REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezent jako darowizna - jaki podatek?

Ulegając świątecznej atmosferze nie powinniśmy zapomnieć o tym, że obdarowywanie się prezentami to w myśl prawa darowizna. Rodzi o to nieraz skutki w prawie podatkowym.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu pod choinkę?

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie łączy się z tradycją wręczania prezentów. Należy jednak pamiętać, że dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną i nie należy przesadzić z jego ceną , by nie musieć odprowadzać od niego podatku. Uważajmy więc na wartość prezentów jakie przyniesie święty Mikołaj.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zarówno spadek jak i darowizna podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak krąg osób, które po spełnieniu określonych warunków mogą uniknąć zapłacenia podatku.

REKLAMA

Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zwolnienie z długu może być przy spełnieniu pewnych warunków uznane za darowiznę. Wywołuje to określone skutki także w dziedzinie prawa podatkowego.

Kiedy mogę odwołać darowiznę?

Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania. Należy jednak spełnić pewne określone w ustawie warunki.

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Jak skorzystać z ulg w PIT dokonując darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

REKLAMA

Zwolnienie od podatku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dokonanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zwolnione z podatku. Przekazane w ten sposób kwoty można odliczyć w zeznaniu rocznym PIT.

Ewidencja przekazania darów rzeczowych

Podstawowym celem wielu organizacji non profit jest pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – m.in. poprzez przekazywanie im darów rzeczowych pozyskanych przez organizację od darczyńców, sponsorów itp. Prawidłowe przechowywanie, ewidencja oraz przejrzyste zasady wydawania darów poprawiają wizerunek organizacji i uwiarygodniają ją w oczach darczyńców. Może to znacznie ułatwić pozyskiwanie tego typu darowizn.

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

WSA o darowiźnie towarów na cele związane z prowadzenie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, iż darmowe przekazywanie towarów na cele marketingowe, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie podlega VAT.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Jakie transakcje powinna zarejestrować fundacja

Fundacja przeprowadza transakcje, gdy zgodnie z art. 2 pkt 1e ustawy wykonuje zlecenie lub dyspozycję klienta, przez którego należy rozumieć m. in. darczyńcę oraz również podmiot, który uzyskał od fundacji pomoc materialną (finansową lub niefinansową). Jakie zatem transakcje podlegają rejestracji?

Programy lojalnościowe w hotelach

Programy lojalnościowe hotelach często opierają się na podarkach dla określonych kręgów gości. Podarki mają charakter prawny umowy darowizny, której odwołać nie można.

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Darowizna notarialna pewniejsza od testamentu

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość dokonania u notariusza darowizn nieruchomości i rzeczy ruchomych na wypadek śmierci.

Zachowek a darowizna

Uprawniony do zachowku często nie może uzyskać od spadkobiercy całej kwoty należnego mu zachowku, wówczas może zwrócić się do obdarowanego o sumę potrzebną do uzupełnienia zachowku. Chodzi jednak jedynie o osobę, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku. Co więcej, sytuacja obdarowanych może być zróżnicowana, zależy bowiem od tego, czy obdarowany jest równocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

Zgoda małżonka na darowiznę

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia czynności prawne, do których dokonania konieczna jest zgoda współmałżonka. Jedną z nich jest właśnie darowizna.

Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Wuj - brat matki - chce podarować siostrzeńcowi swój trzyletni samochód osobowy. Wartość samochodu to 6 tys. zł. Jakie są obciążenia podatkowe darczyńcy i obdarowanego?

Spadek czy darowizna – co jest korzystniejsze dla najbliższych

Co wybrać: spadek czy darowiznę? Osiągając określony wiek coraz częściej zastanawiamy się, jak rozporządzić zgromadzonym w ciągu całego życia majątkiem w taki sposób, aby wszyscy najbliżsi byli zadowoleni.

Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Obdarowany ma w zasadzie obowiązek wypełnienia polecenia, do czego może być zmuszony nawet w drodze sądowej. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.

Polecenie przy darowiźnie

Darczyńca dając darowiznę może zobowiązać obdarowanego do określonego działania lub zaniechania. Jest to tzw. polecenie.

Kiedy darczyńca naprawi szkodę?

Może zdarzyć się tak, że darczyńca będzie np. zwlekał z dokonaniem darowizny, czym narazi obdarowanego na jakąś szkodę. W takiej sytuacji, pomimo iż jako darczyńca ma z reguły korzystniejszą sytuację prawną, będzie musiał taką szkodę naprawić.

Wady rzeczy darowanej

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?

Obdarowany i darczyńca zawierając umowę darowizny mogą w niej określić dzień spełnienia świadczenia, który może być określony na dzień podpisania umowy bądź na każdy inny dzień uzgodniony między stronami. Co w sytuacji, kiedy darczyńca zwleka z wykonaniem darowizny?

Co to jest rażąca niewdzięczność obdarowanego?

Kodeks cywilny stanowi, że darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Co jednak w praktyce oznacza to pojęcie?

Drogi prezent może podlegać opodatkowaniu

Prezenty świąteczne często są drobiazgami- czasem jednak święta stają się pretekstem do większych darów- te mogą spowodować powstanie obowiązku podatkowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Darowizna czy rozszerzenie wspólności majątkowej

Instytucja wspólności majątkowej przewiduje, że małżonkowie są współwłaścicielami tych przedmiotów, które nabędą po ślubie. Inaczej jest z majątkiem, który posiadają przed ślubem i pewnymi przedmiotami uzyskanymi w drodze niektórych czynności prawnych (spadkobrania, darowizny, nagrody. Często małżonkowie chcą dzielić się własnością tego, co w świetle prawa przynależy do ich majątku odrębnego.Jak to zrobić?

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Przekazanie darowizny

Chcę przekazać darowiznę na rzecz sąsiada. Czy forma aktu notarialnego jest do tego konieczna i jakie są jej zalety?

Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Skuteczność umowy darowizny (jakiejkolwiek formy by nie miała) można uzależnić od spełnienia się określonego warunku lub upływu terminu. Nie dotyczy to jedynie darowizny nieruchomości.

Darowizna na wypadek śmierci

Darowizny na wypadek śmierci brakuje w naszym porządku prawnym. Chcąc zapewnić danej osobie własność określonych rzeczy po naszej śmierci, musimy skorzystać z instytucji zapisu, która bywa kłopotliwa.

Zamiast darowizny – dożywocie

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

Opodatkowanie darowizny w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku partnerskim często zainteresowane są udzielaniem darowizn (czy prezentów) partnerom – czy to w postaci pieniędzy czy przedmiotów, a nawet nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na kwestię opodatkowania darowizn.

Uważaj na zwolnione darowizny

Duża darowizna udzielona bliskiej rodzinie – zwłaszcza zwolniona z podatku, może zainteresować urząd skarbowy.

Od podatku nie uciekniesz

Podatek od spadków i darowizn jest specyficznym podatkiem, w którym obowiązek podatkowy w zasadzie się nie przedawnia- niezależnie od tego kiedy otrzymaliśmy darowiznę (lub spadek). Wszystko przez ruchomy termin powstania obowiązku podatkowego.

Czy darowizna nieruchomości może być zwolniona z podatku?

Można spotkać się jeszcze czasem ze stanowiskiem (błędnym) że zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie obejmuje mieszkań. Wręcz przeciwnie.

Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

W darowiźnie można przekazać własność praktycznie każdej rzeczy – w tym również mieszkania. Co do zasady darowizna nieruchomości nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Utarło się (głównie z powodu starych przepisów), że od otrzymania darowizny nieruchomości do momentu jej sprzedaży musi minąć 5 lat. Nie jest to jednak zawsze konieczne.

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Kiedy można odwołać darowiznę

Darowiznę można odwołać. Tyczy się to zarówno darowizny wykonanej jak i nie wykonanej. Warto o tym pamiętać dając darowiznę.

Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Dziadek postanowił dać mi darowiznę w wysokości 50 000 zł. Umowę pisemną zawarliśmy w czerwcu 2008 jednak z uwagi na mój wyjazd sam przelew został wykonany już w tym roku. Czy termin na zgłoszenie darowizny biegnie od daty sporządzenia umowy, czy uzyskania darowizny?

Odwołanie darowizny sprzedanej przez obdarowanego

Razem z żoną dokonaliśmy darowizny samochodu na rzecz jej kuzyna. Jak się później okazało kuzyn był poważnie zadłużony w wyniku swojego nałogu hazardowego i pod naszą nieobecność zabrał z naszego mieszkania kilka cennych przedmiotów. W związku z tym odwołaliśmy darowiznę. Niestety kuzyn zdążył sprzedać samochód. Czego w takiej sytuacji możemy się od niego domagać?

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

REKLAMA