REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cło

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów – zmiany od 1 maja 2016 r.

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów jest środkiem udowodnienia wobec organu celnego, że towary nie podlegają dozorowi celnemu, gdyż znajdują się w swobodnym obrocie na obszarze celnym Unii Europejskiej. Jakie zmiany w zakresie potwierdzenia unijnego statusu celnego towarów będą obowiązywały od 1 maja 2016 r.?

Unijny Kodeks Celny – magazyn czasowego składowania od 1 maja 2016 r.

Przepisy Unijnego Kodeks Celnego (UKC), które zaczynają obowiązywać od 1 maja 2016 r., wprowadzają m.in. koniczność złożenia zabezpieczenia w przypadku udzielenia pozwolenia na prowadzenie magazynu czasowego składowania. Zmienią się także zasady regulujące czasowe składowanie w przypadku, gdy towary mają być złożone w miejscu innym, niż magazyn czasowego składowania.

Wprowadzanie towarów na obszar ceny Unii Europejskiej - przywozowa deklaracja skrócona (PDS)

Wprowadzanie towarów na obszar celny Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością wyprzedzającego elektronicznego przekazywania przez przedsiębiorców przywozowych deklaracji skróconych (PDS), które służą organom celnym do przeprowadzania stosownej analizy ryzyka w zakresie ochrony i bezpieczeństwa. Jak informuje Ministerstwo Finansów zmiany związane z nowymi unijnymi regułami składania i obsługi PDS nie będą jednak stosowane od 1 maja 2016 r., natomiast będzie obowiązywał okres przejściowy do roku 2020.

Przedstawicielstwo celne – zmiany od maja 2016 r.

Unijny Kodeks Celny, stosowany od 1 maja 2016 r. wprowadza definicję przedstawiciela celnego, którym jest każda osoba ustanowiona przez inną osobę w celu prowadzenia czynności i załatwiania formalności wymaganych przepisami prawa celnego przed organami celnymi.

REKLAMA

Duże zmiany w cłach od 1 maja 2016 r. - Unijny Kodeks Celny

Postanowienia nowego Unijnego Kodeksu Celnego będą miały zastosowanie od 1 maja 2016 r., gdy odnoszące się do UKC akty delegowane i wykonawcze zostaną przyjęte i wejdą w życie najpóźniej w tym terminie. Do 1 maja 2016 r. zastosowanie ma dotychczasowy Wspólnotowy Kodeks Celny i przepisy wykonawcze do niego.

Wydawanie decyzji celnych na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego

Od 1 maja 2016 r. obowiązują przepisy Unijnego Kodeksu Celnego (UKC), który zastępuje Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC). Ministerstwo Finansów przygotowało omówienie zmian i wyjaśnienia najważniejszych zmian w zakresie wydawania decyzji celnych na podstawie UKC. Poniżej prezentujemy te wyjaśnienia.

Unijny Kodeks Celny (UKC) od 1 maja 2016 roku

Na początku maja 2016 roku ma wejść w życie Unijny Kodeks Celny (UKC). Niesie to ze sobą istotne zmiany dla przedsiębiorców uczestniczących w handlu zagranicznym oraz producentów korzystających z procedur celnych, np. w procesie uszlachetniania, (czyli przerobu towarów, produkcji z importowanych komponentów wysyłanej poza Unię Europejską).

Wraca pomysł wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat proponowanych projektów ustaw. Jedna z przedstawionych propozycji zakłada powrót do projektu ustawy o ordynacji podatkowej w zakresie zapobiegania unikania opodatkowania.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów o klasyfikacji taryfowej win owocowych

W związku z informacjami przekazywanymi przez Polską Radę Winiarstwa w sprawie „niesprawiedliwych wytycznych" Ministerstwa Finansów odnośnie do klasyfikacji taryfowej napojów alkoholowych, MF informuje, że prezentowane poglądy są nieprawdziwe i niewłaściwe. Ministerstwo przypomina też korzystne opodatkowanie akcyzą cydru i perry.

Formularz przelewu celnego - zmiany od 1 października 2015 r.

W dniu 1 października 2015 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego, które wprowadza częściowe zmiany w sposobie wypełniania przedmiotowego formularza w związku z centralizacją obsługi finansowo-księgowej organów celnych.

DUTY - cło

IFK poleca: Rusza wspólna Infolinia Podatkowa i Celna

Nowy System Informacji Podatkowej uruchomiony w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) ułatwiający obsługę podatników umożliwi również uzyskanie informacji celnych. Jest to możliwe już od 14 września 2015 r.

IFK poleca: Formularz przelewu celnego - zmiany od 1 października

W dniu 1 października 2015 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego, które wprowadza częściowe zmiany w sposobie wypełniania przedmiotowego formularza w związku z centralizacją obsługi finansowo-księgowej organów celnych.

Od 1 października 2015 r. zmiana sposobu stosowania formularza przelewu celnego

W dniu 1 października 2015 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego, które wprowadza częściowe zmiany w sposobie wypełniania przedmiotowego formularza w związku z centralizacją obsługi finansowo-księgowej organów celnych. Z chwilą opublikowania powyższego rozporządzenia na niniejszej stronie zostanie wskazany adres internetowy, pod którym będzie dostępny jego tekst.

MF: uruchomiono e-przewodnik dot. formalności na granicach

Ministerstwo Finansów zachęca podróżnych do korzystania z darmowego internetowego przewodnika, który ma podróżnym ułatwić przekroczenie granicy, pomoże w poruszaniu się po przejściu granicznym i wskaże dokumenty niezbędne do odprawy.

Ruszyła usługa „e-Klient Służby Celnej”

29 czerwca 2015 r. Ministerstwo Finansów udostępniło usługę „e-Klient Służby Celnej”. Usługa dostępna jest pod adresem www.puesc.gov.pl i pozwala na zarządzanie użytkownikami oraz umożliwi uzyskanie dostępu do usług elektronicznych świadczonych przez Służbę Celną w ramach Programu e-Cło za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Jedno okienko rozliczeniowe dla ceł i podatków w imporcie od 1 lipca 2015 r.

Od początku lipca 16 rachunków bankowych różnych izb celnych zastąpi jedno konto krakowskiej Izby Celnej, na które importer będzie wpłacał należne cła i podatki. Pojawi się też nowy formularz wpłat gotówkowych i polecenia przelewu należności związanych z importem.

AEO (upoważniony przedsiębiorca) - zaufany partner administracji celnej

AEO (Autorised Economic Operator) to uznawany we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej status zaufanego partnera administracji celnej, potwierdzający wiarygodność, rzetelność i prawidłowość wywiązywania się przez przedsiębiorcę z obowiązków nakładanych przepisami prawa celnego i dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. Upoważniony przedsiębiorca jest także podmiotem wiarygodnym finansowo, regulującym należycie swoje zobowiązania celne i podatkowe wynikające z prowadzonej przez niego działalności.

Standaryzacja formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu od 1 lipca 2015 r.

Wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego odpowiada pod względem graficznym i układu pól analogicznemu wzorowi dotyczącemu wpłat na rachunek organu podatkowego. Pod względem graficznym formularze te różnią się jedynie nadrukiem na tle formularza, który na formularzu podatkowym występuje jako „PODATKI", a na formularzu celnym jako „CŁO". Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

IFK poleca: Jedno okienko rozliczeniowe rusza 1 października 2015 r.

Stosownie do wcześniejszych zapowiedzi Służba Celna finalizuje działania mające na celu centralizację zadań z zakresu rozliczeń ceł i podatków - jedno okienko rozliczeniowe z wykorzystaniem Zintegrowanego Systemu Poboru Należności i Rozrachunków z UE i Budżetem ZEFIR 2. Jest to jedno z działań, które będzie realizowane w II połowie br. w oparciu o Ramowy harmonogram udostępniania usług Programu e-Cło. Zakończenie procesu uruchomienia jednego okienka rozliczeniowego jest zaplanowane na 1 października 2015 r.

Wakacje 2015 za granicą - wymogi celne i dewizowe

Zbliżają się wakacje, urlopy i wyjazdy. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju – zechcemy przywieźć upominki. Powinniśmy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, a jakie są niedozwolone i jakie są ograniczenia. Powinniśmy też wiedzieć jakie należy spełnić warunki, by zabrać ze sobą w podróż pieska czy kotka lub innego zwierzaka domowego. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.

IFK poleca: Ułatwienia w rozliczeniach dla podatników i importerów

Od 1 lipca 2015 r. zostanie wdrożona tzw. centralizacja rozliczeń finansów w Służbie Celnej. Jej skutki dotkną również podatników i importerów. Zmiany te będą dla nich ułatwieniem.

Ułatwienia dla przedsiębiorców w procedurach celnych

W marcu i kwietniu 2015 r. Służba Celna rozszerzyła zakres niektórych dotychczasowych ułatwień, a także zaproponowała nowe. Część rozwiązań zgłosili bezpośrednio przedsiębiorcy. Nowe ułatwienia są stosowane przy przeładunkach towarów, otwieraniu procedury TIR oraz przy procedurach awaryjnych w eksporcie.

Białoruś ogranicza możliwość wwozu towarów bez cła

Władze Białorusi od 10 marca 2015 r. zaostrzają zakazy dotyczące wwozu towarów zza granicy bez konieczności opłacania cła. Jest to działanie, które ograniczy handel przygraniczny.

Jedno okienko dla rozliczeń celno-podatkowych i PUESC

Ministerstwo Finansów pracuje nad integracją systemów e-Cło i e-Podatki. W tym roku pojawią się pierwsze ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych oraz Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Jedno okienko rozliczeniowe dla należności podatkowych i celnych

Wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych przewiduje nowelizacja ustawy o Służbie Celnej. Wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej, a nie na konto 16, jak obecnie. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

GRANICA - mobilna aplikacja przygotowana przez Służbę Celną

Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną to kolejna innowacyjna usługa* dla osób przekraczających granicę. Aplikacja, przygotowana na urządzenia mobilne, udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego.

Jedno okienko do rozliczeń celnych

Wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych oraz obniżenie do 80 proc. zasiłków chorobowych celników - takie rozwiązania przewiduje m.in. nowelizacja ustawy o Służbie Celnej uchwalona w przez Sejm.

Rozliczanie akcyzy i cła - jedno okienko

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła, to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą na obecnym posiedzeniu zajmie się Sejm.

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Nomenklatura scalona 2015

31 października 2014 r zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej zawierające nową wersję nomenklatury scalonej ("CN"), która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2015 r.

Nowe usługi Służby Celnej - ułatwienia dla przedsiębiorców i podróżnych

Realizując nową strategię działania na lata 2014-2020 Służba Celna aktywnie wspiera działalność gospodarczą podmiotów oraz podnosi standardy obsługi klienta. Efektem są nowe usługi i ułatwienia dla przedsiębiorców i podróżnych już wprowadzone oraz na bieżąco wdrażane przez Służbę Celną.

E-załączniki w zgłoszeniu celnym

Od 4 sierpnia 2014 r. Służba Celna wdrożyła możliwość załączania w formie elektronicznej dokumentów towarzyszących zgłoszeniu celnemu.

Zwrot VAT dla Podróżnych (e-TAX FREE)

Departament Służby Celnej Ministerstwa Finansów przygotował wyjaśnienia dla handlowców i samych podróżnych w zakresie zwrotu podatku VAT za towary zakupione w Polsce i wywożone za granicę przez obywateli krajów spoza UE.

Wpłaty należności na rachunki izb celnych

Służba Celna zachęca przedsiębiorców oraz podatników indywidualnych do korzystania z jednolitego standardu wpłat na rachunki izb celnych. Jednolity standard wpłat dotyczy: należności celnych, podatku VAT w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od gier oraz podatku od kopalin (miedzi i srebra).

Wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych

Od 1 czerwca 2014 r. obowiązują nowe wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych. Zmiana dotyczy m.in. wzoru wniosku o rejestrację/aktualizację/unieważnienie EORI dla firm krajowych i zagranicznych oraz wzoru wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego.

Tax Free coraz bardziej popularne

Wdrożona przez Służbę Celną w 2012 roku, możliwość elektronicznego zgłaszania dokumentów Tax Free zyskuje coraz większą popularność.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 2015 roku zróżnicowanie stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy, którzy sami wykryją u siebie zaległość podatkową i niezwłocznie ją uiszczą, płacić będą niższe odsetki za zwłokę (50% stawki podstawowej). Natomiast ci podatnicy (dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych), u których zaległości zostaną wykryte przez organy podatkowe – zapłacą odsetki za zwłokę w wysokości 200% stawki podstawowej.

Ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków

Wchodzą w życie przepisy ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Ustawa wprowadza przepisy dyrektywy Rady 2010/24/UE dotyczące wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności z podatków, ceł i innych obciążeń.

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wzajemnej współpracy krajów UE przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

Program e-Cło ma ruszyć w 2014 r.

Program e-Cło na półmetku realizacji - ma ruszyć do końca 2014 roku. Nowe rozwiązania mają na celu ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy.

Komisja za zmianami opłat za przechowanie towaru w depozycie celników

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji prawa celnego. Nowelizacja wprowadza minimalną i maksymalną
stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Procedura uszlachetniania biernego

Zgodnie z art. 145 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, procedura uszlachetniania biernego stanowi gospodarczą procedurę celną umożliwiającą czasowy wywóz dóbr posiadających status wspólnotowy poza obszar celny Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom uszlachetniania a następnie ponowny ich przywóz i dopuszczenie do obrotu na obszarze celnym Wspólnoty towarów powstałych w wyniku poddania ich wspomnianym procesom.

Towary wolne od cła 2012

Minister Finansów przygotował dla podróżnych rozpoczynających wakacje informator dotyczący obowiązków celnych i dewizowych przy podróżowaniu i przekraczaniu granic.

Chiny będą sprawdzać towary wysyłane do Gdańska

Port w Gdańsku dołączył do pilotażowego programu współpracy celnej UE z Chinami. Kontrolerzy sprawdzą, czy przesyłki wysyłane do portu w Gdańsku nie zawierają podrobionych papierosów, leków, części samochodowych. 

Czy kontrole na granicach podczas Mistrzostw Piłkarskich wpłyną na przepływ towarów?

UEFA Euro 2012 to nie tylko piłkarskie emocje. Co z przyziemnymi sprawami dotyczącymi przekraczania granicy dla kibiców jak i dla towarów?

Korzyści z odprawy w procedurze uproszczonej

Coraz większe zainteresowanie klientów usługami celnymi, które mają na celu odformalizowanie i skrócenie czasu odprawy, wymusza na operatorach logistycznych poszukiwanie nowych i niestandardowych rozwiązań celnych. Aby sprostać rosnącym potrzebom rynku, firmy logistyczne obok tradycyjnych usług celnych, oferują możliwości odprawy z zastosowaniem procedury uproszczonej.

Jak przenieść koszty odprawy celnej na kontrahenta

Przedsiębiorcy dokonujący eksportu towarów ponoszą koszty związane z transakcją; koszty ubezpieczenia, odprawy celnej lub koszty transportu. Jak obciążyć kontrahenta (nabywcę eksportowanych towarów) poniesionymi kosztami w sposób prawidłowy z punktu widzenia podatku VAT.

ROHLIG SUUS: Nowe biuro we Wrocławiu

Operator logistyczny Rohlig Suus otworzył biuro air&sea oraz uruchomił Dział Celny na wrocławskim terminalu lotniczym Cargo.

Nowe zasady kontroli przesyłek – poznaj unijne propozycje zmian w prawie

Komisja Europejska złożyła w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej nowy projekt rozporządzenia dotyczącego kontroli przesyłek na granicy przez organy celne, w szczególności w zakresie kontroli towarów mogących naruszać prawo własności intelektualnej.

REKLAMA