REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja czasu pracy 2019 - zmiany w dokumentacji pracowniczej

Ewidencja czasu pracy od dnia 1 stycznia 2019 r. będzie odbywała się na nowych zasadach. Jakie zmiany w dokumentach związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy zaczną obowiązywać w nowym roku?

Umieszczenie w rodzinie zastępczej z poszanowaniem więzi kulturowych?

Polska poprawka do rozporządzenia Bruksela II bis przewiduje, iż dzieci powinny trafiać do rodziny zastępczych, w których zostaną zachowane ich więzy kulturowe. W tym tygodniu zapadnie decyzja o tym czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do unijnych przepisów.

Krótszy czas pracy dla pracującego rodzica?

Skrócenie o godzinę czasu pracy jednemu z rodziców dzieci do 15 roku życia - przewiduje poselski projekt zmian w Kodeksie pracy. Wprowadzenie takiego zapisu doprowadzi do rozregulowania organizacji pracy - uważa Konfederacja Lewiatan.

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

REKLAMA

Krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia - ocena zmiany

Powstał projekt zakładający krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia. Jedno z rodziców dziecka nie mogłoby pracować dłużej niż 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godzin pracy. Jak proponowaną zmianę Kodeksu pracy ocenia Konfederacja Lewiatan?

Czas pracy kierowców - dwie pory nocne

Nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym w szczególności te, które określają kary za przekroczenia czasu pracy w porze nocnej budzą wątpliwości, przedsiębiorców i kierowców. Okazuje się, że także Wojewódzkie Inspekcje Transportu Drogowego mają różne interpretacje tych przepisów.

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny". Skraca on czas pracy pracownika z 8 na 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

Świadczenie dla rodziny zastępczej - już od dnia umieszczenia w niej przez sąd dziecka

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach wydało ważne orzeczenie dot. świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej - przysługuje ono od momentu faktycznego umieszczenia w niej dziecka. Kolegium zmieniło tym samym swoją wcześniejszą decyzję o tym, że świadczenie należy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej, dzięki czemu rodzina zastępcza i dziecko nie muszą czekać na wyrok sądu administracyjnego.

REKLAMA

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie?

500 plus dla samotnych rodziców a zasądzone alimenty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że świadczenie 500 plus (świadczenie wychowawcze) nie należy się, jeśli samotnemu opiekunowi nie zostały ustalone alimenty na dziecko. Bez znaczenia pozostaje fakt czy rodzic wnioskuje o pieniądze na pierwsze czy kolejne dziecko.

12 listopada – współczynnik ekwiwalentu za urlop i inne obowiązki

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego a często w trakcie okresu rozliczeniowego (tak jak to było w związku z ustanowieniem 12 listopada 2018 r. świętem narodowym), oznacza dla firm konieczność wdrożenia zmian w organizacji pracy. Przedsiębiorcy muszą obliczyć na nowo wymiar czasu pracy, wynagrodzenie za pracę w nocy oraz współczynnik do obliczenia ekwiwalentu za urlop.

Praca oparta na realizowaniu zadań

Zadaniowy czas pracy zyskuje w oczach pracodawców oraz pracowników. Wybierając taki model współpracy, obie strony zyskują sporo możliwości. Pracownik jest panem swojego czasu i sam decyduje, gdzie, jak i kiedy pracuje. Pracodawca natomiast nie musi zapewniać podwładnym miejsca do pracy, zwolniony jest również z obowiązku kontrolowania kolejnych etapów realizacji zlecenia. Liczy się to, by efekt końcowy był zadowalający, a zadanie zostało wykonane w terminie.

Projekt znoszący obowiązek szczepień w komisjach sejmowych

Sejmowe komisje zajmą się projektem znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne.

MEN: nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na religię dyskryminujące

"Bariery w dostępie do lekcji religii mniejszościowych lub lekcji etyki, czy też nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na lekcje religii organizowane w szkole, mogą stanowić przejawy dyskryminacji ze względu na religię i światopogląd - napisał wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich. MEN zapowiada zmianę przepisów w tym zakresie.

Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny postulatom likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. RPD podkreśla, iż działania skutkujące obniżeniem wskaźników wyszczepialności dzieci zaprzeczają prawu dziecka do jego życia i zdrowia.

Dodatek za pracę w nocy w 2019 roku

W związku ze wzrostem płacy minimalnej w 2019 r., wzrośnie również kwota dodatków za pracę w nocy. Jak obliczyć wysokość dodatku w poszczególnych miesiącach?

Jak zarządzać czasem w pracy?

Organizacja czasu to jedna z bardziej cenionych przez pracodawców umiejętności. Raczej nie umieszcza się jej w życiorysie, ponieważ wydaje się być kompetencją oczywistą. A jednak wielu, jeżeli nie większość, pracowników ma poważne problemy z zarządzaniem swoim czasem służbowym. W efekcie zaległości się piętrzą, a ludzie żyją w coraz większym stresie. Przyswojenie kilku prostych zasad pozwoli jednak lepiej zaplanować swój dzień i wywiązać się ze wszystkich powierzonych obowiązków.

Wolne 12 listopada w branży transportowej - wynagrodzenie, skutki

Jakie skutki dla branży transportowej będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, tj. 12 listopada 2018 r.? Jaki wpływ będzie to miało na pracę i wynagrodzenie kierowców?

NSA: dziecko pochodzące z surogacji w związku jednopłciowym ma prawo do obywatelstwa RP

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn - z których jeden to obywatel RP - mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. NSA podkreślił, iż dziecko nie może być zaś dyskryminowane, ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców.

Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad po 1 stycznia 2019 r.

Pracodawcy będą mieli rok na dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad. Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w sprawie dokumentacji pracowniczej i jej elektronizacji.

Paszport dla dziecka – 2019 r.

Jeśli twoje dziecko, samo lub z tobą, wybiera się na wycieczkę poza granice UE, musisz koniecznie wyrobić mu paszport. Procedura i koszty uzyskania paszportu dla dziecka są zróżnicowane i zależne od wieku dziecka. Jak uzyskać paszport dla dziecka w 2019 r.?

Rezygnacja ze zmian czasu od 1 kwietnia 2019 roku - konsekwencje

Rezygnacja ze zmian czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni może stać się rzeczywistością. Ostatnią zmianą czasu byłoby przestawienie zegarków z dniem 1 kwietnia 2019 r. Wyrób sobie własne zdanie. Sprawdź, jakie konsekwencje niesie za sobą stosowanie czasu letniego przez cały rok, czasu zimowego przez cały rok i obecnego modelu dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku.

500 plus w okresie 2018/2019 – uprawnieni, kryterium dochodowe, wniosek

Rodzice, którzy chcą otrzymać świadczenie 500 plus na pełny okres świadczeniowy 2018/2019, powinni złożyć wniosek do końca października 2018 r. Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia wychowawczego? Jakie kryterium dochodowe należy spełnić?

Zasiłek rodzinny dla samotnych rodziców

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na otrzymanie pomocy, w postaci zasiłków rodzinnych. Szczególnym przypadkiem uprawnionych do zasiłku są samotni rodzice.

Dla kogo 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy

Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tą epizodyczną ustawą dzień 12 listopada będzie świętem i dniem wolnym od pracy tylko w bieżącym 2018 roku.

12 listopada wolny od pracy - jakie skutki dla pracodawców?

Decyzja o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy będzie miała negatywne skutki gospodarcze - uważają pracodawcy. Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, czy też w trakcie okresu rozliczeniowego to duże zmiany w organizacji pracy, w ustalaniu grafików.

12 listopada wolny od pracy - co z ekwiwalentem i harmonogramem pracy?

12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. Tak zdecydował Sejm podczas posiedzenia w dniu 23 października. Dodatkowy dzień wolny, jak podkreśla Grant Thornton, powoduje, że zmianie ulega współczynnik do wypłaty ekwiwalentu za urlop oraz zatwierdzony harmonogram czasu pracy.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - decyzja Sejmu

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy - tak zdecydował Sejm. To z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodatkowy dzień wolny od pracy nie będzie dotyczył szpitali oraz aptek.

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym staje się rzeczywistością, a wszystko to za sprawą technologii mobilnych. Ile czasu polscy pracownicy poświęcają na pracę z domu, a ile na pracę w drodze do miejsca pracy? Jak dane te prezentują się na tle innych narodowości?

Dodatek do wynagrodzenia i czas wolny za pracę w nadgodzinach

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz stałego wynagrodzenia, przysługuje specjalny dodatek. Na co jeszcze może liczyć pracownik, który wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy?

Czym są Szkolne Kasy Oszczędności (SKO)?

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) powracają do szkół. W programie prowadzonym przez PKO BP uczestniczy co trzecia placówka w Polsce, co daje wynik 4,5 tys. szkół podstawowych, a uczniowie zgromadzili na rachunkach ok. 60 mln zł. Czym są Szkolne Kasy Oszczędności i jakie korzyści płyną z oszczędzania?

Odbiór dziecka z przedszkola a RODO

Wychowawca powinien mieć pewność, że osoba odbierająca dziecko jest upoważniona przez jego prawnych opiekunów. Jednak na fali RODO-paniki, która wybuchła na początku roku szkolnego, wiele przedszkoli i szkół staje na głowie, by zdobyć papierową podkładkę na wszystkie dane osobowe, które przetwarzają. Czy słusznie?

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 2019

Za święto wypadające w sobotę pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. W 2019 roku żadne ze świąt nie przypada na sobotę. Sprawdź, które dni są dla pracownika ustawowo wolne w 2019 roku.

NSA: nieuznanie aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci przejawem dyskryminacji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję w sprawie nieuznania aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci. NSA uznał, iż doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.

Chyba każdy kierowca instynktownie czuje, że przewożenie dziecka w samochodzie przy zabezpieczeniu go wyłącznie pasami jest niewystarczające. Ci, którzy tak uważają mają rację – takie zachowanie jest lekkomyślne i karane mandatem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie podróży należy skorzystać z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Jakie dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku bezpieczeństwa i kiedy ten obowiązek ustaje?

Elastyczna praca dla rodziców niepełnosprawnych dzieci po zmianach 2018

Od 6 czerwca 2018 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali nowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi, między innymi poprzez wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę.

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka

Jak uregulowane prawnie jest zarządzanie majątkiem małoletniego dziecka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czas pracy niepełnosprawnego nauczyciela

Zgodnie z ogólną zasadą, czas pracy niepełnosprawnego nauczyciela nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Czy może pracować w godzinach nadliczbowych?

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem w miejscu pracy?

Aby poprawić efektywność pracy, warto się stosować do zasad zarządzania czasem i zarządzania sobą w czasie. Na czym one polegają? Dlaczego tak ważne jest codzienne planowanie dla pracy?

Dzień wolny za święto w sobotę w 2019 i 2020 r.

Czy w 2019 i 2020 r. otrzymamy dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę? Kiedy i w jaki sposób pracodawca powinien udzielić takiego dnia wolnego?

Krótszy czas pracy rodziców, obowiązek podania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu - Sejm debatuje nad zmianami w Kodeksie pracy

Sejm debatuje nad ważnymi zmianami w prawie pracy. Posłowie zadecydują, czy należy skrócić czas pracy do 7 godzin rodzicom lub opiekunom dziecka do lat 15 oraz czy wprowadzić obowiązek podania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu, pod groźbą grzywny. Czy proponowane zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.?

Wyprawka szkolna dla niepełnosprawnych dzieci 2018/2019

Wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2018/2019 ma otrzymać ok. 32 269 uczniów niepełnosprawnych. Celem przyjętego przez Radę Ministrów programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów.

Kosiniakowe 2019 – dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2019 r. będzie przysługiwało w kwocie 1000 zł miesięcznie. Nie zmieniły się również zasady przyznawania świadczenia.

Czas pracy kierowcy w porze nocnej

Nowe regulacje w prawie transportowym weszły w życie na początku września tego roku. Teraz należy dołożyć wszelkich starań, aby się do nich dostosować. W celu uniknięcia konsekwencji, należy w pełni zrozumieć co i w jakim stopniu uległo modyfikacjom. Jedną ze zmian jest kara za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej.

Miejsce zamieszkania małoletniego a władza rodzicielska nad nim

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku osób małoletnich, trudno jednak mówić o prawie do samostanowienia w tej kwestii. Miejsce zamieszkania dziecka regulowane jest zatem w prawie cywilnym, w sposób szczególny.

Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną tylko do końca listopada 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. nie będą już przyjmowane wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka w ramach programu "Dobry start". Świadczenia otrzymało już 40 procent uprawnionych rodzin.

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

REKLAMA