REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Każdy kto jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej musi płacić podatek od nieruchomości. Stawka podatku jest jednak znacznie wyższa, gdy dana nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. Kiedy dochodzi do takiego zajęcia i jaką wysokość podatku powinni płacić przedsiębiorcy wynajmujący te nieruchomości. O tym opowie Pan Dawid Kurach, ekspert m.in. od podatku od nieruchomości w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wykończeniem domu mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast wydatki związane z wyposażeniem domu nie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że montaż klimatyzacji z funkcją grzania nie uprawnia do odliczenia wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, w związku z termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową budynku o charakterze mieszkalno-biurowym, ponieważ budynek ten będzie przez niego wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.
Właścicielka mieszkania, która dokonała termomodernizacji budynku, nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT z tytułu wymiany okien i ogrzewania, ponieważ na moment złożenia zeznania podatkowego za 2020 r. nie jest była właścicielem przedmiotowego budynku mieszkalnego.
REKLAMA
Podatnik zadał pytanie, czy materiały budowlane na przedłużenie zadaszenia mogą być uwzględnione w kosztach termomodernizacji. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową wykluczającą możliwość uwzględnienia tych wydatków.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), potwierdza, że podatnik może odliczyć wydatek na klimatyzację z funkcją ogrzewania, ponieważ spełnia on definicję przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i mieści się w katalogu wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej. Interpretacja KIS potwierdza możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, co przyczyni się do zmniejszenia obciążeń podatkowych wnioskodawcy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że zamiana nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym na nieruchomość zabudowaną podobnym budynkiem, przez strony zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn, będzie podlegać zwolnieniu z PCC.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa przedwstępna nie jest równoznaczna z nabyciem własności nieruchomości. W ocenie organu podatkowego stanowi to istotny warunek do skorzystania z ulgi podatkowej.
Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że jeśli jedno z małżonków jest właścicielem osobno stanowiącego odrębność budynku, a wydatki na termomodernizację są ponoszone z majątku wspólnego małżonków, to nie zostają spełnione warunki określone w przepisach podatkowych, które umożliwiają skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.
Według stanowiska KIS, wydatki poniesione na zakup kominka ekologicznego wraz z wkładem oraz jego zabudowaniem nie zaliczają się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Dyrektor KIS potwierdził, że brak wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma wpływu na prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może zatem odliczyć wydatki związane z remontem przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.
W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na cel handlowo-usługowy. Na podstawie interpretacji KIS dowiadujemy się, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą w branży budowlanej ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeśli wszystkie nabyte materiały i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Istotne jest również, że po zakończeniu inwestycji budynek będzie w całości służył działalności gospodarczej.
Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sprzedaż nieruchomości mieszkalnej, która nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w 2023 r. została wycofana z ewidencji środków trwałych i stanowi własność podatnika od 30 listopada 2015 r., podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jednakże, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, nie będzie ona opodatkowana.
Podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację swojego budynku mieszkalnego wraz z założeniem instalacji fotowoltaicznej, nie wiedzieli czy mogą uwzględnić zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania, jako część ulgi termomodernizacyjnej. Dyrektor KIS wskazał, że klimatyzatory spełniające wymagania dotyczące pomp ciepła mogą być uznane za element termomodernizacji i podlegać uldze termomodernizacyjnej.
Problem dotyczył możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej przy zakupie nieruchomości od rodziny. Podatnik we wniosku o interpretację KIS podał, że sprzedał mieszkanie i planuje kupić dom wraz z działką. Organ potwierdził, że zakup nieruchomości z domem jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym, służącym jako garaż, kwalifikuje się do ulgi. Sprawdź dlaczego.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że wydatki związane z termomodernizacją dachu i dociepleniem ścian budynku udokumentowane fakturami podlegają uldze podatkowej.
Od 2026 roku ma obowiązywać unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (dyrektywa EPBD). Zgodnie z założeniami tej dyrektywy wszystkie obecnie istniejące budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć (w drodze termomodernizacji) klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę energetyczną D od 2033 roku. 13 czerwca 2023 r. Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprezentowała swoje propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy EPBD. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma też przygotowaną metodykę podziału budynków na klasy energetyczne, ale czeka na ostateczny kształt dyrektywy EPBD.
W dniu 12 stycznia 2023 r. Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską nr 37882 w sprawie opodatkowania budynków mieszkalnych zajętych na działalność gospodarczą. Niestety odpowiedź Ministra Finansów wpisuje się w niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą dotyczącą opodatkowania budynków mieszkalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmu. Podejście prezentowane przez fiskusa - zdaniem ekspertów PwC Polska - pozostawia jednak pewne wątpliwości.
Elewacja domu to zewnętrzna część budynku, która nadaje mu charakterystyczny wygląd oraz chroni ściany przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Współczesne budownictwo łączy bezpieczeństwo, najwyższą jakość i długowieczność z nieprzeciętną estetyką i ponadczasowym wzornictwem. Jakie rodzaje elewacji królują na dzisiejszym rynku? Jak sprawdzić elewację przy zakupie domu?
REKLAMA