REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2012 r.

W marcu 2012 r. wzrosły ceny materiałów budowlanych. Podczas gdy jedne ceny wzrosły, inne malały. Zobacz zestawienie cen materiałów budowlanych w pierwszym kwartale 2012 roku.

Silikaty – zalety

Silikaty to inaczej cegły wapienno-piaskowe. Produkowane są od wielu lat, jednak nigdy nie były dostatecznie docenione. Zupełnie niesłusznie, ponieważ silikaty mają wiele niezaprzeczalnych zalet.

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Czy zleceniobiorców należy skierować na szkolenie bhp i badania lekarskie

Zleceniobiorców pracujących np. przy remoncie hal produkcyjnych należy kierować na badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać z oceną ryzyka zawodowego zleceniobiorców. Nie będzie to natomiast konieczne w przypadku księgowego zatrudnionego na zlecenie.

REKLAMA

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściany i ogrodzenia z klinkieru są wspaniałą ozdobą domu. Odpowiednio dobrana chemia budowlana i umiejętności fachowców mogą czynić cuda. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze, dlatego tym bardziej warto wiedzieć jak odpowiednio składować cegły klinkierowe, jakie wybrać zaprawę i na co zwrócić uwagę podczas murowania. A co jeżeli na klinkierze pojawiły się białe plamy lub inne zabrudzenia? Przewodnik krok po kroku poniżej.

Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Stawiając dom często zastanawiamy się czy budować piwnicę, czy nie. Wiele osób pamięta pełne przetworów piwnice dziadków, niektórym marzy się siłownia w piwnicy lub piwnica pełna wina. W większości nowoczesnych domów ich nie ma. Czy zatem piwnice są nam w ogóle do czegoś potrzebne? Co należy wziąć pod uwagę decydując się na budynek z podpiwniczeniem? Czy opłaca się budować piwnicę?

Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Wykonanie pokrycia dachu to spory wydatek, dlatego każdy pragnie, aby jego dach przetrwał jak najdłużej. Jednym z najważniejszych aspektów, o jaki trzeba zadbać jest ochrona pokrycia i konstrukcji dachu przed wilgocią. Jeśli izolacja przeciwwilgociowa dachu wykonana jest poprawnie, zapobiegnie to wielu problemom i dodatkowym kosztom.

REKLAMA

Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Jak krok po kroku przeprowadzić przyłączenie instalacji gazowej? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć? Czy i kiedy gazownia może odmówić przyłączenia? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Jeden z naszych pracowników miał lekki udar, jednak szybko wrócił do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywał tylko 3 tygodnie. Po udarze pracownik ma niedowład ręki, a pracuje przy komputerze. Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z wykonywaniem pracy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy skierować pracownika na badania okresowe, jeżeli posiada on ciągle ważne badania lekarskie?

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Kto sporządza kartę wypadku zleceniobiorcy

Nie później niż w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wypadku, po ustaleniu okoliczności i przyczyn tego zdarzenia, jest sporządzana w 3 egzemplarzach karta wypadku – dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku i dla ZUS.

Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Jedną z czynności podczas budowy domu jest wykonanie przyłącza elektrycznego. Chcąc podłączyć się do sieci elektrycznej musimy wypełnić specjalny wniosek, a następnie złożyć w miejscowym oddziale URE (Urzędzie Regulacji Energetyki). Poniżej wzór wniosku z możliwością pobrania.

Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Wniosek o pozwolenie na budowę jest dokumentem, bez którego nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ architektoniczno-budowlany na podstawie wniosku Inwestora. Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek z możliwością jego darmowego pobrania.

Najmodniejsze domy wśród Polaków

Typowy polski dom jest murowany, nie posiada piwnicy, a jego dach jest pokryty tradycyjną, ceramiczna dachówką.

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Stropy płytowe

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

Ilość ścieków zależy w dużym stopniu od częstotliwości użytkowania urządzeń kanalizacyjnych. Obliczenie ich ilości jest niezbędne we wstępnej fazie obliczeń potrzebnych do określenia ekonomicznych przekrojów rur. Zobacz wzory.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Jednym z etapów na drodze do wybudowania upragnionego domu jest uzyskanie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie warunków zabudowy wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Jak to zrobić krok po kroku?

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Budowa domu – formalności

Budowa domu jest procesem, który pokonuje się krok po kroku odwiedzając różne urzędy i wypełniając różne wnioski. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami związanymi z budową domu oraz jak zacząć planować budowę.

Jak sporządzić wykaz stanowisk pracy w warunkach szkodliwych

Przy sporządzaniu wykazu stanowisk pracy, na których wykonywana jest praca w warunkach szkodliwych, należy brać pod uwagę czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Styropian – co to takiego?

Styropian jest jednym z dwóch najpopularniejszych materiałów ociepleniowych. Zaraz obok wełny mineralnej jest najczęściej stosowanym materiałem stosowanym do ocieplania budynków. Ale czym jest styropian? Wyjaśniamy, z czego jest wykonywany i jak się go wytwarza.

Czy mundur może zastąpić odzież roboczą

Czy przydzielanie pracownikom sortów mundurowych zwalnia pracodawcę z ustalenia i wydawania pracownikom – odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy – odzieży roboczej? Czy odzież robocza może spełniać rolę odzieży identyfikacyjnej? Co to jest odzież rotacyjna i jak ją stosować w firmie?

Ogrodzenie placu zabaw bezpieczne dla dzieci

Właściwe ogrodzenie placu zabaw dla dzieci powinno być przede wszystkim bezpieczne. Ważne jest też, aby było wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw to ochrona bawiących się dzieci i całego znajdującego się tam wyposażenia.

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Bezpieczeństwo pracy zimą

Ekipy naszych pracowników będą wykonywać krótkotrwałe roboty w okresie zimowym (od kilku tygodni do kilku miesięcy w jednym miejscu) w tzw. otwartym terenie. Do miejsca pracy pracownicy będą przywożeni i odwożeni każdego dnia. Ochronę miejsca wykonywania robót zlecimy firmie wyspecjalizowanej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę aby być w zgodzie z przepisami bhp?

Wniosek VZM-1 - zwrot VAT za materiały budowlane - WZÓR

Wniosek VZM-1 będzie nam potrzebny jeśli planujemy odzyskać VAT za zakupione materiały budowlane. Pobierz wzór wniosku VZM-1.

Czy palarnia w zakładzie pracy musi spełniać szczególne wymagania

Czy to prawda, że pracodawcy nie mają już obowiązku tworzenia palarni w zakładach pracy?

Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – dzięki niemu będziesz mógł odzyskać część pieniędzy wydanych za zakup materiałów budowlanych. Zanim złożysz wniosek o zwrot VAT-u za materiały budowlane, sprawdź jakie materiały znajdują się w wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury.

Okna, które generują duże straty ciepła – czy są zgodne z prawem?

Okna mają duży wpływ na bilans energetyczny budynku. W niektórych przypadkach przez okna może uciekać, aż 45% ciepła. Czy w polskim prawie funkcjonują przepisy, które mają wpływ na bilans energetyczny budynku? Na pytanie odpowiada Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi mieć badania lekarskie

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy. A co z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia, czy muszą one się poddać badaniom lekarskim?

Jaki wpływ na zdrowie pracowników ma praca przy komputerze

Proszę o wyjaśnienie przesłanek na których jest oparte twierdzenie, że praca przy obsłudze komputera jest pracą uciążliwą. I jakie mogą być kryteria uznania istnienia przeciwwskazań do pracy ze względów zdrowotnych do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych?

Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Zasadniczą kwestią w przypadku powierzenia deweloperowi realizacji projektu budowlanego jest umieszczenie w umowie stosownych oświadczeń dotyczących podstawy prawnej prowadzonej inwestycji. Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę, a także zamieścić co jest przedmiotem realizowanej budowy oraz podstawę prawną na mocy której wyrażono zgodę na budowę.

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników

Przepisy o telepracy zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przed czterema laty. Mimo upływu czasu pracodawcy rzadko korzystają z tej formy zatrudnienia. Przyczyną tego są stereotypy o zagrożeniach związanych z telepracą.

Budowa domu w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna budowa wymarzonego domu w zimie była nie możliwa. Pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów i technologii spowodowało, że trzymając się pewnych zasad można budować dom także w zimie. Podpowiadamy, jakie prace na budowie możemy wykonywać w okresie zimowym oraz jak prawidłowo zabezpieczyć budowę na zimę.

Drzwi – z MDF czy HDF?

Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

Drzwi przesuwane – elastyczne i komfortowe rozwiązania w małym mieszkaniu

Urządzanie małego mieszkania jest prawdziwym wyzwaniem. Na nasze szczęście wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując różne rozwiązania, dzięki którym osiągamy estetyczne i komfortowe rozwiązania. W małym mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy, dlatego bardzo ważne są detale. Jednym z rozwiązań są drzwi przesuwne, decydując się na to rozwiązanie do dyspozycji mamy dwa rodzaje montażu.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich zakres obejmuje m.in. kompletowanie wniosków emerytalno-rentowych oraz wydawanie zaświadczeń dla potrzeb ZUS, nabywanie prawa do zasiłku chorobowego, bezpieczeństwo i higienę pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Praca w urzędzie - monitory ekranowe, okulary korygujące i ryzyko zawodowe

Pracownicy urzędów najczęściej pracują przy komputerze. Wszystkie stanowiska pracy w urzędzie z monitorami ekranowymi powinny spełniać określone przepisami wymogi i parametry, a pracownicy powinni zostać zaopatrzeni przez pracodawcę w okulary korygujące stosownie do zaleceń lekarza. 

Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ulgi i umorzenia należności z tytułu składek.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na dwudniowe szkolenie z zakresu bhp.

Kwalifikacja wypadku pracownika podczas pełnienia dyżuru

Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, jakiemu uległ podczas pełnienia dyżuru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Jeden z naszych pracowników w trakcie badań profilaktycznych otrzymał od okulisty zalecenie korzystania z okularów podczas pracy przy komputerze. Czy kwota zwrotu pieniędzy za zakup okularów lub szkieł kontaktowych o takich samych właściwościach będzie zwolniona ze składek ZUS?

Szkolenia inne niż bhp a czas pracy

Problem zaliczania do czasu pracy pracownika szkoleń innych niż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy od dawna wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie.

Zaległy urlop będzie można wykorzystać w późniejszym terminie - ustawa deregulacyjna bis w Dzienniku Ustaw

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

REKLAMA