REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dane osobowe, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Czy pracodawca może pobierać od pracowników odciski palców?

Zatrudniamy nie tylko pracowników, ale także wiele osób na podstawie umowy-zlecenia. W związku z tą okolicznością oraz specyfiką pracy w zakładzie (praca w ruchu ciągłym) planujemy wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Czy w tym celu możemy pobierać za zgodą pracowników ich odciski palców?

Kiedy spedytor będzie przewoźnikiem drogowym?

Zawieranie umowy przewozu to czynność prawna, od której zależy, ile zapłacimy za szkodę powstałą w transporcie. I choć umowę przewozu może zawrzeć każdy, fakt zawarcia takiej umowy nie czyni go automatycznie przewoźnikiem. Aby więc oszacować jaką odpowiedzialność poniesiemy, musimy ocenić, czy jesteśmy przewoźnikiem w rozumieniu prawa.

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

REKLAMA

Ograniczenie dostępu do bazy prywatnych numerów telefonów pracowników

Nasza firma ma zamiar stworzyć bazę prywatnych numerów telefonów naszych pracowników. Czy tego rodzaju baza może być dostępna dla wszystkich pracowników zakładu pracy?

Dla Obamy straż miejska nielegalnie odholowywała auta

Zaparkowane w Śródmieściu auta w trakcie wizyty Baracka Obamy w Warszawie zostały odholowane bezprawnie. Ich właściciele mogą domagać się odszkodowań.

Co to jest szkoda pośrednia?

Każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Czy jednak odszkodowanie będzie dotyczyło także szkody pośredniej? Czym jest szkoda pośrednia?

Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Co oznacza pojęcie „odpowiedzialność odszkodowawcza”? Kiedy i na jakich warunkach będzie można pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności odszkodowawczej. Kiedy poszkodowany będzie mógł liczyć na odszkodowanie?

REKLAMA

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w każdej sytuacji. To samo dotyczy NNW, czyli ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przekazywać wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi uzyskać na to zgodę wyrażoną na piśmie.

Postępowanie w sprawie o odszkodowania od urzędnika

Urzędnicy, którzy przy wykonywaniu swoich obowiązków dopuszczą się rażącego naruszenia prawa będą ponosić odpowiedzialność, jeżeli w wyniku tego osoba fizyczna lub prawna dozna szkody.

Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Urzędnicy, którzy w swoich działaniach wyrządzili szkody zawinionych działaniem rażąco naruszającym prawo, poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą. Będzie podlegać ona ograniczeniom.

Urzędnicy będą odpowiadać za złe decyzje

Przepisy prawa, jakie weszły w życie 17 maja 2011 r., pozwolą na uderzenie po kieszeniach nieuczciwych urzędników. Będą oni ponosić odpowiedzialność za rażące naruszenie prawa.

Urzędnicy odpowiedzą finansowo za popełnione błędy

17 maja kończy się bezkarność urzędników. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC przez osobę, która nie jest właścicielem samochodu. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie jednak przysługiwać właścicielowi samochodu.

Czy możliwe jest odszkodowanie za złą decyzję sądu?

Jeżeli orzeczenie sądu jest niezgodne z prawem, poszkodowany może domagać się odszkodowania. Niezbędne będzie jednak udowodnienie poniesionej szkody.

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Czy niedoubezpieczenie może powodować zmniejszenie odszkodowania?

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy ubezpieczenie jest na wartość niższą niż wartość rzeczywista. Czy w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że niedoubezpieczenie spowoduje zmniejszenie odszkodowania?

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Kiedy sąd może przyznać poszkodowanemu odszkodowanie jednorazowe?

W razie wyrządzenia drugiej osobie szkody, sąd może przyznać osobie poszkodowanej nie tylko rentę czy też zadośćuczynienie pieniężne. Sąd może bowiem przyznać osobie poszkodowanej odszkodowanie jednorazowe. W jakich wypadkach może być przyznane to świadczenie?

Czym jest badanie reprezentacyjne?

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa Narodowy Spis Powszechny. Do pracy wyruszyli również rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. To, na ile pytań będziemy usieli odpowiedzieć zależy od tego, czy zostaliśmy wylosowani do badania reprezentacyjnego czy też nie.

Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

W niektórych sytuacjach poszkodowany, który na skutek zdarzenia (szkody) odniósł obrażenia ciała lub nastąpiło pogorszenie jego stanu zdrowia umiera. Czy i kto w takim wypadku może domagać się odszkodowania oraz jaki jest zakres tego odszkodowania?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Wgląd do dokumentów kadrowych a tajemnica służbowa

Pracodawca dużej prywatnej firmy notorycznie odmawia pracownikom wglądu do akt osobowych czy też kserowania dokumentów danego pracownika. Tłumaczy to tajemnicą służbową. W naszej ocenie pracodawca narusza prawo pracy. Co zrobić w tym przypadku?

Czy istnieje ubezpieczenie domków letniskowych?

Tak jak można ubezpieczyć domu lub mieszkanie, tak samo możemy wykupić ubezpieczenie domku letniskowego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem, czy zalania.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie. Dotyczy ono szkód o charakterze niemajątkowym. Co warto wiedzieć o zadośćuczynieniu?

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Śnieg spadający z dachu uszkodził samochód - co robić?


Właściciele budynków i posesji mają obowiązek zadbać o to, aby z dachu budynku nie zsuwał się śnieg oraz by nie spadałby sople lodu. Czasami dochodzi do zaniedbań i na nasze auto spada pokaźna ilość zmrożonej wody. Zazwyczaj kończy się to uszkodzeniem karoserii oraz szyb.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?

Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia przysługuje Ci, jeżeli byłeś pozbawiony wolności w toku postępowania na skutek zatrzymania lub zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a następnie został wydany w stosunku do Ciebie prawomocny wyrok uniewinniający lub orzeczenie o umorzeniu postępowania.

Kiedy mozna domagać się odszkodowania za niezgodną z prawem decyzję sądu?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej” (art. 77 Konstytucji). Działaniem organu władzy publicznej może być również wydanie określonego orzeczenia przez sąd. Jeżeli zostanie ustalone, że orzeczenie zostało wydane niezgodnie z prawem, a Tobie z tego tytułu została wyrządzona szkoda, masz prawo do żądania od państwa stosownego odszkodowania.

Sposoby wypłacania odszkodowania

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie formy wypłacania odszkodowania – kosztorysową i warsztatową (bezgotówkową).

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Monitoring w miejscu pracy

Nierzadko pracownicy wykonują w miejscu pracy czynności zupełnie z nią niezwiązane. Jednak rozwój techniki umożliwia pracodawcy kontrolę efektywnego wykorzystywania czasu pracy przez podwładnych.

Grzywna za niewykonanie decyzji GIODO - nowe uprawnienie

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) może nakładać grzywny na podmioty niewykonujące jego decyzji.

Odszkodowanie może objąć też utratę wartości pojazdu

W razie wypadku odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów naprawy pojazdu. W ramach odszkodowania poszkodowany może również uzyskać wyrównanie szkody w postaci utraty wartości samochodu powypadkowego.

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Ochrona danych osobowych w systemach HRM

Co zrobić, by w gąszczu wielu systemów HRM wybrać ten, który nie dość, że spełni pokładane w nim nadzieje ze strony działu HR firmy, to będzie też bezpieczny i zgodny z przepisami ochrony danych osobowych? Wbrew pozorom zadanie to nie jest proste, a wynika to głównie z tego, że producenci oprogramowania bardzo często nie mają świadomości, że tworzone przez nich systemy informatyczne muszą spełniać dość rygorystyczne wymogi określone w przepisach prawa.

Internet i nowe technologie są dla firm rekrutacyjnych źródłem wiedzy o kandydatach

Ochrona danych osobowych - nowe uprawnienia dla GIODO

Dzisiaj, 7 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. obowiązek odpowiedzi na wystąpienia i wnioski Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) oraz kary za utrudnianie kontroli i niewykonanie decyzji.

Dostęp przełożonych do danych osobowych pracownika

Pracodawca jest administratorem danych osobowych zatrudnionych pracowników. W związku z tym jest zobowiązany przede wszystkim do zabezpieczenia zbioru przed dostępem osób niepowołanych oraz do przetwarzania danych osobowych pracowników zgodnie z celem, w jakim są zbierane.

Dane osobowe

Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące osoby zidentyfikowanej lub łatwo dającej się zidentyfikować. Za osobę dającą się łatwo zidentyfikować uważa się osobę, którą można zidentyfikować poprzez powołanie się na numer identyfikacyjny lub jakąś charakterystyczną dla niej cechę fizyczną.

Kradzież auta a odszkodowanie z ubezpieczenia

Ochronę przed finansowymi skutkami szkód wynikających z uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży auta zapewnia polisa ubezpieczenia autocasco. W określonych jednak sytuacjach za skradzione auto nie otrzymamy odszkodowania. W jakich?

Tajemnica statystyczna

Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie.

Paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy wydaje się na z góry określony termin.

REKLAMA