REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CEIDG

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej na rachunek bankowy - wyjaśnienia MF

Kiedy podatnik nie otrzyma zwrotu części kosztów zakupu pierwszej kasy fiskalnej? Zdaniem Ministerstwa Finansów, stanie się tak tylko wtedy, gdy nie poda do wiadomości urzędu skarbowego informacji na jaki rachunek zwrot ten ma być wykonany. Ponadto, jak zaznacza MF, urząd powinien być przez podatnika informowany na bieżąco, w sprawie wszelkich zmian dotyczących rachunków, którymi się posługuje.

Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet

Do zarejestrowania firmy w CEIDG konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy mają zatem znaczne ułatwienie w rejestracji działalności. Nie wszyscy jednak są przekonani do rejestracji przez Internet. Od 2011 r. do połowy 2014 r. z takiej możliwości skorzystało jedynie 3% przedsiębiorców.

Rejestracja firmy w CEIDG przez internet

Zgodnie z intencjami, jakie towarzyszyły powstaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ma on komunikować się z przedsiębiorcami niemal wyłącznie za pośrednictwem internetu. Rejestrowanie się przedsiębiorcy w CEIDG on-line wymaga jednak posiadania podpisu elektronicznego.

Rejestracja firmy przez internet

Rejestracja działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej on-line byłaby popularną formą zakładania firmy, gdyby nie konieczność posiadania podpisu elektronicznego. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, od chwili uruchomienia rejestru na początku lipca 2011 r. do połowy 2014 r. z możliwości zarejestrowania się przez internet skorzystało tylko 3% przedsiębiorców.

REKLAMA

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Zmiana kodu PKD w CEIDG

Zmianę profilu działalności i kod PKD należy uwzględnić w CEIDG składając wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów zarejestrowanych w KRS. Zmiany najlepiej dokonać jeszcze przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG

Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzić zmiany w rejestrze CEIDG. Jest to spowodowane zbyt długim okresem rozpatrywania wniosków o dokonanie zmian w CEIDG. Jakie zmiany są planowane?

Pierwsze kroki w biznesie? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Polacy, pod względem liczby funkcjonujących przedsiębiorstw – 3,8 mln w sektorze MSP – należą do najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Biorąc pod uwagę te statystyki, można by dojść do wniosku, że założenie firmy, która z powodzeniem rozwinie swoją działalność to nic trudnego. Ale czy faktycznie tak jest? Z jakimi wyzwaniami muszą poradzić sobie „młodzi przedsiębiorcy”, aby firma faktycznie okazała się sukcesem?

REKLAMA

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowa przerwa w jej wykonywaniu, która ma miejsce na wniosek przedsiębiorcy.

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Zmiana danych w CEIDG przez Internet

By wprowadzić zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca nie musi już tracić czasu w urzędzie gminy. Zmian można dokonać drogą internetową - szybko i nie wychodząc z domu. Jak zmienić dane w CEIDG przez Internet?

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest wyrejestrować pracownika, którego tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia. Dokonuje się tego na formularzu ZUS ZWUA. Jak wyrejestrować płatnika składek?

Zawieszenie działalności gospodarczej – obowiązki wobec ZUS

W przypadku gdy płatnik planuje np. dłuższe wakacje lub ma problemy finansowe, może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może zawiesić działalność, pod warunkiem że nie zatrudnia pracowników. Przerwa w prowadzeniu działalności nie może być krótsza niż 1 miesiąc i dłuższa niż 24 miesiące.

Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Aby wznowić działalność gospodarczą należy złożyć w Urzędzie Miasta formularz formularzu CEIDG-1. Właściciel firmy nie musi o tym informować dodatkowo Urzędu Skarbowego ani ZUS-u, ponieważ urząd miasta lub gminy po otrzymaniu wniosku CEIDG-1 zawierającego informację o wznowieniu działalności gospodarczej przekazuje wszystkie wiadomości do odpowiednich instytucji. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmienić bądź rozszerzyć profil działalności gospodarczej powinni dokonać odpowiednich zmian w ewidencjach. Przede wszystkim składając wniosek o zmianę wpisu w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej.

Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?

Przed skierowaniem sprawy do sądu należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. W przypadku, gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca na podstawie rejestru CEIDG nie jest możliwe ustalenie jego adresu zamieszkania. Czy wystarczające jest wysłanie wezwania do zapłaty tylko na adres prowadzenia działalności?

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Zmiana profilu działalności a spis z natury

Przedsiębiorcy zobowiązani są przeprowadzać tzw. spis z natury, który określi dokładnie wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa. Zmiana profilu działalności nie wiąże się z jej likwidacją. Czy wówczas trzeba przeprowadzać spis z natury?

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Będą opłaty za udostępnianie danych z CEIDG

4 kwietnia 2014 r. będą już obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, które określą wysokość opłat za udostępnianie danych z CEIDG. Za jednorazową roboczogodzinę udostępnienia danych opłata wyniesie 50 zł netto.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Jak założyć firmę na próbę?

Brak stabilności przychodów, zła kondycja finansowa czy zbyt mały kapitał na założenie firmy? Oto częste problemy, z którymi borykają się nowi przedsiębiorcy. Aby podjąć się prowadzenia działalności warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Warto zatem pomyśleć o firmie na próbę. Jak ją założyć? Gdzie zarejestrować?

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Wpis do rejestru działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od jej formy wymaga zarejestrowania w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców. W Polsce obowiązują trzy rejestry przedsiębiorców Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej i Rejestr Przedsiębiorców zagranicznych. W niniejszym artykule omówione zostaną pierwsze dwa.

W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

Każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG zobowiązany jest do uaktualniania danych w niej zawartych po dokonaniu jakichkolwiek zmian w przedmiotowej działalności. W jaki sposób tego dokonać?

Zmiany w procedurze zakładania działalności gospodarczej

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało kolejne ułatwienia w procedurze rozpoczynania działalności gospodarczej, chodzi m.in. o zautomatyzowanie i uproszczenie nadawania numerów NIP i REGON.

Jak założyć i prowadzić firmę?

Założenie jednoosobowej firmy wydaje się obecnie dość proste. Przede wszystkim konieczny jest dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Zanim jednak rozpocznie się prowadzenie działalność trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i wypełnić niezbędne dokumenty.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Założenie własnej firmy za pośrednictwem CEIDG trwa bardzo krótko. Przedstawiamy 8 kroków do założenia własnej firmy. Jak najprościej zarejestrować działalność gospodarczą?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z możliwości zawieszenie działalności.

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Nadmiar obowiązków, długi wyjazd, czy brak odpowiednich kwalifikacji – istnieje wiele sytuacji, w których przedsiębiorca może skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy lub po prostu zaufanej osoby. O czym należy pamiętać udzielając pełnomocnictwa?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Wniosek do CEIDG można złożyć poprzez Internet oraz w sposób tradycyjny. Czy możliwe jest przesłanie wniosku do CEIDG pocztą?

Wniosek o wpis do CEIDG - kiedy jest poprawny?

Wpisy do CEIDG następują na podstawie wniosku. Wniosek o wpis do CEIDG musi być złożony przez osobę uprawnioną oraz być poprawny w sensie formalnym. Kiedy wniosek do CEIDG jest prawidłowy?

Dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązki podatkowe

Przedsiębiorca, który we wpisie do CEIDG podaje swoje miejsce zamieszkania oraz adresy miejsc, w których wykonywana będzie działalność gospodarcza. Czy podanie tych adresów wywołuje obowiązki związane z podatkiem od nieruchomości?

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Gdy prowadzenie własnej działalności przestaje być opłacalne można na jakiś okres zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Co trzeba zrobić, żeby zawiesić działalność gospodarczą?

Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Zawieszenie działalności trwa przez ustalony okres czasu. Może on wynosić od 30 dni do 24 miesięcy. Czy istnieje możliwość odwieszenia działalności po upływie terminu, na który działalność gospodarcza została zawieszona?

Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz poszerzają zakres danych w nim zawartych. Propozycje MG ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają procedury administracyjne i zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Proponowane przez Rząd zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej mają na celu ułatwienie prowadzenia firmy. Zmiany w głównej mierze będą dotyczyły CEIDG.

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może być wykreślony z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdźmy w jakich przypadkach może się to zdarzyć.

CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.

Nie bój się założenia firmy. Otwieramy działalność w 7 krokach

Masz pomysł na własny biznes, ale boisz się formalności związanych z założeniem własnej firmy? Pokazujemy jak założyć firmę w 7 krokach bez wychodzenia z domu.

CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

Będzie nowa przesłanka wykreślenia z urzędu z CEIDG. Resort gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad wprowadzeniem zmian w funkcjonowaniu CEIDG. Nowe przepisy mają skonkretyzować zasady wydawania zaświadczeń z ewidencji.

CEIDG 2012/2013: PESEL i REGON będą wpisane z urzędu

PESEL i REGON przedsiębiorcy będzie podlegał wpisowi do CEIDG z urzędu. Nowe zasady mają uprościć funkcjonowanie ewidencji. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności.

CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

Wpis zmarłego przedsiębiorcy będzie wykreślony z CEIDG bez decyzji wydanej przez ministra gospodarki. Resort gospodarki przygotowuje zmiany do zasad funkcjonowania CEIDG.

REKLAMA