REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Decyzja administracyjna, Strona

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracownik podlega wyłączeniu

Celem instytucji wyłączenia pracownika jest zapewnienie maksymalnej bezstronności pracowników organów administracji publicznej. Wyłączony pracownik powinien podejmować tylko czynności nie cierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron.

Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Ogólne zasady postępowania administracyjnego to wytyczne dla działania organów administracji publicznej. Niezastosowanie bądź nieprawidłowe zastosowanie się do zasad przez organ stanowi rażące naruszenie przepisów postępowania administracyjnego.

Który organ rozstrzyga spór o właściwość?

Spór o właściwość to spór między organami administracji publicznej o to, który organ jest właściwy do rozstrzygnięcia danej sprawy.

Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym

Stroną w postępowaniu administracyjnym jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nie posiadające osobowości prawnej.

REKLAMA

Kiedy możemy złożyć wniosek

Prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych zagwarantowane jest każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

Problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola

Reforma oświaty postawiła w trudnej sytuacji nie tylko rodziców, ale również gminy, które nie mogą odmówić przyjęcia 5-letniego dziecka do przedszkola. W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie przedszkoli i szkolnych zerówek jest zadaniem własnym gmin. Muszą one finansować pobyt dziecka, wypłacać pensje dla nauczycieli oraz utrzymać budynek.

Cofnięcie pozwolenia na broń

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest formą skazania ani odmianą warunkowego skazania dlatego, jak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie stanowi przesłanki upoważniającej do cofnięcia pozwolenia na broń.

REKLAMA

Różnice skutków prawnych doręczenia i ogłoszenia decyzji

Zniszczenie przez kogokolwiek, nie wyłączając urzędnika, decyzji niedoręczonej (nieogłoszonej) może być potraktowane jako czyn zagrożony karą zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego.

Po co i kiedy skorzystać z przypozwania?

Przypozwanie to zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie i wezwanie jej do udziału W niektórych sytuacjach procesowych może być ono konieczne i w interesie samego wzywającego.

Co powinna zawierać decyzja administracyjna

Podstawowym dokumentem, w którym organ administracji publicznej załatwia sprawę, jest wydawana przez niego decyzja, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzja administracyjna to pismo, które po uprawomocnieniu określa prawa i obowiązki strony postępowania. Podstawowe zasady redagowania pism prawnych w postępowaniu administracyjnym reguluje ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej

Co do zasady organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest obowiązany na podstawie zgłoszenia dokonać zameldowania przez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i miejsca jej pobytu. W sytuacji, gdy zgłoszone dane budzą wątpliwości, o dokonaniu zameldowania organ rozstrzyga w drodze decyzji.

Jak przebiega wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej

Jeżeli opuszczasz miejsce pobytu stałego lub czasowego na ponad dwa miesiące, masz obowiązek wymeldować się, a następnie zameldować się w miejscu, do którego sięudajesz.

Odpowiedzialność urzędnika za decyzję z błędem

Urzędnik zapłaci rocznym uposażeniem, jeżeli wydał decyzję z naruszeniem prawa. Kierownik urzędu może pójść do więzienia nawet na trzy lata.

Interwencja główna

Instytucja interwencji głównej polega na tym, że osoba trzecia, czyli interwenient główny występuje o rzecz lub prawo, o które toczy się już spór pomiędzy innymi osobami. Interwenient może to uczynić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Na czym polega interwencja uboczna

Zasadą postępowania cywilnego jest dwustronność, co skutkuje tym, że w procesie mogą brać udział tylko dwie strony. Ustawodawca nie ograniczył jednak liczby podmiotów mogących brać udział po stronie powodowej lub pozwanej. Dlatego też w procesie możemy mieć do czynienia z instytucją interwencji ubocznej. Polega ona na braniu udziału w toczącym się postępowaniu osoby trzeciej, która przystępuje do jednej lub drugiej strony postępowania.

Właściwość umowna sądu w postępowaniu cywilnym

Kodeks postępowania cywilnego reguluje w sposób szczegółowy właściwość rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną sądu do rozpoznawania i rozstrzygania spraw. W pewnych przypadkach ustawodawca dopuszcza jednak ustanowienie właściwości sądu przez strony w drodze umowy. Właściwość wyznaczona na podstawie ustaleń umownych zwana jest właściwością umowną lub prorogacyjną.

Kasacja w postępowaniu cywilnym

W wypadku, gdy wyrok orzeczony na naszą niekorzyść jest już prawomocny przysługuje nam jeszcze jeden środek odwoławczy, a mianowicie kasacja, czyli tak zwana skarga kasacyjna. Jedyną instancją uprawnioną do rozpatrzenia kasacji od wyroków w sprawach cywilnych jest Sąd Najwyższy.

Zażalenie na bezczynność organu

Czytelnik czeka na decyzję w sprawie warunków zabudowy. Wniosek złożył w styczniu 2009 r., w lutym poinformowano go, że decyzja zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu. Nie ma jej do tej pory.

Jak założyć konto na Chomikuj.pl

Portal Chomikuj.pl jest jednym z najpopularniejszych miejsc w sieci do dzielenia się plikami. Jeżeli chcemy zacząć z niego korzystać musimy oczywiście założyć konto. Zobaczmy jak to zrobić krok po kroku.

Uchylenie i zmiana rozstrzygnięcia uprzedniego jako podstawy wznowienia postępowania

W polskim postępowaniu administracyjnym przyjęto rozwiązanie przewidujące wznowienie postępowania, jeżeli decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

Europejska karta broni palnej

To dokument, który pozwala legalnie przewozić broń palną przez osobę poruszającą się na terenie krajów Unii Europejskiej i świadczy o legalności posiadania broni.

Pozwolenie na zwierza egzotycznego

Zanim zapragniemy być posiadaczem egzotycznego zwierzęcia, powinniśmy pamiętać że spoczywa na nas obowiązek pisemnego zgłoszenia tego faktu do rejestru.
Kwestię zgłoszenia do rejestru zwierzęcia reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z art. 64 ustawy, posiadacz żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru.

Pozwolenie na wywóz za granicę krajowych środków płatniczych

Kwestię sposobu dokonywania wywozu za granicę krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia wywozu za granicę tych środków określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu dokonywania potwierdzenia przywozu do kraju oraz wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia przywozu do kraju i wywozu za granicę tych wartości lub środków.

Pozwolenie na wprowadzanie ścieków do wód lub do gleby

Wprowadzanie ścieków do wód i gleb jest jednym z kilku wymienionych w Ustawie szczególnym korzystaniem z wód wykraczającym poza korzystanie powszechne lub zwykłe, co oznacza, że wymagane jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego.

Pozwolenie na rozbiórkę

W przypadku pozwolenia na rozbiórkę, roboty (zabezpieczające i rozbiórkowe) można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie takich robót nie zwalnia nas od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.

Błędy w decyzji administracyjnej

W decyzji administracyjnej popełniliśmy drobną omyłkę, błąd pisarski, błędnie pouczyliśmy stronę o prawie odwołania, wskazując niewłaściwy organ. Co zrobić w tej sytuacji? Czy można wydać we wszystkich tych sprawach postanowienie o sprostowaniu błędu pisarskiego?

Kto może być stroną w sporze pracownika z pracodawcą

Jedną ze stron sporu jest podmiot zatrudniający, drugą pracownik, były pracownik lub uprawniony spadkobierca pracownika. Pracodawca, jak i pracownik mogą więc występować po stronie powoda, lub po stronie pozwanego.

Skutek śmierci strony w trakcie postępowania cywilnego

Jeśli w trakcie toczącego się postępowania cywilnego strona umrze, sąd z urzędu zawiesi postępowanie w sprawie. Jest to czynność obligatoryjna, to znaczy musi zostać wykonana.

Kto może być stroną umowy zlecenia?

Umowa zlecenia to jedna z najczęściej występujących w obrocie prawnym umów. Jest to umowa nazwana gdyż reguluje ją szczegółowo kodeks cywilny. Poświęca jej artykuły 734-751.

Jakie są strony umowy rachunku bankowego

W obecnym świecie niewiele jest osób, które nie posiadają rachunku bankowego. Większość z nas za jego pomocą dokonuje kilku dziennie transakcji. Warto zatem wiedzieć trochę więcej na temat umowy rachunku bankowego i wynikających z niej obowiązków.

Zachowanie terminu przez stronę - stan prawny i potrzeba zmian

Terminy odgrywają w postępowaniu administracyjnym rolę gwarancyjną wobec strony. Czynność dokonana przez stronę (lub inne podmioty) w ustawowym terminie powinna wywoływać określone przez prawo skutki. Jednocześnie jednak niezachowanie terminu łączyć się może z różnymi konsekwencjami dla strony postępowania (lub innego podmiotu), w zależności od rodzaju tego terminu.

Przywrócenie utraconego terminu

Z uwagi na fakt występowania wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych w życiu, stronie może przydarzyć się to, iż upłynie jej termin na dokonanie danej czynności. Polskie prawo przewidując taką sytuację, ustala, iż można w ciągu 7 dni od ustania przyczyny niedotrzymania terminu złożyć tzw. wniosek o przywrócenie terminu.

Śmierć strony w postępowaniu karnym

Śmierć pokrzywdzonego nie wyklucza ochrony jego interesów w procesie karnym ani też możliwości aktywnej działalności procesowej innych podmiotów w związku z naruszeniem lub zagrożeniem przez przestępstwo dobra prawnego osoby zmarłej.

Oznaczenie organu w decyzji administracyjnej

Zgodnie z dyspozycją art. 107 par. 1 kpa decyzja administracyjna powinna zawierać m.in. oznaczenie organu administracji publicznej, który ją wydał. Oznaczenie organu ma doniosłe znaczenie dla oceny, czy decyzję wydał właściwy organ administracji publicznej.

Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej?

Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Organy administracji wydają rozstrzygnięcia w formie decyzji. Mamy więc decyzję o pozwoleniu na budowę, decyzję o zameldowaniu, decyzję o wydaniu koncesji. Co jednak zrobić gdy jesteśmy niezadowoleni z wydanej decyzji.

Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej?

Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.

Co to jest ugoda administracyjna?

Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami.

Odstąpienie od zasady pisemności w postępowaniu administracyjnym

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Kiedy obligatoryjne umarza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być umorzone z przyczyn niezależnych od organu. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa nie zostanie przez urząd rozstrzygnięta.

Spółka jako strona umowy

Spółki prawa handlowego podobnie jak osoby fizyczne mogą zawierać umowy cywilnoprawne. Osoby prawne są również podmiotami prawa cywilnego.

Co to jest doręczenie zastępcze?

Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest.

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Czym jest decyzja administracyjna?

Wszelkie akty wydawane przez organy administracji, czyli wszystkie rozstrzygnięcia urzędów we wszystkich naszych sprawach mają postać bądź decyzji, bądź postanowienia. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiej decyzji.

Zajęcie pasa drogi publicznej

Drogi, w znakomitej większości zarządzane przez miasto, są wykorzystywane w zasadzie tylko do ruchu pojazdów. Zdarzają się jednak sytuacje, takie jak publiczny marsz, lub innego rodzaju publiczne zgromadzenie, gdzie zajęcie takiego pasa drogi staje się koniecznością. Jak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności?

Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji.

REKLAMA