REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czynsz, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Współwłasność

Współwłasność polega na tym, że własność jednej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Samorząd notarialny

Notariusze tworzą samorząd notarialny. Samorząd notarialny obejmuje izby notarialne i Krajową Radę Notarialną. Izby notarialne i Krajowa Rada Notarialna posiadają osobowość prawną.

Samodzielny lokal mieszkalny

Samodzielny lokalem mieszkalnym to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to także (odpowiednio) samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Spełnienie powyższych wymagań stwierdza starosta w formie zaświadczenia.

Dlaczego Polacy wolą kupować używane mieszkania?

Dwóch potencjalnych nabywców na trzech od początku szuka używanych lokali i jest w stanie przeznaczyć na ich zakup o 88 tys. zł mniej niż na nową nieruchomość. Dlaczego jednocześnie jesteśmy skłonni zapłacić więcej za używane domy, a nie za nowe? Eksperci podkreślają, że tylko co dziesiąty klient chciałby kupić nowe mieszkanie.

REKLAMA

Euro umacnia się względem światowych walut

Najnowsza ankieta Investors Intelligence, prezentująca poglądy autorów najbardziej opiniotwórczych biuletynów inwestycyjnych w USA, nie ujawniła jeszcze pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Odsetek niedźwiedzi , czyli pesymistów, spadł do niecałych 19%, zaś odsetek byków, zwolenników zwyżek, skoczył do 53,3%.

Pożytki

Pożytki rzeczy mogą być naturalne bądź cywilne. Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy (np. owoce z sadu). Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (np. czynsz z tytułu najmu).

Zasiedzenie

Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia prawa, wskutek upływu czasu.

Zdolność do czynności prawnych

Zdolność do czynności prawnych do zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Osoba mająca zdolność prawną może dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych mających na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego.

REKLAMA

Wzrost eurodolara i osłabienie złotego

Podczas wczorajszej sesji kurs eurodolara poszedł w górę i zatrzymał się dopiero na poziomie 1,3790. Ponowne, bezskuteczne testowanie tego oporu nastąpiło dzisiaj w trakcie sesji azjatyckiej. Gdy jednak zaczęły pracować europejskie parkiety, główna para walutowa zdołała pokonać wczorajsze maksima i naruszyć istotną barierę, usytuowaną na poziomie 1,3800.

Dlaczego osoby samozatrudnione mają wyższą zdolność kredytową?

Co zrobić, żeby dostać wyższy kredyt na mieszkanie? Otworzyć własną działalność gospodarczą. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że osoby samozatrudnione mogą zarobić „na czysto” nawet o jedną trzecią więcej niż pracownicy, posiadający umowę o pracę i dostać kredyt wyższy nawet o 70 proc.

Zmiany w hipotekach od 20 lutego


Już od 20 lutego 2010 roku nie będzie dwóch hipotek: zwykłej i kaucyjnej. Powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej. Oznacza to, że będzie taniej.

Sprzedajemy nieruchomość – jakie ulgi i podatki nas obowiązują?


Aktualnie obowiązują aż trzy metody rozliczania się z transakcji sprzedaży. Wszystko zależy od tego, kiedy nabyliśmy nieruchomość, którą będziemy chcieli sprzedać. Jaki zapłacimy podatek za mieszkanie lub dom, który kupiliśmy dwa lata temu? Jakie ulgi nas obowiązują po 2009 roku?

Dlaczego warto szukać mieszkania w Internecie?

Coraz więcej osób zaczyna poszukiwanie mieszkania od przejrzenia ofert w Internecie. Eksperci z otoDom.pl przekonują, że serwisy z ogłoszeniami w sieci stały się głównym źródłem informacji na temat nieruchomości, wystawionych na sprzedaż lub do wynajęcia. Jak wirtualny rynek mieszkaniowy będzie wyglądać w przyszłości?

Dlaczego brokerzy wzbogacają swoje usługi o doradztwo finansowe?

Coraz więcej klientów brokerów mieszkaniowych decyduje się na doradztwo pośredników przy wyborze finansowania. Dlaczego firmy, pomagające przy zakupie i sprzedaży nieruchomości, czuwają również nad udzieleniem kredytu? Dowiedz się, w jaki sposób eksperci od nieruchomości łączą swoją podstawową działalność z doradztwem finansowym na przykładzie Home Broker.

Jak sprzedać nieruchomowść bez korzystania z pomocy pośrednika?


Pomoc pośrednika przy sprzedaży nieruchomości, będzie nas kosztowała nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Mieszkanie można sprzedać samodzielnie. Zakończy się to sukcesem, tylko jeśli odpowiednio przygotujemy się do roli agenta nieruchomości.

Warunki zawarte w umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego należy szczegółowo określić przedmiot najmu, położenie nieruchomości wraz ze wskazaniem rodzaju nieruchomości w celu jej wynajęcia. Tego typu informacje mogą zostać dołączone do umowy w postaci załączników.

Obowiązki pośrednika w zakresie sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy określić szczegółowo postanowienia dotyczące obowiązków Pośrednika, ponieważ na tej podstawie strony umowy będą mogły dochodzić roszczeń wynikających z niniejszej umowy.

Jakie elementy powinny być zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika


Wiedza o tym, jakie elementy powinny zostać zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika jest istotna, gdyż na tej podstawie można zweryfikować jego prawdziwość oraz stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z pośrednikiem posiadającym uprawnienia do wykonywania czynności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Warunki wypowiedzenia zawarte w umowie pośrednictwa typu otwartego

Rynek pośrednictwa nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie. Fakt ten wiąże się z większym zapotrzebowaniem na profesjonalną obsługę klientów w tymże zakresie. Nieruchomość coraz częściej jest przedmiotem transakcji na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wszelkie sporządzane umowy w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nabrały znaczenia, gdyż zapewniają one bezpieczeństwo dla klienta.

Jak powinny zostać oznaczone strony w umowie pośrednictwa typu otwartego

Istotną pośrednictwa jest zarówno doprowadzenie ostatecznie do zawarcia transakcji w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości, jak i zabezpieczenie w tymże stosunku interesów klienta z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Istota umowy pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego

Umowa pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego jest umową – która zawiera postanowienia tzn. bez zastrzeżenia wyłączności. Oznacza to, iż zamawiający zwiera umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest jedna nieruchomość – z pośrednikami (z więcej niż jednym pośrednikiem). Zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł umowę w tymże zakresie.

Warunki zapłaty kary umownej w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy szczegółowo określić warunki zapłaty kary umownej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez pośrednika czynności zmierzających do zawarcia umowy nabycia lub zbycia nieruchomości. W przypadku nie określenia przez strony w umowie regulacji dotyczącej kary umownej – strony posiadają uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.

Zasady wyliczania wynagrodzenia w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy określić szczegółowo wysokość, termin i sposób zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli w umowie nie zostało określone wynagrodzenie – to w tym momencie przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danym stosunku umownym.

Co powinna zawierać treść umowy pośrednictwa typu otwartego

Na podstawie umowy pośrednictwa typu otwartego zamawiający może zewrzeć umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest dana nieruchomość – w tym samym czasie z więcej niż jednym pośrednikiem. Natomiast zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie poszczególnych czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł uprzednio umowę.

Libia motorem spadków na europejskich giełdach

Dziś niekwestionowanym tematem numer jeden była Libia i tamtejsza rewolucja. Szczególnie czuła na wieści z Afryki jest ropa. Natomiast większość państw, należących do OPEC, nie ma w planach ani nadzwyczajnego zjazdu w związku z Libią, ani zwiększenia wydobycia "czarnego złota".

Postanowienia dotyczące kaucji w umowie najmu lokalu

Kaucja zabezpieczające stanowi dla podmiotu wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu przez najemcę. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zostanie zawarta dopiero w momencie uiszczenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej.

Warunki wynagrodzenia w umowie najmu lokalu

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy przede wszystkim określić wysokość, sposób zapłaty oraz termin dokonania zapłaty czynszu. Tego typu postanowienia są istotne, gdyż na tej podstawie strony mają jasno określone obowiązki wynikające z umowy.

W jaki sposób należy sporządzić umowę najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić strony umowy, prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, warunki wydania lokalu, warunki zapłaty kaucji zabezpieczającej, warunki otrzymania wynagrodzenia, postanowienia końcowe. Tego typu postanowienia mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

W jaki sposób należy oznaczyć strony w umowie odpłatnego użytkowania

Umowa odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego jest typem umowy dwustronnej, gdyż w wskazane są w niej dwa podmioty ustanawiający użytkowanie oraz użytkownik.

W jaki sposób należy oznaczyć strony umowy użyczenia lokalu użytkowego

Prawidłowe oznaczenie stron w umowie użyczenia lokalu użytkowego ma istotne znaczenie, ponieważ błędne ich określenie może prowadzić do powstania wątpliwości - czy podmiot z którym zawarliśmy umowę z istnieje. W umowy użyczenia lokalu użytkowego występują dwie strony, tj. podmiot „użyczający” oraz podmiot „biorący w użyczenie”.

Prawa i obowiązki stron umowy odpłatnego użytkowania lokalu

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące prawa i obowiązki stron umowy, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Oświadczenia ustanawiającego użytkowanie w umowie odpłatnego użytkowania

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż
na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Jak prawidłowo określić strony umowy najmu lokalu mieszkalnego

Oznaczenie prawidłowo stron w umowie najmu lokalu ma istotne znaczenie, gdyż błędne ich określenie może przyczynić się do powstania sporów dotyczących tego, czy zawarliśmy umowę z istniejącym podmiotem. A ponadto, tylko od istniejącego podmiotu oraz na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego - strony będą miały możliwość domagania się swoich praw.

Prawa i obowiązki stron umowy nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego

W umowie nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno podmiotu ustanawiającego użytkowanie, jak i użytkownika. Tego typu postanowienia mają zapewnić stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku sporów wynikających z treści umowy.

Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi w umowie dzierżawy lokalu

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady powstaje z mocy prawa. Oznacza to, że do powstania ich nie są wymagane żadne dodatkowe czynności stron umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego.

Zmiana sposobu użytkowania budynku. Czy trzeba to zgłosić?


Jeżeli zechcemy zmienić sposób użytkowania naszej nieruchomości lub jej części, musimy zgłosić to do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W innym przypadku może nas spotkać wiele nieprzyjemności.

Ubezpieczenie od pożaru

Nikt nie planuje nieszczęść w swoim życiu, jednak żeby w razie szkodliwej dla nas sytuacji nie pozostać z niczym, dobrze jest się ubezpieczyć, na przykład od pożaru.

Błędy na budowie. Kto za nie odpowiada?



Jeżeli w naszym domu dostrzegliśmy jakieś błędy, które popełniono w trakcie budowy, możemy poprosić wykonawcę o dokonanie poprawy. Jednak co zrobić, gdy prośby nie pomogą?

Jakie prawa i obowiązki stron wynikają z umowy najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Tego typu uregulowania mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?


Każdy z nas w pewnym okresie swojego życia zapragnie mieć dom. Z dala od zgiełku miasta, w ciszy, spokoju. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, warto zadać sobie pytanie, czy chcemy wybudować go sami, czy ma nam w tym pomóc deweloper?

Zima znacznie podnosi wydatki na ogrzewanie


W najgorszej sytuacji są mieszkańcy wielkiej płyty. Jak podaje Home Broker, koszty mieszkania w takim budownictwie mogą być większe nawet o 27%.

Ile zapłacimy za mieszkanie z widokiem na panoramę miasta?


Wszyscy zdają sobie sprawę, że widok z okna na panoramę miasta robi wrażenie i czasem może zadecydować o zakupie mieszkania. Dlatego im wyżej znajduje się mieszkanie, tym więcej za nie zapłacimy. Każde piętro kosztuje nas dodatkowe 650 zł.

O czym pamiętać przy kupnie mieszkania w wielkiej płycie?


Mieszkania w wielkiej płycie cieszą się dużą popularnością ze względu na ich ceny, a także metraż lokali, który jest najbardziej zbliżony do potrzeb nabywców.

Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?


Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.

Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera i co sprawdzić, żeby nie przyjąć mieszkania z wadami? O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania?

Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Duży dom z ogrodem, loft z nowoczesnym wnętrzem i widokiem na centrum miasta. Polacy coraz częściej decydują się na zakup luksusowego lokum.

Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?


Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?

Nowelizacja ustawy lokatorskiej


Parlament szykuje kolejną nowelizację ustawy lokatorskiej. Zmiany będą dotyczyć ochrony praw lokatorów – do jej treści mają zostać wprowadzone zapisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych, o których mowa w przepisach dotyczących eksmisji.

Najłatwiej sprzedać mieszkanie w dobrym stanie


W Polsce niechętnie kupuje się mieszkania, które wymagają remontu a tym bardziej przebudowy. Ponad połowa transakcji na rynku wtórnym przypada na lokale, do których można wprowadzić się od zaraz.

REKLAMA