REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy obowiązuje jeszcze wielokrotna kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19?

Kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19. Pracownik na zakładzie pracy złożył oświadczenie, że ma na utrzymaniu niepracującą żonę, (która utraciła źródło dochodu z powodu działań antycovidowych) oraz dwoje dzieci. Z tego tytułu do października 2022 r. nie miał potrącanych należności komorniczych. Czy w związku z zakończeniem stanu epidemii COVID-19 (16 maja 2022 r. - wejście w życie art. 52), pracodawca nie ma już obowiązku respektować oświadczenia i podwyższać kwot wolnych w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę pracownika? Czy za miesiąc listopad 2022r. należy obliczyć i przesłać do komornika potrącenie?

Symboliczny koniec pandemii Covid-19

Rada UE (państwa członkowskie) przyjęła we wtorek uaktualnione zalecenia o podróżach do UE i o łatwiejszym swobodnym przemieszczaniu się w UE podczas pandemii Covid-19. W myśl nowych zaleceń państwa członkowskie nie powinny ograniczać podróży ze względu na zdrowie publiczne.

Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta przyjęta przez Rząd

"Po ustawach gwarantujących wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz wynagrodzeń personelu medycznego czas na gwarancje dla pacjenta. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta" – przekazał na Twitterze szef MZ.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a przepisy antycovidowe

Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się (co do zasady) z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. To podstawowa zasada prawa podatkowego, która zapewnia podatnikowi ochronę jego praw nabytych oraz gwarancję tzw. stanów zastanych. Organy podatkowe próbują podważyć tę zasadę odwołując się (perzy określaniu biegu terminów przedawnienia) do ustawy antycovidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

REKLAMA

Co pacjencji cenią najbardziej u lekarzy, a co lekarze u pacjentów? [BADANIE]

Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Więcej zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Możliwe nowe mutacje COVID-19

Najbliższe tygodnie to będzie zdecydowany wzrost zarówno infekcji koronawirusem, jak i infekcji grypą. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że mogą pojawić się nowe mutacje COVID-19 – powiedział w środę 7 grudnia 202 r. w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie

Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony od stycznia 2023?

- Nie wykluczamy zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Ceny miedzi w Londynie w dół z powodu protestów covidowych w Chinach

Ceny miedzi. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje w reakcji na doniesienia o protestach covidowych w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany niżej wobec 8.008,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Leczenie przewlekłego bólu – jak sobie z nim radzić?

Aż 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu przewlekłego. U dużego odsetka jest on źle leczony – podkreślają eksperci. Tymczasem ból przewlekły niszczy tkankę mózgu, powoduje też wykluczenie z życia i codziennych aktywności – alarmują eksperci.

Wyrok dla przedsiębiorcy, który zorganizował imprezę weselną mimo covidowych ograniczeń

Na pół roku więzienia w zawieszeniu skazał w czwartek Sąd Apelacyjny w Białymstoku przedsiębiorcę, który zorganizował imprezę weselną w czasie obowiązywania zakazów związanych z pandemią koronawirusa. To utrzymanie orzeczenia pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Dodatek za czas przestoju 2023

Ile w 2023 r. wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Gotowość do pracy - co to jest i jak ją zgłosić? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy a zarząd sukcesyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, iż świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy przysługują również zarządcom sukcesyjnym.

COVID-19 u kobiet i mężczyzn - różnice

Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Grzybobranie - bezpieczeństwo, pierwsza pomoc

O najważniejszych zasadach grzybobrania przypomina Główny Inspektor Sanitarny. Kto powinien unikać grzybów? Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w przypadku zatrucia?

Czy lekarz ma obowiązek wydać dokumentację medyczną pacjentowi?

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw przysługujących pacjentowi. Są to uporządkowane informacje dotyczące stanu zdrowia i choroby pacjenta oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna ma duże znaczenie przy zachowaniu ciągłości leczenia.

Stan zagrożenia epidemicznego będzie przedłużony do 30 września 2022 r.

Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 30 września przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, skierowany w poniedziałek do podpisu premiera.

Kara dla pracownika za nienoszenie maseczki - czy słusznie?

Czy można odmówić noszenia maseczki w miejscu pracy? Czy możliwe jest nałożenie na pracownika kary porządkowej za niedostosowanie się do zarządzenia nakazującego zakrywanie ust i nosa na terenie zakładu pracy? Taką sprawę rozstrzygnął ostatnio Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych przez przepisy covidowe – wątpliwości, orzecznictwo

W świetle przepisów covidowych obowiązujących od marca 2020 r. zawieszono bieg niektórych terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego, w tym dotyczących między innymi terminów przedawnienia. Na tle art. 15zzr ustawy covidowej powstały liczne wątpliwości co do zakresu obowiązywania tego przepisu. W związku z kształtującą się linią orzeczniczą sądów administracyjnych podatnicy powinni dla pewności doliczyć kilkadziesiąt dni do terminu przedawnienia ich zobowiązań podatkowych, bo organy podatkowe zyskały dodatkowy czas na weryfikację prawidłowości ich rozliczeń.

Czy wrócą obowiązkowe maseczki w komunikacji miejskiej?

We wrześniu mogą pojawić się impulsy do zwiększenia zakażeń koronawirusem, np. powrót dzieci do szkół; wtedy będziemy się zastanawiali, czy jakichś regulacji, chociażby dotyczących maseczek w środkach transportu, nie zastosować - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Nałożenie administracyjnej kary pieniężnej w trakcie epidemii Covid-19, bez ustawowego upoważniania jest bezprawne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 8 lipca 2022 roku IV SA/Wr 835/21 postępowaniu prowadzonym z udziałem Rzecznika MŚP uchylił w całości decyzje wymierzające Przedsiębiorcy karę pieniężną za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej podczas epidemii Covid-19 i umorzył postępowanie w sprawie.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentowi - kto może być obecny?

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina kto może być obecny podczas udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentowi.

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

Niedzielski: rząd ma opracowany plan powrotu do masowych testów na Covid-19

Ciężar monitorowania przechodzi z dziennej liczby zakażeń koronawirusem na sytuację w szpitalach. Dopóki nie będziemy mieli pewnego progu hospitalizacji związanego z covidem – ok. 5 tys. – to nie będziemy wracali np. do masowego testowania – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zwolnienie z VAT i cła przywozu towarów do zwalczania skutków COVID-19 tylko do 30 czerwca 2022 r.

Decyzja Komisji Europejskiej zwalniająca z cła i VAT przywóz spoza Unii Europejskiej towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Ministerstwo Finansów informuje, że zwolnienie to nie będzie przedłużone.

Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta

Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich. Decyzja Europejskiej Agencji Leków po zakończeniu badań klinicznych

Decyzja o możliwości powszechnego podawania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zapadnie dopiero po zakończeniu badań klinicznych przez koncerny farmaceutyczne. Do tego czasu nie będzie decyzji EMA (Europejskiej Agencji Leków) – powiedział 13 czerwca 2022 r. w PAP.pl rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Aktualnie czwartą dawkę szczepionki (drugą dawkę przypominającą) mogą otrzymać osoby starsze (powyżej 80. roku życia) i osoby (powyżej 12. roku życia) z obniżoną odpornością.

Niedzielski: Prawie każdy Polak ma przeciwciała na COVID-19

Badania potwierdzają wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji Polski. Wynik na poziomie ponad 91 proc. daje nam pewien komfort bezpieczeństwa na najbliższe tygodnie i miesiące – ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obowiązki pracodawców i pracowników w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego - badania okresowe, szkolenia BHP, praca zdalna

Czy odwołanie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego od 16 maja 2022 r. zmieniło obowiązki pracodawców i pracowników (np. w zakresie badań okresowych, szkoleń BHP, czy pracy zdalnej)? Wyjaśnia rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy.

Nieobecność na rozprawie z powodu zachorowania na COVID-19

W trakcie postępowania cywilnego powód dwukrotnie wnosił, przed rozpoczęciem rozpraw, o odroczenie ich terminu z uwagi na zachorowanie na COVID-19 i w konsekwencji konieczność odbycia izolacji. Sąd rejonowy nie uwzględnił drugiego wniosku i wydał wyrok pod nieobecność powoda. Ten odwołał się od wyroku podnosząc, że pozbawiono go podstawowych praw do obrony swoich interesów w procesie cywilnym, mimo że złożył wniosek o odroczenie rozprawy z powodu choroby. Kto miał rację?

Polski Fundusz Rozwoju: Polska zrobiła interes życia bo za obligacje, z których wypłacono pomoc antycovidową płacimy tylko 1,5% odsetek [wywiad]

Na wsparcie ze wszystkich tarcz mieliśmy zarezerwowane 100 mld zł. Okazało się, że wypłaciliśmy - jak było wspomniane - 73 mld zł, a de facto po umorzeniach skończyło się na 44 mld zł. To nie jest nawet 2 proc. PKB. Na pewno dobrze, że firmy dostały realne wsparcie, bo np. wśród beneficjentów tarczy 1.0 mamy 104 proc. utrzymania zatrudnienia. Ale z drugiej strony dobrze, że część tych pieniędzy oddają. To powinno nas cieszyć jako podatników, bo dzięki temu dług publiczny jest niższy.

Prof. Szuster-Ciesielska: spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, potrzebna kolejna kampania szczepień

Spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, przed nami kolejna, jeszcze trudniejsza kampania szczepień – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Lublina. Ostrzegła, że wariant Omikron nie jest żadną naturalną szczepionką i wciąż zagraża nam Delta. Specjalistka jest naukowcem, pracuje w Katedrze Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zwraca uwagę, że u wielu zaszczepionych osób minęło ponad pół roku od podania dawki przypominającej, zwłaszcza wśród osób starszych. A po tym okresie odporność znacząco spada, nawet u ludzi młodszych. Nadal jednak część osób, a wśród nich są nawet lekarze, jest przeciwna szczepieniom przeciwko SARS-CoV-2.

Koniec pandemii to nie koniec koronawirusa SARS-CoV-2

Koniec pandemii nie oznacza końca wirusa, a koniec zagrożenia dla aparatu państwowego nie oznacza końca zagrożenia dla jednostek – podkreślił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy na jesieni COVID wróci? Czy nadal warto stosować maseczki?

Poziom bezrobocia w kwietniu: 5,3 proc. Najniższe bezrobocie w Wielkopolsce

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najlepszy wynik zanotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc.

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Rzeczywistość gospodarcza od początku marca 2020 roku związana z epidemią COVID-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wobec czego podjęto kroki prawne zapewniające podatnikom uchronienie ich przed negatywnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków, w tym preferencje związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby wywołanej wirusem. Przepisy te nie będą jednak obowiązywać w nieskończoność. Wprawdzie stan epidemii, na razie nie został odwołany, to jednak wydaje się, że jest do tego coraz bliżej. Które przepisy temporalne ustawy o PIT przestaną istnieć wraz z końcem epidemii?

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego. Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

Szkolenia dla diagnostów laboratoryjnych

Ministerstwo Finansów zawarło porozumienie z Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych. Dzięki porozumieniu na szkolenia diagnostów trafi ok. 26 mln zł.

Pandemia COVID-19 w miejscu pracy

Po ponad dwóch latach życia w pandemii zaczynamy funkcjonować relatywnie normalnie. Jednak do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom nadal wpływają skargi związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19.

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dla wszystkich?

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dotyczy wszystkich? Co wiemy o ochronie pracowników w kontekście półmasek przeciwpyłowych FFP1, FFP2 i FFP3?

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Pandemia COVID-19 stworzyła niezwykłą sytuację dla ludzi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

Inflacja, zmiany podatkowe i COVID - największe wyzwania dla firm

Inflacja, zmiany podatkowo-prawne z Polskiego Ładu oraz COVID i wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to największe wyzwania dla firm - wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono w terminie 8-12 lutego 2022 roku - a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Czwarta dawka szczepionki dla Polaków - decyzja ws. kolejne dawki przypominającej dla osób 18-80 lat najpewniej w czerwcu

Decyzji w sprawie drugiej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 dla osób 18-80 lat można spodziewać się najpewniej w czerwcu – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Trwają jeszcze nad nią badania kliniczne.

Poziomy ryzyka w miejscu pracy

Minister zdrowia wydal komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2. Sprawdź poziomy ryzyka w miejscu pracy. Publikujemy tabele zawierającą przykłady oraz konkretne wskazówki dla pracodawców.

Środki ochrony indywidualnej pracowników szczególnie narażonych na COVID-19

Znamy termin końca epidemii. Ministra Zdrowia wydał komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2 Sprawdź jakie przepisy przestana obowiązywać a które należy nadal stosować.

Rozwój zawodowy pracowników w trakcie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozwój kompetencji zawodowych pracowników. Sprawdź co spowodowało obniżenie rozwoju. Jakie zmiany zamierzają wprowadzić pracodawcy.

Praca zdalna a korzystanie z prywatnych komputerów

Sprawdź jak wyglądała praca w czasie pandemii. Publikujemy raport NIK o funkcjonowaniu urzędów administracji publicznej w okresie epidemii COVID-19.

COVID-19: Zmiany dla zatrudnionych na uczelniach

Osoby pracujące na uczelniach czekają zmiany zasad i przepisów bezpieczeństwa. Wynikają one ze niesienia obostrzeń covidowych. Pracowniku sprawdź jakie zasady Cię obowiązują.

REKLAMA