REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie do kredytu na budowę ekologicznego domu

Od przyszłego roku Inwestorzy mogą otrzymać nawet 40 tys. dofinansowania na budowę domu. W przyszłym roku banki planują uruchomić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dopłaty do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań.

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Firma zajmująca się sprzątaniem ulic i opróżnianiem śmietników ustawionych na chodnikach zapewniła pracownikom szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i durowi brzusznemu. Zaproszono do firmy personel medyczny, aby zaszczepił pracowników. Jeden z pracowników odmówił poddania się szczepieniu. Czy ma do tego prawo? Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w razie zachorowania takiej osoby?

Podświetlane ogrodzenie z gabionów

Świecące ogrodzenie z gabionów to pomysł, który powstał na Węgrzech. Pewien Inwestor poza kamieniami, wypełnił kosze szkłem, które następnie podświetlił. Przeczytajcie, jak tego dokonał.

Jak czyścić i konserwować rynny?

Czyszczenie rynien nie jest skomplikowane, aby służyła nam przez długi czas należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Pozwoli nam to wykryć ewentualne uszkodzenia i zapobiec zaleganiu w nich zanieczyszczeń. Zobacz poradnik, jak dbać i konserwować rynny.

REKLAMA

Jak sprawdzić czy okno jest energooszczędne?

Na energooszczędność okna wpływają wszystkie jego elementy (szyba, ramiak). To jakie okno wybierzemy, będzie miało wpływ na bilans ciepły całego budynku. Zobacz poradnik i sprawdź, czy Twoje okno jest energooszczędne.

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych – krok po kroku

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych wykonujemy zawsze podczas montażu nowego pokrycia dachowego. Klamrowanie dachówek polega na „przypinaniu” dachówek do łat, przy użyciu specjalnych klamer. Zobacz jak tego dokonać.

Zasady układania dachówek ceramicznych

Układając dachówki ceramiczne na dachu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Bardzo istotna jest kolejność wykonywania poszczególnych warstw dachu. Zanim zaczniemy układać dachówkę, należy dokładnie ułożyć folię dachową, lub w zależności od kąta nachylenia połaci dachowej – deskowanie pokryte papą.

Przepisy bhp dla stanowisk pracy wyposażonych w laptopy

Świadomy pracodawca, chcąc zapewnić pracownikom pełną ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru pracy, powinien dostosować stanowiska pracy przy laptopach do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA

Taras w domu jednorodzinnym – jak go dobrze zaprojektować?

Dobrze zagospodarowany taras, poza swoją główną funkcją może pełnić też funkcję np. salonu lub gabinetu. O tym, jak zaprojektować wymarzony taras, aby cieszyć się jego urokiem i opowiada architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Przydzielona odzież robocza a schorzenie uniemożliwiające noszenie

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kucharza. Zgodnie z przepisami pracownik ma obowiązek nosić obuwie ochronne. Niemniej jednak przedstawił on zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie może nosić przydzielonych butów (z podnoskiem, zabudowaną piętą) z uwagi na schorzenie stóp, tzw. ostrogi. Lekarz rodzinny w zaświadczeniu zalecił, aby pracodawca zezwolił na noszenie butów, które nie będą urażały ostrogi. Czy pracodawca musi zgodzić się na takie rozwiązanie? Czy takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny?

Krok po kroku: Jak powstaje cement?

Cement jest jednym ze składników stosowanym przy produkcji betonu. To hydrauliczne spoiwo, które dzięki swoim właściwościom wiąże ze sobą wszystkie składniki wchodzące w skład różnych mieszanek betonowych lub zapraw murarskich. Warto więc wiedzieć jak powstaje materiał, tak powszechny w budownictwie.

Ekspert radzi: Jak pielęgnować świeży beton?

Kiedy świeży beton zostanie wylany, należy chronić go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Właściwa pielęgnacja „młodego” betonu polega na stworzeniu odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w dojrzewającym betonie i tym samym wspomaganie przebiegu hydratacji cementu. Wszystkie procesy związane z pielęgnacją betonu polegają na ochronie świeżo wykonanego betonu przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, wiatru, opadów atmosferycznych, a także wysokich lub niskich temperatur. W zależności od pory roku, pielęgnacja betonu wygląda zupełnie inaczej.

Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?

Wybór garażu to kłopotliwe zadanie. Szukając najlepszego rozwiązania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań - czy ma to być garaż wolnostojący, wkomponowany w bryłę domu, czy też wiata? Czy potrzebujemy garaż na jeden, czy więcej samochodów? Ile bram wjazdowych powinien mieć garaż? Jak zaprojektować garaż, aby w przyszłości cieszyć się wszystkimi jego zaletami opowiada arch. Anna Prokopowicz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Na koszty budowy domu składają się koszty związane z robocizną oraz koszty za materiały budowlane. Decydując się na budową domu, należy pamiętać też o kosztach związanych z jego wykończeniem.

Budowa domu z pustaków styropianowych

Budowa domu z pustaków styropianowych często nazywana jest także budową w systemie szalunku traconego. To prosty sposób budowy domu, który możemy wykonać samemu. Dom z pustaków styropianowych można postawić w przeciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia budowy.

Jak ciepło może być w biurze

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną. Wskazany wyrok oznacza, że pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy, powołując się na sytuację ekonomiczną (np. zbyt duże rachunki za ogrzewanie, zbyt wysoką cenę oleju opałowego). Jedyne odstępstwo od tej zasady to względy technologiczne lub nieprzewidziane awarie.

W jakiej maksymalnej temperaturze mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Czy prezes musi mieć aktualne badania lekarskie?

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Odpowiedzialność karna pracowników służby BHP

Temperatura w pomieszczeniach pracy

W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Można jednak przyjąć, że dla tego rodzaju pomieszczeń dopuszczalna jest temperatura nieprzekraczająca 30°C.

Szkolenie bhp przeprowadzane w warunkach samokształcenia

Wobec dużej mobilności kadry menedżerskiej w naszej (przebijającej się na rynku) niedużej firmie nie mamy możliwości skompletowania grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzanie następujących po sobie szkoleń, w których uczestniczyłoby po kilka osób w grupie drastycznie podnosi koszty szkolenia. Na tak wysokie wydatki firma nie może sobie pozwolić. W jaki sposób możemy poradzić sobie z problemem?

Wymagania przeciwpożarowe dla garaży

Garaż bardzo często jest integralną częścią budynku. Nawet jeśli garaż nie znajduje się w bryle obiektu, często jest tuż obok. Z tego właśnie powodu, dla garaży tak samo jak budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, przewidziano specjalne wymagania przeciwpożarowe. Zobacz wg jakich zasad powinny być budowane garaże zamknięte i garaże otwarte.

Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Pracodawca został telefonicznie poinformowany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy o rozpoczęciu kontroli wraz z podaniem daty i godziny wizyty inspektora pracy na terenie zakładu pracy. Pracodawca nie wpuścił inspektora pracy na teren zakładu pracy. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem, czy może ono wywołać jakiekolwiek negatywne skutki dla pracodawcy? Czy opisane powyżej zachowanie może być uznane przez inspektora pracy za utrudnianie działalności? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo?

Darmowe porady budowlane – porady Ekspertów

Darmowe porady budowlane. Zapytaj naszych Ekspertów o projekt, ściany i stropy, materiały izolacyjne, materiały wykończeniowe, okna i drzwi, dachy, bramy i ogrodzenia, a także o formalności związane z budową domu. Nasi Eksperci doradzą Wam jak wyremontować dom lub mieszkanie. Wyjaśnią też zagadnienia z zakresu instalacji: elektrycznych, wodnych, gazowych, wod.-kan., wentylacji i bezpieczeństwa. Zapytaj naszego Eksperta o radę.

Elementy konieczne do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy

Jakie zdarzenia możemy na pewno uznać za wypadek przy pracy?

Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Ścianka kolankowa – to niewielka ścianka znajdująca się na poddaszu, na której za pośrednictwem murłaty opiera się cała konstrukcja dachu. Często, chcąc zaaranżować zbyt niskie poddasze do celów mieszkalnych, rozważamy dobudowę ścianki kolankowej z jednoczesnym podniesieniem dachu. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Ewakuacja - osoby odpowiedzialne

Kto jest odpowiedzialny za ewakuację pracowników w przypadku pożaru w zakładzie pracy i czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne? Jeżeli tak, to ile razy w roku?

Gdy pracodawca zatrudnia praktykanta

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy wszystkim zatrudnionym pracownikom. Dodatkowo przepisy prawa pracy zobowiązują go do przestrzegania zasad bhp także w stosunku do przyjętych praktykantów.

Zakup styropianu – podpowiadamy jak wybrać najlepszy

Styropiany na rynku są różne. Pozornie tak samo wyglądające dwa styropiany, mogą mieć różne odmienne właściwości. To jakie właściwości ma dany styropian możemy odczytać z etykiety znajdującej się na opakowaniu. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z parametrów powinniśmy zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku oraz jak sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Budować energooszczędnie – co to znaczy?

Budując energooszczędnie możemy zapobiec utracie nawet 30% ciepła z budynku. Według norm wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić ok. 0,30 W/(m2K). Istotny jest także właściwy wybór materiałów.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę wydania decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania. Od tej decyzji pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Odpowiednie pouczenie w tym zakresie powinno być zawarte w treści decyzji.

Roto Azuro – poddasze z magią atelier

Panoramiczne okno dachowe Azuro stwarza niepowtarzalną atmosferę miejsca, nadaje wyjątkowy klimat spotkaniom w towarzystwie słońca i gwiazd w prywatnym atelier, zimowym ogrodzie bądź salonie kąpielowym. Panoramiczne okno dachowe Roto Azuro otwiera nieograniczone możliwości aranżacji poddasza i jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących rozkoszować się widokiem nieba w domowym zaciszu.

Czy można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik zgłosił wypadek, któremu uległ na terenie zakładu pracy w trakcie przenoszenia ciężaru. Według oświadczenia pracownika nie było świadków wypadku. Pracownik został skierowany do lekarza w celu uzyskania orzeczenia potwierdzającego doznanie urazu w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Czy niedostarczenie przez poszkodowanego orzeczenia lekarskiego (stwierdzającego uraz), mimo wielokrotnych próśb, może uzasadniać nieuznanie zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy?

Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Chcąc rozpocząć większość prac budowlanych musimy zdobyć pozwolenie na budowę lub chociaż zgłosić zamiar ich wykonania. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy postawiliśmy budynek a nie dopełniliśmy wszystkich potrzebnych formalności? Podpowiadamy, jak zalegalizować samowole budowlaną.

Powierzenie zadań służby bhp firmie zewnętrznej – jak wybrać odpowiednią

Chcemy zlecić wykonywanie zadań służby bhp firmie wyspecjalizowanej w świadczeniu takich usług. W jaki sposób możemy sobie zapewnić wpływ nie tylko na dobór osoby mającej wykonywać zadania służby bhp lecz także na rzeczywiste jej zaangażowanie?

Karta wypadku czy protokół powypadkowy – wypadek zleceniobiorcy

Pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, głównie umów zlecenie. Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek, któremu uległ pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Czy pracodawca ma obowiązek sporządzić protokół wypadku przy pracy czy kartę wypadku przy pracy?

Wieżowce Warszawy

Wieżowce Warszawy takie jak Złota 44, Warsaw Spire, Cosmopolitan oraz wieżowiec Mennicy Polskiej cieszą się dużym zainteresowaniem. Powstają w nich wyjątkowe i elegancie apartamenty, sale konferencyjne oraz biura wyposażone w najnowocześniejsze i ekskluzywne sprzęty. Sprawdź, jakie udogodnienia można spotkać w najbardziej znanych wieżowcach Warszawy.

Jak sprawdzić, czy okno jest energooszczędne?

Decydując się na zakup okien, często zdajemy się jedynie na to, co radzi sprzedawca. Zanim odwiedzisz salon sprzedaży okien, sprawdź czym charakteryzuje się stolarka energooszczędna. Nie bądź zdany tylko na to, co mówi sprzedawca.

Montaż lekkiego stropu panelowego – krok po kroku

Montaż lekkiego stropu panelowego połączonego ze stropem filigran nie jest skomplikowany. Zobacz jak tego dokonać krok po kroku. Przedstawiamy relację z montażu stropu panelowego Smart, która miała miejsce w Konarzycach koło Książa Wielkopolskiego.

Szczepienia ochronne obowiązkowe i dobrowolne są zwolnione z VAT

Usługi w zakresie szczepień ochronnych i iniekcji są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Warunkiem jest, aby w swojej istocie służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Takie stanowisko zajął Dyrektor IS w Łodzi w interpretacji, której fragment przytaczamy poniżej. Pełna treść interpretacji jest dostępna wraz z bieżącym numerem Mk na www.mk.infor.pl.

Kto odpowiada za stan bhp na terenie zakładu pracy

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzono nieprawidłowości polegające m.in. na braku szkoleń z zakresu bhp oraz nieprawidłowych osłonach części ruchomych maszyn na terenie zakładu pracy. Pracownik służby bhp został wskazany przez pracodawcę jako winny wykroczeń z powyższego zakresu. Kontrolujący stwierdził, że powyższa odpowiedzialność ciąży na pracodawcy, a nie na pracowniku służby bhp, którego obowiązki nie mają wpływu na odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za wykroczenia – pracownik czy pracodawca?

Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przy ustalaniu prawa do dofinansowania znaczenie ma również liczba godzin spędzanych przez pracownika na pracy przy komputerze.

Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej z lekarzem medycyny pracy, który wykonuje te usługi wyłącznie przez 2 dni w tygodniu w godzinach 8.00–16.00. Zatrudniamy pracowników w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W związku z tym nie zawsze mamy możliwość skierowania pracowników na okresowe lub kontrolne badania lekarskie w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem są dla niego dniami roboczymi. Dodatkowo część naszych pracowników świadczy pracę wyłącznie w porze nocnej. Czy w takim przypadku pracownicy mogą wykonywać badania lekarskie w dni dla nich wolne od pracy? Czy w sytuacji gdy pracownik wykonuje badania w dni, które nie są dla niego dniami pracy, należy mu te dni zaliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten czas wynagrodzenie?

Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego.

Odpowiedzialność menedżera za zdrowie pracowników

Bezpieczeństwo i higiena pracy w wielu firmach traktowane są jak relikt minionego systemu, a obowiązek szkoleń z tego zakresu – jako zbędna formalność nieprzystająca do nowej rzeczywistości. Nic bardziej błędnego! Dbałość o zdrowie i życie pracowników to podstawowy element społecznej odpowiedzialności biznesu, a jednocześnie najważniejszy obowiązek współczesnego menedżera. Jak najlepiej się z niego wywiązać?

Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Budując dom musimy wypełnić szereg dokumentów. Plan zagospodarowania terenu, wniosek o warunki zabudowy, wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu, wniosek o przyłącza energii elektrycznej, wniosek o przyłącza wodno-kanalizacyjne, wniosek o przyłącza gazowe, wniosek wykonanie zjazdu a także pozwolenie na budowę oraz oświadczenie do dysponowania nieruchomością. Poniżej, darmowe wzory dokumentów.

Dom z silikatów – czy warto?

Domy z silikatów buduje się od dawna, jednak często są postrzegane jako budulec drugiej jakości. Cegły, bloczki i kształtki silikatowe są bardzo popularne w krajach skandynawskich, gdzie buduje się z nich eleganckie budynki. U nas wciąż o zaletach silikatów mówi się niewiele. Czy warto decydować się na budowę domu z silikatów?

Bramy do garażu – wybór krok po kroku

O wyborze bramy do garażu warto pomyśleć już na etapie projektowania garażu. Garaż najlepiej zaprojektować tak, aby pasowała do niego brama o standardowych wymiarach. Zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze bramy do garażu?

Bramy garażowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych. Różnią się od siebie budową, a także sposobem otwierania. Do wyboru mamy m.in. bramy uchylne, segmentowe, rolowane oraz tradycyjne wrota. Czym się różnią poszczególne rodzaje bram garażowych i którą wybrać?

Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Ogrodzenie służy przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Jest również wizytówką domu, bo to pierwsza rzecz, którą widzą odwiedzający nas goście. Dobre ogrodzenie powinno być możliwie “bezobsługowe”, bo któż ma czas na konserwowanie parkanu, gdy tyle jest pracy związanej z pielęgnacją ogrodu i domu. Podpowiadamy z czego zbudować ogrodzenie, aby spełniło wszystkie te wymagania.

REKLAMA