniosły badania naukowców z Ruhr-Universität w Bochum.

REKLAMA

Depresja

Depresja to złożony i często niezrozumiały stan emocjonalny, który może dotknąć każdego z nas. To nie tylko chwilowa smutek czy zły nastrój, lecz poważne zaburzenie psychiczne, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie jednostki. 

Z depresją będziemy się zwracać do ChataGPT? Zaproponuje leki i nie będzie uprzedzony do pacjenta

ChatGPT jako obiektywny i pozbawiony uprzedzeń lekarz pierwszego kontaktu? Badacze sprawdzili, jak model językowy ocenia zalecane podejście terapeutyczne w przypadku różnych przebiegów depresji. Jakie są wnioski z badania?

Depresja klimatyczna. Czy problem dotyka Polaków?

Depresja klimatyczna – dlaczego zmiany klimatu mają wpływ na samopoczucie?  W związku ze zmianami klimatu zauważalny jest wzrost pogorszenia stanu zdrowia psychicznego na świecie, w tym także w Polsce. Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie psychiczne? Jak sobie radzić z problemem? 

Depresja

Depresja to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, które charakteryzuje się głębokim uczuciem smutku, utratą zainteresowań i przyjemności, spadkiem energii oraz zaburzeniami funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Jest to stan emocjonalny odczuwany jako trwałe uczucie przygnębienia, beznadziejności, bezwartościowości i braku motywacji.

Depresja. Humor lekiem na całe zło

Humor – a dokładniej: humorystyczne odwracanie uwagi od stresora – może być skutecznym narzędziem zapobiegającym nawrotom depresji, choć trzeba stosować go umiejętnie i z rozwagą – wykazały badania, którymi kierowała dr Anna Braniecka z Uniwersytetu SWPS.

Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

W ubiegłym roku młodzi Polacy podjęli kilka tysięcy prób samobójczych. Zdaniem ekspertów młodzi ludzie czują się samotni, a nawet izolowani. Problemem jest też lekceważenie zdrowia psychicznego.

Coraz więcej prób samobójczych wśród młodzieży

Coraz więcej prób samobójczych. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że najmłodsi Polacy coraz częściej dokonują zamachów samobójczych. W 2022 r. odnotowano ponad 2 tys. takich prób wśród osób do 18. roku życia. Eksperci komentujący te dane biją na alarm. Twierdzą, że młodzi ludzie czują się samotni, a nawet izolowani. Coraz częściej bywają też ofiarami przemocy i sami sobie z tym nie poradzą. Nie mają też odpowiedniego wsparcia rodziców, ale także szkół, które są skoncentrowane głównie na nauczaniu i wynikach. Otoczenie z kolei bagatelizuje problemy zdrowia psychicznego. I tak nakręca się niebezpieczna spirala.

W 2022 roku wystawiono niemal 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. To 10 proc. wszystkich nieobecności spowodowanych czasową niezdolnością do pracy.

ZUS: W 2022 roku niemal 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

W 2022 r. wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. 

Cyberprzemoc w szkołach doprowadza do depresji, samookaleczeń, samobójstw

Cyberprzemoc a depresja. Tylko 14 proc. uczniów dobrze komunikuje się z rodzicami na temat aktywności w internecie, za to aż 30 proc. nie mówi nikomu o swoich kłopotach w sieci. „Internetowy hejt to problem, który coraz częściej kończy się tragicznie: głęboką depresją, samookaleczeniem, próbami samobójczymi” – mówił Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema, podsumowując projekt „Ogarnij hejt”.

Światowy Dzień Walki z Depresją. Już blisko trzy czwarte Polaków obserwuje u siebie jej syndromy

Depresja coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Według najnowszego badania, obecnie już przeszło 70% dorosłego społeczeństwa obserwuje u siebie syndromy, które najczęściej są z nią kojarzone. W ciągu roku nastąpił też wzrost o ponad 11 p.p. Najczęściej rodacy mówią o obniżonym nastroju, zmęczeniu i braku energii, a także o zaburzeniach snu. 

NFZ: Ilu Polaków kupuje leki antydepresyjne

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Nie daj się depresji! Quiz wiedzy

Depresja. Ministerstwo Zdrowia już w 2004 r. ustanowiło dzień 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, po to by zwrócić uwagę na ten problem oraz na potrzebę upowszechniania wiedzy z zakresu rozpoznawania objawów, pogłębiania świadomości istnienia tej choroby oraz do podejmowania leczenia. “Depresja oznacza, że każdy dzień rozpoczyna się od aktu odwagi i nadziei. Czyli od wstania z łóżka.” (Autor anonimowy). 23 lutego obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Warto rozejrzeć się wśród swoich najbliższych, może któryś z nich potrzebuje naszej wyciągniętej ręki, a może właśnie zauważyliście pierwsze objawy depresji? Zapraszamy na quiz, który pozwoli trochę uporządkować wiedzę. I oczywiście życzymy zdrowia!

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – jaka jest ich rola?

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – czym się różnią? Problemów natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej nie wolno bagatelizować. Nieleczone mogą być powodem wielu zaburzeń, skutecznie obniżających komfort życia nie tylko osoby dotkniętej przypadłością, ale także najbliższych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, ale pojawia się pytanie, do kogo się udać? 

Antydepresanty czy terapia w leczeniu depresji?

Antydepresanty czy terapia w leczeniu depresji? W ciągu ostatnich 5 lat liczba przyjmowanych przez Polaków antydepresantów wzrosła o jedną trzecią. Co się do tego przyczyniło? Wzrost liczby chorych czy działania koncernów? Co mówią specjaliści o skuteczności leczeniu depresji antydepresantami?

Depresja drenuje gospodarkę. Ponad 70 proc. Polaków odczuwa jej syndromy. Roczne straty to nawet 2 mld zł

Obecnie już ponad 70% dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją. Badacze alarmują, że w ciągu roku udział takich osób w społeczeństwie zwiększył się rdr. o przeszło 11 p.p. Eksperci komentujący wyniki sondażu ostrzegają, że z ww. powodów pracodawcy mogą ponosić wielomilionowe straty. Dla całej gospodarki mogą one wynosić nawet 2 mld zł rocznie.

3 mln dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2023 roku

Czym jest program: „Od zależności ku samodzielności”? Jakiego wsparcia udzieli rząd i samorządy osobom z zaburzeniami psychicznymi w 2023 roku? Jaki jest cel programu?  zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa.

Inflacja zbiera niepokojące żniwo. Ponad 50 proc. Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego

W związku ze wzrostem inflacji już ponad połowa Polaków doświadcza pogorszenia zdrowia psychicznego. Grupa ta powiększyła się w ciągu czterech miesięcy o przeszło 7 p.p. Obecnie zmagają się z tym problemem głównie młodzi ludzie z niewielkich miejscowości. Najczęstszym objawem jest ciągły niepokój, który dotyka aż 60% ankietowanych. Tak wynika z cyklicznego badania opinii publicznej.

Alarmujące dane: pogorszenie zdrowia psychicznego ponad 50 proc. Polaków skutkiem wysokiej inflacji

Z pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego zmagają się obecnie głównie młodzi ludzie z niewielkich miejscowości. Najczęstszym objawem jest ciągły niepokój, który dotyka aż 60% ankietowanych - wynika z cyklicznego badania opinii publicznej. Do tego komentujący raport eksperci przewidują, że w najbliższym czasie nastąpi dalsze pogorszenie sytuacji. Wpłynie na to m.in. postępujące ubożenie społeczeństwa. Szczególnie będzie to widoczne w sezonie grzewczym. Dodatkowo dotkliwy może okazać się ewentualny wzrost bezrobocia.

Więcej zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Możliwe nowe mutacje COVID-19

Najbliższe tygodnie to będzie zdecydowany wzrost zarówno infekcji koronawirusem, jak i infekcji grypą. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że mogą pojawić się nowe mutacje COVID-19 – powiedział w środę 7 grudnia 202 r. w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Psychiatra: Jak rozpoznaje się depresję? [objawy, diagnoza, leczenie]

Psychiatra tłumaczył, że aby orzec depresję, pogorszenie nastroju musi trwać jakiś czas.

Stres - ponad 60 proc. Polaków odczuwa go przynajmniej raz w tygodniu [Badanie]

Cichy zabójca, zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów – stres. Obecne tempo życia sprawia, że nie możemy od niego uciec, odczuwamy go zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”, aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu.

Depresja - gdzie szukać pomocy?

Jakie są przyczyny i objawy depresji? W jaki sposób odbywa się leczenie? Gdzie można szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby?

Deklaracja "Warszawa przeciw depresji". Samorząd pomaga chorym

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w poniedziałek w Warszawie na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu spotkali się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Aliansu Przeciw Depresji i stołecznego ratusza.

Depresja - co warto wiedzieć?

Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym, która poprzez obniżenie nastroju poważnie zakłóca codzienne życie. Co powoduje depresję? Jaką ją rozpoznać? Jak leczyć depresję?

Depresja pracowników – multitasking jedną z jej przyczyn?

Depresja pracowników. U 61,4 proc. Polaków występują oznaki depresji - wynika z badania UCE Research i SYNO Poland*. Jest oczywiście wiele czynników powodujących taki stan, zarówno zewnętrznych, jaki i bezpośrednio związanych z miejscem pracy. Okazuje się, że jednym z nich może być multitasking.

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Co piąty Polak permanentnie zestresowany pracą

Z raportu „Stres w pracy 2021” wynika, że obserwujemy drastyczny wzrost liczby osób, które nieustannie odczuwają stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – z 4 proc. w 2020 r. do aż 19 proc. w 2021 r.

Depresja polskich pracowników to koszt 325 mln zł rocznie

Depresja polskich pracowników to koszt dla gospodarki aż 325 mln zł rocznie. Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Stres cyfrowy - jak sobie z nim radzić?

Stres cyfrowy powstaje wtedy, gdy nadmiernie korzystamy z technologii. Praca zdalna nasiliła negatywne skutki stresu cyfrowego (przebodźcowanie, napięcie). Jak sobie z nim radzić, by nie dopuścić do wypalenia zawodowego czy nawet depresji?

Mindfulness sposobem na poprawę nastroju pracowników

Mindfulness może być sposobem na poprawę nastroju pracowników. Z badania „Wellbeing mentalny pracowników w Polsce” wynika, że aż 5 godzin i 43 minuty tygodniowo pracownicy tracą z powodu złej kondycji psychicznej. Jak trening uważności może to zmienić?

Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Wypadek przy pracy zdalnej

Wypadek w domu to wypadek przy pracy? Za BHP podczas pracy zdalnej odpowiada pracodawca. Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do pracownika zdalnego? Czy pracownikowi należy się ryczałt z tytułu podwyższonych kosztów? Czy można domagać się rekompensaty za wizyty u psychologa z powodu depresji?

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

REKLAMA