REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.

REKLAMA

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Specjalista ds. bhp zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej

Czy możemy zatrudnić specjalistę ds. bhp spoza zakładu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

REKLAMA

Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zmienny klimat podczas takich prac budowlanych jak krycie dachu wymusza na architektach i wykonawcach projektowanie i wykonywanie dodatkowych zabezpieczeń, które, staną się pewnego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem.

Badania lekarskie pracowników korzystających z samochodów służbowych

Zdarza się, że prowadzeniem samochodów służbowych w firmie oprócz kierowców zajmują się również osoby będące na stanowiskach menedżerskich. Czy powinni przejść dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców?

Egzamin sprawdzający wiedzę po szkoleniu bhp

Które szkolenia z zakresu bhp powinny zakończyć się egzaminem sprawdzającym wiedzę?

Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Inteligentne budynki są coraz bardziej popularne. Czy wkrótce staną się one standardem? Jak wskazują wyniki finansowe z 2012 r, polscy producenci odnotowali znaczny wzrost sprzedaży Jeden z producentów bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej – Fibaro odnotował wzrost sprzedaży o 450% w porównaniu z rokiem 2011.

Okna drewniane – prawdy i mity

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia produkcji stolarki okiennej znacząco się rozwinęła. Mimo to nadal panuje wiele nieprawdziwych przekonań co do okien drewnianych. Rozwijamy wątpliwości: do jakiego stylu pasują okna drewniane, jak je konserwować, czy są bezpieczne oraz jak długo mogą nam służyć.

Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Drewniane okna, aby służyły nam wiele lat, wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych. Może się jednak zdarzyć, że kupimy wadliwy produkt. Nie sprawne okno, nie zawsze wynika ze złego użytkowania. Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo zakupu.

Wymagania kwalifikacyjne dla służby bhp

Jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełniać osoba, aby mogła być zatrudniona w służbie bhp? Jakie dokładnie uprawnienia ma ta służba?

Obowiązek konsultacji tabeli przydziału środków ochrony indywidualnej

W związku z dostosowywaniem prawa polskiego do dyrektyw unijnych wprowadzono do Kodeksu pracy obowiązek konsultacji z pracownikami spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jakie działania powinny być konsultowane z pracownikami?

Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!

Już niebawem ruszą dopłaty do domów energooszczędnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej uruchamia program dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dofinansowania mogą wynieść nawet 50 tys zł.

Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Budując dom, z niecierpliwością oczekujemy końcowego efektu. Teraz, aby zobaczyć jak będzie wyglądać dom po zakończeniu budowy, nie musimy czekać do zakończenia całego procesu. Możemy np. zamówić wizualizacje architektoniczne, dzięki którym zobaczymy jak będzie wyglądał nasz dom, jeszcze na etapie jego budowy.

Obowiązki pracodawcy związane z eliminacją hałasu

Na terenie zakładu pracy dokonano zakupu nowej maszyny. Po uruchomieniu okazało się, że jest ona bardzo głośna. Przy maszynie prace wykonuje 2 pracowników, a na terenie tego samego pomieszczenia pracuje jeszcze 5 pracowników przy innej maszynie. Czy i jakie działania musi podjąć pracodawca z uwagi na zagrożenie nadmiernym hałasem? – pyta Czytelnik z Myślenic.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie i bramę na zimę?

Ogrodzenie podczas zimy narażone jest na działanie niskich temperatur, śniegu, wilgoci, promieniowania UV… W wyniku działania tych czynników, ogrodzenie może ulec uszkodzeniu. Jednym ze sposobów na trwałe ogrodzenie jest wybór takiego, które nie tylko przetrwa zimę, aby będzie służyć nam przez wiele lat. Podpowiadamy , jak takie wybrać.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

Cement jest podstawowym składnikiem betonu i ma Duzy wpływ na jakość konstrukcji budowlanych. Zły dobór cementu grozi obniżeniem trwałości konstrukcji, a także możliwością całkowitej utraty jej nośności. Poza tym może spowodować usterki estetyczne (przebarwienia, „raki”). Dlatego też przystępując do robót budowlanych należy pamiętać, że użycie cementu niskiej jakości, nawet przy jego odpowiedniej zawartości w betonie, niesie ryzyko poważnych konsekwencji.

Jakie wymogi ma spełniać kandydat na stanowisko specjalisty ds. bhp

W zależności od liczby zatrudnionych osób w zakładzie pracy pracodawca ma obowiązek utworzyć służbę bhp lub powierzyć jej zadania innemu pracownikowi. Przy spełnieniu określonych w przepisach prawa warunków może też sam pełnić taką funkcję.

Rodzaje wiązań w murze – wozówkowe i główkowe

Wiązanie w murze to nic innego jak sposób ułożenia cegieł. Wiązanie cegieł ma duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja oraz jaką będzie jej trwałości i wytrzymałości. Zobacz przykłady wiązania.

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Jak prowadzić rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca powinien stworzyć i uzupełniać na bieżąco rejestr czynników szkodliwych, które występują w zakładzie pracy. Ma także prowadzić kartę badań i pomiarów tych czynników.

Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 4 lipca do 3 września 2012 r. i z tego tytułu otrzymała za 33 dni wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy za pozostały okres niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe zostały wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru. 30 listopada br. do naszego zakładu wpłynęła decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u pracownicy chorobę zawodową, a pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że powyższy okres niezdolności do pracy miał związek z chorobą zawodową. Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?

Pucolany – co to takiego?

Pucolany mają duże znaczenie w kształtowaniu wytrzymałości betonów. Ich stosowanie w budownictwie sięga kilka wieków wstecz. Nazwa pucolany wywodzi się od miejscowości Pozzuoli, z której pochodzi materiał. Jaką funkcję w technologii betonu pełnią pucolany i skąd się biorą? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać drzwi do łazienki, kotłowni, garażu, drzwi wejściowe czy pokojowe? Czy drzwi pokojowe można zamontować w łazience? Wybór drzwi powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Do pomieszczeń o różnej specyfice wybieramy różne rodzaje skrzydeł drzwiowych.

Nowe zasady odbioru śmieci w 2013 roku – ekologiczni będą płacić mniej

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady wywozu śmieci. Wg nowej ustawy to gmina w ramach przetargu będzie wybierać firmy, które będą zajmować się wywozem śmieci od wszystkich mieszkańców nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za wywóz śmieci wszyscy mieszkańcy gminy będą płacić opłatę określoną przez gminę w podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni będą płacić mniej.

Zlecenie przeprowadzenia postępowania powypadkowego firmie zewnętrznej

Nasza firma otworzyła filię w innym mieście. W tej filii zdarzył się wypadek przy pracy. Ponieważ placówki dzieli duża odległość, ani inspektor bhp, ani społeczny inspektor pracy nie mogli dotrzeć na miejsce. W związku z tym pracodawca zlecił przeprowadzenie postępowania powypadkowego firmie zewnętrznej. Czy mógł tak postąpić?

Jak przygotować specyfikację techniczną na zakup fotela

Najczęstszym błędem popełnianym przy opisie pracowniczego fotela obrotowego jest brak opisu. Planując wymianę sprzętów w firmie, należy uwzględnić przede wszystkim elementy związane z bezpieczeństwem pracy.

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy należy się jednorazowe odszkodowanie z tego tytułu. Kiedy jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy zostanie przyznane ubezpieczonemu pracownikowi?

Obowiązek zapewnienia pomieszczeń higieniczno - sanitarnych

Sanplast – wyróżniony w kategorii „Kabiny prysznicowe”

Marka Sanplast została wyróżniona w kategorii „Kabiny prysznicowe”. Producent wyposażenia łazienek zajął trzecie miejsce oraz został odznaczony brązowym godłem programu Konsumencki Lider Jakości 2012.

Rheinzink – nowy asortyment od 2013 roku

Od 01 Stycznia 2013 firma Rheinzink - producent pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych, wprowadza na rynek nowy asortyment materiałów tytanowo-cynkowych . Od nowego roku Rheinzink da swoim klientom znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o realizację i projektowanie nowych obiektów budowlanych.

15 lat firmy Quick-Mix na polskim rynku

Firma quick-mix już 15 lat istnieje na polskim rynku. Quick-mix to jeden z głównych producentów chemii budowlanej na polskim rynku. Kompleksowość firmy quick-mix została doceniona przez wielu architektów oraz wykonawców.

PPG Deco Polska „Firmą Przyjazną Klientowi”

PPG Deco Polska – właściciel marki Dekoral ponownie otrzymał prestiżowy tytuł „Firma Przyjazna Klientowi”. Wyróżnienie to jest przyznawane firmom, które mają najwyższe standardy w obsłudze klientów a także tym, które mogą pochwalić się skuteczną polityką budowania relacji z klientami.

Renowacja starej, drewnianej podłogi

Renowacja starej, drewnianej podłogi nie jest skomplikowana. Drewno to piękny materiał, którego właściwości zmieniają się wraz z jego użytkowaniem. Do wykańczania podłóg wybiera się gatunki najtwardsze, dzięki temu posadzka zużywa się wolniej. Jednak nawet to, nie uchroni drewna przed ponowną renowacją. Podpowiadamy, jak odnowić starą podłogę.

Prace budowlane nocą

Mamy firmę budowlaną. Specyfika tej pracy wymaga, aby czasem prowadzić prace w nocy. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby było to bezpieczne?

Cechy decydujące o przydatności do stosowania zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń metodą BSO

Bezspoinowe ocieplenia BSO są jedną z najpopularniejszych metod ocieplania budynków. Wykorzystuje się je do pokrycia zewnętrznych ścian budowli. Przeczytaj, jakie są cechy decydujące o przydatności do stosowania zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń metodą BSO.

Dopłaty do taniego ogrzewania 2013 – program NFOŚiGW

Budownictwo energooszczędne ma coraz więcej zwolenników. Od stycznia 2013 wchodzi w życie program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłatę, nawet 30 tysięcy złotych na domy energooszczędne i 50 tysięcy złotych na domy pasywne. Podpowiadamy, jak wykorzystać te pieniądze, czyli na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu energooszczędnego.

Jakie są wymogi przy zakupie biurka pracowniczego

Praca przy niedostosowanym do pracownika biurku może wpływać na jego samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto tak zaplanować wyposażenie stanowiska pracy, aby sprzęty umożliwiały regulacje i były wykonane z odpowiedniego materiału.

Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Pracodawca musi zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych. Choroba zawodowa, jest to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, o ile została spowodowana działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy.

Koniec MAPEI TOUR 2012

Zakończyła się kolejna edycja MAPEI TOUR. Przez ostatnie siedem miesięcy, dwa Mobilne Centra Szkoleniowe MAPEI odwiedziły w sumie 256 miejsc w całej Polsce. MAPEI TOUR w sezonie 2012 przemierzyło w sumie prawie 28 000 km.

Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

Czym się różni konsystencja mieszanki betonowej od jej urabialności? Konsystencja i urabialność betonu to dwa, dość często mylone terminy. O urabialności i konsystencji betonu mówimy zawsze w odniesieniu do świeżej mieszanki. Różnicę wyjaśnia Paweł Madej z Centrum Badania Betonów Lafarge.

Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Okres zimowy to czas, który często weryfikuje sprawność wielu sprzętów znajdujących się wokół domu. Mróz i niskie temperatury potrafią wyrządzić szkody. Zobacz jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Czy wypadek na wyjeździe integracyjnym może być uznany za wypadek przy pracy

W zeszłym miesiącu zorganizowaliśmy dla naszych pracowników obowiązkowy integracyjny wyjazd służbowy. W ramach tego wyjazdu pracownicy do południa uczestniczyli w szkoleniach, a następnie w zajęciach sportowych. W drugim dniu wyjazdu, podczas meczu piłki nożnej, jeden z pracowników uległ wypadkowi, którego skutkiem było złamanie nogi. Czy jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia w tym zakresie postępowania powypadkowego i czy taki wypadek może być uznany za wypadek przy pracy?

Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracowników. Częstotliwość ich przeprowadzania uzależniona jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika w zakładzie pracy. Jak często muszą być organizowane okresowe szkolenia BHP?

REKLAMA