REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć napięcie na końcu linii przesyłowej?

Jeśli chcesz obliczyć napięcie na końcu linii przesyłowej, skorzystaj z prostego wzoru, który znajduje się poniżej.

Dachy płatwiowo-kleszczowe oraz wieszarowe

Pomimo swojej prostoty dachy krokwiowe nie są tak popularne i uniwersalne jak dachy płatwiowo-kleszczowe. Ich wadą jest duży stopień skomplikowania, różnorodność połączeń oraz większa ilość elementów.

Dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe

Dachy drewniane, aby mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim geometrycznie niezmienne. Taki stan rzeczy można uzyskać poprzez takie konstruowanie, aby uzyskać dużo elementów trójkątnych.

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

REKLAMA

Jak dobrać i montować elementy okienne?

Każde okno składa się z szyby, ramy oraz uszczelki. Szyby powinny zapewniać nie tylko właściwą ilość docierającego światłą oraz odpowiedni poziom izolacyjności termicznej, ale nierzadko powinny charakteryzować się parametrami wytrzymałościowymi zbliżonymi do ścian w ujęciu poziomu odporności na włamania.

Jakie są parametry ścian zewnętrznych?

Ściany zewnętrzne z uwagi na swoją funkcję zwykle konstrukcyjną powinny odznaczać się kilkoma ważnymi parametrami funkcjonalnymi. Pierwszym z nich jest akumulacyjność cieplna.

Jakie są zalety i wady dachówek cementowych?

Jeśli szukasz trwałego i niedrogiego pomysłu na pokrycie swojego dachu, to śmiało możesz wziąć pod uwagę dachówki cementowe. Powinny wytrzymać około 70 lat i są dużo tańsze, niż na przykład ceramiczne.

Jakie są zalety i wady dachówek bitumicznych?

Wiele jest materiałów, którymi można pokryć dach. Jednym z nich są dachówki bitumiczne. Tak jak każdy materiał mają swoje wady i zalety. Sprawdź, czy jest to materiał dla Ciebie.

REKLAMA

Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych?

Dachówki ceramiczne są najczęściej w kolorze czerwonym, produkowane są z gliny wypalanej w piecu. Są bardzo popularne, a ich montaż jest prosty dzięki wyprofilowanym zamkom. Zamki poprawiają szczelność dachówki i ułatwiają łączenie.

Co to jest emulsja bitumiczna?

Emulsja służy do gruntowania powierzchni tynków, jastrychów, betonów i murów przed nakładaniem bezrozpuszczalnikowych mas bitumicznych.

Jak produkowany jest cement?

Cement to hydrauliczny materiał wiążący, otrzymywany z surowców mineralnych (margiel, wapień, glina) krzemianów, tlenków prostych, podwójnych i potrójnych oraz innych związków, głównie wapnia, glinu, krzemu i żelaza poprzez wypalanie a następnie zmielenie otrzymanego spieku.

Jak produkowana jest cegła wapienno-piaskowa?

Cegła wapienno – piaskowa to inaczej wyrób silikatowy.

Jak powstaje cegła ceramiczna?

Cegła ceramiczna - materiał budowlany otrzymywany z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków oraz lessów.

Jaki zamek postawić na straży?

Dla sprawnego złodzieja każde drzwi są do pokonania. Ale są sposoby na to, żeby utrudnić mu ich sforsowanie. Zyskasz czas, w czasie którego ktoś może złodzieja zauważyć, usłyszeć lub spłoszyć.

Jakie okno wybrać?

Wybór okna to wybór na lata. Powinien być dobrze przemyślany. Decydując się na konkretny rodzaj, powinieneś wziąć pod uwagę różne czynniki.

Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Uszkodzone płyty chodnikowe czy brukowe to nie tylko defekt natury estetycznej, ale jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników takiego chodnika.

Czy już wszystko wiesz o markizach?

Nowoczesna markiza jest składana, wyposażona w silnik i sterowana pilotem. Złożona jest praktycznie niewidoczna i zajmuje bardzo mało miejsca. Ponadto płaska kaseta, w której jest „schowana” markiza, jest najczęściej wyposażona w oświetlenie.

Jakie wybrać drzwi

Drzwi spełniają wiele zadań – zewnętrzne przede wszystkim chronią, a wewnętrzne pozwalają na wydzielenie w mieszkaniu odrębnych stref. Jedne i drugie coraz częściej są też elementem dekoracyjnym.

Szklane przegrody - parametry charakterystyczne

Najpopularniejsze szklane przegrody w budownictwie - to okna. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą. Zobacz, jakie parametry są charakterystyczne dla przegród szklanych.

Kim jest dekarz?

Dach jest zwieńczeniem budowli, także Twojego domu. Zanim zacznie chronić Twój dom i Ciebie przed warunkami atmosferycznymi będzie wyzwaniem dla dekarza.

Kto ułoży płytki?

Glazurnik to osoba, która nie tylko ułoży przygotowany materiał na ścianie czy podłodze. Powinien on także przygotować właściwe podłoże.

Do jakich prac zaangażować murarza?

Oczywiście na pierwszy miejscu należy wymienić wznoszenia ścian z cegły, kamienia, elementów betonowych, gipsowych i ceramicznych. Może również układać na ścianach, np. płytki, czy tynk, montować schody, filary i stropy, jak również wykuwać otwory w ścianach. Zatem najczęściej przy budowie domu spotkasz się z murarzem-tynkarzem. Jeśli zaś remontujesz stary dom z piecem i chcesz odrestaurować piec-skonsultuj się z murarzem zdunem.

Nawierzchnie z bruku kamiennego

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zwykle surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory.

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego wapnem

Stabilizacja gruntu wapnem pozwala na wykorzystanie nieprzydatnych gruntów spoistych, które w stanie nasączonym wodą tracą właściwości wytrzymałościowe i przy tym wykazują się dużą wysadzinowością w okresie zimy.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Proces stabilizacji cementem polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki.

Nowoczesne systemy pokryć z materiałów bitumicznych

Dzisiejsze materiały bitumiczne, gdzie głównym materiałem jest asfalt są zdecydowanie trwalsze niż dawnej. Przy tych gabarytach wytrzymałość i elastyczność zagwarantowane jest dzięki mało odkształcalnej osnowie z włókna szklanego.

Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia blaszane to pokrycia stosowane od lat. Wcześniej wykonywane jako cynkowe i ołowiane. Dziś wybór jest znacznie większy.

Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne w przeszłości były stosowane w każdym zakątku świata. Różniły się dostępnością materiałów i ich rodzajem. Wszystkie miały za zadanie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Renesans strzechy trzcinowej

Wśród pokryć z materiałów naturalnych trzcina dachowa charakteryzuje się najwyższa szczelnością naturalną na działanie czynników atmosferycznych.

Rynny w konstrukcji dachu

Dobrze wykonany dach powinien się odznaczać dobrym odprowadzaniem wody opadowej. Za taki stan rzeczy odpowiada właściwie zaprojektowany system rynnowy.

Pokrycie dachów stromych w zarysie

Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.

Konstrukcja dachów stromych

Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.

Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Ściany działowe tego typu są stosowane, gdy ciężar ścian działowych murowanych jest pewną niedogodnością, lub kłóci się z konstrukcją budynku. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się szkieletowe ściany działowe z gips-kartonowych płyt.

Kilka słów o dachach

Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu. Wielokrotnie stanowią rozbudowane i nowatorskie konstrukcje. Dach często jest elementem wyróżniającym dom spośród okolicznych budynków.

Pustaki szklane, czyli luksfery

Luksfery mają bardzo szerokie zastosowanie - w łazience jako np. kabina prysznica, w salonie do obudowy kominka lub balustrady schodów. Za pomocą luksfer można doprowadzić światło do pomieszczeń bez okien, nie tracąc ich odrębności. Przejrzysta ściana jest mniej widoczna niż pełna, wygląda też znacznie lżej.

Nakładanie tynku

Aby tynk na ścianie prezentował się estetycznie przez długi czas konieczna jest staranność przy jego nakładaniu. Sposób nakładania zależy od rodzaju tynku i stanu, w jakim jest ściana.

Fundament a piwnica

Ściana ścianie nierówna. Każda ściana w zależności od położenia, obciążenia i pełnionych funkcji powinna mieć inne, dostosowane do wymienionych warunków właściwości.

Na czym polega wybór tynku?

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany.

Układanie papy

Papa ma na dachu dwa zastosowania. Czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Ekspresowe zaprawy

Wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze.

Pomieszczenia gospodarcze

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Jak ułożyć dachówki?

Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Ściany działowe murowane

W budownictwie jednorodzinnym standardowo ściany wykonuje się jako murowane lub szkieletowe.

REKLAMA