REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czynsz, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najbezpieczniejsi deweloperzy w oczach bankowców

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem kredytu, jeżeli twoim deweloperem jest Dom Development. Cieszy się on największym zaufaniem.

Jak kupić mieszkanie, które zapewni nam relaks?


Gdy mieszkamy w kilkutysięcznym mieście, po powrocie do naszego domu chcemy się zrelaksować i odprężyć po kolejnym stresującym dniu. Często nie możemy w pełni odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Jakie mieszkanie więc pozwoli nam odpocząć?

Fundamentalne zmiany w zakresie zastawu

20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna o księgach wieczystych i hipotece wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie zastawu.

Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?


Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.

REKLAMA

Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Na rynku istnieje pewna grupa osób zdecydowanych na wpłacenie niemałej kwoty za mieszkanie w okolicach (a nawet w samym centrum) starego miasta. Adres kojarzony z takim miejscem podnosi prestiż nie tylko samego mieszkania, lecz także jego właściciela. Taka przyjemność kosztuje niewątpliwie dużo – za metr kwadratowy możemy zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że mieszkania na polskich starówkach mają ok. 100 m2.

Kupno domu tańszą inwestycją niż zakup mieszkania?


Wiadomość, że kupno domu może być tańsze niż zakup trzypokojowego mieszkania w tej samej dzielnicy, może być na pierwszy rzut oka niewiarygodna. Dzieje się tak ponieważ cena metra kwadratowego domu jest niższa od ceny m2 mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Dlaczego w grudniu ubyło złych kredytów?

Przez długi czas banki borykały się z rosnącą liczbą złych kredytów, zaciągniętych przez firmy i gospodarstwa domowe. Czy wiesz, dlaczego w ostatnim miesiącu zeszłego roku wartość niespłacanych w terminie należności zmniejszyła się o 400 mln zł? Zdaniem ekspertów udało się to dzięki zaostrzeniu polityki kredytowej banków, zabiegom księgowym, a także samym przedsiębiorcom.

Mieszkanie, kupić czy wynająć?


Kupno mieszkania na kredyt może być tańsze od wynajmu. W przypadku kredytu z dopłatą możemy zaoszczędzić nawet do 800 złotych!

REKLAMA

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

 Dnia 20 lutego 2011 roku na mocy ustawy nowelizującej weszły w życie zmiany w katalogu praw, które są przedmiotem hipoteki przymusowej.

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?


Gdy dokonamy już wszystkich spraw związanych z kupnem działki pod budowę domu i nasze marzenie dotyczące posiadania własnej nieruchomości zacznie się spełniać, może okazać się, że zostaliśmy oszukani, a na naszej działce nie można nic wybudować. Co robić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Oświadczenia wynajmującego zawarte w umowie najmu lokalu mieszkalnego


W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo oświadczenia wynajmującego, gdyż stanowią one gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu mieszkalnego przez najemcę. Na postawie tychże uregulowań najemca będzie miał możliwość dochodzić swoich uprawnień, w przypadku ewentualnie powstałych sporów.

Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jeszcze niedawno przy wyborze przyszłego mieszkania Polacy rozpoczynali poszukiwania od atrakcyjnych, starych kamienic albo po prostu lokali z wielkiej płyty. Aktualnie odchodzimy od tego standardu i wybieramy mieszkanie od dewelopera. Jak to będzie wyglądało w 2011 roku?

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

Brzydkie i niechlujne mieszkanie nie zachęci kupującego. Żeby nabywca obejrzał nieruchomość, należy nasze mieszkanie odpowiednio zaprezentować. Jak zrobić zdjęcia, by kupujący zdecydował się na zakup akurat naszego mieszkania?

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Katalog praw, które są przedmiotem hipoteki uległ zmianie na skutek przemian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece. Poniżej zostaną przedstawione wszelkie zmiany w tymże zakresie.

Jak należy prawidłowo określić obowiązki użyczającego?

Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Jakie obowiązki spoczywają na podmiocie biorącym w użyczenie?

Obowiązki podmiotu biorącego w użyczenie lokal użytkowy powinny zostać szczegółowo określone w umowie użyczenia lokalu użytkowego, gdyż na mocy tychże uregulowań strony będą uprawnione do dochodzenia swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Już 20 lutego 2011 roku zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których administrator hipoteki uzyskał nowe prawa i obowiązki.

Co zrobić, żeby dostać kredyt na budowę domu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowanym przedsięwzięciem jest budowa własnego domu. Na jakich zasadach banki udzielają kredytów hipotecznych na tego typu cele? Eksperci podkreślają, że w tym przypadku instytucje finansowe biorą pod uwagę inne kryteria niż podczas przyznawania pieniędzy na zakup nieruchomości.

Kawalerka hitem 2011 roku?

Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego

Umowa użyczenia lokalu użytkowego jest typem umowy realnej, gdyż umowa ta powstaje w momencie wydania przedmiotowego lokalu biorącemu w używanie. Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Istota umowy odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Umowa ta jest kształtowana na podstawie zasady swobody umów. Oznacza to, iż strony tejże umowy mogą swobodnie kształtować treść tejże umowy, przy czym jej treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego.

Istota umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Istotną cechą umowy nieodpłatnego użytkowania jest fakt, iż umowa ta należy do kategorii zarówno umowy nazwanej, jak i umowy dwustronnej. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu?

Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.

Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.

Istota umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego

Lokalem użytkowym jest lokal, który jest przede wszystkim przeznaczony do okresowego pobytu osób fizycznych.

Zasady uiszczania kaucji w umowie użytkowania lokalu

Kaucja zabezpieczająca pełni funkcję gwarancyjną dla podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż może on na tej podstawie żądać od użytkownika pokrycia kosztów związanych ze zniszczeniem lokalu mieszkalnego.

Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Pod koniec roku polski rynek budowlany przyhamował. Czy budowlanka w 2011 roku będzie przejawiała większą aktywność niż w roku ubiegłym? Rozpoczęte w styczniu budowy nowych mieszkań przekraczają swoją liczbą o przeszło 40 proc. ilość tych, do których przystąpiono w analogicznym miesiącu rok wcześniej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

Który bank oferuje kredyt hipoteczny z marżą poniżej 1 proc.?

Do 31 marca bank BZ WBK może przyznać nam kredyt hipoteczny z marżą 0,99 proc. Co zrobić, żeby dostać kredyt na tak korzystnych warunkach? Dowiedz się, czym zdaniem ekspertów propozycja BZ WBK wyróżnia się na tle konkurencji.

Reguły uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Czy w umowie użyczenia należy określić oświadczenia użyczającego?

Umowa użyczenia często występuje w obrocie nieruchomościami. Tego typu umowa dotyczy zarówno lokali użytkowych, jak i lokali mieszkalnych, przy czym różnie je tylko sposób korzystania z lokalu.

Warunki uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Budowle sportowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości budzi fakt, w jaki sposób rozliczać podatek w przypadku kolei krzesełkowych. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

Ostatnio trudno znaleźć takie instrumenty finansowe, które stają się coraz tańsze, a do nich właśnie zaliczają się obligacje skarbowe. Czy wiesz, dlaczego obligacje już wkrótce mogą stać się ciekawą alternatywą dla akcji? Eksperci podkreślają, że wraz ze wzrostem rynkowej ceny pieniądza koszt kredytów dla klientów indywidualnych także rośnie.

Jak rozliczyć czynsz za najem samochodu?

Czynsz za najem samochodu nie stanowi opłaty za użytkowanie samochodu. Natomiast firma może czynsz za najem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Przeszło połowa Polaków, kupujących mieszkanie, chciałaby nabyć dwupokojowy lokal o średniej powierzchni 47 m kw. Czy możemy znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu? Eksperci zbadali, na jakie ustępstwa muszą iść nabywcy nieruchomości mieszkaniowych.

Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym kwestie związane z czynszem budzą wiele emocji. Warto zatem spojrzeć na to, z czego składa się czynsz i co wpływa na jego wysokość.

Jak ustalić status nieruchomości gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Problemem jest często ustalenie, czy dana działka ma status terenu budowlanego, czy nie.

Inflacja wszystkim wdaje się we znaki

Nastąpił niespodziewany wzrost poziomu cen, a co gorsza, nad Polską wisi widmo kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tych warunkach Giełda Papierów Wartościowych nie prosperuje zbyt dobrze i trudno liczyć na zdecydowaną poprawę w tej kwestii.

Warunki uiszczania opłat w umowie nieodpłatnego użytkowania

Na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego użytkownikowi przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Lokale zastępcze i zamienne

Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.

Zasady wydania lokalu w umowie nieodpłatnego użytkowania

Pomimo tego, iż na mocy umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszalnego użytkownik może nieodpłatnie korzystać z przedmiotowego lokalu – zaleca się zawarcie w tejże umowie postanowienia dotyczącego warunków wydania lokalu mieszkalnego, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony mogą dochodzić swoich roszczeń w wyniku powstałych sporów pomiędzy podmiotem ustanawiającym użytkowanie a użytkownikiem.

REKLAMA