REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes i usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe technologie fundamentem współczesnego biznesu

Czy dzisiejszy biznes mógłby funkcjonować bez informatycznych rozwiązań? Nawet jeśli byłoby to możliwe, to nowe technologie są lokomotywą napędzającą rozwój przedsiębiorstw. Na bazie innowacyjnych systemów firmy budują swoją przewagę konkurencyjną, tworzą nowe usługi oraz usprawniają współpracę i komunikację z klientem. Jakie innowacje wdrażać i jak czerpać z nich realne korzyści? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy II Kongresu Profesjonalistów IT w Rzeszowie, nad którym patronat medialny objął portal Infor.pl

Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Ustawodawca przewidział dla świadczących te usługi możliwość wyboru specjalnych zasad rozliczeń. O tym wyborze mogą oni zawiadamiać Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście od 1 października br.

System podatkowy utrudnia prowadzenie biznesu

Przedsiębiorcy uważają, że system podatkowy (i stosowanie jego przepisów) jest obszarem, w którym istnieją największe utrudnienia dla prowadzenia biznesu w Polsce, niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działalności – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonię na zlecenie BCC na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców w I połowie bieżącego roku. Problemy firm w tej dziedzinie rozwiązałoby wprowadzenie jednolitej interpretacji wszelkich przepisów podatkowych przez Ministerstwo Finansów oraz brak zmian w regulacjach podatkowych w okresie dłuższym niż 2 lata – mówią badani przedsiębiorcy.

Pierwsze kroki w biznesie? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Polacy, pod względem liczby funkcjonujących przedsiębiorstw – 3,8 mln w sektorze MSP – należą do najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Biorąc pod uwagę te statystyki, można by dojść do wniosku, że założenie firmy, która z powodzeniem rozwinie swoją działalność to nic trudnego. Ale czy faktycznie tak jest? Z jakimi wyzwaniami muszą poradzić sobie „młodzi przedsiębiorcy”, aby firma faktycznie okazała się sukcesem?

REKLAMA

Miejsce świadczenia usług elektronicznych - mały punkt kompleksowej obsługi (MOSS)

Przygotowanie przedsiębiorców do zmian, które od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać w państwach UE w zakresie miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz ostatecznych konsumentów (niepodatników) zlokalizowanych w UE, to temat konferencji VAT – Miejsce świadczenia usług / Mały punkt kompleksowej obsługi (Mini One Stop Shop, MOSS). Konferencja odbyła się 9 września 2014 r. w Warszawie we współpracy Ministerstwa Finansów z Komisją Europejską.

Usługi organizacji konferencji – rozliczenie VAT

Miejscem świadczenia usługi organizacji konferencji lub szkolenia będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Nie wszystkie jednak świadczenia będą wchodzić w skład jednej kompleksowej usługi. Usługi dodatkowe, takie jak organizacja czasu wolnego, nie są niezbędne do rzetelnego i właściwego wykonania usługi polegającej na organizacji konferencji lub szkolenia, dlatego miejsce ich świadczenia należy ustalać odrębnie.

Moment wykonania usług budowlanych w podatkach dochodowych

Ministerstwo Finansów potwierdza, że moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na gruncie ustaw o podatkach dochodowych ustala się niezależnie od regulujących to zagadnienie przepisów ustawy o VAT. Rozwiewa tym samym wątpliwości powstałe w wyniku wejścia w życie od początku 2014 roku nowych przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Kiedy nie trzeba płacić za usługę kosmetyczną?

Jeżeli usługodawca w trakcie wykonywania określonych prac wykonał dodatkowe prace, usługi bez zgody zamawiającego, wówczas nie może on żądać podwyższenia wynagrodzenia. Kiedy konsument nie będzie musiał zapłacić za dodatkową usługę kosmetyczną?

REKLAMA

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracę, czyli o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia powinna być zawarta pomiędzy dwoma, niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Dla jej prawidłowości nie powinna być zawierana między pracodawcą a pracownikiem. Jak prawidłowo określić warunki współpracy, aby umowa nie miała znamion stosunku pracy?

Ceny dóbr usług spadły – mamy deflację

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny dóbr i usług spadły w lipcu o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i tym samym w ujęciu miesięcznym.

Konferencja "Dzień dla flot i przedsiębiorców" przed targami 3TM

W związku z zaplanowanymi na wrzesień targami motoryzacyjnymi 3TM, 26 września w Ergo Arenie odbędzie się specjalna konferencja "Dzień dla flot i przedsiębiorców". Będzie to okazja, aby spotkać zarówno przedsiębiorców, jak i ekspertów związanych z branżą motoryzacyjną z całej Polski.

Koniec z metkowaniem towarów

25 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące informowania o cenach towarów i usług. Zmniejszą się wymogi związane z oznaczaniem produktów. Pozwoli to również na zmniejszenie kosztów punktów handlowych, a jednocześnie wzrosną kary za uchylanie się od obowiązków.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany w OC

Resort finansów przygotował projekt zmian dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiany w ubezpieczeniu OC związane są z deregulacją zawodu księgowego, która wchodzi w życie w sierpniu tego roku.

Nowa bezpłatna aplikacja dla przedsiębiorców

Aplikacja „Warszawa dla Biznesu” ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji o aktualnych usługach wsparcia oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu działające na terenie Warszawy.

Pensjonat - biznesplan

Przykładowy biznesplan pensjonatu. Przed założeniem pensjonatu należy zebrać wszystkie informacje o rynku i zagrożeniach jakie mogą wpłynąć na rozwój naszej firmy. Warto poświęcić trochę czasu, żeby sporządzić rzetelny biznesplan pensjonatu.

Korzystny klimat koniunktury w handlu i usługach

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, handlu i usługach jest korzystniejszy niż w analogicznym miesiącu z ostatnich trzech lat.

Łatwy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Już 10 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji. Ma ona ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. – Niektóre z wprowadzonych zmian idą za daleko – ostrzega ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Pomysł na biznes – pizza na telefon

Podczas zakładania własnej działalności, największy problem stanowi wybór lokalu. W przypadku pizzerii musi on być odpowiednio dostosowany pod względem gastronomicznym, aby ulokować niezbędny sprzęt oraz pod względem restauracyjnym z miejscem dla gości. Coraz popularniejsze stają się zatem pizze na telefon. W jaki sposób założyć taką działalność?

Seminarium Stephena M.R. Covey’a „7 nawyków skutecznego działania” i „Szybkość zaufania” - relacja

W seminarium Stephena M.R. Covey’a „7 nawyków skutecznego działania” i „Szybkość zaufania” uczestniczyli prezesi największych firm, członkowie zarządów i dziennikarze. Wydarzenie odbyło się 5 czerwca br. w hotelu Radisson Blu w Warszawie. Jaki był jego cel?

Bezpłatne webinarium „Procesy biznesowe bez papierów” - 17 czerwca 2014 r.

Serwis decyzje IT zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarium „Procesy biznesowe bez papierów”, które odbędzie się 17 czerwca 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Konferencja "Czas Sprawczych Kobiet - weź życie w swoje ręce i stań się gotowa na własny biznes" - 7 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na konferencję "Czas Sprawczych Kobiet - weź życie w swoje ręce i stań się gotowa na własny biznes", która odbędzie się 7 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. zawiera listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Uznanie kontrahenta podatnika za kraj stosujący szkodliwą konkurencje podatkową rodzi negatywne konsekwencje dla podatników na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Import usług – rozliczanie VAT od 2014 roku

Zmiany w VAT, które weszły w życie od 2014 roku dotyczyły przede wszystkim rozliczeń krajowych. Mają też jednak wpływ na rozliczenie transakcji zagranicznych, w tym importu usług. Zmieniły się terminy powstawania obowiązku podatkowego i zasady dokumentowania. Bez zmian pozostały natomiast zasady ustalania, czy polski podatnik jest zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

W ubiegłym roku w naszym kraju zostało założonych ponad 350 tys. firm. Z czego prawie 90 proc. stanowi indywidualna działalność gospodarcza. Najczęściej własny biznes zakładają osoby, które nie mogą liczyć na etat.

SSE doskonałym instrumentem dla rozwoju przedsiębiorstwa

Projekt zmian ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych zawiera korzystne regulacje dla osób współpracujących ze środowiskiem akademickim. SSE jest odpowiednim instrumentem wspierającym rozwój przedsiębiorstw.

Agent turystyczny powinien wystawić paragon

Agent pośredniczący między osobami uczestniczącymi w wycieczce a biurem turystycznym bądź przewoźnikiem, jest zobowiązany do wystawienia paragonu za świadczenie usług swojego zleceniodawcy. Pośrednik usług turystycznych jest zatem zobowiązany nie tylko do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów ale musi on również posiadać kasę fiskalną.

Czym jest gwarancja europejska?

Gwarancja europejska oznacza dokument gwarancyjny wystawiony najczęściej przez producenta, który jest ważny na terenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Termin gwarancji europejskiej jest terminem potocznym i występuję jedynie w praktyce.

Najważniejsze zmiany w prawie w styczniu i lutym 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących usług płatniczych, otwartych funduszy emerytalnych i działalności funduszy emerytalnych, jakie weszły w życie w na przestrzeni stycznia i lutego 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polish Businesswoman Congress

Inspirujące seminarium, fenomenalni mówcy, pokazy mody, targi produktów i usług dla biznesu - to wszystko będzie mieć miejsce podczas seminarium Polish Businesswoman Congress, które odbędzie się już 28 marca w Warszawie. Nie może Cię tam zabraknąć.

Zmiana ustawy o usługach płatniczych

Celem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., jest uregulowanie podstawowych zasad funkcjonowania rynku krajowych transakcji płatniczych dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

Bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców

Już w grudniu w centrum konferencyjnym Blue Tower, odbędą się bezpłatne warsztaty i wykłady dla młodych przedsiębiorców. Słuchacze otrzymają szereg użytecznych i praktycznych informacji na temat prowadzenia firmy, księgowości, czy działań marketingowych. A nawet tego, dlaczego myśląc o własnym biznesie warto pamiętać o Google? Zapisy już trwają. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Współpraca biznesu z edukacją - debata pracodawców w Kielcach

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty pracodawców w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Debata odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w Kielcach.

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Usługi prawne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są wyłączone ze zwolnienia z ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym przekroczenie kwot uprawniających do korzystania ze zwolnienia zobowiązuje zarówno prawników, jak i lekarzy do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Współpraca biznesu z edukacją - debata ekspertów z Lublina

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty ekspertów w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Seminarium odbędzie się dnia 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?

Usługi doradcze w kosztach podatkowych

Kiedy wydatki na usługi doradcze i prawne stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy do kosztów można zaliczyć m.in. honoraria za opinie doradców, radców prawnych i adwokatów?

Niższe koszty prowadzenia firmy w UE

Komisja Europejska zatwierdziła projekt, którego celem jest poprawa prowadzenia działalności gospodarczej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o projekt e-SENS, obniżający koszty prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej.

Koszty przesyłki nie zawsze opodatkowane VAT

Koszty przesyłki nie zawsze muszą rodzić obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przesyłka może odbywać się za pośrednictwem pełnomocnika, czyli kupującego. W takiej sytuacji koszty przesyłki nie będą uznane za element składowy towaru, a co za tym idzie, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Usługa prawnicza obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu

Wydatki związane z korzystaniem z usług kancelarii prawnej mogą obniżyć wysokość podatku należnego. Fakt ten potwierdzają interpretacje wydawane przez Urzędy Skarbowe. Fiskus podkreśla jednak, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami.

Tłumaczenia - zatrudniać czy outsourcować?

Tłumaczenia są nieodzowną częścią działalności wielu przedsiębiorstw w Polsce. Nie da się też ukryć, że profesjonalny wizerunek firmy zależy w dużej mierze od jakości i estetyki dokumentów. Co zrobić, aby efekt tłumaczenia był jak najlepszy? Można zatrudnić tłumacza na etat, albo powierzyć prace agencji translatorskiej. W obliczu decyzji, kto ma wykonywać tłumaczenia, warto rozważyć trzy elementy: ilość tekstów do tłumaczenia, ich treść oraz stopień poufności.

Podróże służbowe w kosztach uzyskania przychodów

Jeżeli usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej wykonywane będą w ramach odbywanych przez niego podróży służbowych, to może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet, za czas tych podróży, do wysokości wskazanej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Zagrożenia podczas podróży biznesowych

Podróże biznesowe staja się coraz powszechniejszą metodą uzyskiwania międzynarodowych kontrahentów i budowania pozycji na rynku. Trend ten dotyczy nie tylko dużych korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie wiążą się z utrzymywaniem stałych kontaktów z partnerami zagranicznymi.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Odliczenie VAT od usług noclegowych

Wiele firm w ramach swojej działalności zmuszona jest do wynajmowania pokoju lub rezerwowania hotelu w innej miejscowości. Niestety, według polskich przepisów odliczenie VAT od usług noclegowych nie jest możliwe, nawet jeśli ta usługa jest ściśle związana z działalnością firmy.

W 2014 roku 1 proc. CIT na badania naukowe

Najprawdopodobniej już w 2014 roku firmy będą mogły przeznaczyć 1 proc. swojego podatku CIT na cele naukowe. Przedsiębiorstwa będą miały możliwość wyboru jednostki jaką chcą wesprzeć finansowo.

Kasy rejestrujące - obowiązek prowadzenia ewidencji

Urząd skarbowy, w ramach akcji "Weź paragon", przeprowadza w okresie wakacyjnym kontrole kas rejestrujących. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz czy sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, zwalniają go z obowiązku wydawania paragonu.

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 3)

Przedstawiamy trzecią część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

Deregulacja zawodu biegłego rewidenta 2014

25 czerwca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Projekt ten przewiduje zmiany zasad nabywania uprawnień biegłego rewidenta i liberalizację zasad zatrudniania biegłych rewidentów.

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Okres urlopowy może motywować do pytań, czy wydatki związane z wyjazdami można ujmować w kosztach firmowych. Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale nie dotyczy ona wyjazdów w celach osobistych, np. turystycznych. Jaki mechanizm zastosować rozliczając podróż służbową?

Wydatki na reprezentację w kosztach - korzystny wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej kosztów reprezentacji, zgodnie z którym wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych na spotkania z kontrahentami przedsiębiorstwo może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

REKLAMA