REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w dniu 3 kwietnia ogłosiła konkurs dla sektora HoReCa, turystyki i kultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który ma na celu wsparcie branży szczególnie dotkniętej przez pandemię i lockdowny w latach 2020 i 2021. Odpowiadając na potrzeby tych sektorów nabór wniosków rozpocznie się 6 maja, a zakończy 5 czerwca.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że spółka ma prawo zaliczyć poniesione wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne oraz catering udostępniane w swojej siedzibie podczas pracy pracownikom do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te nie stanowią kosztów reprezentacji oraz nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost popularności cateringów dietetycznych jako odpowiedzi na potrzebę oszczędności czasu i pragnienie zdrowego odżywiania wśród zapracowanych Polaków. Ta tendencja odzwierciedla zmianę w podejściu do żywienia - coraz więcej osób szuka sposobu na zbilansowane posiłki, bez poświęcania własnego czasu na ich przygotowanie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na usługi cateringowe, zajęcia sportowe oraz usługi masażu, z których korzystają pracownicy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako tzw. koszty pośrednie.
REKLAMA
Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.
Catering to usługa polegająca na dostarczaniu gotowych codziennych posiłków do biura lub domu lub potraw na specjalne okazje, takie jak imprezy, bankiety, spotkania firmowe, śluby. Usługi cateringowe oferowane są przez różnego rodzaju firmy, które specjalizują się w przygotowywaniu, dostarczaniu i obsłudze żywienia na zlecenie klientów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na catering dla pracowników spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Warunkiem jest odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że koszty organizacji konkursu mogą być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.
REKLAMA
W artykule omawiamy problematykę związaną z kosztami uzyskania przychodu dla ratowników medycznych, którzy muszą korzystać z cateringu w związku z nieprzewidywalnymi dyżurami. Czy zakup posiłków może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu? Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
W nowej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że podatek VAT od posiłków nabywanych dla pracowników, dla których przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do zapewnienia tych posiłków, może być odliczony. Jednakże, ta sama zasada nie dotyczy posiłków nabywanych dla pozostałych pracowników, w tym więźniów i pracowników tymczasowych.
REKLAMA