REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Decyzja, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z ZUS dla małych firm w nowym pakiecie antykryzysowym

Zwolnienie przez 3 miesiące ze składek ZUS-owskich dla firm zatrudniających do 49 pracowników, możliwość renegocjacji umowy kredytowych przez wszystkich przedsiębiorców oraz wsparcie dla rolników dotkniętych przez Covid-19 - takie m.in propozycje znalazły się w projekcie ustawy, do której dotarł PAP Biznes. Nowe regulacje mają być uzupełnieniem tzw. tarczy antykryzysowej.

Nowy obowiązek płatników składek - zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło

Jednym z nowych obowiązków zwartych w tzw. Tarczy antykryzysowej jest zgłaszanie umów o dzieło. Na koncie płatnika składek będą ewidencjonowane zawierane przez niego umowy o dzieło.

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

Szanowni Państwo, na prośbę naszych Klientów, w trybie PILNYM, przygotowaliśmy dla Państwa szkolenie dotyczące TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ i związanych z nią istotnych kwestii dla Przedsiębiorców: świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia, składki ZUS. Webinarium potrawa aż 90 min.

13 emerytura w kwietniu 2020 - dla kogo, wysokość

13 emerytura w 2020 r. zostanie wypłacona w kwietniu. Termin wypłat nie ulega zmianie. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługujące osobom pobierającym emerytury i renty, a także inne wymienione niżej świadczenia. Wysokość trzynastej emerytury to wysokość obowiązującej aktualnie najniższej emerytury. Ile więc wynosi trzynastka?

REKLAMA

ZUS: nie będzie okna transferowego 2020

ZUS poinformował, że ze względu na epidemię koronawirusa w 2020 r. nie będzie okna transferowego. Okno transferowe otwiera się 1 kwietnia i zamyka 31 lipca. W tym czasie ubezpieczony może zdecydować o przeniesieniu części składki emerytalnej w całości na subkonto w ZUS bądź w części do OFE.

Świadczenie postojowe - komu przysługuje, ile wynosi, jak wypełnić wniosek?

Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia osób, które utraciły przychody wskutek epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Podpowiadamy ile wynosi świadczenie postojowe, kto może się o nie ubiegać i jak wypełnić odpowiedni wniosek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa wydłużony - zmiany

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy nie pracują z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia ze względu na zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków. Przyczyną tego zamknięcia jest epidemia koronawirusa. Na koniec marca 2020 r. wprowadzono zmiany polegające m.in. na wydłużeniu liczby dni, za które przysługuje zasiłek.

Świadczenie postojowe w czasie koronawirusa – komu przysługuje i na jakich warunkach?

Świadczenie postojowe (specjalny zasiłek postojowy) to jedno z rozwiązań przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Świadczenie to zostało wprowadzone w celu złagodzenia skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Jego maksymalna wysokość to 2080 zł. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z tej pomocy?

REKLAMA

Rozwiązania dla rolnictwa zawarte w tarczy antykryzysowej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zestawienie rozwiązań zawartych w przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej, które dotyczą rolników i ich domowników. Wprowadzone środki pomocowe obejmują również prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników.

Tarcza antykryzysowa: zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa. Główne instrumenty pomocowe z ZUS to: zwolnienie małych firm za składek ZUS, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej. Jak uzyskać pomoc? Złóż wniosek do ZUS.

Wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Poniżej pobierz wzór wniosku.

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - kogo dotyczy, wzór wniosku

ZUS udostępnił wzór wniosku o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zobacz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie i pobierz wniosek

Ulgi w zapłacie składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej w czasie epidemii koronawirusa - wniosek RDU (wzór)

Płatnicy składek ZUS, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 - mogą skorzystać z ulgi w ich opłacaniu. Mogą oni wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek. Ulgi dotyczą składek na ubezpieczenia danego przedsiębiorcy i zatrudnionych przez niego osób. Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Dotyczy to składek za okres od stycznia 2020 r. Przedstawiamy wyjaśnienia ZUS w tej kwestii.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS za marzec - maj 2020 r. - wzór

ZUS udostępnił nowy wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec - maj 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa. Poniżej pobierz wzór wniosku RDZ.

Koronawirus. Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Wydłużono okres przyznawania zasiłku a także rozszerzono grupę osób uprawnionych.

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z ZUS?

1 kwietnia 2020 r. weszła w życie Tarcza Antykryzysowa. Wśród rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom w związku z epidemią koronawirusa., jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Ustanie stosunku pracy związane z upadłością lub likwidacją miejsca pracy

Upadłość lub likwidacja firmy oznacza koniec działalności podmiotu zatrudniającego pracowników, czyli pracodawcy. Nie oznacza to jednak automatycznego rozwiązania stosunków pracy podmiotów zatrudnianych, ani braku konieczności rozliczenia się z nimi. Rozwiązanie stosunku pracy musi być zgodne z Kodeksem pracy. Wynika z nich wiele praw i obowiązków pracodawcy, jak i uprawnień pracowników zlikwidowanego pracodawcy.

Tarcza antykryzysowa - prezydent podpisał ustawy

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

Jest decyzja Senatu. Tarcza antykryzysowa do poprawy

Senat zdecydował o tym, że nie zatwierdzi tzw. tarczy antykryzysowej w formie zaproponowanej przez Sejm. Parlamentarzyści z wyższej izby wnieśli do projektu Sejmu 81 poprawek.

ZUS jest gotowy na pomoc przedsiębiorcom

Prawie 2,5 tys. wniosków wysłali w ciągu dwóch tygodni dolnośląscy przedsiębiorcy do ZUS. Dokumenty od tych firm, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane przez ZUS priorytetowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa. Jakie wparcie otrzymają samozatrudnieni?

W sobotę nad ranem Sejm przyjął ostateczne brzmienie ustawy mającej na celu wsparcie przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Wśród składników pakietu pomocowego najważniejszych dla samozatrudnionych znajdują się między innymi zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności oraz wiele innych odroczeń i zwolnień.

Mikrofirmy zwolnione z ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj)

Mikrofirmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z ZUS. Uchwalona w sobotę przez Sejm tarcza antykryzysowa zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne 14 dni

Kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka w wyniku epidemii koronawirusa – to jeden z zapisów przyjętego w sobotę przez Sejm pakietu rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Doradcy podatkowi ostrzegają przed błędami w specustawie antykryzysowej

Krajowa Izba Doradców Podatkowych wskazuje na nieścisłości w projekcie nowelizacji specustawy antykryzysowej, które mogą doprowadzić do tego, że część przedsiębiorców nie otrzyma zadeklarowanej im pomocy od rządu. Chodzi m.in. o warunki, które trzeba spełnić, żeby zostać zwolnionym z ZUS na 3 miesiące. Samorząd doradców podatkowych postuluje też o rozszerzenie tej ulgi także na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

Tarcza antykryzysowa - projekty ustaw

Na stronach Sejmu opublikowany został główny projekty ustawy wprowadzającej rozwiązania prawne składające się na tzw. tarczę antykryzysową. Jakie propozycje przygotował rząd w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa oraz wywołanymi nim sytuacjami kryzysowymi?

Dodatkowy zasilek opiekuńczy dla rodziców od 26 marca 2020 r.

Rodzice mogą wnioskować o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres. Od 26 marca 2020 r. z mocą wsteczną ma obowiązywać nowelizacja obowiązujących przepisów. Obecnie rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.

Rejestracja umów o dzieło w ZUS pozwoli na wypłatę świadczeń z Tarczy Antykryzysowej

W pakiecie Tarczy Antykryzysowej jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania - zauważyła w czwartek 26 marca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koronawirus. Odroczenie terminu płatności składek ZUS - uproszczony wniosek

Jest już uproszczony wniosek o odroczenie płatności ZUS na 3 miesiące. Teraz przedsiębiorcy, którzy wnioskują o ulgi z ZUS ze względu na straty związane z pandemią koronawirusa, będą musieli wypełnić tylko jedną stronę.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy - zasiłek z funduszu chorobowego

Osoba powracająca z zagranicy ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby otrzymać zasiłek z funduszu chorobowego, należy złożyć specjalne oświadczenie.

Koronawirus: Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące

Prezydent Andrzej Duda uznał, że do ustawy o tzw. "tarczy antykryzysowej" musi zostać wpisane zwolnienie ze składek ZUS. Kto będzie mógł ubiegać się o zwolnienie ze składek ze względu na straty poniesione przez epidemię koronawirusa?

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - wzór, jak wysłać

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Jak wygląda wzór oświadczenia? W jaki sposób należy wysłać oświadczenie?

Koronawirus. ZUS pracuje nad uproszczeniem formularzy dla przedsiębiorców

Prowadzone są prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ma zostać ograniczony do jednej strony.

Pakiet antykryzysowy to za mało. Zrezygnujmy ze split payment, zawieśmy podatki i ZUS

W odpowiedzi na sytuację wywołaną koronawirusem, w dniu 18 marca zostały przedstawione założenia pakietu antykryzysowego. Pakiet oparty jest na pięciu filarach, a dwa pierwsze skierowane są dla pracowników i przedsiębiorców.

Koronawirus: Czy będą opóźnienia w wypłatach rent i emerytur

W związku z koronawirusem wiele firm i instytucji działa w ograniczonym zakresie. Wiele osób niepokoi się czy wypłaty świadczeń z ZUS, w szczególności rent i emerytur są realizowane planowo. A także czy bezpieczne są wypłaty trzynastych emerytur.

ZUS - nowe infolinie tematyczne dla klientów

ZUS uruchomił nowe infolinie tematyczne dla klientów. Pod specjalnymi numerami telefonów można uzyskać informacje m.in. na temat zasiłków opiekuńczych, świadczeń przysługujących w czasie kwarantanny czy pomocy dla przedsiębiorców.

ZPP: Pakiet pomocowy ZUS dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem jest niewystarczający

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców komentuje ulgi w ZUS dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Jakich rozwiązań chcieliby przedsiębiorcy?

Odroczenie składek ZUS z powodu koronawirusa

ZUS ma pomóc przedsiębiorcom borykającym się z problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa. Będą oni mogli starać się m.in. o odroczenie terminu płatności składek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - wniosek do ZUS online

Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?

Ulgi z ZUS dla przedsiebiorców w związku z koronawirusem - jak złożyć wniosek

ZUS przygotował specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa. Zobacz jak złożyć wniosek o pomoc z ZUS - np. o odroczenie terminu płatności składek.

Regulacje prawne pomocne przedsiębiorcom w okresie zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wydaje się, że można z nich skorzystać także w okresie walki z koronawirusem. Przedstawiamy jak koronawirus ma się do zobowiązań podatkowych, składek ZUS czy też relacji z kontrahentami.

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Z powodu koronawirusa należy przesunąć obowiązki w podatkach, ZUS i GUS

W związku z koronawirusem należy rozważyć przesunięcie obowiązków związanych z wyliczeniem podatków, składek ZUS, sprawozdań GUS i wielu, wielu innych – zauważa Michał Kura, Wiceprezes Zarządu Banku Zrzeszonego w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - oświadczenie, wysokość, wymiar

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy złożyć oświadczenie (pobierz oświadczenie). Czy potrzebny jest wniosek Z-15A? Jak długo trwa okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

ZUS - pomoc dla przedsiębiorców z powodu koronawirusa

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc z powodu koronawirusa. Do takiego wsparcia należy możliwość skorzystania z układów ratalnych, odroczenia płatności składek i umorzenia należności w ZUS.

REKLAMA