REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada - wniosek

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy składa się w formie oświadczenia. Druk oświadczenia został uaktualniony ze względu na powrót dodatkowego zasiłku od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór.

Pracownik na kwaratnannie - najważniejsze informacje

Co to jest kwarantanna? Czym jest izolacja? Kogo może obejmować kwarantanna i jakie są zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny? Przedstawiamy spis najważniejszych informacji dotyczących kwarantanny i izolacji.

Pracownik na kwarantannie? Sprawdź jakie przysługują mu świadczenia

Zatrudniasz pracownika, który przebywa na kwarantannie lub jest w izolacji? W przypadku, kiedy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał taką decyzję, to pracownik ma prawo do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

REKLAMA

Pozytywny wynik testu COVID-19 - co dalej?

Pozytywny wynik COVID-19 oznacza konieczność poddania się izolacji w domu. Jeśli nie ma objawów, trwa ona 10 dni. Co dalej? Czy sanepid skontaktuje się z zakażonym koronawirusem? Co jeśli gorzej się poczuje? Czy potrzebne jest zwolnienie lekarskie?

Czasowe zamknięcie instytucji kultury - od 7 do 29 listopada 2020 r.

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o czasowym zamknięciu do 29 listopada 2020 r. dla publiczności instytucji kultury. 

Nowa Tarcza Antykryzysowa - czy obejmie artystów?

Koronawirus spowodował zamknięcie instytucji kultury, odwołanie koncertów, wystaw i spektakli. Czy będzie wsparcie dla artystów i pracowników instytucji kultury?

Wsparcie z funduszy UE na walkę z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r.

Wydłużenie do 30 czerwca 2021 r. możliwości udzielania dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych UE na lata 2014-2020 na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który został opublikowany 5 listopada 2020 r. Pomoc może trafić na łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

REKLAMA

Najnowsze zmiany w ustawie covidowej

Zmiany w ustawie covidowej zostały podpisane przez prezydenta 3 listopada 2020 r. Najnowsze zmiany dotyczą m.in. dodatków covidowych dla medyków, uznawania kwalifikacji lekarzy zdobytych poza granicami UE, powoływania lekarzy do pracy przy COVID-19, wysokości wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji, kompetencji koordynatora ratownictwa medycznego.

Covidowe - dodatek dla medyków

Covidowe dla medyków wyniesie 100% wynagrodzenia. Czy dodatek przewidziany jest dla wszystkich pracowników służby zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19? Prezydent podpisał już nowelizację ustawy covidowej. Czy medycy podlegają odpowiedzialności karnej? Kto jeszcze otrzyma 100% wynagrodzenia w przypadku kwarantanny? Co zmieni się w delegowaniu lekarzy do pracy przy COVID-19?

Czas na przerejestrowanie samochodu: 30 czy 180 dni?

Czas na przerejestrowanie samochodu jest kluczowy. Po jego przekroczeniu kierowcy grozi 1000 złotych grzywny! Ile czasu ma nabywca?

Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Kolejna zmiana

Maseczka w samochodzie nadal jest obowiązkowa? Rządzący po raz kolejny zmieni obostrzenia w tej kwestii. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Kwarantanna - czy można jej odmówić?

Kwarantanna jest działaniem zapobiegawczym, które ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Czy można odmówić odbycia kwarantanny? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Rynek motoryzacyjny: koronawirus zmienił branżę?

Rynek motoryzacyjny został mocno dotknięty pandemią. Jak wyglądają konkretne dane i prognozy na przyszłość? O tym w raporcie Mitsubishi.

Nowe obostrzenia - co z przedszkolami?

Premier ogłosił nowe obostrzenia. Dotyczą one m.in. nauki zdalnej w klasach 1-3 szkół podstawowych. Co z przedszkolami? Czy one również zostaną zamknięte?

Koronawirus w Polsce - nowe obostrzenia od 7 listopada

4 listopada 2020 r. rząd przedstawił nowe obostrzenia (restrykcje, ograniczenia) związane z pandemią koronawirusa. Poniżej lista nowych obostrzeń, wg. prezentacji KRPM.

Chory na COVID-19 w domu - jak chronić domowników przed zakażeniem

Znakomita większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, choruje w domu, a to może oznaczać kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zakażoną jest jej skuteczne odizolowanie od innych domowników, ale zwykle w polskich realiach nie jest to możliwe. Jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką? Jak nie zarazić się koronawirusem od domownika?

Co zmienił rok 2020 na rynku nieruchomości biurowych?

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 ma niewątpliwie duży wpływ na rynek nieruchomości biurowych. W najbliższych tygodniach najprawdopodobniej nadal liczba zachorowań będzie znaczna. Jednak po tym kryzysowym okresie powinniśmy rozpocząć powrót do normalności. Wg różnych ekspertyz i zmieniających się czynników mający znaczący wpływ na przebieg pandemii, ten proces przypadnie na okres przełomu roku (optymistycznie połowę grudnia). Branża obawia się nie tylko negatywnych skutków drugiej fali COVID-19, ale i planowanych pod egidą resortu finansów kontrowersyjnych zmiany w podatku CIT mających wejść w życie już na początku 2021 r. Grożą one poważnymi reperkusjami na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Ostrej krytyki proponowanym zapisom nie szczędzi też prof. Bogumił Brzeziński z Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Proponowane rozwiązania byłyby drugim uderzeniem w branżę i tak osłabioną skutkami pandemii. Jakie trendy zatem obserwujemy obecnie na rynku nieruchomości biurowych? Jak model pracy zdalnej wpływa na rynek wynajmu powierzchni biurowych?

Nowa wersja strategii walki z COVID-19 - co zakłada?

Nowa wersja strategii walki z COVID-19 została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jak wyjaśniono, jest ona odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. Jakie założenia znalazły się w dokumencie? Co oznaczają dla pacjentów?

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Który kraj wyjdzie zwycięsko z pandemii? [VIDEO]

Chiny zadziwiająco szybko uporały się z pandemią, według oficjalnych statystyk nie ma tam drugiej fali zachorowań. Powodów do ekspansji chińskiej gospodarki jest więcej. Co jednak z wojną handlową? Gospodarka którego kraju ma szansę na najszybsze odbudowanie się po pandemii? Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Zamknięte cmentarze. Czy będzie pomoc dla sprzedawców chryzantem?

Zamykając cmentarze na Dzień Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Na jakie wsparcie mogą liczyć sprzedawcy kwiatów i zniczy, którzy przygotowywali się na sezon cały rok, a o fakcie zamknięcia zostali poinformowani tuż przed 1 listopada?

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

Czy Tarcza Branżowa osłoni biznes?

26 października do Sejmu wpłynął poselski projekt tzw. Tarczy Branżowej. Przedsiębiorcy, m.in. z branży gastronomicznej czy rozrywkowej, fotografowie lub fizjoterapeuci, będą mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS za listopad oraz dodatkowego świadczenia postojowego. Zdaniem ekspertów proponowana przez rząd pomoc jest niewystarczająca wobec skali problemów, z jakimi zmagają się właściciele firm.

COVID-19 - przebieg, leczenie, choroby współistniejące

Otyłość ewidentnie wysuwa się na prowadzenie u osób młodych jako przeważający czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 - mówi w rozmowie z PAP dr n. med. Rafał Wójtowicz kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, jednego z najważniejszych ośrodków leczenia najcięższych przypadków koronawirusa w Polsce. Jakie współistniejące choroby przewlekłe stanowią największe ryzyko dla osoby, która zachoruje na COVID-19?

Jak racjonalnie zarządzać budżetem w dobie lockdown?

Nowa sytuacja związana z epidemią Covid 19 i pojawiającymi się w następstwie ograniczeniami wynikającymi z kryzysu gospodarczego wpływa na konieczność podjęcia działań w celu zabezpieczenia swojego budżetu.

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Dodatki dla służby zdrowia - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy covidowej w sprawie dodatków dla służby zdrowia. Projekt ustawy złożyli posłowie PiS. Celem zmian - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

Jakie rozwiązania wprowadza społeczna część pakietu mieszkaniowego?

Społeczna część pakietu mieszkaniowego, którą przyjął Sejm w dniu 28 października, to m.in.: - większa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, - dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, - wakacje czynszowe w TBS, - możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), - wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, - Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – jako wsparcie w budowie mieszkań dla gmin, które ucierpiały finansowo w wyniku COVID-19, - ułatwienia dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe, - pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19, - cyfryzacja procesu budowlanego.

Darowiznę na zwalczanie COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie

W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF pracuje też nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.

Nowa upadłość szansą na poprawę swojej sytuacji w dobie COVID

Aktualne przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej. To furtka dla tych, których zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość w pandemii Covid 19.

Antykryzysowa Tarcza Branżowa. Kto skorzysta i na jakich warunkach?

Antykryzysowa Tarcza Branżowa to nowe wsparcie dla przedsiębiorców w związku z COVID-19, które ma pomóc 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników. Z pomocy będą mogły skorzystać branże takie jak gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej. Pracownicy skorzystają m.in. z odroczonej płatności zaliczek na PIT. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy i na jakich warunkach?

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

COVID-19 - od czego zależy przebieg choroby?

"Zdrowy styl życia ma duże znaczenie dla przebiegu COVID-19 i szybkości regeneracji u pacjentów, którzy przebyli infekcję" - uważa dr Michał Chudzik z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzone przez niego, unikatowe w skali światowej badania ozdrowieńców objęły do tej pory 250 osób - w związku z dynamicznym rozwojem pandemii co miesiąc dołącza do nich kolejnych 40-50 pacjentów. Prawie wszyscy ozdrowieńcy z ciężkim przebiegiem COVID-19 tuż przed zakażeniem mieli okres wytężonej pracy, ze stresami i bez odpowiedniego odpoczynku – zaobserwował dr Chudzik.

Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

Sejm 22 października 2020 r. uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dodatki dla medyków skierowanych do walki z COVID-19 oraz prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie - jakie zmiany?

Pracownik lub inna osoba zatrudniona (np. na umowie zlecenia) poddana obowiązkowej kwarantannie, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, będzie mogła świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Obniżenie podatków celem łagodzenia skutków pandemii

Dziewięć państw członkowskich OECD zdecydowało się obniżyć podatki w 2020 r., by stymulować gospodarkę w czasie pandemii - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w analizie z 22 października 2020 r.

Które branże najczęściej decydują się na restrukturyzację?

Wzrost ilości otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych odnotowuje branża odzieżowa, motoryzacyjna oraz rolnictwo - tak wynika z raportu firmy doradczej MGW CCG „Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Analiza i omówienie postępowań restrukturyzacyjnych za III kwartał 2020 roku”. Najczęściej są to małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie sprostały wyzwaniom rynku i nie mogły skutecznie konkurować w segmencie e-commerce. Wśród nich pojawiają się jednak już bardziej rozpoznawalne brandy, co może świadczyć o tym, że oferowane wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych czy tarczy finansowej nie były wystarczające dla tej części gospodarki.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu a koronawirus.

Koronawirus ograniczył dostęp do urzędów. A co to oznacza z punktu widzenia kary za nieprzerejestrowanie samochodu? Sprawdźmy.

Procedura COVID-19 - pracownik z koronawirusem

Pracownik ma koronawirusa. Jak wygląda procedura COVID-19 w zakładzie pracy? Jak powinien postąpić pracodawca w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS CoV-2? Czy może skierować pracownika na test na koronawirusa? Co w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu?

Godziny dla seniorów od 15 października 2020 r.

Godziny dla seniorów w sklepach będą obowiązywały od 15 października 2020 r. między godziną 10:00 a 12:00. Jak przypomina Minister rodziny Marlena Maląg osoby starsze mogą również korzystać z programu "Posiłek w szkole i domu".

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Tymczasowe ramy prawne pomocy publicznej w UE w czasie pandemii przedłużone do 30 czerwca 2021 r.

Komisja Europejska przedłużyła 13 października 2020 r. okres obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej do 30 czerwca 2021 roku, aby wesprzeć gospodarkę w związku z pandemią Covid-19. W przypadku regulacji umożliwiającej wsparcie w postaci dokapitalizowania okres zostaje przedłużony do 30 września 2021 roku.

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

Maseczka w samochodzie: obowiązek powrócił? Co z mandatami?

Od 10 października 2020 roku powrócił obowiązek noszenia maseczek. Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Sprawdźmy.

Zmiany w ZFŚS na czas epidemii lub zagrożenia epidemicznego

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach dotyczących ustalania odpisów na Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) oraz dopuścił możliwość ich zawieszenia na czas stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Rozporządzenie dotyczące opieki nad pacjentem z SARS-CoV-2

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski od 9 października 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo do leczenia w szpitalu, a także ze zlecaniem badań diagnostycznych.

Sektor odzieżowy walczy z koronawirusem

COVID-19 zmienił podejście do zakupów ubrań. Konsumenci, w znacznej mierze przyzwyczaili się do zakupów online. Sektor modowy, napędzany głównie konsumenckimi pragnieniami, stanął więc przed nowymi wyzwaniami. A koronawirus mu tego nie ułatwia.

Koronawirus: Nowe zasady bezpieczeństwa od 10 października

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązywało w całym kraju. Od 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie.

REKLAMA