REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Prokurator Artur Kaznowski z Prokuratury Krajowej poinformował, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy nałożył trzymiesięczny areszt tymczasowy na b. sędziego Tomasza Sz. Sąd podzielił argumenty prokuratora, uznając, że zgromadzone dowody w dużym stopniu potwierdzają popełnienie zarzucanego czynu przez podejrzanego.
Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że wnioskodawca, który przeprowadził się do Polski z Białorusi, nie spełnił warunków wskazanych w art. 21 ust. 43 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, nie przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi na powrót, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 ww. ustawy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania sprzedaży akcji przez obywatelkę Białorusi w Polsce. KIS stwierdziła, że podatnik, który do 20 marca 2022 r. był rezydentem podatkowym Białorusi, nie musi płacić podatku w Polsce za sprzedaż akcji dokonaną 02 marca 2022 r.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca opodatkowania dochodów z umowy o pracę w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania na Białorusi dostarcza istotnych wskazówek dla osób pracujących w Polsce, ale mieszkających i przebywających na Białorusi przez większość roku podatkowego. Interpretacja ta podkreśla znaczenie miejsca wykonywania pracy w określaniu, gdzie dochody z pracy najemnej są opodatkowane.
Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym.
REKLAMA
W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, pracodawca co do zasady może rozliczyć się z tych wpłat z uczestnikiem PPK. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie.
Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej. To finał politycznego procesu aktywistów Wiasny.
Sejm RP w przyjętej w środę uchwale zdecydowanie potępił skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia; wskazał, że to kulminacja represji wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi. Posłowie domagają się też w niej nałożenia sankcji personalnych na prześladowców Poczobuta.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski krytycznie ocenił stanowisko Ukrainy grożącej bojkotem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku w przypadku dopuszczenia do startu sportowców z Rosji i Białorusi. MKOl uważa, że na takie argumenty jest jeszcze za wcześnie, a na bojkocie najwięcej tracą zawodnicy. Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiają wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów - poinformowało 2 lutego 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki. Popieramy zawieszanie rosyjskich i białoruskich związków sportowych w międzynarodowych federacjach sportowych - oświadczyła 2 lutego 2023 r. rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała jednak, że w przypadkach takich, jak igrzyska olimpijskie, gdzie MKOl zgodził się na uczestnictwo sportowców z tych krajów, powinno zakazać się używania ich flag i hymnów.
REKLAMA