REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jako organ powołany ustawowo do strzeżenia przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad obiektami budowlanymi, zaprojektowanymi jako budynki użyteczności publicznej, w szczególności budynki stanowiące przyszłe miejsca pracy.

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Rozpoczęcie i prowadzenie budowy na każdym etapie lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy oraz nadbudowy obiektów budowlanych, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Roboty budowlane a remont

Dokładne rozgraniczenie zakresów poszczególnych rodzajów robót budowlanych jest uzasadnione odmiennymi rygorami, których spełnienia wymagają przepisy w zależności od rodzajów podejmowanych robót.

REKLAMA

Czy wymagane jest dodatkowe szkolenie bhp telepracownika?

Okna okleinowane

Okleinowe okna z PVC są coraz bardzie popularne. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów okna okleinowe mogą mieć dowolne kształty i rozmiary. Zobacz czym różnią się okna okleinowe od standardowych okien drewnianych lub z PVC.

Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne

Jak stosować zaprawę klejowo-szpachlową?

Mineralna zaprawa klejowo-szpachlowa – jak ją odpowiednio nałożyć? I kiedy najlepiej to zrobić aby fasada odzyskała ładny wygląd i odpowiednio chroniła ściany?

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

Formalności związane z budową domu

Formalności związane z budową misi załatwić każdy, kto chce mieć swój własny dom. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz jak przejść przez wszystkie formalności związane z budową domu.

Kto jest kim na budowie – przewodnik

Budowa domu to proces złożony. W procesie budowlanym uczestniczy wiele osób. Inwestor, kierownik budowy, architekt… każda z osób ma na budowie swoje zadania i obowiązku. Zobacz jak nie pogubić się w procesie budowlanym i jakie zadania mają do wykonania osoby uczestniczące w budowie domu.

Jak wymurować ogrodzenie z cegły klinkierowej?

Ogrodzenie klinkierowe nie tylko ładnie wygląda, lecz także jest solidne i trwałe. Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do domu w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Dobrze wykonane ogrodzenie nie wymaga konserwacji przez wiele lat. Zobacz jak poprawnie wykonać ogrodzenie z klinkieru.

Szyby okienne – poradnik

Kupując energooszczędne okna, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szyby. Szyby okienne mają bardzo duży wypływ na izolację cieplną okien. Zobacz co powinieneś wiedzieć podczas zakupu okien, aby dokonać właściwego wyboru?

Certyfikat energetyczny budynku

Certyfikaty energetyczne budynków obowiązują w Polsce od ponad trzech lat. Mimo to wiele osób nie do końca wie, jak wyrobić certyfikat energetyczny budynku i ile to kosztuje?

Najładniejszy dach w Polsce

Podczas Dnia Dekarza w konkursie na „Najładniejszy dach w Polsce” wyłoniono zwycięzcę. Pierwsze miejsce wśród dachów stromych zajął budynek pokryty dachówką marki Koramic. Zobacz najładniejszy dach w Polsce.

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu w głównej mierze zależy od projektu, zastosowanych materiałów i technoligi budowy. Istotna jest także lokalizacja i wielkość inwestycji.

Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

Folia paroizolacyjna jest jednym z kluczowych elementów w konstrukcji dachu. Chroni ona izolację termiczną dachu oraz więźbę dachową przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzyba. Choć folia dachowa nie jest widoczna, powinniśmy dopilnować jej prawidłowego montażu, jeśli chcemy uniknąć nieplanowanego remontu.

Jak wentylować połać dachową?

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas jego budowy poza wybraniem właściwego pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Dobrze wykonana wentylacja dachu zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z poddasza.

Okna plastikowe – prawdy i mity

Jakie są zalety i wady okien plastikowych? Czy okna plastikowe mają wpływ na nasze zdrowie? W końcu PVC jest materiałem przyjaznym środowisku i człowiekowi.

Jaką metodą powinny być prowadzone szkolenia bhp

Jesteśmy na etapie wybierania firmy szkoleniowej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeglądając oferty zauważyliśmy, że proponowanych jest bardzo wiele metod szkoleniowych. Która z nich jest najskuteczniejsza?

Nowe standardy okien drewnianych – blokada błędnego położenia i ciepła ramka międzyszybowa

Nie tylko okna z PVC mogą być wyposażone w różnego rodzaju akcesoria okienne. Także okna drewniane oraz drewniano-aluminiowe można kupić z dodatkowa blokadą położenia klamki lub z docieplaną ramką.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców z sektorów: budownictwo, ochrona zdrowia, transport i przetwórstwo przemysłowe na bezpłatne szkolenia z zakresu bhp.

Domy dwurodzinne

Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami. Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Są także ekonomiczne – budowa takiego domu jest znacznie tańsza niż domu jednorodzinnego.

Nowe normy dla stropów gęstożebrowych

W lipcu 2011 r. wycofano z Polskich Norm, normę PN-B-19503:2004. Jedna z polskich firm zajmująca się produkcją systemów stropowych w miejsce brakującej normy dotyczącej prefabrykatów betonowych w tym stropów gęsto żebrowych, wprowadziła nową dokumentację opracowaną na podstawie nowych norm i eurokodów.

Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej w sektorze budownictwa, ochrony zdrowia oraz transportu.

Oskładkowanie ekwiwalentu za zakup środków czystości

Łupek

Łupek to minerał (skała) charakteryzujący się dobrą łupkowością. Łupkiem najczęściej nazywamy skały metamorficzne lub osadowe. Łupek to skała o różnorodnym składzie i charakterystycznej teksturze. W budownictwie łupek często wykorzystuje się jako kruszywo.

Łupek

Łupek to minerał (skała) charakteryzujący się dobrą łupkowością. Łupkiem najczęściej nazywamy skały metamorficzne lub osadowe. Łupek to skała o różnorodnym składzie i charakterystycznej teksturze. W budownictwie łupek często wykorzystuje się jako kruszywo.

Zadania społecznej inspekcji pracy

Społeczna inspekcja pracy (SIP) sprawuje zarówno społeczną kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, jak również przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kto nadzoruje prace na budowie?

Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować.

Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

Kupując ogrodzenie powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na każdy szczegół. Ogrodzenie nie jest inwestycją krótkotrwała i powinno nam służyć przez wiele lat, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Do wyboru mamy m.in. ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia z siatki powlekanej.

Wiejskie klimaty w architekturze

Wiejska architektura to przede wszystkim budownictwo drewniane. Choć z pozoru może wydawać się nie ciekawe, to jednak drewniana stara chata ma wiele uroku. Spadzisty dach, ściana z bala, kwiaty na oknie lub też drewniana kapliczka to kilka z elementów wiejskiej architektury.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy

W ramach obowiązku zapewnienia pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy oraz środków do jej udzielania, pracodawca został zobligowany do zapewnienia apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu.

Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Kupowanie materiałów budowlanych przez Internet to często oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki internetowym porównywarkom cen materiałów budowlanych możemy sprawdzić oferty wielu producentów.

Dobre i bezpieczne rusztowanie

Rusztowanie to nieodłączny element budowy lub remontu. Podczas budowy sprawdza się jako ciąg komunikacyjny na poszczególnych poziomach. Natomiast podczas remontu lub prac wykończeniowych rusztowanie staje się bardzo pomocne przy tynkowaniu lub malowaniu ścian lub stropów. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się dobre rusztowanie.

Maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Na terenie zakładu pracy po zakończeniu kontroli pracodawca, drogą pocztową, otrzymał skierowane przez inspektora pracy pismo o nazwie "Wystąpienie". Pracodawca ma wątpliwości co do jednego z wniosków w nim zawartych, nie rozumie dokładnie co musi poprawić i dlaczego. Czy może odwołać się od wystąpienia? Jaki ma termin na odwołanie? Ponadto nie wie, czy musi odpowiadać na to pismo i czy musi załączać dowody w postaci kserokopii potwierdzające wykonanie wniosków w wystąpieniu.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

Prace na dachu i bhp

Prace na dachu mogą być bezpieczne, jeżeli zadbamy o profesjonalny system ochrony. Pracujący na dachu często narażeni są na utratę zdrowia lub życia. Z badań GUS-u wynika, że spośród wypadków przy pracy najczęstsze są wypadki podczas prac wysokościowych.

Konsekwencje wydania nakazu przez inspektora pracy

Pracodawca otrzymał od inspektora pracy pismo o nazwie „Nakaz”, a w nim 4 punkty – decyzje wskazujące, jakie czynności ma wykonać. Nie wie dokładnie, w jakim terminie ma je wykonać oraz czy ma obowiązek poinformowania o ich wykonaniu. Od otrzymania pisma upłynęło 14 dni. Czy istnieje możliwość odwołania od treści decyzji bądź zmiany terminu jej wykonania? Czy są określone terminy odwołania się od decyzji?

Dlaczego warto mieć porządek na budowie?

Zorganizowany plac budowy to jeden z warunków udanej inwestycji, dzięki któremu ekipa wykonawcza może wykazać się profesjonalizmem. Ponadto, porządek na placu budowy usprawnia prace budowlane.

Jaki powinien być cel szkolenia bhp

Zamierzam zatrudnić pracowników na umowy o pracę. Wiem, że musimy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp. Chcemy wybrać dobrą firmę szkoleniową. Jakie cele szkolenia powinna przedstawić nam taka firma?

Tablica informacyjna na terenie budowy

Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Pomimo zaawansowanych prac budowlanych (w postaci wylanych fundamentów oraz wznoszenia pierwszy ścian parteru) kierownik budowy nadal nie umieścił na terenie mojej działki tablicy informacyjnej. Kto powinien zamieścić na budowie tablicy informacyjnej? Czy w związku z zaistniałą sytuacją grożą mi jakieś kary administracyjne?

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Przed rozpoczęciem robót budowlanych warto podjąć się zagospodarowania terenu budowy, celem ułatwienia i usprawnienia, a przede wszystkich odpowiedniego zabezpieczenia wykonywania przyszłych prac. Przepisy prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają, iż zagospodarowanie terenu powinno być dokonane m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych oraz zapewnienia oświetlenia naturalnego i w razie potrzeby oświetlenia sztucznego.

Zasilanie terenu budowy

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Powstrzymanie się od pracy przez pracownika

Pracuję na dużej budowie, gdzie ze względu na napięty harmonogram nie są przestrzegane przepisy bhp. Słyszałem, że każdy pracownik w pewnych sytuacjach może powstrzymać się od pracy, czy to prawda?

Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Podczas ulewnych deszczy narażeni jesteśmy na dość intensywne działanie wody. Woda wdziera się do naszych domów poprzez piwnice, może też dostawać się poprzez nieszczelny dach. Sprawdź, jak uszczelnić pokrycie dachowe, oraz jak zabezpieczyć dom przed działaniem deszczu.

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

REKLAMA