REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

REKLAMA

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności

Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.

Co należy rozumieć przez ekspektatywę zawarcia umowy?

W momencie zawarcia umowy o budowę lokalu mieszkalnego – dla ustanowienia spółdzielczego prawa własności oraz prawa spółdzielczej własności tego lokalu – powstaje roszczenie członka o zawarcie ze spółdzielnią mieszkaniową umowy definitywnej.

REKLAMA

Czy umowa o roboty budowlane powinna być sporządzona w formie pisemnej?

W umowie o roboty budowlane strony ustalają, jaki zakres robót budowlanych ma wykonać wykonawca. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na mocy niniejszej umowy wykonawca zobowiązuje się do oddania obiektu, a inwestor do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych.

Czy umowa o wykonanie prac projektowych jest umową o dzieło?

Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego. Zawierana jest w formie dowolnej – jednakże zaleca się sporządzić umowę w formie pisemnej dla celów dowodowych. Umowy zawierane w procesie budowlanym powinny odpowiadać realizacji inwestycji.

Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Decyzja o wydanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy jest wydawana na żądanie inwestora. Inwestor może być osoba prawną, osoba fizyczną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Wniosek ten musi spełniać określone warunki – opisane poniżej.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces mający na celu określenie wartości nieruchomości przy zastosowaniu różnych metod oraz technik. Cały proces złożony jest z wielu etapów i kończy się on sporządzeniem operatu szacunkowego.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności

Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.

Jak sprostować błąd w akcie prawa miejscowego wydanym przez gminę

Błędy zdarzają się w wielu dokumentach czy pismach. Nie omija to także uchwał i decyzji administracyjnych. Są jednak jasne zasady, kiedy i jak można je poprawić.

Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Powiaty mogą tworzyć zarówno związki jak i stowarzyszenia oraz porozumienia. Takie działania maja na celu lepsze i sprawniejsze wykonywanie zadań z zakresu administracji.

Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Organem stanowiącym w powiecie jest rada powiatu. To ten organ wydaje uchwały będące aktami prawa miejscowego na terenie powiatu. Uchwały te mogą być jednak uchylane w ramach nadzoru nad działalnością powiatu.

Jak są tworzone nowe powiaty

Polska ma obecnie trójstopniowy podział administracyjny. Oznacza to, że w Polsce mamy trzy różnego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Są to: gmina, powiat i województwo. Rząd w drodze rozporządzenia może tworzyć nowe powiaty.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Co to jest pozwolenie na budowę

Każdy to chce wybudować dom musi uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Czy należy zgłosić zamiar zmiany sposobu użytkowania?

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Istotne jest to, aby w zgłoszeniu zamieścić informację o dotychczasowym sposobie użytkowania obiektu budowlanego.

Czy kierownik budowy musi zgłosić oświadczenie o zakończeniu inwestycji?

Kierownik budowy nadzorujący nad całym przebiegiem procesu budowlanego jest obowiązany do złożenia oświadczenia właściwemu organowi o zakończeniu inwestycji. Jednakże do oświadczenia musi on dołączyć zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

W jakim celu sporządza się oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych – należy złożyć liczne wymagane do tego dokumenty. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest jednym z niezbędnym elementów do tego by uzyskać pozwolenie na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych.

Kto może kierować budową?

Pracami budowlanymi mogą kierować osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Na inwestorze spoczywa obowiązek pozyskania od kierownika budowy stosownego oświadczenia o przyjęciu przez niego obowiązków kierowania nad całym procesem budowlanym.

Czy należy dokonać zgłoszenia budowy obiektu - niewymagającego pozwolenia na budowę

W celu rozpoczęcia budowy obiektu – niewymagającego pozwolenia na budowę – należy dokonać zgłoszenia przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do robót budowlanych można przystąpić – w terminie 30 dni – jeżeli od momentu doręczenia zgłoszenia organ właściwy nie sprzeciwi się zezwoleniu na budowę, jednakże nie później niż po upływie 2 lat.

Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę musi w ciągu dwóch lat przystąpić do realizacji robót budowlanych. W tym celu musi on zawiadomić, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem inwestycji właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością budowy z projektem.

Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych

Od 30 grudnia 2010 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych. Nowela ma w zamiarze poprawić system kontroli jakości materiałów budowlanych.

Opłata eksploatacyjna

Obowiązek uiszczenia opłaty eksploatacyjnej spoczywa na podmiocie wydobywającym kopalinę lub prowadzącym inną działalność regulowaną ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Opłata eksploatacyjna stanowi dochód własny gminy na terenie, której prowadzona jest działalność objęta koncesjonowaniem.

Opłata adiacencka

Opłata adiacencka to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Wymiana i unieważnienie dowodów osobistych

Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wymiany oraz unieważnienia dowodów osobistych.

Jak zarejestrować dziennik budowy

Zarejestrowanie dziennika budowy dokonywane jest na podstawie wniosku inwestora lub pełnomocnika, w terminie 3 dni od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.

Zgłoszenie budowy obiektu nie wymagającego pozwolenia na budowę

Budowę obiektu budowlanego lub roboty budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę można rozpocząć po uprzednim dokonaniu zgłoszenia w Starostwie Powiatowym.

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Podział okien ze względu na sposób otwierania


Główną funkcją okien jest zapewnienie światła naturalnego wewnątrz budynków. Ich wygląd należy dobierać do wyglądu obiektu, a wielkość i sposób otwierania od przeznaczenia pomieszczenia. Możemy wyróżnić okna rozwieralne, uchylne, odchylne, obrotowe czy przesuwne.

Zalety i wady okien w dachu

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko. Czasami, są jedyną formą umożliwiającą wpuszczenie promieni słonecznych do pomieszczeń. Okna dachowe, oprócz swoich zalet mają również wady.

Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?


Okna połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Odpowiednia wielkość i miejsce zamontowania mogą dać zadowalający efekt wizualny i użytkowy. Wielkość okien, a raczej ich szklenia jest objęta tymi samymi przepisami co okna ścienne. Oprócz tego jest kilka konstruktorskich i montażowych wskazówek co do stosowania okien dachowych.

Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?


Okno połaciowe to dobry sposób na naturalne doświetlenie poddasza. Wymiary okien dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, kąta nachylenia połaci dachowej, a także od rodzaju konstrukcji dachu. Zaleca się by montaż okien dachowym nie ingerował mocno w konstrukcję więźby, by nie osłabiać jej nośności.

Zalety i wady okien z fiberglassu

Fiberglass to inaczej tworzywo kompozytowe składające się z włókien szklanych połączonych ze sobą żywicą poliestrową. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale pomimo tego rzadko używany w produkcji stolarki okiennej. Również ich dostępność na rynku nie jest powszechna.

Elementy ozdobienia okien – obramienia i szprosy

Obramienia i szprosy to nie tylko jakby się mogło wydawać ozdoby okienne. Mogą pełnić dodatkowe funkcje. Jednak głównie i tak są stosowane ze względów estetycznych. Dobrze się sprawdzają przy renowacji starszych budynków stylizowanych na zabytkowe. Na rynku jest wiele gotowych materiałów do tego rodzaju zdobień.

Jak prawidłowo zamontować okno?


Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem i jest poddawane różnym obciążeniom. Jest narażone na parcie wiatru czy oparcie użytkowników np. podczas mycia. Najczęstszym błędem przy montażu okien jest odkształcenie ramy okiennej, co uniemożliwia swobodne jego otwieranie i użytkowanie. Aby uniknąć tego typu problemów podczas montażu okien należy przestrzegać pewnych zasad.

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Co raz większe ceny energii i prądu, a także wzrost świadomości ekologicznej powodują większe zainteresowanie projektami domów pasywnych oraz energetycznych. Oba ich rodzaje, mają niższy wskaźnik zapotrzebowania na energię. Straty ciepła w takich budynkach są obniżane do minimum, dlatego też okna, przez które ucieka znaczna część energii mają specjalną budowę i sposób montowania.

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Wskaźniki i stawki grudzień 2010

Jeżeli nie wiesz ile wynosi wynagrodzenie minimalne lub jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego oraz jaką opłatę powinieneś wnieść z tytułu posiadania psa przeczytaj poniższy artykuł.

Kiedy gmina może pobierać opłatę miejscową

Gmina może pobierać opłatę miejscową od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach - za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienia od podatku od nieruchomości reguluje art. 7 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

REKLAMA