REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedłużenie stypendiów sportowych i inne narzędzia wsparcia sportu w czasie epidemii

Mając na uwadze skutki związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 oraz działając w celu poprawy sytuacji, z inicjatywy Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk uwzględniono w specustawie regulacje dotyczące obszaru związanego ze sportem i kulturą fizyczną. Są to w szczególności: przedłużenie stypendiów sportowych, umożliwienie rozliczenia dodatkowych wydatków w zawartych przez ministra sportu umowach dotacyjnych, czy umożliwienie zwrotu wpłacanych przez klientów zaliczek do 180 dni od zerwania umowy.

Nowe terminy sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych w 2020 roku

31 marca 2020 r. przedłużono terminy w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań lub informacji. Wprowadzone w rozporządzeniu rozwiązania obejmują wydłużenie terminów od 21 dni do 3 miesięcy.

Nowe terminy sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych w 2020 roku

31 marca 2020 r. przedłużono terminy w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań lub informacji. Wprowadzone w rozporządzeniu rozwiązania obejmują wydłużenie terminów od 21 dni do 3 miesięcy.

Zakaz działalności sportowej w czasie epidemii koronawirusa

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 566), Ministerstwo Sportu informuje, że w dalszym ciągu w niezmienionym kształcie obowiązuje zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 i w podklasie 96.04.Z) polegający m.in. na zakazie:

REKLAMA

Pomoc publiczna z funduszy UE dla firm w czasie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły we wtorek 31 marca 2020 r. do Komisji Europejskiej.

Kierowanie pracowników na przymusowy zaległy urlop wypoczynkowy w dobie koronawirusa

Powszechną praktyką w dobie koronawirusa stało się kierowanie pracowników na przymusowy zaległy urlop wypoczynkowy za rok ubiegły. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców w związku z epidemią koronawirusa

31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy przewidujące szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Umożliwiają one legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czy UE wyemituje koronaobligacje?

Za sprawą epidemii odradzają się stare spory, ponieważ nie wszystkie kraje są sobie równe w obliczu ekonomicznych konsekwencji kryzysu – podkreślają w środę w francuskie media, komentując brak jednomyślności przywódców strefy euro ws. emisji wspólnych koronaobligacji (coronabonds).

REKLAMA

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Ulgi w zapłacie składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej w czasie epidemii koronawirusa - wniosek RDU (wzór)

Płatnicy składek ZUS, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 - mogą skorzystać z ulgi w ich opłacaniu. Mogą oni wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek. Ulgi dotyczą składek na ubezpieczenia danego przedsiębiorcy i zatrudnionych przez niego osób. Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Dotyczy to składek za okres od stycznia 2020 r. Przedstawiamy wyjaśnienia ZUS w tej kwestii.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w 2020 r. - projekt PiS

W wyborach prezydenckich w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom. Tak przewiduje projekt ustawy złożony w Sejmie przez posłów PiS.

Koronawirus unieruchomił 30 proc. firm - 3 proc. przeżywa boom

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 unieruchomiła niemal jedną trzecią mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a trzy firmy na100 przeżywają boom - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Przedsiębiorcy obawiają się, że kryzys potrwa co najmniej do lipca.

Wyłudzanie danych "na koronawirusa" - cyberprzestępczość w dobie COVID-19

Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony internetowe oraz masowo rozsyłają wiadomości elektroniczne mające na celu zwabić nieświadomych użytkowników i wyłudzić ich dane uwierzytelniające, czy zainfekować komputery złośliwym oprogramowaniem. Wiele zorganizowanych grup przestępczych zmieniło swoje taktyki działania, coraz częściej wykorzystując w przeprowadzanych atakach materiały związane z koronawirusem – m.in. są to wiadomości medyczne, informacje o fałszywych lekarstwach, dodatkowych świadczeniach w sytuacjach kryzysowych i brakach w zaopatrzeniu.

Dofinansowanie dla samozatrudnionych w czasie epidemii koronawirusa

Osoby samozatrudnione mogą skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniku pandemii koronawirusa. Wsparcie może być przyznane na trzy miesiące.

Od 1 kwietnia 2020 r. nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one m.in. liczby klientów w sklepach, na targach i na poczcie.

Tarcza antykryzysowa. Firmy będą mieć więcej czasu na wpłatę podatku

Firmy, które są podatnikami CIT, będą mieć więcej czasu na złożenie zeznania rocznego CIT-8 oraz wpłatę podatku - przewiduje jedno z rozwiązań pakietu antykryzysowego, który podpisał prezydenta.

Tarcza antykryzysowa - prezydent podpisał ustawy

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

Czy Pakiet Mobilności będzie wstrzymany?

30 marca 2020 r. z inicjatywy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ministrowie ds. transportu Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Malty i Cypru wystosowali do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Prezydencji Chorwackiej w Radzie UE list z apelem o zawieszenie prac nad częścią socjalną i rynkową Pakietu Mobilności do czasu zakończenia pandemii COVID-19.

Duże sklepy objęte zakazem handlu - zwolnione z czynszu w galeriach handlowych

Sklepy powyżej 2 tys. mkw. objęte zakazem handlu z powodu epidemii będą zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, pod warunkiem złożenia wynajmującemu wiążącej oferty przedłużenia umowy najmu o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy - wskazuje w komentarzu firma doradcza KPMG.

Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

W związku z obecną sytuacją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. W tym celu rząd przygotował ustawę - tzw. „Tarczę antykryzysową”, która ma ułatwić firmom funkcjonowanie i pozwolić im przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy z walką z wirusem, przewidziano pewne zwolnienia podatkowe.

Szczepionka przeciw Covid-19 - pracują nad nią 54 firmy i uczelnie

Według danych opublikowanych 26 marca 2020 r. przez WHO, już 54 firmy oraz uniwersyteckie ośrodki badawcze pracują nad szczepionką przeciw Covid-19. Naukowcy są w stanie pozyskiwać z roślin cząstki wirusopodobne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka mogą działać jak tradycyjna szczepionka, czyli uodparniać na koronawirusa. Pozwala to nie tylko na szybkie opracowanie prototypów szczepionek, ale jest także bezpieczne dla człowieka.

Restauracje, sklepy, salony fryzjerskie, kina zwolnione z tantiem

Zwolnienie z tantiem odprowadzanych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania dotyczy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w bezpośrednim kontakcie z klientem jak np. restauracje. Zwolnienie z opłaty tej nie dotyczy nadawców radiowych, telewizyjnych i VoD - poinformowało we wtorek 31 marca 2020 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla rolników i przedsiębiorców rolnych

Zasiłek opiekuńczy na dzieci, zwolnienie z obowiązku opłacania składek do KRUS, zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych m.in. na podstawie przepisów o KRUS - to rozwiązania proponowane dla rolników w tarczy antykryzysowej. Ulgi przysługują także przedsiębiorcom rolnym.

Jest decyzja Senatu. Tarcza antykryzysowa do poprawy

Senat zdecydował o tym, że nie zatwierdzi tzw. tarczy antykryzysowej w formie zaproponowanej przez Sejm. Parlamentarzyści z wyższej izby wnieśli do projektu Sejmu 81 poprawek.

Kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się. W sklepach spożywczych będą mogły być obecne maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, w weekendy mają zostać zamknięte wszystkie sklepy budowlane, wprowadzone będą godziny otwarcia sklepów tylko dla osób starszych.

Testament w czasie pandemii koronawirusa

Jak w czasie pandemii koronawirusa sporządzić testament? Jaka forma testamentu jest najbezpieczniejsza w obecnych okolicznościach?

Pomoc psychologiczna w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc psychologiczna jest szczególnie potrzebna w trudnym czasie kwarantanny. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów.

Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa

Mając na uwadze trwający proces legislacyjny pakietu ustaw antykryzysowych, których celem jest wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej, utrzymaniu miejsc pracy oraz minimalizacji innych negatywnych skutków epidemii, przedstawiamy najważniejsze mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa.

KRUS. Wyższy zasiłek chorobowy w związku z koronawirusem

Od dnia 8 marca 2020 r. zmieniła się wysokość zasiłku chorobowego za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zmiana ma związek z epidemią koronawirusa.

Jak chronić się przed koronawirusem w gospodarstwie rolnym

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rekomenduje podjęcie określonych działań, mających na celu ochronę zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

Targowiska i bazary w czasie epidemii koronawirusa – zalecenia GIS

Jak w obecnej sytuacji powinny funkcjonować targowiska, bazary, na których sprzedawana jest żywność? Oto zalecenia GIS, które wskazują na niezbędne działania zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu COVID-19 (koronawirus).

Zeznanie PIT do końca maja 2020 r.

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku (z uwagi na problemy związane z epidemią koronawirusa) zeznania PIT można jednak składać do końca maja. Dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.

Epidemia koronawirusa: kary finansowe do 5 mln zł dla nieuczciwych przedsiębiorców

Nieuczciwym przedsiębiorcom zawyżającym ceny będą groziły wysokie kary finansowe nawet do 5 mln zł. Jak podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku pandemii koronawirusa konsumenci borykali się z problemami dotyczącymi odwołanych lotów, wycieczek i imprez masowych, a obecnie są one związane głównie ze wzrostem cen.

Zaniechanie poboru PIT od kredytów mieszkaniowych (obejmuje tzw. frankowiczów)

Weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (obejmuje także tzw. frankowiczów). Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.

ZUS jest gotowy na pomoc przedsiębiorcom

Prawie 2,5 tys. wniosków wysłali w ciągu dwóch tygodni dolnośląscy przedsiębiorcy do ZUS. Dokumenty od tych firm, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane przez ZUS priorytetowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej.

Handel w niedzielę - rozpakowywanie towarów bez zakazu

Sklepy sprzedające m.in. żywność i inne produkty pierwszej potrzeby będą mogły w niedziele wolne od handlu m.in. przyjąć i rozpakować towar, żeby był on dostępny dla klientów już od poniedziałkowego poranka. Tak przewiduje nowelizacja tzw. specustawy przygotowanej do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Dla klientów jednak sklepy w niedziele nadal będą zamknięte.

Tarcza antykryzysowa. Jakie wparcie otrzymają samozatrudnieni?

W sobotę nad ranem Sejm przyjął ostateczne brzmienie ustawy mającej na celu wsparcie przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Wśród składników pakietu pomocowego najważniejszych dla samozatrudnionych znajdują się między innymi zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności oraz wiele innych odroczeń i zwolnień.

Świadczenie postojowe - pytania i odpowiedzi MRPiPS

Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, przewidzianą przez tzw. tarczę antykryzysową. MRPiPS opublikowało odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia postojowego.

Zarządzanie firmą w czasie epidemii koronawirusa

Trwająca od kilkudziesięciu dni pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 destrukcyjnie wpływa na całe społeczeństwa i poszczególne jednostki. Destabilizuje rynki kapitałowe, prowadzenie działalności, ogranicza możliwość podróżowania oraz ma negatywne skutki dla wielu osób. Firmy stają przed koniecznością sprawnego zarządzania pracą zdalną pracowników i zapewnienia realizacji założonych celów. Istotnym elementem sprawnego działania firmy w kryzysowej sytuacji jest odpowiedni plan komunikacji i współpraca pomiędzy wszystkimi działami. Zmiany zachodzące w firmach w wyniku obecnych wyzwań, stwarzają możliwość udoskonalenia i wzmocnienia procesów zarządzania ryzykiem w celu lepszej ochrony organizacji. W tym kluczowym momencie pracownicy audytu wewnętrznego mogą wnieść istotną wartość dodaną do sposobu zarządzania organizacją.

Jak postępować gdy pracownik firmy zachoruje na koronawirusa

Jak prawidłowo należy postępować w przypadku stwierdzenia zachorowania pracownika firmy na koronawirusa?

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (nowelizacja specustawy)

Nowelizacja specustawy w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem zakłada zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Celem przedmiotowych zmian jest zapewnienie ciągłości zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Koronawirus - nadzwyczajne przepisy dla wymiaru sprawiedliwości

Uchwalona przez Sejm specustawa "Tarcza antykryzysowa" wprowadza nadzwyczajne przepisy dla wymiaru sprawiedliwości. Celem nowych przepisów jest zapewnienie funkcjonowania sądów w szczególnych warunkach związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

Przesunięcie terminów sporządzania sprawozdań finansowych - rozporządzenie MF

Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie, które zakłada przesunięcie terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji. Rozporządzenie ma wejść w życie już 31 marca. Jak wydłużone zostaną poszczególne terminy?

Ulgi podatkowe dla firm poszkodowanych w trakcie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Finansów informuje, że jednym z pierwszych działań wprowadzanych przez ten resort w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, jest możliwość wnioskowania przez firmy o przyznanie ulgi. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. W ubiegłym tygodniu dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali wytyczne dotyczące udzielania ulg podatkowych.

Tarcza antykryzysowa - zawieszenie terminów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych

W czasie epidemii koronawirusa kontrole (podatkowe i celno-skarbowe) i postępowania podatkowe w dalszym ciągu będą prowadzone. Uchwalona przez Sejm tarcza antykryzysowa zakłada jedynie zawieszenie terminów procesowych i sądowych, za zatem także zawieszenie terminów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych.

Mikrofirmy zwolnione z ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj)

Mikrofirmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z ZUS. Uchwalona w sobotę przez Sejm tarcza antykryzysowa zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne 14 dni

Kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka w wyniku epidemii koronawirusa – to jeden z zapisów przyjętego w sobotę przez Sejm pakietu rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Tarcza antykryzysowa. Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm

W sobotę nad ranem Sejm uchwalił ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa jest najważniejszą częścią tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe regulacje m.in. zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewidują także wypłacanie świadczenia postojowego.

Epidemia koronawirusa a czynsz w galeriach handlowych (nowelizacja specustawy)

Czasowy zakaz handlu w galeriach handlowych postawił pod znakiem zapytania wysokość płaconego przez najemców czynszu. Nowelizacja specustawy przeciw koronawirusowi przewiduje obniżenie wysokości takiego czynszu o 90 procent.

Możliwość odroczenia poboru i zwolnienia z podatku od nieruchomości

W ramach "tarczy antykryzysowej" dajemy m.in. samorządom możliwość odroczenia poboru podatków od nieruchomości - mówiła w piątek 27 marca 2020 r. w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, przedstawiając pakiet rozwiązań mających przeciwdziałać skutkom pandemii koronawirusa.

REKLAMA