REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola osoby objętej kwarantanną przez policjanta przynajmniej raz na dobę

Kontrola osób objętych kwarantanną będzie się odbywać przynajmniej raz na dobę. Policjant wyposażony w służbowy telefon komórkowy pojawi się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną.

Uwaga na cyberprzestępstwa "na koronawirusa"!

NASK ostrzega przed cyberatakami "na koronawirusa". Poszukiwanie informacji o epidemii koronawirusa może posłużyć przestępcom do wyłudzenia danych logowania do Facebooka czy kodów BLIK.

Firmy mogą wnioskować o umorzenie zaległości podatkowych związanych z koronawirusem

Ministerstwo Finansów informuje o wsparciu przedsiębiorców, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. W przypadku kłopotów z terminową zapłatą podatków firmy mogą występować o ulgę lub umorzenie.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

REKLAMA

Ile można zarobić za testowanie szczepionki na koronawirusa

W USA kilka dni temu rozpoczęła się rekrutacja zdrowych osób do udziału w badaniu klinicznym eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pracują nad nią także Brytyjczycy, którzy płacą za uczestnictwo w badaniach i możliwość zakażenia zdrowej osoby kilka tysięcy funtów. Jednak nawet jeśli szczepionka okaże się skuteczna, na rynku może pojawić się najwcześniej za rok. Dlatego też obecnie walczy się tylko z objawami choroby. – Ważniejsze niż opracowanie szczepionki jest edukowanie społeczeństwa, aby wykształcić prozdrowotne zachowania – przekonuje dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Zgromadzenia wspólników spółki a koronawirus

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa mogą wystąpić problemy uniemożliwiające zwołanie zgromadzenia wspólników spółek i podejmowania przez nich uchwał. W takiej sytuacji spółka może zwołać posiedzenie zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (tj. w formie wideokonferencji lub telekonferencji). Musi to jednak uwzględniać umowa spółki.

ZUS - pomoc dla przedsiębiorców z powodu koronawirusa

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc z powodu koronawirusa. Do takiego wsparcia należy możliwość skorzystania z układów ratalnych, odroczenia płatności składek i umorzenia należności w ZUS.

Koronawirus w Polsce - zalecenia dla sklepów

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla branży handlowej, które przedstawiamy poniżej:

REKLAMA

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 (koronawirusa)

ZUS stworzył wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 (koronawirusa) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wypełnienie tego dokumentu jest niezbędne w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem.

Czy praca zdalna ochroni nas przed koronawirusem?

W dużych aglomeracjach kolejne firmy zamykają swoje siedziby i decydują się na pracę zdalną ze względu na zagrożenie spowodowane koronawirusem. Spotkania przenoszą się więc całkowicie do świata technologii, co dotychczas było trendem, a dziś stanowi już konieczność. Jednak nie we wszystkich branżach takie rozwiązanie ma prawo bytu. Na jakie wyzwania muszą przygotować się pracodawcy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 - wzór oświadczenia pracownika, od kiedy, komu przysługuje

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły - należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Do kiedy zasiłek przysługuje?

Koronawirus - objawy, co zrobić?

Koronawirus powoduje objawy podobne do grypy. Gorączka, kaszel i duszności to niektóre z nich. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem SARS-Cov-2? Co zrobić, jeśli dostrzegasz u siebie objawy koronawirusa?

MF apeluje o kontakt z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie

W związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęcają do korzystania z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Apelują również o korzystanie z usługi Twój e-PIT oraz e-Deklaracje, które pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne możliwe jest ograniczenie dostępności budynków urzędów skarbowych dla klientów tylko do sal obsługi podatnika - informuje MF i KAS.

Udogodnienia podatkowe dla firm w związku z koronawirusem

Ulgi w należnościach (w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS), instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm (w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów), ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawierać będzie pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie. M.in. ma nastąpić przesunięcie wdrożenia nowego JPK_VAT z deklaracją z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.

8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem

GIS przedstawia 8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem. Jak wiadomo ludzie starsi to najbardziej zagrożona grupa wiekowa. Chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem przechodzą najciężej. Może dojść nawet do zgonów, dlatego zaleca się stosowanie do poniższych zasad.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z koronawirusem weszła w życie 8 marca 2020 r.

W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, którą w sobotę (7 marca) podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa przewiduje m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Spirytus do produkcji środków biobójczych zwolniony z akcyzy

7 marca 2020 r. minister finansów wydał rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Rozporządzenie ukazało się tego samego dnia w Dzienniku Ustaw.

Wydatki na maseczki dla pracowników w kosztach

Nie ma szczególnych ulg podatkowych dla firm zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale mogą one zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki np. na maseczki dla pracowników - informuje Ministerstwo Finansów.

Gdzie bada się próbki pod kątem koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało informację, że próbki pod kątem koronawirusa bada się w 13 laboratoriach w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdują się te placówki.

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie przyznaje pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Jest jednak pewien problem - nie każdy pracownik może wykonywać pracę w systemie home office. Jakie rozwiązanie proponuje Konfederacja Lewiatan?

Zbiorowe badanie trzeźwości? Koronawirus zmienia zasady!

Zagrożenie koronawirusem ma wpływ na wiele dziedzin życia, w tym nawet na... kontrole trzeźwości. Przykład? Policjanci otrzymali zalecenie, by nie używać bezustnikowych alkomatów.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2020 roku

Zmiany dla pracodawców w 2020 r. były większe niż przypuszczano. Wszystko to za sprawą COVID-19. Jaka była kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę? Czy przy umowach zlecenie obowiązuje stawka minimalna? Kto wdrażał Pracownicze Plany Kapitałowe? To miały być najważniejsze zmiany 2020 roku. Jednak było ich o wiele więcej. Co się zmieniło? Co zmieni się w 2021 r.?

REKLAMA