REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Catfishing

Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

Phishing

Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

Cyberatak

Cyberatak to celowe wykorzystanie technologii komputerowych w celu uszkodzenia, zakłócenia lub zdobycia nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych, sieci lub danych. Obejmuje to różnego rodzaju ataki na infrastrukturę informatyczną, takie jak komputery, sieci, serwery czy urządzenia mobilne.

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina zajmująca się zapobieganiem atakom, ochroną systemów informatycznych, danych oraz infrastruktury cyfrowej przed zagrożeniami pochodzącymi z przestrzeni internetowej. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną przez aplikacje w chmurze. Jak się ustrzec?

Cyberprzestępcy próbują pozostać niezauważeni, dostarczając szkodliwe pliki lub wirusy za pośrednictwem popularnych aplikacji w chmurze. Jakich aplikacji unikać i jak ustrzec się przed kradzieżą danych?

Korzystanie z Internetu groźne dla firm?

Korzystanie z Internetu może być groźne dla użytkowników i firm, bo cyberprzestępcy korzystają z coraz nowszych rozwiązań do kradzieży danych. Jak się zabezpieczyć?

REKLAMA

Uwaga na oszustów! Gdzie wyłudzają dane tym razem?

Uwaga na oszustów! NASK ostrzega przed oszustami, którzy w dalszym ciągu podszywają się pod platformę Allegro i wyłudzają dane do portalu Allegro.

Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w Sejmie. Jakie zmiany nas czekają?

Cyberbezpieczeństwo. Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który ma wzmocnić pozycję jednostek odpowiadających za cyberbezpieczeństwo, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w poniedziałek wpłynął do Sejmu.

Chat GPT - nowa broń hakerów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa!

Chat GPT, to jedno z narzędzi AI. Wyścig zbrojeń pomiędzy dostawcami systemów bezpieczeństwa IT a hakerami nasili się wraz z nadejściem tej nowej tej broni, jaką jest generatywna sztuczna inteligencja. 

Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną?

Cyberprzestępcy biorący za cel pocztę elektroniczną wykorzystują różnorodne formy ataków. Do najczęstszych należą: spam, złośliwe oprogramowanie, kradzież danych, phishing i podszywanie się.

Unijna dyrektywa NIS2 ma zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa. Czy przedsiębiorcy są gotowi?

Znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia danych w ostatnich latach sprawił, że Unia Europejska wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących bezpieczeństwa sieci i informacji. Nowa dyrektywa, nazywana NIS2, ma zwiększać ogólny poziom cyberbezpieczeństwa i możliwości reagowania na incydenty w firmach z UE. 

Sztuczna inteligencja szansą dla hakerów

Od lat opracowujemy systemy cyberbezpieczeństwa bazujące na uczeniu maszynowym.  W 2005 roku w naszych laboratoriach zaczęliśmy rozwijać automatyzację analizy. Stopniowo te projekty przekształciły się w pełnowartościowe struktury uczenia maszynowego. Od tego momentu, tylko kwestią czasu było kiedy cyberprzestępcy zrobią to samo. Nastąpiło to teraz, po 18 latach. Zaczęliśmy obserwować, że sztuczna inteligencja wpiera złośliwe oprogramowanie.

Jest bezpiecznie? Rozmowa z ChatemGPT

Internet, cyberbezpieczeństwo, cyberprzestępczość to tematy kolejnej rozmowy, jaką portal Infor.pl przeprowadził z ChatemGPT. Nasz rozmówca mówi o roli sztucznej inteligencji w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Przyznaje także, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą służyć również e-przestępcom.

Inteligentny dom na celowniku hakerów

W gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi. Z jednej strony ułatwiają i urozmaicają życie, zaś z drugiej zagrażają bezpieczeństwu domowników. Jak zachować bezpieczeństwo?

Dziecko żyje w dwóch rzeczywistościach: tej realnej i w cyberświecie. Rozmowa z prof. Mariuszem Zbigniewem Jędrzejko

Trzeba przekonać rodziców, że konieczne jest tworzenie szans na rozwój dziecka, jego myślenia, krytycyzmu, ostrożności i roztropności. Jeśli się to nie uda, będziemy mieli cyfrowych zombie, „cyfrowe mięso armatnie”, półgłówków sterowalnych przez algorytmy, coraz krócej i gorzej żyjących, o zaniżonej samoocenie i coraz głupszych – mówi dr hab. Mariusz Zbigniew Jędrzejko, pedagog i socjolog, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Cyberbezpieczeństwo niezbędne dla ochrony wizerunku firmy

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie  firmy korzystają z internetu i technologii cyfrowych, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i pojawiających się nieprawdziwych informacji, staje się niezwykle ważna. Coraz częściej słyszymy o atakach na duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje, osoby publiczne, czy marki osobiste, co bezpośrednio zagraża ich reputacji. 

Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

Rośnie liczba ataków hakerskich. Jak chronić swoje dane?

Pomysłowość przestępców w wymyślaniu nowych sposobów wyłudzenia danych osobowych jest bardzo duża. Ale mechanizm działania zawsze podobny. 

Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych już za trzy lata

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma powstać dzięki inwestycjom zaplanowanym na lata 2024-2026. Ma ono zapewnić ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków. Rząd przyjął 21 marca projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD. Centrum ma być realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

Luka bezpieczeństwa w Microsoft Outlook. Konieczna natychmiastowa interwencja administratorów

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w komunikacie z 15 marca 2023 r. poinformował, że Microsoft opublikował informację o krytycznej (czyli łatwej do wykorzystania i o szerokich skutkach) podatności w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia konta, bez udziału użytkownika. Podatność była aktywnie używana w atakach przeprowadzanych przez jedną z grup powiązanych z rosyjskim rządem od kwietnia 2022 roku, w tym także w Polsce. Zalecane jest podjęcie natychmiastowych działań przez administratorów wszystkich organizacji, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook.

Inwazja hakerów. Firmy testują systemy bezpieczeństwa

9 na 10 dużych organizacji z Europy i Ameryki Północnej zwiększyło swoje budżety na bezpieczeństwo infrastruktury IT - wynika z raportu. Firmy muszą się bronić, bo działania cyberprzestępców przybrały rozmiary frontalnej ofensywy. 

Bezpieczeństwo danych w skrzynce e-mail

Z badania wynika, że statystyczny użytkownik poczty elektronicznej wysyła i odbiera rocznie około 2524 wiadomości e-mail, poświęcając na to około godzinę dziennie. 

Kobiety chroniące firmę przed hakerami – coraz powszechniejszy przypadek

W 2021 roku na świecie brakowało około 3,5 miliona pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Niepokój związany z niedoborem talentów technologicznych narasta od lat. Kobiety mogą pomóc w branży IT.

Milion dolarów – potencjalny koszt cyberataku z poprzez e-mail

75% badanych organizacji zostało skutecznie zaatakowanych z wykorzystaniem poczty e-mail w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Usuwanie skutków może kosztować średnio ponad milion dolarów. Im więcej pracujących zdalnie, tym większe niebezpieczeństwo.

Cyberprzestępcy również korzystają ze sztucznej inteligencji. Czy jest na to sposób?

Choć AI może być potężnym narzędziem dla cyberprzestępców, pozwalając im na automatyzację ataków i skuteczniejsze unikanie wykrycia, może być również potężnym narzędziem dla specjalistów ds. bezpieczeństwa, pozwalając im na szybsze i skuteczniejsze wykrywanie i reagowanie na niebezpieczeństwa.

Czy rosyjscy hakerzy mogą wziąć na cel infrastrukturę krytyczną w Polsce?

W dawnych czasach złoczyńcy zatruwali studnie, dziś mogą zrobić to samo, nie wychodząc nawet z domu. Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 roku zakłócone w wyniku. Niestety wielu przedsiębiorców ślepo wierzy, że im taki atak nie grozi, biją na alarm twórcy opracowania.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa niezgodna z prawem unijnym?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, zmiany proponowane w nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) mogą nie być w pełni zgodne z prawem unijnym. Obawia się, że proponowany zmiany być niewłaściwie bądź niewystarczające, co doprowadzi do konieczności wprowadzania dalszych modyfikacji. A za to mogą już zapłacić przedsiębiorcy. 

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Badanie: ponad 60 proc. Polaków obawia się kradzieży danych osobowych

O bezpieczeństwo danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ofiarą ich wycieku lub kradzieży padło 15 proc. rodaków, a 40 proc. doświadczyło próby ich wyłudzenia.

Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

Vishing, czyli jak oszuści wyłudzają dane podszywając się pod pracowników KNF?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników i pracowników innych instytucji finansowych, czyli vishingiem. Próbują w ten sposób wyłudzić dane umożliwiające przejęcie kontroli nad komputerem.

Rewolucja energetyczna w cieniu cyberprzestępców. Czy polska infrastruktura strategiczna jest bezpieczna?

Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce. 

Ataki na łańcuchy dostaw, automatyzacja - trendy cyberbezpieczeństwa 2023

Organizacje będą musiały stawić czoła większej liczbie nieznanych ryzyk cybernetycznych Pogłębiający się niedobór kadrowy, przełoży się na przeciążenie i wypalenie analityków. Organizacje są bardziej podatne na włamania. Zbiór prognoz

Hakerzy w sieci. I co dalej?

Hakerzy w internecie. Internauci miesiącami często nie zdają sobie sprawy z tego, że padli ofiarą cyberataku. Hakerzy działają po cichu i w ukryciu. Potrafią przebywać w wewnętrznej sieci przedsiębiorstwa wiele miesięcy zanim zostaną zauważeni.

Cyberataki: czego w nadchodzącym roku mogą spodziewać się polskie firmy?

Jak wynika z ostatnich raportów, w pandemii liczba cyberataków osiągnęła swój szczyt, a z powodu trwającego konfliktu w Ukrainie sytuacja ta będzie się utrzymywać. Polska, pod względem ilości cyberataków, w 2022 roku zajęła szóste miejsce w Europie. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Czerwony, fioletowy, niebieski – kolory zespołów ds. cyberbezpieczeństwa?

Aby zwiększyć poziom zabezpieczeń konieczne jest połączenie działań trzech zespołów – niebieskiego, czerwonego i fioletowego. Każdy z nich odpowiada za inne elementy ochrony, ale wspólnie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmowych.

Jak chronić dane osobowe w sieci?

Kradzież tożsamości w Internecie to z perspektywy globalnej bardzo powszechne zjawisko. Badania wskazują, że każdego roku około 9 mln Amerykanów jest narażonych na cyberprzestępstwo. W naszym kraju dochodzi rocznie do 1,5 mln naruszenia danych Liczba rośnie z roku na rok, niosąc za sobą różne konsekwencje.

Ataki wykorzystujące szyfrowanie pokonują ochronę 70% organizacji

Dzisiejsze organizacje borykają się z olbrzymim obciążeniem ruchu w sieci i słabą widocznością niebezpieczeństw – w przypadku 45% kończy się to wieloma naruszeniami zabezpieczeń.

Black Friday – jak chronić dane przed cyberprzestępcami

Black Friday. Popularność „świąt konsumpcji” rośnie także dzięki zakupom online. Warto jednak pamiętać, że gdy konsumenci szukają promocji a sklepy zysku, cyberprzestępcy próbują wykorzystać każdą okazję, aby wykraść dane – nie tylko klientów, ale także sprzedawców.

Rady Nadzorcze odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę?

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych nakłada istotne obowiązki na rady nadzorcze i wyposaża je w narzędzia kontroli, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zabezpieczeń przed atakami hakerów.

Hakerów sposoby na podszywanie. Jak się bronić?

Phishing jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najgroźniejszych rodzajów cyberataków. Haker podszywa się pod administratora strony w celu wyłudzenia danych.

Najbardziej ufamy branżom, w których dochodzi do największej liczby wycieków danych!

Najbardziej ufamy branżom, w których dochodzi do największej liczby wycieków danych - dowiadujemy się z raportu Procontent Communication pt. „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?”. Badaniu opinii publicznej poddano wiarygodność poszczególnych sektorów gospodarki w kwestii praktyk mających na celu ochronę danych.

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Bezpieczeństwo krajowe pod znakiem zapytania — alarmują specjaliści IT

7 na 10 informatyków, biorących udział w badaniu uważa, że naruszenie bezpieczeństwa korporacyjnych sieci może poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Przestarzała infrastruktura to łatwy cel dla hakerów, a konsekwencje będziemy ponosić wszyscy. Czy atak hakerów może zablokować wodę w kranie?

Większa uwaga na cyberbezpieczeństwo w Polsce. Powód - wojna i pandemia

64% dyrektorów i menedżerów polskich firm obawia się cyberataku, rodzime przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Znaczący wpływ na zmianę postaw miały pandemia oraz inwazja na Ukrainę.

REKLAMA