REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.
Według raportu "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" przygotowanego przez ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), do 2025 r. rynek usług księgowych urośnie o 10 proc. Jednocześnie wciąż brakuje księgowych. – Dlatego firmy księgowe inwestują w automatyzację i cyfryzację procesów – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.
Nowe laptopy lub tablety dla uczniów, to jeden z punktów „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji” – strategicznego dokumentu, który wyznacza ramy polityki państwa i działań dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach laptopy mają trafić do uczniów?
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która ma uzależnić dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, od tego czy będzie on posiadał swój odpowiednik cyfrowy i to niezależnie od daty, w której to dopuszczenie do użytku nastąpiło. Cyfryzacja ma zatem objąć wszystkie podręczniki szkolne, tym samym – istotnie odciążając tornistry uczniów. Pozostaje jednak pytanie – czy podręczniki te będą dostosowane również do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami?
REKLAMA
Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.
Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego obecny kryzys dochodów budżetowych (zwłaszcza w zakresie VAT) ma swoje źródło we wprowadzonych w ciągu ostatnich lat rozwiązaniach dot. cyfryzacji podatków.
8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.
Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?
REKLAMA
Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza konsultacje planowanych założeń konkursu na budowę sieci dostępu do szybkiego internetu w ramach KPO.
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna prace nad wdrożeniem do polskiego prawa Data Act, czyli Aktu w sprawie danych, i zaprasza do udziału w prekonsultacjach. Data Act jest unijnym aktem prawnym, który wszedł w życie 11 stycznia 2024 r., a będzie stosowany od 12 września 2025 r.
Praca tymczasowa w Polsce w 2024 roku - na co zwracają uwagę pracownicy w ofercie pracy? Kim jest pracownik tymczasowy? Jakie są główne wyzwania pracodawców? Co się zmieniło od 2023 roku?
Parlament Europejski przegłosował ustanowienie ram Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. Umożliwi to przyspieszenie realizacji projektu pilotażu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Portfel zapewni obywatelom UE dostęp do usług publicznych i prywatnych.
Wchodzą w życie przepisy przyjęte w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne będą blokowane.
Jak wynika z raportu oceniającego stopień transformacji cyfrowej edukacji w szkołach publicznych, problemy z internetem dostarczanym przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną powodują posiłkowanie się zewnętrznym łączem, a tylko w co trzeciej szkole nie ma problemów z internetem.
Zatwierdzony przez Parlament Europejski AI Act to pierwsza regulacja szeroko obejmująca obszar sztucznej inteligencji. Michał Boni, były minister cyfryzacji, uważa, że należy przygotować plan wdrożenia regulacji o sztucznej inteligencji.
Już czterech na dziesięciu pacjentów umawia się do lekarza przez aplikację. Sektor prywatny buduje fundament pod ogólnopolskie rozwiązanie dla całej opieki zdrowotnej.
Profil zaufany to nasze cyfrowe okienko w urzędzie. Pozwala korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług publicznych, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Dzięki profilowi zaufanemu można złożyć podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez potrzeby drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i wysyłania pocztą.
Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, pełnym zmian i nowych wyzwań, zarządzanie personelem stało się jednym z kluczowych elementów sukcesu każdej organizacji. W erze cyfrowej, gdzie technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia, również w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi pojawiają się innowacyjne trendy. Sztuczna inteligencja (SI) i narzędzia analizy danych stają się nieodłącznymi elementami skutecznego zarządzania personelem.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.
Rozpoczynamy prekonsultacje Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce (PCTE) - poinformował dzisiaj resort edukacji i nauki. Prekonsultacje potrwają do 28 listopada, są efektem wprowadzenia polityki cyfrowej transformacji edukacji w Polsce.
e-Doręczenia. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że 10 grudnia wchodzi w życie obowiązek stosowania e-Doręczeń przez podmioty publiczne wskazane w ustawie. Jak dołączyć do systemu? Co w przypadku problemów?
Około 80 proc. wszystkich pracujących nie pracuje przy biurku. Czy czują się sfrustrowani z powodu nieuwzględnienia ich w cyfrowej strategii firmy? Okazuje się, ze część z nich tak. Jak włączyć pracowników bez biurka (i komputera) w proces cyfryzacji przedsiębiorstwa?
W dzisiejszych czasach, erze cyfrowej, technologia odgrywa kluczową rolę w naszym życiu zawodowym. Cyfryzacja zmienia nasze miejsca pracy, wprowadzając nowe wyzwania, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe kwestie prawne, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań.
Dlaczego firmy produkcyjne obawiają się nowych, inteligentnych technologii? Wiele z nich boi się związanych z tym kosztów i zakłócenia procesów produkcyjnych. Wahają się, nawet wtedy, gdy na horyzoncie są liczne korzyści.
Cyfryzacja przemysłu w Polsce przyspiesza. Które firmy najlepiej radzą sobie w obszarze transformacji cyfrowej? Siemens Polska przygotował kolejną edycję badania poziomu digitalizacji. W raporcie Digi Index 2023 po raz pierwszy znalazły się również duże firmy produkcyjne zatrudniające powyżej 250 pracowników.
Realny ślad technologii: dlaczego dyskusja o ekologii w branży IT jest toczona zaskakująco cicho? – to tytuł panelu dyskusyjnego, któremu podczas konferencji InternetBeta partnerował the:protocol. Platforma od czerwca tego roku inicjuje dyskusję wokół cyfrowej ekologii, jej związku z raportowaniem ESG oraz wpływem coraz bardziej ekologicznych postaw specjalistów_tek na decyzje o zatrudnieniu.
84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.
Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT.
Cyfryzacja to termin, który w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie?
Rynek pracy wymaga, żeby uczniowie kończący szkoły znali możliwości technologii. Technologie zmienią szkołę – będziemy mogli robić rzeczy ciekawiej, wydajniej i bardziej nowocześnie.
Na całym świecie branża detaliczna zainwestowała w ubiegłym roku 181 mld dolarów w technologie dla handlu i rozwiązania cyfrowe. Handel inwestuje spore środki w innowacje, jednak większość przedstawicieli branży nadal nie jest zadowolona z poziomu technologicznego zaawansowania swojej organizacji i planuje inwestycje.
Szesnaście milionów Polaków korzysta z Profilu Zaufanego – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że jako metody autoryzacji oprócz SMS-ów można też użyć aplikacji mObywatel.
Największe problemy i jednocześnie wyzwania związane z pracą księgowego to częste zmiany przepisów – 87% wskazań i niejasność przepisów – 61%. Zakres wymaganej od księgowego wiedzy nieustannie się powiększa. Zmiany zasad rozliczania powodują, że także zawodowi księgowi posiłkują się automatycznymi platformami – w przypadku faktura.pl ich liczba zwiększyła się o 95% od 2020 roku. Księgowość automatyczna może także być korzystna ze względu na zbliżającą się obligatoryjność Krajowego Systemu e-Faktur.
Rada ds. Cyfryzacji ma zarekomendować rządowi zakaz korzystania z chińskiej aplikacji TikTok przez urzędników i pracowników administracji publicznej na telefonach służbowych.
Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.
KSeF to elektroniczny system wymiany faktur, który w Polsce będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Integracja z nim jest konieczna dla wszystkich firm i wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w kwestii digitalizacji danych i dokumentów biznesowych.
- Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.
Po pandemicznej stagnacji rynek robotyki wrócił na ścieżkę dynamicznych wzrostów. W 2021 roku na świecie zainstalowano rekordową liczbę 517 tys. robotów przemysłowych.
Niełatwe czasy stawiają przed polskimi firmami ogromne wyzwania. Wyzwania, z którymi mierzyć się muszą przede wszystkim osoby odpowiedzialne za finanse, ale też kadry i ogólne bezpieczeństwo rynkowe organizacji. Te elementy skupiają się w osobie CFO.
Polski rynek edukacji cyfrowej czeka w najbliższych latach sprzyjająca koniunktura. W tym roku zacznie się wdrażanie nowych programów, finansowanych z funduszy europejskich.
Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.
REKLAMA