REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?


Odpowiedni dobór uszczelek i okuć okiennych jest równie ważny jak wybór profili okiennych. Dzięki nim uzyskamy odpowiedni poziom izolacyjności termicznej jak i akustycznej oraz – co ważne – zapewnimy sobie komfort z użytkowania okien jak i pomieszczenia, w którym je zamontujemy dzięki np mikrowentylacji.

Jakie są rodzaje karniszy?


Karnisz jest istotnym elementem wykańczającym okno. Mamy szeroki wybór karniszy, materiałów z jakich są wykonane jak i dostępnych ich odcieni. Do dyspozycji mamy karnisze drążkowe, szynowe, szynowe z listwą maskujące, typu zazdrostka czy też linkowe.

Czym jest HDF i MDF?

Płyty HDF (High Density Fibreboard) i MDF (Medium Density Fiberboard) to materiały drewnopochodne, są rodzajem płyt pilsniowych. Różnią się między sobą gęstością, a co za tym idzie wytrzymałością, HDF to skrót od High Density Fiberboard a MDF od Medium Density Fiberboard. Są materiałami stosowanymi do produkcji mebli, drzwi, paneli podłogowych czy też paneli ściennych.

Kiedy ocieplać nowy budynek?


Nowo wybudowany budynek należy ocieplić po odczekaniu paru miesięcy od momentu wymurowania ścian zewnętrznych. W ten sposób wyparuje cała woda z murów i nie będziemy narażeni na powstanie wilgoci i zagrzybienie we wnętrz budynku.

REKLAMA

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Gdzie można stosować tynki cienkowarstwowe?


Tynki cienkowarstwowe stosować można zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Tynki cienkowarstwowe posiadają bogatszą ofertę kolorów i faktur i są prostsze w wykonaniu w odróżnieniu od tynków tradycyjnych, oprócz tego są od nich znacznie cieńsze gdyż ich grubość wynosi od 2 do 10 mm. Ze względu na rodzaj spoiwa wyróżniamy tynki cienkowarstwowe mineralne i organiczne, od ich składu zależny będzie wybór odpowiedniego tynku gdyż nie wszystkie tynki możemy położyć na każdej powierzchni.

Czym jest elewacja na ruszcie?


Elewacja na ruszcie jest popularnym rozwiązaniem wykańczania ścian zewnętrznych. Składa się z rusztu, termoizolacji i okładziny zewnętrznej. Taką elewację szybko się montuje, a do tego można ją wykonywać o każdej porze roku. Elewację na ruszcie cechuje długa żywotność. W razie uszkodzenia elementu elewacji, można wymienić jedynie jej cześć.

Wzrost liczby rozpoczynanych budów


Ilość rozpoczynanych inwestycji w lutym tego roku zwiększyła się aż o 13%. Jednak nie dotyczy to wszystkich, spółdzielnie nadal mają zastój. Za to deweloperzy i inwestorzy prywatni wyszli z impasu. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie, spadła liczba wydawanych pozwoleń. Zmniejszyła się również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, klucze oddano do 8,5 tys. mieszkań. Za słaby wynik, w dalszym ciągu, jest obwiniany kryzys.

REKLAMA

Czym jest teren uzbrojony?


Każda działka, na której planujemy postawić dom powinna być uzbrojona. Co to oznacza? Uzbrojenie terenu to nic innego jak doprowadzenie w obrębie działki takich mediów jak: wodociąg, sieć kanalizacyjna, energetyczna oraz gazowa.

Na jakie prace nie potrzeba pozwolenia?


Większość robót wymaga wydania specjalnych pozwoleń, dzięki którym można je rozpocząć. Istnieją też takie, które pozwoleń nie potrzebują. Co możemy wykonać bez formalności?

Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?


Wiele osób marzy o miejscu w urokliwej okolicy, gdzie można spędzić wypoczynkowy urlop. Taką możliwość daje nam budowa domu rekreacyjnego. Jak się do tego zabrać, by jak najszybciej cieszyć się odpoczynkiem od wielkich aglomeracji miejskich?

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Czym jest pomiar RCD?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?


Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Czy należy ocieplać piwnicę?


Piwnica, czyli część budynku znajdująca się poniżej poziomu terenu, najczęściej przeznaczona jest na pomieszczenia gospodarcze. Coraz częstsza adaptacja piwnicy na powierzchnie użytkowe zmusza inwestorów do poprawy izolacyjności tych pomieszczeń. To, czy warto ocieplić piwnicę, zależy również od tego, czy jest ona ogrzewana czy nie.

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Jak należy wypełnić zgłoszenie danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości


Zmiany danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu. Oprócz tego mogą być murowane z cegły lub bloczków betonowych. Ze względu na funkcję, jaką pełnią fundamenty, materiał do ich wykonywania powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Beton posiada takie parametry, ale musi być on dobrze przygotowany. Beton do wykonywania fundamentów może być towarowy, czyli przywieziony z wytwórni lub wytworzony na placu budowy.

Osłony zewnętrzne okien dachowych


Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony, które mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Powszechnie stosowane zewnętrzne osłony okien dachowych to rolety i markizy.

Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?


Parapety wewnętrzne stanowią wykończenie przestrzeni pod oknem. Coraz częściej stanowią funkcję dekoracyjną pomieszczeń. Materiał z jakiego są wykonane, kolor i kształt dobiera się do wystroju wnętrza. Należy pamiętać również o właściwościach i parametrach parapetów, by były trwałe i odporne np. na działanie wilgoci.

Sposoby otwierania okien dachowych

Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?


Wiatrownica to wykończenie dachu w miejscach znajdujących się tuż nad ścianą szczytową. Są one szczególnie narażone na podrywanie dachu przez wiatr i podwiewanie opadów pod pokrycie. Jak nazwa wskazuje, jest to element chroniący dach przed działaniem wiatru. Powinien on być wykonany solidnie, by przy pierwszym porywistym wietrze pokrycie na skraju dachu nie zostało poderwane.

Jakie mamy rodzaje dachów?


Tradycyjne i powszechnie stosowane dachy spadziste, czasami z wieloma połaciami są zastępowane innymi formami, szczególnie w nowoczesnych projektach architektonicznych. Dzięki zmianie kształtu dachu, można łatwo dopasować budynek do otaczającej zabudowy. Oprócz dachów spadzistych mogą być dachy płaskie, pulpitowe czy kolebkowe.

Rynny aluminiowe – wady i zalety ich stosowania


Rynny aluminiowe nie należą do taniego systemu. Są odporne na korozję, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat. Mogą być stosowane do różnego rodzaju pokrycia. Szeroka gama kolorystyczna powłok pozwala na idealne dobranie do koloru dachu.

Z jakiego materiału wykonać rynny?

Przed wyborem rodzaju orynnowania warto zastanowić się nad sposobem ich montażu, czy zrobimy to sami czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę. Na rynku jest wiele rodzajów rynien, z czego najłatwiejsze w montażu są rynny wykonane z PVC. Biorąc pod uwagę inne względy możemy wybrać rynny stalowe, aluminiowe, miedziane czy cynkowo-tytanowe.

Jakie drewno zastosować na więźbę?


Więźba dachowa najczęściej wykonywana jest z drewna. Pomimo, że na rynku dostępne są bardziej wytrzymałe i trwałe materiały, drewno i tak dla większości inwestorów jest niezastąpionym materiałem na konstrukcje budowlane. Drewno więźby dachowej powinno być trwałe i wytrzymałe, a ponad to powinno posiadać stosunkowo nieduży ciężar.

Jak zamontować antenę na dachu?


Instalacja anteny na dachu wiąże się często z przeprowadzeniem przewodów przez dach i przebiciem warstw dachowych. Takie miejsca są szczególnie narażone na nieszczelności i możliwość przeciekania wody pod powierzchnię dachu. By temu zapobiec należy w odpowiedni sposób dokonać uszczelnienia połączenia anteny z pokryciem.

Dachówka czy blachodachówka?


Przy wyborze pokrycia dachowego należy się kierować nie tylko wyglądem estetycznym i ceną, lecz także jakością, trwałością i innymi ważnymi parametrami. Dach musi być zarówno ozdobą domu jak i jego solidnym przykryciem. Pokrycie z dachówek i blachodachówki z daleka wygląda tak samo, co trudne jest do rozróżnienia dla laika.

Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych


Obecnie produkowane płyty włóknisto-cementowe nie zawierają azbestu. Stanowią lekkie przykrycie w postaci drobnowymiarowych płytek bądź większych płyt falistych. Jest to materiał trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak wykończyć kosze dachowe?


Kosze dachowe to inaczej krawędź wspólna dwóch sąsiednich połaci. Miejsce to wymaga szczególnej uwagi ze względu na gromadzenie się wody i wolniejszy odpływ. Wykończenie koszy dachowych zależy od rodzaju pokrycia dachu.

Z czego wykonać sztywne poszycie dachu?


Sztywne poszycie dachu to inaczej deskowanie pokryte izolacją przeciwwodną, układane na dachu pod warstwą wierzchnią pokrycia. Ma ono za zadanie chronić warstwy dachu przed wilgocią i stanowić sztywne podłoże pod poszycia elastyczne. Może być wykonane z desek lub płyt drewnopochodnych.

Jakie są zalety dachów zielonych?

Dachy zielone są doskonałą alternatywą dla co raz gęstszej zabudowy miejskiej i utraty terenów zielonych. Ich budowa pociąga za sobą większe obciążenia, więc i konieczne wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku. Wiąże się to niestety z większymi kosztami, ale nie tylko wizualny efekt nam to wynagrodzi. Dachy zielone oprócz tego posiadają wiele zalet.

Czym są połacie dachowe załamane?


Dach o połaciach załamanych to dach mansardowy. Charakteryzuje się on tym, że połać dachowa podzielona jest na dwie części. Górna część ma mniejszy spadek, zaś dolna jest bardziej stroma. Dachy mansardowe dają większą przestrzeń użytkową poddasza, ale ich wykonanie nie jest łatwe i pociąga za sobą stosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań.

Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?


Co raz większa utrata miejskich terenów zielonych skłania inwestorów do budowy zielonych ogrodów na dachu. Zwiększa to standard budynków i otoczenia, ale niestety pociąga za sobą większe koszty budowy. Jest to związane ze specjalną konstrukcją warstw takiego dachu zielonego, zwiększeniem obciążeń i zastosowaniem specjalnych materiałów.

Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?


Budynek z większą liczbą połaci kojarzy się bardziej z pałacem czy rezydencją niż z domem jednorodzinnym. Wyszukany kształt dachu nadaje bogaty wygląd budynkowi, ale należy pamiętać, by nie przesadzić. Połączenie wielu form może przestać stanowić całość, tylko być połączeniem elementów, które w ogóle do siebie nie pasują.

Dokumenty niezbędne do dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków


Na mocy przepisów ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne – należy dokonywać zgłoszeń wszelkich zmian danych dotyczących nieruchomości objętych ewidencją gruntów i budynków.

Jak sporządzić zgłoszenie zmian oznaczenia działki w ewidencji gruntów i budynków

Cały proces dokonania zmian danych dotyczących oznaczenia działki nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków wymaga zgłoszenia tychże danych do właściwego organu prowadzącego ewidencję dla nieruchomości – która jest przedmiotem objętym zgłoszeniem. Właściwość organu ustala się ze względu na miejsce położenia nieruchomości – której te zmiany dotyczą.

Jak sporządzić wniosek o wydanie wydruku z operatu ewidencji gruntów i budynków


Wniosek o wydanie wydruku wnioskodawca składa w celu pozyskania danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków albo opracowań geodezyjnych i kartograficznych. Tego typu opracowania służą geodetom do wykonania czynności związanych z pomiarami np. określenie punktu graficznego.

Jak sporządzić wniosek o udzielenie informacji z operatu ewidencji gruntów i budynków

Co robić w razie pożaru w domu drewnianym?


Przede wszystkim należy się ewakuować i zadzwonić po straż pożarną – 998. Jak jednak zachować się w sytuacji, gdy zechcemy użyć gaśnicy? Jak gasić sadzę w kominie? Najbardziej na pożary narażone są domy drewniane.

Jak ubezpieczyć budowę?

Suma ubezpieczenia jest określana jako końcowa wartość odtworzenia obiektu przewidywana na ostatni dzień obowiązywania umowy ubezpieczenia. Dlatego musimy określić, ile mniej więcej będzie nas kosztować budowa ostatniego dnia ważności ubezpieczenia.

Jak długo można zwlekać z budową?


Czasem gotówka, którą przeznaczyliśmy na budowę naszego wymarzonego domu, może nie wystarczyć. Czy z takich lub innych powodów będziemy mogli przesunąć budowę? Jeżeli tak, to o ile?

Co robić, gdy budowa dewelopera odbiega od projektu?


Jeżeli widzimy, że deweloper buduje nasz dom niezgodnie z projektem, sięgnijmy po umowę, będzie w tym momencie najważniejsza.

Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

Gdy decydujemy się na wybudowanie domu dla naszej rodziny, pamiętajmy o kilku warunkach, po których spełnieniu, nie będziemy żałować swojej decyzji.

REKLAMA