REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cudzoziemcy, Ukraina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy nieodebrane towary można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka nie może zaliczyć strat wynikłych z niewydanego towaru do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ strata nie jest definitywna, nie wynika wyłącznie z okoliczności niezależnych od podatnika, a także nie jest wystarczająco udokumentowana.

Kiedy pobyt w Polsce przyznaje status rezydenta podatkowego dla obywatela Ukrainy?

Dyrektor KIS stwierdził, że pobyt w Polsce ponad 183 dni nie gwarantuje automatycznego statusu rezydenta podatkowego, jeżeli główne centrum interesów życiowych wnioskodawcy pozostaje poza granicami kraju.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

REKLAMA

R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

REKLAMA

Prawie 7 proc. zatrudnionych w Polsce to cudzoziemcy. GUS podał dane za marzec 2023 r.

Ponad milion obcokrajowców pracowało w Polsce w końcu marca 2023 r. Cudzoziemcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce. Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 państw.

Czy darowizna mieszkania dla obywatela Ukrainy zamieszkałego w Polsce jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna mieszkania na rzecz obywatelki Ukrainy zamieszkałej w Polsce, przenosząca całość spółdzielczego prawa do lokalu z majątku wspólnego małżonków na jej majątek osobisty, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Praca cudzoziemców. Czy student – cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę

Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy. 

Czy umowa depozytu nieprawidłowego podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że nabycie środków pieniężnych przez wnioskodawczynię od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa rodzaje czynności, które podlegają temu podatkowi, umowa depozytu nieprawidłowego nie jest wśród nich.

Darowizny od matki z Ukrainy. Jakie skutki podatkowe?

Otrzymanie darowizny od bliskich za granicą może rodzić wiele wątpliwości podatkowych. W tym artykule skupimy się na interpretacji indywidualnej dotyczącej otrzymania darowizny od matki z Ukrainy przez osobę mieszkającą w Polsce, z uwzględnieniem stanu faktycznego oraz wyjaśnień Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Wiemy, ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r. GUS podał dane

Ponad milion cudzoziemców pracowało w Polsce w końcu 2022 r. Stanowili oni 6,5% ogólnej liczby wykonujących pracę w naszym kraju. Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3%. Główny Urząd Statystyczny podał dane o cudzoziemcach wykonujących pracę w Polsce w 2022 r.

Czy pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest zwolniona z podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.

Czy otrzymanie rekompensaty za mienie zabużańskie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że rekompensaty za mienie pozostawione poza granicami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od 1 sierpnia 2023 r. zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Trzeba sprawdzić dokumenty

Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej). 

Czy wypłata rekompensaty za mienie pozostawione na kresach podlega opodatkowaniu?

W artykule omawiamy kwestię rekompensaty za mienie pozostawione na kresach. Decyzją wojewody potwierdzono uprawnienie do rekompensaty oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego. Istotną informacją jest interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która wyjaśnia, że wypłata rekompensaty nie podlega opodatkowaniu ani obowiązkowi złożenia zeznania. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi szczegółami w artykule.

Jakie są zasady rozliczania dochodów osiąganych z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski. Z tytułu działalności zarejestrowanej na Ukrainie wnioskodawca rozliczał się i opłacał podatek zgodnie z przepisami podatkowymi na Ukrainie.

Rozwój mieszkalnictwa socjalnego dla obywateli Ukrainy. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym odliczenia VAT związanego z projektem rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swoim stanowisku stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Artykuł omawia szczegóły interpretacji KIS.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego a cudzoziemcy. Terminy, sytuacja prawna obywateli Ukrainy

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomina, iż z dniem 31 lipca 2023 r. przestaną obowiązywać specjalne rozwiązania dla cudzoziemców wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. To skutek odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na terytorium Polski.

Czy uczestnicy zbiórki online muszą opodatkować przekazane środki?

W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU), środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki internetowej, które mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie, nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że organizator zbiórki nie jest jej beneficjentem, a zatem nie nabywa środków na własność.

Praca sezonowa cudzoziemca

Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce - jednak tylko w konkretnych branżach i przez określony czas. Określone są szczegółowo podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, biorąc pod uwagę znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się czynności i uwarunkowania sezonowe.

Zagraniczni pracownicy będą zmuszeni do mówienia po polsku?

Zagraniczni pracownicy będą zmuszeni do mówienia po polsku? Konfederacja przedstawi w środę 10. punktowy pakiet polityki migracyjnej. Jeśli ktoś chce przyjechać i pracować w Polsce, to ma się uczyć języka polskiego, respektować nasza kulturę i obyczaje - mówił w środę w Polsat News poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Czy otrzymanie darowizny pieniężnej z zagranicy (z Ukrainy) jest opodatkowane w Polsce?

Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce? 

Polskie firmy uprzywilejowane na Ukrainie? Porozumienie bliżej

Mamy nieformalne porozumienie, że polska firma działająca na Ukrainie jest traktowana dokładnie tak, jak ukraińska; w najbliższym czasie zostanie spisane oficjalne porozumienie międzyrządowe - powiedziała wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.

Praca cudzoziemców: Czy podwyżka wynagrodzenia wymaga nowego zezwolenia

Zezwolenie na pracę, które pracodawca uzyskuje, kiedy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa między innymi wynagrodzenie, jakie ma otrzymywać pracownik – cudzoziemiec. Jakie powinno być to wynagrodzenie? Czy pracodawca może dać podwyżkę pracownikowi – cudzoziemcowi? Wyjaśniamy.

17 proc. absolwentów studiów medycznych to cudzoziemcy. Czy zostają w Polsce?

W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. cudzoziemców. Liczba ta wzrosła w ostatnich latach. W 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys.

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

Emilewicz: projektem nowelizacji ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu zajmie się rząd

Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

KE potwierdziła, że Ukraina nie może żądać od polskich przewoźników dodatkowych zezwoleń

Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy – przekazał w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak wielu obcokrajowców kupuje mieszkania od deweloperów

Czy wśród nabywców nowych mieszkań są obcokrajowcy? Jak dużą grupę stanowią? Z jakich krajów pochodzą? Jakich mieszkań poszukują?

Kantory będą informować NBP o zakupie i sprzedaży ukraińskiej hrywny

Kantory będą miały obowiązek informować Narodowy Bank Polski o zakupie i sprzedaży ukraińskiej hrywny. Ma to odbywać się w ramach sprawozdawczości związanej z bilansem płatniczym. Takie jest założenie rozporządzenia, które przygotowuje Ministerstwo Finansów.

Produkty rolne z Ukrainy: Zakaz przywozu uchylony

Rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych zostało uchylone z dniem 2 maja. Przepisy krajowe zostaną zastąpione unijnymi środkami zapobiegawczymi dotyczącymi przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Od 5 maja 2023 r. nowe zasady zatrudniania cudzoziemców i nowy wzór zaproszenia

W dniu 5 maja 2023 r. wejdą w życie nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Jakie będzie wyglądał wzór zaproszenia, wzór formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń oraz jaka jest wysokości środków, które powinien posiadać zapraszający?

Dalsze trwanie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – skutki prawne

W Polsce nadal jest formalnie utrzymywany stan zagrożenia epidemicznego. Jakie skutki prawne powoduje utrzymywanie tego stanu?

Przepisy dotyczące emerytur dla cudzoziemców nie zmieniły się w ostatnich latach

Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w Polsce.

ZUS o polskiej emeryturze dla obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy, tak samo jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przedłużenie obowiązywania zaświadczeń o objęciu ochroną czasową

Mechanizm ochrony czasowej uruchomiony decyzją wykonawczą Rady UE w marcu 2022 r. początkowo na rok, został przedłużony do 4 marca 2024 r. W związku z tym, analogicznemu przedłużeniu ulega również termin obowiązywania wydanych dotychczas zaświadczeń o objęciu ochroną czasową.

Wojna w Ukrainie nie ostudziła zapału cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce

W 2022 r. w ręce cudzoziemców trafiło blisko 14,4 tys. mieszkań. Portal GetHome.pl ustalił, że najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele Białorusi. 

Wprowadzenie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy - konsekwencje dla polskiej gospodarki i relacji międzynarodowych

Rada Przedsiębiorczości w sposób zdecydowanie negatywny ocenia rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 15 kwietnia 2023 roku wprowadzającym zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Nasz stanowczy sprzeciw dotyczy nie tylko przyjętych w rozporządzeniu rozwiązań, ale również trybu ich wprowadzania.

Produkty rolne z Ukrainy: Granica ponownie otwarta na tranzyt

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę ponownie rusza od piątku 21 kwietnia. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda wydał rozporządzenie przywracający taką możliwość. 

KAS: Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy nie dotyczy podróżnych

Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła, że wprowadzony rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych, nie dotyczy produktów przywożonych przez podróżnych na własne potrzeby. Ilość takich produktów nie może jednak wskazywać na ich przywóz w celach handlowych.

Zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zboża, jaja, owoce, warzywa, mięso. Czego jeszcze nie wolno przywozić do Polski?

W sobotę 15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. z 2023, poz. 717). Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca 2023 r. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski (m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw).

Ograniczenia sprzedaży ziemi rolnej cudzoziemcom działają

Ograniczenia w sprzedaży ziemi rolnej cudzoziemcom wprowadzone w 2016 r. są skuteczne – poinformowało ministerstwo rolnictwa. W latach 2010–2015 za zezwoleniem MSWiA sprzedano cudzoziemcom 4 949,27 ha, a w latach 2016–2022 – 191,1 ha.

Wiceminister finansów: chcemy, żeby Polska była hubem finansowym dla odbudowy Ukrainy

Tak jak Polska wypełniła rolę hubu militarnego dla Ukrainy, tak chcielibyśmy, żeby pełniła taką samą rolę jako hub finansowy, przez który będzie przechodzić finansowanie odbudowy Ukrainy – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Mimo wojny obroty handlowe Polski z Ukrainą są rekordowe

Mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak właśnie pozostanie - powiedział w środę podczas Polsko–Ukraińskiego Forum Gospodarczego prezydent Andrzej Duda.

Wielkanoc i inne święta religijne w pracy a pracownik - cudzoziemiec w Polsce. Prawo do dni wolnych

Większość Polaków przestrzega świątecznych tradycji i twierdzi, że nie wpływają one na ich pracę. Jeśli chodzi o obcokrajowców, to mamy już inne zdanie – nie potrafimy określić, jakiej są dokładnie wiary, jednak uważamy, że ich obrzędy religijne kolidują z pracą. Liczba stereotypów rośnie wraz z malejącym poziomem wiedzy o wyznaniu innych narodowości przyjeżdżających do Polski. Sami zainteresowani przyznają jednak, że jest wręcz odwrotnie. Co potwierdza najnowsze badanie wielkanocne Grupy Progres – jedynie 8 proc. cudzoziemców aktywnych zawodowo deklaruje, że na święta weźmie wolne. Obcokrajowcy pracujący w Polsce nie chcą korzystać powszechnie z prawa do urlopu na święta religijne, które obchodzą. Mimo że – zgodnie z przepisami – mają do tego prawo. 

Zboże z Ukrainy. Mechanizm kaucyjny szansą dla polskiego rynku zbóż

Mechanizm kaucyjny szansą dla polskiego rynku zbóż - takie uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Czy to rozwiąże problem napływu zboża z Ukrainy?

REKLAMA