REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisja Nadzoru Audytowego

Komisja Nadzoru Audytowego sprawuje nadzór publiczny nad: wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta oraz działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, a także działalnością Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Dywidenda w spółce akcyjnej

Mianem dywidendy określamy rodzaj dochodu z kapitału.

Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Rolnicy, którzy ponieśli straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Przekonali się o tym w zeszłym roku rolnicy, których gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub osunięcia ziemi. W tym roku z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy utracili swoje uprawy ze względu na przymrozki, suszę, powódź, huragan, grad. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 lipca 2011 roku.

Karta prywatyzacji

Z przebiegu procesu prywatyzacyjnego sporządza się kartę prywatyzacji, którą prowadzi się od momentu rozpoczęcia procesu prywatyzacji.

REKLAMA

Kapitał zapasowy i rezerwowy w spółce akcyjnej

Na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Do kapitału zapasowego należy przelewać nadwyżki, osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe – po pokryciu kosztów emisji akcji. Do tego kapitału wpływają również dopłaty, które uiszczają akcjonariusze w zamian za przyznanie szczególnych uprawnień ich dotychczasowym akcjom, o ile te dopłaty nie będą użyte na wyrównanie nadzwyczajnych odpisów lub strat.

Dialog konkurencyjny

Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Decyzja o zastosowaniu karty podatkowej

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.

Komercjalizacja

Komercjalizacja w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Komercjalizacji dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

REKLAMA

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy to inaczej kapitał podstawowy (określany ogólnie jako kapitał założycielski). Stanowi on pierwotny wkład właścicieli wniesiony przy założeniu spółki. Jego wysokość może być zmieniana w trakcie rozwoju spółki. Wartość tego kapitału musi być zgodna z danymi rejestru handlowego, umową spółki lub statutem jednostki gospodarczej.

Kapitał docelowy

Kapitał docelowy to instytucja wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych, która polega na upoważnieniu zarządu spółki akcyjnej na okres nie dłuższy niż trzy lata do podwyższenia kapitału zakładowego przez dokonanie jednego albo kilku kolejnych podwyższeń kapitału. Upoważnienie wymaga zmiany statutu. Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału nie może obejmować uprawnienia do podwyższenia kapitału ze środków własnych spółki.

Instytucja finansowa

Przez instytucję finansową należy rozumieć podmiot niebędący bankiem ani instytucją kredytową, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to spółka akcyjna powołana przez Skarb Państwa. Jej kapitał zakładowy wynosi 41 972 000 złotych. Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi. Giełda zapewnia koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu i realizacji transakcji.

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców to jeden z państwowych funduszy celowych, który został utworzony z przychodów uzyskanych z prywatyzacji.

Dodatkowe środki z funduszy norweskich pomogą polskiej gospodarce?

Nowa edycja funduszy norweskich zapewni polskiej gospodarce wsparcie w wysokości 578 mln euro. Jest to efekt dotychczasowej pomyślnej współpracy w ramach tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Potwierdzone to zostało dwustronnym porozumieniem podpisanym w Gdańsku pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego i ambasadorem Norwegii w Polsce. Dodatkowa pula środków wzmocni rozwój wielu kluczowych dziedzin polskiej gospodarki.

Szkolenie osoby współpracującej w kosztach podatkowych firmy - porada

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. Mój mąż pomaga mi w prowadzeniu firmy. Mąż planuje ukończyć kurs na prawo jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów ciężarowych i specjalistyczne szkolenie wymagane od zawodowych kierowców. Dzięki temu będzie mógł wykonywać pracę kierowcy w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czy wydatki poniesione na szkolenia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Hipoteczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Hipoteczny list zastawny może być nominowany w złotych albo w walucie obcej w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.

Emisja bonów prywatyzacyjnych

Mianem bonów prywatyzacyjnych określamy bony, o których emisji i wartości decyduje uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej podjęta na wniosek Rady Ministrów.

Działalność gospodarcza

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Dom maklerski

Pod pojęciem domu maklerskiego należy rozumieć osobę, która ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej wykonującą czynności maklerskie. Dom maklerski nie jest bankiem. Dom maklerski uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności maklerskich na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Działalność maklerska

Prowadzenie działalności maklerskiej wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego wydanego na wniosek złożony przez zainteresowany podmiot.

Doradca inwestycyjny

Przez wykonywanie zawodu doradcy inwestycyjnego należy rozumieć wykonywanie funkcji w organach zarządzających lub nadzorczych firmy inwestycyjnej bądź wykonywanie lub nadzorowanie wykonywania m.in. takich czynności jak: a) zarządzanie portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych; b) doradztwo dla przedsiębiorstw w zakresie struktury kapitałowej, strategii przedsiębiorstwa lub innych zagadnień związanych z taką strukturą lub strategią; c) doradztwo i inne usługi w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw.

Depozytariusz

Depozytariusz wykonuje obowiązki określone w ustawie o funduszach inwestycyjnych, w szczególności polegające na prowadzeniu rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego. Działa niezależnie od towarzystwa funduszy inwestycyjnych (w interesie uczestników funduszy).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.

Bessa i hossa

Pod pojęciem bessy należy rozumieć okres długotrwałego spadku cen na danym (określonym) rynku. Co do zasady terminu tego używa się w kontekście giełd, gdzie bessę określa się również mianem "rynku niedźwiedzia". W sytuacji opisanej w zdaniu poprzednim oznacza ona długotrwały okres spadania cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na danej giełdzie. O bessie mówi się, gdy spadkowi ulegają główne indeksy danej giełdy, a więc ceny większości spółek. Spadek ceny jednej spółki nie jest określany mianem

Akt komercjalizacji

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa sporządza za Skarb Państwa akt komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Akt komercjalizacji zastępuje czynności określone w przepisach Kodeksu spółek handlowych, poprzedzające złożenie wniosku o wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców.

Agent firmy inwestycyjnej

Przez agenta firmy inwestycyjnej należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której firma inwestycyjna może w drodze umowy zawartej w formie pisemnej powierzyć wykonywanie stałe lub okresowe w imieniu i na rachunek firmy inwestycyjnej czynności pośrednictwa w zakresie działalności prowadzonej przez tę firmę inwestycyjną.

Absolutorium budżetowe

Mianem absolutorium budżetowego określamy akt wydawany przez organ uchwałodawczy, który ocenia czy działalność finansowa prowadzona przez organ wykonawczy jest zgodna z prawem.

Biuro doradztwa prawnego - lokal

Prowadzenie działalności gospodarczej wymagającej wynajmowania lokalu wiążę się z wysokimi kosztami. Czy w przypadku biura doradztwa prawnego wynajmowany lokal jest niezbędny? Ekspert podpowiada jak uniknąć wysokiego czynszu oraz jak zaoszczędzić prowadząc biuro doradztwa prawnego.

Biuro doradztwa prawnego - formalności

Od strony formalnej założenie biura doradztwa prawnego przebiega identycznie, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Ekspert podpowiada, jak dopełnić wszystkich formalności.

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory, ale nie miał prawa do zasiłku

Ruszyło Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011

Oficjalnie rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011. Politycy, ekonomiści i przedstawiciele biznesu będą rozmawiać o kierunku w jakim podąża polska gospodarka.

Firmy zatrudnią, ale na czas określony

Jeden na trzech pracowników zatrudniony jest na umowę na czas określony - wynika z najnowszych danych GUS. Polska znajduje się w czołówce krajów unijnych, jeżeli chodzi o liczbę osób pozbawionych stabilnych etatów.

Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy prawniczej lub dopiero zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych. Biznesplan warto również zrobić dla siebie, nawet jeśli nikt od nas tego nie wymaga.

Dłużnik nie płaci przez 830 dni

830 dni - tyle trwa dochodzenie należności w Polsce. Skrócenie tego okresu można uzyskać dzięki uproszczeniu procedur sądowych i egzekucyjnych - uważa PKPP Lewiatan.

Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?

Przedsiębiorcy na wiele sposobów starają się zdopingować konsumentów do zawarcia danej transakcji, stosując przy tym różne formy nacisku. Jeśli jednak nacisk ten jest nadmierny, możemy mieć do czynienia z zakazaną agresywną praktyką rynkową.

Niezgłoszenie zawieszenia działalności może wpływać na wypłatę renty

Controlling w firmie - porada

Controlling odgrywa coraz większą rolę we wspieraniu działalności zarządczej polskich przedsiębiorstw. Dotyczy to zwłaszcza spółek, których nieodłącznym elementem są wewnętrzne problemy w komunikacji i koordynacji międzywydziałowej. W uproszczeniu można powiedzieć, że controlling jest po to, by ułatwiać podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie.

Wzrosną zyski firm

Większa sprzedaż, a mniej inwestycji wśród mikro- i małych firm. Wolniej będzie rosło też zatrudnienie - wynika z badania firm mikro, małych i średnich, przeprowadzonego przez CBOS na na zlecenie PKPP Lewiatan.

Mniej pieniędzy dla bezrobotnych na własne firmy

Od 1 września zaczęły obowiązywać niższe kwoty dotacji dla bezrobotnych decydujących się na założenie własnej firmy. Rozpoczynający działalność będą mogli otrzymać maksymalnie 20,2 tys. zł.

Czy warto sprawdzać księgowego?

Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, okazuje się brutalne, gdyż:

Firmy nie mogą ustalać cen

Ustalanie cen sprzedaży przez dystrybutora Euromark Polska (marki Alpinus i Campus) oraz jego partnerów handlowych stanowiło naruszenie prawa konkurencji. Na przedsiębiorców Prezes UOKiK nałożyła karę ponad 58 tys. zł. Jedna z firma zdecydowała się na program łagodzenia kar leniency.

Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie podzieli tak zwanych przychodów wspólnych kluczem przychodowym. Teza ta znalazła potwierdzenie w nowym orzeczeniu WSA we Wrocławiu (nieprawomocny wyrok z dnia 7 czerwca 2011, sygn. akt I SA/Wr 453/11).

Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Uchwalona 1 kwietnia ustawa o zmianie Kodeksu spółek handlowych wprowadziła możliwość zawarcia umowy spółki z o.o. za pośrednictwem wzorca umowy.

Co zrobić gdy wspólnik wniósł do spółki wkład z wadą?

Chcąc zostać wspólnikiem w spółce należy wnieść odpowiedni wkład, pieniężny lub niepieniężny. Czasami zdarza się sytuacja, gdy wniesiony przez wspólników spółki wkład ma wady. Jak rozwiązać taki problem?

Niedozwolone postanowienia umowne – kto może wytoczyć powództwo?

Podejmowaniu współpracy często towarzyszy umowa. Czasami jednak zdarza się, że zawiera ona postanowienia, które są niezgodne z prawem. Co robić, gdy wykryjemy nieprawidłowości?

Jak funkcjonują w Polsce przedstawicielstwa zagraniczne spółek z o.o?

Spółki z o.o. mające siedzibę za granicą mogą tworzyć przedstawicielstwa i oddziały na terytorium RP. Czy każda firma ma do tego prawo? Jakie kryteria musi spełnić?

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych - porada

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych wymaga spełnienia wymogów formalnych. Czy prezes spółki kapitałowej może bez udziału wspólników wziąć kredyt? Które organy muszą udzielić zgody, by dokonana czynność była uznana za prawnie ważną? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czy spółki mają obowiązek informacyjny?

Wykonywanie działalności gospodarczej ma, co do zasady, charakter swobodny. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może ją wykonywać w sposób dowolny. Istnieje wiele przepisów prawa, zwyczajów oraz zasad, zgodnie z którymi musi postępować – tak jest między innymi w przypadku szeroko rozumianego obowiązku informacyjnego.

Kto zarobi na prawach do nazw polskich obiektów sportowych?

Nawet 76 milionów złotych (19 milionów euro) rocznie - tyle może wynieść wartość praw do nazw polskich obiektów sportowych w 2012 roku. Jednocześnie wartość ich sprzedaży może osiągnąć 34 miliony złotych (8,5 miliona euro) rocznie.

Firma zapłaci ekspresowo dopiero w 2012 roku

Tylko dwa banki w Polsce świadczą usługę ekspresowego przelewu z firmowego konta. Od 2012 roku przelewy w czasie rzeczywistym mają być dostępne dla każdego.

REKLAMA