REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deklaracje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Termin składania deklaracji podatkowych - zmiany od 2015 roku

„Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej."

Czy deklaracje elektroniczne można składać przez ePUAP?

Deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym ePUAP i przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP - poinformował resort finansów.

REKLAMA

Obowiązek przesyłania droga elektroniczną formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, PIT-40, CIT-8 oraz IFT-2

Począwszy od 1 stycznia 2015 r. firmy mają obowiązek przesyłania droga elektroniczną – i z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego - formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz IFT-3, a także rocznego obliczenia podatku PIT-40, zeznania CIT-8 oraz informacji IFT-2.

Zmiany w rozliczaniu PIT za 2014 rok

Wprowadzone w tym roku zmiany w prawie podatkowym zmuszają do zachowania ostrożności przy rozliczaniu PIT za 2014 r. Przed przystąpieniem do wypełnienia PIT-a warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zmienione zasady rozliczania ulgi na dzieci oraz nowe obowiązki płatników.

Obowiązkowe składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 2015 r.

Rok 2015 jak zawsze przyniesie firmom niespodzianki i nowe wyzwania. Jedną z nowinek jest konieczność składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Wiele firm, których ten obowiązek dotyczy, nie jest na to wyzwanie jeszcze gotowa.

Fiskus wypełni PIT za 2014 r.

Od marca przyszłego roku podatnicy przy rozliczaniu PIT będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Dla osób fizycznych to rozwiązanie może być pomocne przy wypełnianiu deklaracji, jednak dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników wiąże się z koniecznością przesyłania dokumentów do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów.

REKLAMA

Nowe zasady składania wybranych PIT i CIT od marca 2015 r.

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. - przypomina Ministerstwo Finansów.

Usługa PFR - nowe zasady składania formularzy PIT i CIT

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Do jej uruchomienia niezbędne są m.in. nowe regulacje w zakresie składania urzędom skarbowym wybranych formularzy PIT i CIT. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Urząd skarbowy wypełni za podatników deklaracje PIT od 2015 r.

1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku urząd skarbowy będzie mógł wstępnie wypełnić za podatników deklaracje PIT.

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Każdy podatnik może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Musi jednak wykazać interes prawnopodatkowy i może dotyczyć stanu zaistniałego lub przyszłego. Jakie informacje należy zawrzeć we wniosku? Ile kosztuje jego wydanie?

Jakie deklaracje podatkowe złożymy bez podpisu elektronicznego?

Resort finansów przedstawił rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Jakie deklarację będzie można złożyć bez podpisu elektronicznego?

Przedsiębiorcy apelują o dłuższe vacatio legis dla elektronicznych deklaracji

Konfederacja Lewiatan apeluje o dłuższe vacatio legis dla nowych regulacji dotyczących podmiotów zobowiązanych do składania elektronicznych deklaracji podatkowych. Proponują przedłużenie tego okresu do końca 2015 r.

VAT z pustej faktury rozliczamy poza deklaracją VAT-7

VAT z tzw. pustej faktury, która nie dokumentuje rzeczywistej transakcji, nie powinien być ujęty w deklaracji złożonej dla potrzeb podatku od towarów i usług. Wystawca takiej faktury powinien bezpośrednio zapłacić do urzędu wykazany VAT. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 17 lipca 2014 r. (sygn. akt I FSK 1252/13).

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Fiskus wstępnie wypełni PIT za podatnika

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w za przyjęciem zmian w ustawie o PIT, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji PIT przez administrację podatkową dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (pre-filed tax return, PFR).

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będą m.in. nowe wzory zeznań PIT-37, PIT-36, czy informacji PIT/O.

Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Podatnik, który w terminie rozliczył PIT z urzędem skarbowym, a do tej pory nie otrzymał zwrotu nadpłaty podatku, może liczyć na doliczenie odsetek przez fiskusa. Termin zwrotu upłynął z końcem lipca, zatem od tego momentu fiskus naliczy odsetki.

Podatnik może wymagać od organu podatkowego pełnej informacji

Zarówno NSA w orzeczeniu z 19 sierpnia 2014 r., jak i WSA w Gdańsku, zgodnie opowiedziały się po stronie podatnika, którego zaufanie do organów podatkowych zostało naruszone. Naruszenie to polegało na nieudzieleniu podatnikowi wyczerpującej informacji niezbędnej do skorzystania z ulgi podatkowej.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 sierpnia 2014 r. Portal Podatkowy. To pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, wspierającego podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem, określającym rodzaje spraw, które mogą być załatwiane za pomocą portalu podatkowego. Chodzi o możliwość składania deklaracji i pism z zakresu karty podatkowej, pcc i podatku od spadków i darowizn.

Usługa wstępnego wypełnienia deklaracji PIT od 2015 r.

Usługa wstępnego wypełnienia zeznań rocznych PIT przez urzędy skarbowe będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37, a od 2016 r. - dla składających deklaracje PIT-36 oraz PIT-38 – tak zakłada przyjęty niedawno przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach.

Zmiany w PIT od 2015 roku

22 lipca 2014 r. Sejm rozpatrywał trzy projekty nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany mają dotyczyć w szczególności upowszechnienia elektronicznego składania deklaracji w ramach systemu e-podatki, wstępnego wypełniania PIT w imieniu podatnika przez organ podatkowy, zwolnienia z PIT odszkodowań lub zadośćuczynień, które wynikają z układów zbiorowych pracy lub innych porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów, a także "kredytu podatkowego" dla nowych przedsiębiorców.

Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory zeznania SD-3 i informacji SD-3/A.

Nowa deklaracja PCC-3 i informacja PCC-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A.

W 2015 r. deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40 tylko przez internet

Projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada nowe obowiązki w zakresie składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracji PIT-40 drogą elektroniczną. Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik, zatrudniający powyżej 5 pracowników, będzie mieć obowiązek wysyłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie przez internet.

Deklaracje podatkowe elektronicznie od 2015 roku

Od 2015 roku fiskus wypełni nasze roczne rozliczenie podatkowe - takie rozwiązanie zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaproponowane zmiany wprowadzą również konieczność elektronicznego gromadzenia danych przez administrację podatkową, co oznacza, że większość deklaracji podatkowych firmy będą musiały przesyłać urzędom skarbowym drogą elektroniczną.

Wstępne wypełnienie zeznań rocznych PIT w 2015 r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT, którego zasadniczym celem jest uruchomienie w 2015 r. usługi wstępnie wypełnianych deklaracji rocznych PIT (usługa PFR) oraz ograniczenie liczby dokumentów papierowych, jakie obecnie wpływają do administracji podatkowej i są przez nią przetwarzane.

Pilnowanie okresów rozliczeniowych w programie księgowym

Składanie deklaracji podatkowych od towarów i usług VAT przez księgowych jest wymagane prawem polskim i dokonywane jest to w okresach najczęściej miesięcznych, ale dopuszczone są również inne ( np. kwartalne). Do wyznaczenia kwoty tego podatku potrzebne są informacje o wystawionych dokumentach oraz datach dostaw dla dokumentów. Z tego względu w programie księgowym powinny znajdować się rejestry VAT, zakupu i sprzedaży, które dostarczą wszelkich informacji na potrzeby złożenia deklaracji VAT.

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

Koszty uzyskania przychodu w 2015 r.

Koszty uzyskania przychodu stanowią podstawę do określenia wysokości dochodów. Jeżeli jednak koszty przekroczą sumę przychodów to różnica będzie stratą ze źródła przychodów. Jaka będzie wysokość kosztów w 2015 r.?

Termin złożenia zaświadczenia o podatku w KRUS

Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają czas do 31 maja na złożenie zaświadczenia o podatku z tytułu prowadzonej działalności do KRUS. Rolnik, który chce zachować prawo do opłacania składek i kontynuuje działalność w 2014 r., powinien do końca maja podać kwotę podatku za 2013 r., który nie może przekroczyć określonego limitu.

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Elektroniczna Skrzynka Podawcza od sierpnia 2014 r.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadza kolejne rozwiązanie, które realizuje plan informatyzacji urzędów. Czy Elektroniczna Skrzynka Podawcza wprowadzi nas w XXI wiek?

Zwrot podatku a niezapłacony mandat

Osoby, które wykazały w zeznaniu rocznym PIT za 2013 r. nadpłatę w naliczonym podatku, otrzymają zwrot odpowiedniej kwoty. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pełną kwotę. Osoby, które mają na swoim koncie niezapłacone mandaty lub zaległe podatki otrzymają niższą kwotę zwrotu podatku.

Elektroniczne deklaracje podatkowe w 2015 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad przygotowaniem nowych rozwiązań w zakresie kontaktu podatników z urzędem skarbowym. Już w 2015 r. zdecydowana większość deklaracji podatkowych będzie wysyłana za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Czy można zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

W przypadku nadpłaty naliczonego podatku, wynikającego z rocznego zeznania PIT można ubiegać się o jej zwrot z urzędu skarbowego. Fiskus prześle nadpłatę za darmo przelewem bądź przekazem pocztowym pomniejszony o koszty przesyłki. Można również odebrać nadpłatę osobiście. Czy można jeszcze zmienić sposób zwrotu nadpłaty podatku?

Rewolucja w rozliczaniu podatków

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatków. Od 2015 r. dokumenty składane do fiskusa będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną.

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie

Podstawowych obowiązkiem podatnika wobec fiskusa jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego również został ustawowo określony. Odpowiednią deklarację PIT należy złożyć do końca kwietnia. Co grozi za złożenie PIT po terminie?

Konsekwencje spóźnienia w rozliczeniu PIT

30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT z fiskusem. Należy pamiętać, że za spóźnienie w rozliczeniu grożą kary finansowe. Spóźnieni podatnicy powinni liczyć się z utratą wielu przywilejów, m.in. rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Rozliczanie z dochodów uzyskanych za granicą

To już ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Osoby osiągające chociażby część swoich dochodów za granicą, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym osiągnęły dochody oraz są zobowiązane do rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Czy to oznacza, że muszą zapłacić podwójny podatek?

Miesięczny bilet kolejowy obniży roczny podatek

Rozliczając się z fiskusem za poprzedni rok podatnik może odliczyć koszty, jakie ponosił na dojazdy do pracy publicznymi środkami transportu. Najbardziej zaoszczędzą pracownicy dojeżdżający do pracy z obszarów podmiejskich i korzystający z kolei.

Zostało kilka dni na rozliczenie roczne PIT za 2013 r.

Pozostało już tylko kilka dni na rozliczenie z fiskusem. Ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych PIT za 2013 r. mija 30 kwietnia.

Jak wykazać wygraną na loterii w zeznaniu rocznym?

W przypadku wygranych w konkursach bądź loteriach odprowadzany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednakże nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym przekazywanym do urzędu skarbowego.

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

REKLAMA